Politikk, religion og samfunn Nok et genialt trekk av de blåblå!

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • OMF

    Æresmedlem
    Ble medlem
    26.02.2002
    Innlegg
    16.486
    Antall liker
    9.747
    Sted
    Bergen
    Torget vurderinger
    14
    Er det slik at du prinsippielt er i mot å tilbakekalle oppholdstillatelser gitt på feilaktig grunnlag? Eller mener du at UDI ikke har kompetanse til å avsløre eventuell løgn? Er det avgjørende at har kommet seg i arbei, hadde det vært greit dersom han pratet dårlig norsk og var på trygd? Eller er 20 år for lang tid....hva er i så fall en passe de grense for å ikke straffe løgn?

    mvh
    OMF
     

    Larson

    Æresmedlem
    Ble medlem
    25.01.2014
    Innlegg
    11.476
    Antall liker
    4.216
    Om jeg mener at statsapperatet ikke har kompetanse? Det er ikke kompetansen det går på, men den politisk styringen av saker. Synes du at denne saken er en rettsstat verdig?

    Ditt liv er prisgitt dagshumøret og målstyringen til en byråkrat som er politisk styrt til å nå politisk satt utkastelsesmål. Med et pennestrøk er livet ferdig.
     

    OMF

    Æresmedlem
    Ble medlem
    26.02.2002
    Innlegg
    16.486
    Antall liker
    9.747
    Sted
    Bergen
    Torget vurderinger
    14
    Så for deg så er altså ikke sakens faktum relevant? Er tilværelsen din basert på en løgn, så kan livet bli snudd opp ned.

    Du vil heller gi sparken til de som ble ansatt i UDI under asylkrisen, og la de som har løyet få bli..? Dagsform, dette er en avgjørelse som trolig ble tatt for ca 1 år siden, som omhandlet 200 årsverk.

    mvh
    OMF
     
    G

    Gjestemedlem

    Gjest
    Hvis mannen har svindlet til seg opphold, og Norge også har bekostet en dyr utdannelse på ham på bakgrunn av løgn og lureri så bør han selvsagt miste alle rettigheter i Norge. helst burde han fått noen år i fengsel også før han ble deportert.

    Hvis han ikke har gjort noe galt så er det jo en helt annen sak, men at et slik vedtak er fattet på løselige anonyme rykter er nok bare tøvpreik fra skribenten som prøver å fremstille en bedrager som noe slags "offer" når svindelen ble avslørt. Dette er "svensk" journalistikk på sitt mest manipulerende og sentimentale.
     

    totte

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    18.04.2007
    Innlegg
    7.296
    Antall liker
    2.500
    Torget vurderinger
    0
    Om Larson har rett i at en naturalisert nordmann har blitt fratatt statsborgerskapet kun på bakgrunn av løse rykter så er det ille.
     
    G

    Gjestemedlem

    Gjest
    Om Larson har rett i at en naturalisert nordmann har blitt fratatt statsborgerskapet kun på bakgrunn av løse rykter så er det ille.
    Det ville være urimelig, og det er jo høyst sannsynlig ikke slik det henger sammen heller. Her er det nok en kreativ virkelighetsforståelse fra en politisk tynget skribent som ligger bak.

    Det vil jo være tåpelig å skulle belaste rettsvesenet med hundrevis av saker hver gang svindel og bedrag ble avslørt i slike saker. Det er ingen formildende omstendighet at vedkommende har harr et bra liv med opphav i bedrageriet.

    Det Norge må bli mye flinkere er å sende hjem de som har blitt utvist, eller internere dem på Trandum inntil de reiser frivillig der deportering er vanskelig.
     

    baluba

    Æresmedlem
    Ble medlem
    18.02.2009
    Innlegg
    24.485
    Antall liker
    15.017
    Sted
    Kopervik og Bergen
    Torget vurderinger
    1
    Om Larson har rett i at en naturalisert nordmann har blitt fratatt statsborgerskapet kun på bakgrunn av løse rykter så er det ille.
    De har i beste fall rykter som årsak. Kan være fra konservative muslimer som misliker hans integrering siden han er ung somalier. Når det kommer til genetikken så stiller det seg vanskelig for dem å bevise at han kommer fra det ene eller andre landet på Afrikas horn. De vil slite med å få en genetikkargumentasjon til å gå gjennom i rettssystemet, så her ser jeg en framtidig rettsskandale for Listhaug og hennes byråkrater. Dessuten, kan en dømmes for noe en har gjort før man ble strafferettslig tilregnelig på grunn av alder? Jeg tviler sterkt på at det kan bevises at han er fra Djibouti. Han er også født i den tiden da Somalia var totalt statsløs, så det vil bli vanskelig å oppdrive noen som helst papirer som kan bevise at han ikke er somalisk. Eneste måten de kan bevise det på er å finne faktiske familiemedlemmer av ham i Djibouti, noe jeg tviler sterkt på at de noengang kan finne.

