1. Det synes jeg kanskje var en noe tendensiøs framstilling av 30% av norges befolkning.
2. FrP er med andre ord det partiet som i størst grad er overrepresentert blant grensehandlerne,
3. og som en kuriositet kan jeg nevne at det ikke er en eneste senterpartivelger i datamaterialet!"
4. "
Folk med høy utdanning er mer positive
Faktorer som alder, utdanning, bosted og politisk innstilling er av betydning for holdningene våre.
5. Holdningen til innvandrere og innvandring varierer lite etter kjønn.
6. Eldre (67-79 år) er gjennomgående mindre velvillig innstilt til innvandrere og innvandring enn unge (16-24 år) og unge voksne (25-44 år). Unge voksne er i en del forhold mer liberalt innstilt enn de yngste, hvilket kan henge sammen med at flere har høyere utdanning.
7. Høy utdanning går entydig sammen med større toleranse for innvandrere og innvandring.
8. Bosatte i de mest sentrale strøk er gjennomgående mer "innvandrervennlig" innstilt enn bosatte i mindre urbane strøk.
9. RV-, SV- og Venstre-tilhengere er positivt innstilt til innvandrere og innvandring, mens Fremskrittspartiets tilhengere og til dels også Senterpartiets oftere inntar det motsatte standpunkt. Vi ser at forskjellene i holdninger når det gjelder partitilhørighet sammenfaller til en viss grad med forskjeller i utdanningsnivå."
http://forbruker.no/pengenedine/pengebruk/article1022528.ece
10. "
Mens den typiske harryhandleren i Sverige er en lavt utdannet Fremskrittsparti-velger, er Danmarks-farerne annerledes. De har mye høyere utdanning.
Statens institutt for forbruksforskning (SIFO) påviste i fjor at norske grensehandlere i Sverige røyker, har lav utdanning og stemmer Fremskrittspartiet.
11. Svenskehandelen er i stor grad politisk handel, hvor folk protesterer mot norsk avgiftsnivå ved å kjøre over grensen.
12. Utdanningsnivå har stor betydning for partitilhørighet.
- Ut fra utdanningsnivået er det grunn til å tro at de som handler i Danmark har en annen partitilhørighet enn de som handler i Sverige, sier forskeren.
- Færre FrP-velgere, altså?
- Vi har ikke tall for partitilhørighet, og kan derfor ikke si at vi vet akkurat det, sier Lavik."
http://www.ssb.no/samfunnsspeilet/utg/9902/6.shtml
http://www.ssb.no/samfunnsspeilet/utg/200106/05/tab-2001-12-14-06.html
"
Andel som har lest utvalgte riksaviser en gjennomsnittsdag. Prosent
Lest Aftenposten Lest Dagbladet Lest Dagsavisen Lest Verdens Gang Antall personer
Partisympati
Arbeiderpartiet 15 19 4 30 378
Fremskrittspartiet 8 13 1 29 240
Høyre 29 14 0 36 203
Kristelig folkeparti 10 9 1 22 165
Senterpartiet 10 19 - 27 69
Sosialistisk venstreparti 23 23 5 18 111
Venstre 18 23 3 21 39
Kilde: Kultur- og mediebruksundersøkelsen 2000.
"
Hvis jeg tolker tallene rett så er altså høyre- og SVP-folk de som totalt leser mest aviser (hhv 79 og 69% summert) mens KRF og FRP-velgere leser minst med 42% og 51% summert.
-k