G
Gjestemedlem
Gjest
Det er stor forskjell på å få arbeidstillatelse i et land og det å innreisetillatelse som turist. Spesielt når man kommer fra land hvor det kreves visum. Imamer og prester fra EU derimot vil ha like rett til å arbeide i Norge på linje med andre land. Så lenge prest og imam er et lovlig yrke i Norge så er de underlagt de samme regler som f.eks. prostituerte og telefonselgere. Kanskje uønsket og pålagt visse restriksjoner, men neppe ulovlig.oddgeir skrev:Er ikke dette et klart brudd på liberalismens prinsipp om at alle kan bevege seg fritt over landegrensene, og ikke kan hindres for sine meninger alene?
Eller er det tillatt å stikke fingeren i jorda av og til, slik du demonstrerer her?
Det er derfor tvilsomt at slike regler vil ha noen stor praktisk effekt, men det er et steg på veien i kampen mot religion. Vi kan ikke bli kvitt problemet før vi anerkjenner at det er der. Litt som med alkoholisme.
Det vanskelige spørsmålet er om Norge kommer til å starte opp en egen imamutdannelse eller om man våger å ta steget helt ut og si at teologisk utdanning ikke bør få offentlig støtte og at slikt er noe som gudedyrkersjefene bør gjøre på sin egen fritid og finasiere selv.
Vi står derfor fremdels overfor det klassiske dilemma fremsatt av Øverland:
"For det er ikke oss, som fører kontroll med prestene, det er prestene, som fører kontroll med oss og våre barn. Og hvis en ateist har respekt for sin forstand, kan han ikke gå med på, at staten opretholder en embedsklasse hvis eneste embedsplikt er å belyve folk - bare av frykt for at lægpredikantene skal lyve enda værre."