    Og da må vi som velgere stille oss spørsmål med om vi synes det er grei ressursbruk å svi av titalls millioner for å muligens bevise at en person som kom her som barn som er en ressurs for Norge ikke er somalisk likevel. Siden han åpenbart ikke har søkt familiegjenforening med noen som helst av djibotisk avstamming så blir det rett og slett å lete etter den berømte nålen i høystakken, en svært liten nål i en ekstremt stor høystakk. Rettsak blir det nok, en rettsak jeg er ganske sikker departementet taper, og regningen sitter vi skattebetalere igjen med. Pluss tapet all den tid han ikke har fått bidra i samfunnet vårt og har mottatt en eller annen form for støtte i mellomtiden.

    Det til side, jeg synes det er på tide med litt musikk i denne tråden. Litt svensk raddis-syn på samfunnsøkonomien passer nok både Larson og andre på asylet vårt. Synes Peps kunne ha slappet litt av med munnspillet, men det er fortsatt ok skåneblues.

     
    Sist redigert:

    totte

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    18.04.2007
    Innlegg
    7.296
    Antall liker
    2.500
    Torget vurderinger
    0
    Jeg har ikke noe syn på hvor han kommer fra eller om det kan bevises. Poenget med at han i tilfelle løy før han var gammel nok til å kunne straffes er nok ikke av betydning siden vi er utenfor strafferetten her.

    OMF forsøker slik jeg forstår ham å spørre om hva som skal være kriteriene for å frata personer oppholdstillatelse og statsborgerskap som ser ut til å være gitt på galt grunnlag. Larsons indignerte innlegg er slik jeg ser det en litt ugjennomtrengelig røre.
     
    G

    Gjestemedlem

    Gjest
    Om Larson har rett i at en naturalisert nordmann har blitt fratatt statsborgerskapet kun på bakgrunn av løse rykter så er det ille.
    De har i beste fall rykter som årsak.
    Det blir jo bare tullete spekulasjoner. All den tid UDI selvsagt ikke kan gå ut med informasjon i saken, så er det tydeligvis opp til kreative skribenter å sette ut rykter og slenge rundt seg med påstander i pressen om hvor vilkårlig og urettferdig UDI er.


    Kan være fra konservative muslimer som misliker hans integrering siden han er ung somalier. Når det kommer til genetikken så stiller det seg vanskelig for dem å bevise at han kommer fra det ene eller andre landet på Afrikas horn. De vil slite med å få en genetikkargumentasjon til å gå gjennom i rettssystemet, så her ser jeg en framtidig rettsskandale for Listhaug og hennes byråkrater. Dessuten, kan en dømmes for noe en har gjort før man ble strafferettslig tilregnelig på grunn av alder?
    Man skal ha bodd i Norge i endel år før man kan få statsboprgerskap, så mannen har nok vært langt over strafferettslik aldrsminimun når han søkte på og fikk innvilget statsborgerskap. Hvis dette var basert på svindel bør han selvsagt fratas det og miste alle rettigheter som en norsk statsborger har.

    Jeg tviler sterkt på at det kan bevises at han er fra Djibouti. Han er også født i den tiden da Somalia var totalt statsløs, så det vil bli vanskelig å oppdrive noen som helst papirer som kan bevise at han ikke er somalisk. Eneste måten de kan bevise det på er å finne faktiske familiemedlemmer av ham i Djibouti, noe jeg tviler sterkt på at de noengang kan finne.
    Hva hvis mannen f.eks. i årevis har sendt penger hjem til familie, klan eller stammen i Djirbouti da? Eller at smuglernettverket som brakte man til landet og deres klienter er avslørt? Det er mange slike ting som kan ligge til grunn for et såpass alvorlig vedtak.


    Og da må vi som velgere stille oss spørsmål med om vi synes det er grei ressursbruk å svi av titalls millioner for å muligens bevise at en person som kom her som barn som er en ressurs for Norge ikke er somalisk likevel.
    Det vesentlige er om oppholdstillatelse, støtte, utdanning og statsborgerskap ble gitt på bakgrunn av uærlighet og svindel, ikke hvor godt vedkommende har kommet ut av det, eller hvor flik han har vært til å bruke av norske midler for å komme seg opp og frem. Hvor sympatisk han måtte virke er ikke et kriterium i en saklig saksbehandling, selv om slikt er mat for sentimentalitetspressen og den profesjonelle godhetsmafiaen.


