Forsterkere Absolutt noob: Én eller to effektforsterkere?

Musikkmannen

Helårsstemmer
Ble medlem
11.11.2006
Innlegg
19.241
Antall liker
27.326
Sted
I kjelleren
Torget vurderinger
2
Sub + nabo i blokk er ikke et problem, Det blir det samme som å si at en ikke ønsker å kjøpe seg Skoda fordi dem var dårlige på 70-tallet.
 

Harry Stoteles

Hi-Fi freak
Ble medlem
18.05.2020
Innlegg
3.240
Antall liker
3.747
Sted
Oslo
Torget vurderinger
0
Kanskje begynner jeg leitinga med å høre litt mer på Dali.
Slett ikke dumt!

Er i prinsippet enig med de som anbefaler sub, men jeg synes det er lurt å ta en ting om ganga. Prøve å finne ut av hvilken endring en vil få mest igjen for, og gjøre den først. Halve moroa er å bestemme seg for hva en sjøl mener er viktigst!
 

KJ

Æresmedlem
Ble medlem
10.10.2004
Innlegg
11.627
Antall liker
5.369
Torget vurderinger
1
Nja. Naboene vil nok ikke være enige der. Har planer om å bli boende i denne blokka :D
Sub behøver ikke å være et problem ift naboer. Det avhenger mye av de lokale forholdene i blokka di og dine lyttevaner. Hvor god er lydisoleringen og hvor god er isloeringen ift strukturlyder. I blokka mi er det OK lydisolering (jeg hører veldig lite til naboenes gjøren og laden, med mindre de hopper rundt på stilettheler, og jeg håper det samme gjelder naboenes forhold til mitt gjøren og laden), mens strukturlyder (hamring, boring etc) går "rett igjennom" på tvers av etasjer og oppganger. Dersom høyttalere og sub står på myke føtter (f.eks. SD-foten eller liknende vekttilpassede myke føtter) så blir det minimalt med overføring av mekanisk energi til gulvet og bygningen, til glede for naboene. Når "fundamentet" i lydbildet er mer fyldig så kan det også hende at du finner at du oftere lytter på et lavere volum enn uten sub.

mvh
KJ
 
Sist redigert:

Wiim

Medlem
Ble medlem
23.02.2025
Innlegg
40
Antall liker
51
Sted
Akershus
For meg, sub er helt essensielt. Mye fordi jeg lytter på lavt volum på natten. Mine Kef R3 meta er kanskje i det spinkleste laget på lavt volum, mens mellomtone og diskant fungerer godt. Subben tar det under 60hz og lager en fyldig, stram og god lyd på lavt volum. Guffer jeg opp. Ja så sier det seg selv at sub er gøy. Jeg har aldri fått naboklager.

Nå kjenner jeg ikke til Dali, men jeg vet mange liker de. Du finner ditt merke etter hvert. Hvis du ikke havner på Kef så har du selvsagt gått feil. ;)
 

Noob

Medlem
Ble medlem
30.09.2025
Innlegg
17
Antall liker
36
Sted
Sørumsand
Jeg tenker nok annerledes om dette enn de aller fleste her inne, og er fornøyd med bassgjengivelsen i det oppsettet jeg har.

Jeg har mange år bak meg i en hobby der det er få grenser for oppgraderinger og nytt utstyr, og veit litt om hvor mye penger en kan bruke på tekniske innretninger. Det er alltid er mulighet for å bruke mer, men jeg for min del, blir ikke lykkeligere av det. Det er også grenser for hvor mye havregryn jeg gidder å spise ;)

Takk for all vennlig veiledning og gode råd! Det blir nye høyttalere en gang, men sub utgår med høye kneløft.
 

Noob

Medlem
Ble medlem
30.09.2025
Innlegg
17
Antall liker
36
Sted
Sørumsand
Gje deg iallfall god tid når du skal kjøpe. Spesielt når du skal ha nye høgtalarar. Eg brukar å seie at
høgtalarane står for 50%
signalkjelda 25%
Forforsterkar 15%
Effektforsterkar 10%
Kablar, tweakarbeid støpselvending og andre trancendente tiltak står for resten...
Takk! Ja, jeg tar meg den tida jeg trenger når jeg skal handle høyttalere. De jeg har, kjøpte jeg fordi jeg har vært fornøyd med SA tidligere, og siden de var overliggere, var de billige nok til at jeg hadde råd til dem. Veldig fornøyd med dem som ventepølse, så venter jeg gjerne ei stund på middagen.
 

Noob

Medlem
Ble medlem
30.09.2025
Innlegg
17
Antall liker
36
Sted
Sørumsand
Eventuelt hvis du ønsker å gå i en litt annen retning:
KEF LS 60.Wireless

Og senere spe på med:
To stk KEF KC62
Har hørt på dem. Bra på vokal, sikkert på mye annet, også. Litt ugreit å ikke få brukt streameren jeg allerede har, og den bassløsningen vil nok ikke funke spesielt bra i mitt lytterom. Er nok litt av hvert å velge i den dagen jeg kan brenne av 64 k.
 

Powercon

Hi-Fi freak
Ble medlem
28.09.2022
Innlegg
2.342
Antall liker
2.326
Sted
Horten
Takk! Ja, jeg tar meg den tida jeg trenger når jeg skal handle høyttalere. De jeg har, kjøpte jeg fordi jeg har vært fornøyd med SA tidligere, og siden de var overliggere, var de billige nok til at jeg hadde råd til dem. Veldig fornøyd med dem som ventepølse, så venter jeg gjerne ei stund på middagen.
Kan ikke se noen grunn til at ikke de Saxo 60 fra System Audio du har spiller knallgodt!!
(Hørte noen aktive System Audio høyttalere på messen i Asker et år, og de spilte imponerende.)

Jeg tror som du er inne på, at de nok kan skinne litt extra med mere krefter.
-For med nok krefter så slipper man å lure på om man får max ut av høyttalerene, den energien som er i musikken blir produsert. (aka ingen flaskehals)
 
Topp Bunn