Hehe! Den backlashen som oppstår ved «overrulling» på mulitiplikator er ikke til å kimse av nei.
Kjøpte en 6500 Pro Shop edt. «Made in Sweden» på Løvold i Bodø på 90-tallet, i nydelig skogsgrønn farge som jeg fortsatt bruker i sjøen og store elver den dag i dag.
Så, ang. kasting: Det første jeg gjør før jeg kaster en bestemt sluk/vekt, er å sette kastebremsen slik at sluken synker kontrollert og relativt langsomt nedover mot bakken når jeg løser ut. Dette for å tilpasse brems mot slukens vekt. Men, det er stor forskjell når man kaster på hvordan en bestemt type sluk og dermed snelle oppfører seg. Ved å bruke en tung, slank Stingsilda f.eks, så er det sjeldent problemer, den skjærer fint gjennom vær og vind, går langt langt, forutsigbart og kontrollert. Etter et par prøvekast, så løsner jeg gjerne helt opp på kastebremsen, og bremser bare pent på tommelen når sluken treffer vann, eller like før. No prob. og det blir meget lange kast.
Men ved bruk av skjesluk, mark/søkke arrangementer i elv o.l., så må man være mer forsiktig. En sluk som vingler og nesten stopper opp i motvind mens trommelen går på X antall RPM er ikke noe gøy. Da er det bare å banne no jævelig, dra inn faenskapet man har kastet ut for hånd, ta seg en kaffe, en sigg, og håpe ikke laksen spretter mens man sitter der og klipper sene.
Edit: Måtte inn i boden for å sjekke at de nevnte produkter fortsatt var der, og ta noen bilder
Vis vedlegget 1179718
Vis vedlegget 1179719
Vis vedlegget 1179720