    Siden han åpenbart ikke har søkt familiegjenforening med noen som helst så blir det rett og slett å lete etter den berømte nålen i høystakken, en svært liten nål i en ekstremt stor høystakk. Rettsak blir det nok, en rettsak jeg er ganske sikker departementet taper, og regningen sitter vi skattebetalere igjen med. Pluss tapet all den tid han ikke har fått bidra i samfunnet vårt og har mottatt en eller annen form for støtte i mellomtiden.
    Det at slik svindel blir avdekket kan jo også hindre enorme fremtidig utgifter til tilsvarende bedragere siden det er litt mindre sannsynlig at de prøver seg i Norge når de vet at de kan bli sendt hjem om de blir avslørt. Den langsiktige økonomien er mye viktigere enn denne enkeltsaken.

    [/QUOTE]

    Det er nok heller ikke sikkert at det er verdens undergang for mannen å måtte reise hjem til Djirbouti. De har sikkert bruk for folk med en slik utdannelse der også, så han vil nok finne seg arbeid. Det er også fullt mulig for utlendinger å søke om å få arbeide i Norge, og det får man gjerne hvis man har en fast stilling å gå til som er tilstrekkelig godt betalt. (Som jeg regner med mannen nå har). Men han må nok søke hjemmefra.

    Men greit nok om retten ser på denne saken. Det vil jo i så fall belyse tydelig om UDI foretar vedtak på godt nok grunnlag eller ikke, og da vil nok også mye mer informasjon komme på bordet i stedet for kun spekulasjoner fra tårepressen.
     

    totte

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    18.04.2007
    Innlegg
    7.296
    Antall liker
    2.500
    Torget vurderinger
    0
    Som baluba understreker; må være måte på ressursbruk på marginale tilfeller.
    I den grad det ligger noen tanke bak prosessen så er den vel at om man får opphold på grunnlag av falske opplysninger så skal man aldri føle seg trygg. At det har gått flere tiår, at man er blitt en netto ressurs, at det er en vanskelig sak for Staten å føre spiller ingen rolle. Om den mistenker gammelt grums kommer den etter deg med alt den har, helt uten isolerte kost/nytte-vurderinger. Slikt kan man jo mene litt av hvert om, men det er nok mer avskrekking som er grunnen enn et akutt behov for å bli kvitt en fredelig bioingeniør.

    Hos 13:8
     

    weld77

    Æresmedlem
    Ble medlem
    19.09.2014
    Innlegg
    23.014
    Antall liker
    15.893
    Hvor velfungerende noen måtte være eller ikke er jo totalt irrelevant for hvilke rettigheter de har. Om man først begynner å tenke slik kan man jo eksempelvis kun ta inn ressurssterke asylsøkere og kvoteflyktninger siden der øker sannsynligheten for at de kan gjøre nytte for seg.
     

    OMF

    Æresmedlem
    Ble medlem
    26.02.2002
    Innlegg
    16.486
    Antall liker
    9.747
    Sted
    Bergen
    Torget vurderinger
    14
    Dette er jo en prinsippsak.

    Jeg tar det faktisk for gitt at UDI har 100% sikre bevis på at han løy om statsborgerskap.

    Det er jo også typisk media å trekke frem en slik sak - hva med de 130 andre som er fratatt statsborgerskapet - er de også i jobb. Er det en balansert fremstilling at dette først og fremst rammer de som er ferdig med utdannelse og er i full jobb...?

    Venstresiden bruker ho å rope høyt når man snakker om sortering/rangering/samfunnsnytte osv, da er det litt rart at hovedargumentet i denne saken synes å være at dette er en av få Somaliere som faktist har høyere utdannelse og er i jobb.

    Mvh
    OMF
     

    Dr Dong

    Æresmedlem
    Ble medlem
    23.01.2011
    Innlegg
    14.505
    Antall liker
    14.008
    Sted
    landskapet uten motstand
    Torget vurderinger
    1
    Selvfølgelig er det en prinsippsak! Ingen er vel uenig i det.

    Men det er nå engang slik at en ikke hiver seg på alt som lukter av prinsippsaker. Og også prinsipper skal anvendes.

    Det tilhører fundamentalismen å kjøre prinsippene henimot i blinde; som når den regressive venstresiden snakker om religionsfriheten i et tomt rom. Så kan en spørre seg – på et rent pragmatisk grunnlag, når det nå gjelder å jakte på prinsippfastheten – om en slik sak er tenkt mht. andre som avgir feilaktig skriftemål – noe jeg ikke vet om er tilfelle her –, altså avskrekking, eller om det er å vise såkalt handlekraft i forhold til valgkveget.

