Politikk, religion og samfunn Norge hva nå ? Forsvar. Beredskap. Sikkerhet.

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • tjua

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    19.08.2012
    Innlegg
    6.415
    Antall liker
    4.227
    Sted
    Bergen
    Torget vurderinger
    1
    Dette er greier
    kanskje man ikke trenger så mye kunnskap eller kompetanse
    styres ved bruk av nettbrett
    det lukter KI lang vei
     

    tjua

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    19.08.2012
    Innlegg
    6.415
    Antall liker
    4.227
    Sted
    Bergen
    Torget vurderinger
    1
    Hvem skal man stole på, våre egne politikere som vel knapt nok har vært inne til førstegangstjeneste

    eller de som studerer dette mer inngående

    her en liten svensk analyse

    men det går sikkert bra,
    la oss alle klappe slik vi gjorde under Covid
    Da ordner alt seg
     

    Elmer

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    23.08.2009
    Innlegg
    3.070
    Antall liker
    3.676
    Droner. Det går selvfølgelig ikke så raskt som "ekspertisen" her inne ønsker. Det gjelder jo for øvrig det meste - alltid.

    Men det foregår et utstrakt arbeid også her til lands fra FFI, Forsvaret og flere private aktører - som ser et eksplosivt (!!!!) marked. De har holdt på i flere år uten at dette har vært synlig. Det er også nordisk og NATO-samarbeid, Ukraina bidrar også sterkt.

    "FFI skriver at den første versjonen av Valkyrie-svermen var i lufta i 2020. Fire år senere ble den testet under vinterøvelse i Finnmark. Programvaren skal kunne brukes av mange ulike typer droner."


    1761309424027.png

    Hæren har fått svermdroner
     

    tjua

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    19.08.2012
    Innlegg
    6.415
    Antall liker
    4.227
    Sted
    Bergen
    Torget vurderinger
    1

    tjua

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    19.08.2012
    Innlegg
    6.415
    Antall liker
    4.227
    Sted
    Bergen
    Torget vurderinger
    1
    Realiteter fra FSJ
    og hans bror
     

    Elmer

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    23.08.2009
    Innlegg
    3.070
    Antall liker
    3.676
    Tyskland og Norge på sjarmoffensiv til Canada, for vår del Type 212CD - vårt felles ubåtprosjekt. Et samarbeid tilbys og det er jo aldri feil. F.eks Canada har fra vår side fått tilbud om å få tegningene til vedlikeholdsanlegget (med dokk) som skal bygges på Haakonsvern.

    Dette må også ses i sammenheng med Tysklands planer om et baseanlegg for ubåter på Island. Tyskerne skal forøvrig utvide verftskapasiteten til 3 ubåter i året iflg artikkelen.

    Vi må bare se å få ut fingeren og utløse opsjonen på to ubåter til, før den går ut..... . Det er vel pr dato kanskje verdens beste konvensjonelle ubåt. Kan holde seg under vann "lenger enn proviantbeholdningen" strekker til. Dette skyldes brenselceller som prinsipp for luftuavhengig framdrift (Air Independent Propulsion - AIP) i tillegg til vanlig batteribank - den er Litiumbasert i motsetning til gårsdagens "blybatterier".

    Den må lades innimellom, og da må dieselgeneratorene selvfølgelig "puste", og båten må opp i snorkeldybde. Noe som gjør den letter å oppdage, mest pga økt støy.

    1761643390541.png

    Germany, Norway advocate for Canada to join Type 212CD submarine project - Naval News
     
    Sist redigert:

    Valentino

    Lustig im Tempo und keck im Ausdruck
    Ble medlem
    23.04.2008
    Innlegg
    32.865
    Antall liker
    31.039
    Sted
    Ottestad
    Torget vurderinger
    1
    Jeg har notert meg at det allerede i fjor var støy i Harstad om innbygging av tørrdokken som ligger midt i byen. Investor? BAE Systems. Det blir plass til en Type 26 under tak.
     

    Elmer

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    23.08.2009
    Innlegg
    3.070
    Antall liker
    3.676
    Artikkelen viser godt det som jeg har påpekt flere ganger. "Loven" om utvikling av våpen. Et nytt våpen skaper motmidler igjen mot dette. Våpenet blir mer motstandsdyktig og igjen motmidlene blir bedre osv.osv.osv.

    Dette har man sett siden tidenes morgen og det har fortsatt gyldighet.

