Et stadig mer aggressivt Russland gir økende uro i Europa og Nato. Men forsvarsminister Tore O. Sandvik (Ap) ser ikke noen umiddelbar fare for et russisk angrep.
Til tross for massive tap av soldater og militært materiell, går den russiske våpenproduksjonen på høygir. Nå advares det om at Vladimir Putin kan gi ordre om angrep mot Nato-land tidligere enn beregnet.
Droner. Det går selvfølgelig ikke så raskt som "ekspertisen" her inne ønsker. Det gjelder jo for øvrig det meste - alltid.
Men det foregår et utstrakt arbeid også her til lands fra FFI, Forsvaret og flere private aktører - som ser et eksplosivt (!!!!) marked. De har holdt på i flere år uten at dette har vært synlig. Det er også nordisk og NATO-samarbeid, Ukraina bidrar også sterkt.
"FFI skriver at den første versjonen av Valkyrie-svermen var i lufta i 2020. Fire år senere ble den testet under vinterøvelse i Finnmark. Programvaren skal kunne brukes av mange ulike typer droner."
Brødrene Eirik Kristoffersen (forsvarssjef) og Frode Kristoffersen (generalmajor i NATO) – skisserer i den nye boka «Beredt. Forsvarsevne og motstandskraft» et realistisk og skremmende scenario der Russland kan invadere deler av Norge, spesielt Finnmark, som del av et utvidet bastionforsvar...
Tyskland og Norge på sjarmoffensiv til Canada, for vår del Type 212CD - vårt felles ubåtprosjekt. Et samarbeid tilbys og det er jo aldri feil. F.eks Canada har fra vår side fått tilbud om å få tegningene til vedlikeholdsanlegget (med dokk) som skal bygges på Haakonsvern.
Dette må også ses i sammenheng med Tysklands planer om et baseanlegg for ubåter på Island. Tyskerne skal forøvrig utvide verftskapasiteten til 3 ubåter i året iflg artikkelen.
Vi må bare se å få ut fingeren og utløse opsjonen på to ubåter til, før den går ut..... . Det er vel pr dato kanskje verdens beste konvensjonelle ubåt. Kan holde seg under vann "lenger enn proviantbeholdningen" strekker til. Dette skyldes brenselceller som prinsipp for luftuavhengig framdrift (Air Independent Propulsion - AIP) i tillegg til vanlig batteribank - den er Litiumbasert i motsetning til gårsdagens "blybatterier".
Den må lades innimellom, og da må dieselgeneratorene selvfølgelig "puste", og båten må opp i snorkeldybde. Noe som gjør den letter å oppdage, mest pga økt støy.
Jeg har notert meg at det allerede i fjor var støy i Harstad om innbygging av tørrdokken som ligger midt i byen. Investor? BAE Systems. Det blir plass til en Type 26 under tak.
Artikkelen viser godt det som jeg har påpekt flere ganger. "Loven" om utvikling av våpen. Et nytt våpen skaper motmidler igjen mot dette. Våpenet blir mer motstandsdyktig og igjen motmidlene blir bedre osv.osv.osv.
Dette har man sett siden tidenes morgen og det har fortsatt gyldighet.
Her gjelder det droner og kampen mot disse. Et godt innblikk i problematikken rundt dette tema, her er det s.k. "soft kill" system.
I motsetning til "Hard Kill" som er å skyte dem ned.
For de som leser artikkelen og er observante så er det hvite "pillebrettet" oppå vingen en fireelements GPS-antenne med en viss motstandsdyktighet mot jamming (støysending).