- Ble medlem
- 13.02.2007
- Innlegg
- 3.535
- Antall liker
- 388
Med all respekt; kan jeg få lov til å spørre hvorfor?FatmanFlump skrev:Hehe, takk for hjelpen. Slike utspill viderefører jo bare en fordummingstradisjon som det ikke er noen vits å spinne videre på.Gjestemedlem skrev:FatmanFlump skrev:I den grad det var forfengelig å være religiøs for hundre år siden. Når folk i dag skyter ut grunne floskler for å overbevise andre om ateismens fortreffelighet blir det jo bare variasjoner over samme tema.bjornh skrev:Er det forfengelighet det å ikke tro på religiøse trosoppfatninger..??
Det er da en vesentlig forskjell i det å forholde seg til virkeligheten og til dogmatiske fantasiverdener befolket av guder, ånder, nisser, engler og annet skrømt.
Finnes det i grunn noen som helst prinsippiell forskjell mellom en gud og f.eks. et troll? Begge "skapninger" befinner seg i menneskets forestillingsverden, alle har hørt om dem, ingen har sett dem. Hva angå troll var disse ansett for å være en del av vår fauna, og ettersom vi har fått en nokså bra oversikt over vår egen klode etterhvert, ble vi tvunget til å forlate teorien om disse kjemper. Nå finnes i grunn bare Yeti og sjøorm tilbake som ikke beviste eksistenser, selv om mange fortsatt tror det eksisterer noe slikt.
Hva guder angår, anses ikke disse som en del av vår fauna, snarere eksisterer de kun i form av en diffus, allestedsnærværende "makt", en vi kan støtte oss på når alt annet svikter. Ikke ulikt barndommens hemmelige venn, altså, ekseplifisert i Albert Åbergs kompis Skybert. Selvsagt er det mye vanskeligere å motbevise en slik eksistens, ergo er det en mye mer standhaftig forestilling enn trollforestillingen. Men som prinsipp er de veldig like, og de sier mye spennende om menneskets psykologi, og en del om hvorfor vi er så selvmotisgende hele tiden.
Honkey