    Her gjelder det droner og kampen mot disse. Et godt innblikk i problematikken rundt dette tema, her er det s.k. "soft kill" system.
    I motsetning til "Hard Kill" som er å skyte dem ned.

    For de som leser artikkelen og er observante så er det hvite "pillebrettet" oppå vingen en fireelements GPS-antenne med en viss motstandsdyktighet mot jamming (støysending).

    1761650123691.png

    How Shahed Locks Onto Targets - Militarnyi
     

    tjua

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    19.08.2012
    Innlegg
    6.415
    Antall liker
    4.227
    Sted
    Bergen
    Torget vurderinger
    1
    Rimelig barsk, og en smule harsk, analyse
    men tror dessverre det er mye rett
    og det viser vei mot et potensielt mørke
    med mindre man, på lik linje med senhøsten 21 og tidlig vinter 22, ikke tror at russerne vil bevege seg
     

    Aurora

    Æresmedlem
    Ble medlem
    04.06.2004
    Innlegg
    17.865
    Antall liker
    14.594
    Sted
    Ytterst i havgapet...
    La denne i en annen tråd, men den hører egentlig hjemme her.....


    Robert Mood

    Etter å ha vært del av Forsvarsledelsen i mange år, og sett dem fra andre arenaer i årene etter, har jeg kommet til at Arbeiderpartiet og Høyre sin sikkerhets- og forsvarspolitikk er mye prat og lite handling (Høyre hvis mulig verre enn AP). Det kan være krevende å gjennomskue dem, men testen er samtidig enkel: Har avdelingene utrustningen, treningen og øvingen til å gå i kamp på kort varsel? Tas beredskaps-etterslepet inn og har frivilligheten, blålys-etater og lokalsamfunn rammene og støtten som gir høy beredskap mot hybride hendelser. Svaret på alle tre punkter er fra alle sektorer, og ifølge mange seminarer og organisasjoner over hele landet fortsatt NEI. PS! Tore O. Sandvik sin vurdering er lite interessant - den er salg av et politisk narrativ som handler om å gjøre minimalt og late som det er mye, mens de dekker over etterslepet og satser på at økt popularitet når krisen rammer gir større politisk gevinst enn forebygging. Eksemplene er mange, men Espen Barth Eide trakk feks et lettelsens sukk i NRK, dagen etter at Norge forpliktet seg til å bruke 1,5% av BNP til totalberedsskapstiltak (3,5% til direkte forsvar og 1,5% til totalberedskapen slik at de sammen med Europeiske NATO land kunne hevde ovenfor USA at de sikter mot å bruke 5% på forsvar og beredskap). Han sa enkelt og greit at dette gjør vi jo allerede, med andre ord ingen friske penger - bare prokuratorknep. I andre enden av skalaen er fortellingene - til og med nå i oktober 2025 - at Brigaden i Nord ikke har driftsmidler til nok ammunisjon, trening og øving (nærliggende at Sjøforsvaret, Cyber og Luftforsvaret opplever det samme). Sist, men ikke minst styres investeringene av distrikts- og utenrikspolitikk i større grad enn operativ evne. Investeringene motiveres av fortiden - ikke fremtidens operative krav.
    Med andre ord: Arbeiderpartiet og Stortinget ser ikke befolkningens sikkerhet og beredskap som sitt fremste ansvar og fremste prioritet. I beste fall er det prioritert på linje med de andre sektorene - i realiteten etter.
    Ja, men Langtidsplanen sier du? Våkn opp - den er ord på papir - et politisk narrativ for å få oss til å tro at de retter opp svakhetene, men det gjør de ikke og de har allerede i sine planer at den skal kunne bortforklares med endrede forutsetninger før store penger brukes.
    For å bedømme hva de faktisk gjør må dere legge øret til bakken mens dere leser de kommende statsbudsjetter.
    Jeg er faktisk redd vi kommer til å være dårligere forberedt enn noen gang når neste krise eller krig rammer med mindre alle dere som har lest helt hit tar bladet fra munnen og sier høylytt fra slik at de tvinges til å endre kurs. Sikkerhet og beredskap er deres fremste ansvar!
     

    tjua

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    19.08.2012
    Innlegg
    6.415
    Antall liker
    4.227
    Sted
    Bergen
    Torget vurderinger
    1
    Kan ikke annet en å være enig med Gen Mood
    får håpe på det beste og at lykken står oss bi
    egentlig ikke mye til forsvar det
     
  • Laster inn…

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • Laster inn…
Topp Bunn