Innspilling av 30år gml ht
Det er litt spesielt å måtte spille inn over 30 år gamle høyttalere, men det er faktisk det jeg har holdt på med i kveld.
Urei 815 som jeg nå spiller på ble demospilt en gang tidlig på 80tallet hos West audio lydstudio i Stavanger og siden har de faktisk stått lagret.
for ca 1år siden fikk jeg kjøpt Urei 813, også da fra et lydstudio men da fra Lydhagen her på verdal.
813 var godt brukt og tydelig skrudd på da det var små mangler og skader men de spilte fint, oppheng på hjelpe bassene måtte jeg bytte men det skulle bare mangle på ht like gamle som meg selv (1979), uansett så har jeg vært meget godt fornøyd med de store beistene men ikke alt har vært helt topp.
De er ganske skarpe i toppen og enkelte innspillinger skriiker ubehagelig (spes ved høyt volum), jeg har mistenkt gammelt og slitent delefilter der jeg regner med div verdier har driftet.
Til sammenligning så låter 815 nesten mørkt i forhold og mye roligere i toppen og med mye bedre kontroll.Nei
de er ikke ferdig innspilt enda så jeg regner med de løsner og blir enda bedre etter hvert men fyfa.. så tøft, å det e så deilig å hør på;D.
Deep Purple: Made in Japan ble nesten ubehagelig når Ian Gillan står på som verst, da det ble spilt på (godt brukte) 813, men nå på 815 vil jeg bare skru volumet opp opp opp, det låter skikkelig bra uten den ubehagelige skarpheta som var før.
Det må sies at dette er på godt over snittet lydvolum til hjemmebruk men forskjellen er stor.
Inntrykket hittil er i alle fall entydig positivt, det er så gromt med "ny" vintage hifi


;D
