Å ja, de penga....
Men siden det lille grønne symbolet er borte ved siden av johas nick, tyder det på at han har tatt det med natt på forskudd. Og da har jeg en oppgave på lur. Lett, tror jeg.
En kjent komponist skal lede oss til reisemålet denne gangen. Omtrent samtidig med at det dro seg sammen til urolige tider i vår del av verden, forlot vår mann sitt hjemland for godt, og bodde i tur og orden i to forskjellige land, og ble statsborger i det siste av disse to landene. Helt til det dro seg sammen til urolige tider igjen, og da reiste vår mann til enda et land – denne gangen på et annet kontinent. Og etter noen år skiftet han statsborgerskap enda en gang.
Vår mann regnes som en av sin samtids viktige komponister. Men etter en lovende start på karrieren, opplevde vår mann at ett av hans relativt tidlige verker hadde en ganske oppsiktsvekkende uroppførelse, preget av sterkt mishag blant publikum. Men det var den gang da, og ikke nå – for i dag nyter verket stor anerkjennelse.
For å komme til saken: Hvem er komponisten, hva heter musikkverket, og hvor ble verket uroppført?