    Som så ofte ellers; en foretar priorieteringer. Er det en vettug prioritering? Tvilsomt, all den tid en slår ned på tilfeller som almuen gir blanke i – de godt integrerte – og ikke de som almuen anser som et problem – de ikke godt integrerte.

    Det er en annen måte å omskrive det på; som et forhold mellom prosess og tilstand. De fleste av oss tenker rettferdighet i denne dobbelthet; den rettferdige tilstand og den rettferdige prosess. Alle prosesser sikter til syvende og sist inn på tilstander. Vi har bygd opp prosesser for å nå tilstandene mest mulig. Det vil kunne komme til situasjoner hvor pragmatiske hensyn taler for tilstanden, selv om vi i vårt samfunn primært er forpliktet på prosessen.
     
    G

    Gjestemedlem

    Gjest
    Det at vi snakker om en mann med høyere utdannelse og lønnet arbeid er jo en kraftig indisie i seg selv på at vi ikke har med en somalier å gjøre.
     
    G

    Gjestemedlem

    Gjest
    Selvfølgelig er det en prinsippsak! Ingen er vel uenig i det.

    Men det er nå engang slik at en ikke hiver seg på alt som lukter av prinsippsaker. Og også prinsipper skal anvendes.

    Det tilhører fundamentalismen å kjøre prinsippene henimot i blinde; som når den regressive venstresiden snakker om religionsfriheten i et tomt rom. Så kan en spørre seg – på et rent pragmatisk grunnlag, når det nå gjelder å jakte på prinsippfastheten – om en slik sak er tenkt mht. andre som avgir feilaktig skriftemål – noe jeg ikke vet om er tilfelle her –, altså avskrekking, eller om det er å vise såkalt handlekraft i forhold til valgkveget.

    Som så ofte ellers; en foretar priorieteringer. Er det en vettug prioritering? Tvilsomt, all den tid en slår ned på tilfeller som almuen gir blanke i – de godt integrerte – og ikke de som almuen anser som et problem – de ikke godt integrerte.

    Det er en annen måte å omskrive det på; som et forhold mellom prosess og tilstand. De fleste av oss tenker rettferdighet i denne dobbelthet; den rettferdige tilstand og den rettferdige prosess. Alle prosesser sikter til syvende og sist inn på tilstander. Vi har bygd opp prosesser for å nå tilstandene mest mulig. Det vil kunne komme til situasjoner hvor pragmatiske hensyn taler for tilstanden, selv om vi i vårt samfunn primært er forpliktet på prosessen.
    Nå er det vel ingenting som tyder på det dette er en "prioritert sak" fra UDIs side. Det er nok bare en sak av flere hundre i rekken med svindelsaker som er avdekket. Prioriteringen er vel utelukkende fra dagspressen som har lett seg frem til et tilfelle som de kan bruke til å lage sentimentale artikler med som kan generere videreformidlinger i sosiale medier ved å røre litt i føleriets andedam.
     

    baluba

    Æresmedlem
    Ble medlem
    18.02.2009
    Innlegg
    24.485
    Antall liker
    15.017
    Sted
    Kopervik og Bergen
    Torget vurderinger
    1
    Det at vi snakker om en mann med høyere utdannelse og lønnet arbeid er jo en kraftig indisie i seg selv på at vi ikke har med en somalier å gjøre.
    Det er noe etnosentrisk vrøvl. Ut fra internasjonal statistikk burde han vært trailersjåfør også hvis han er somalier. Det er han jo heller ikke, så da kan han ikke være somalier. Hverken på sosialhjelp eller trailersjåfør på andre kontinenter, kan umulig være somalier.
     

    Larson

    Æresmedlem
    Ble medlem
    25.01.2014
    Innlegg
    11.476
    Antall liker
    4.216
    hfs3.JPG
    hfs2.JPG
    og
    hfs1.JPG
    burde ikke være mer å diskutere enn hva som står i disse 3 tweetene.
    Opposisjonen er på vei til å sette Listhaug på plass ved å overlate dette til domstolene.

    Finurlig hvordan Listhaug perfekt demonstrerer hvorfor NOAS trenger penger.
     
    G

    Gjestemedlem

    Gjest
    Svindler man NAV må man regne med å måtte betale tilbake når det blir oppdaget, og kanskje få en straff på toppen. Denne mannen har jo svindlet til seg millioner ved å få det norske samfunnet til å betale for opphold og en kostbar utdannelse han aldri hadde rett på.

    Samme hvis man påstår man er ufør og får trygd, og så viser det seg i ettertid at men egentlig er frisk som en fisk og har kjøpt attester fra korrupte leger. Eller om man krever barnetrygd for barn man ikke har, eneforsørgertillegg når man bor sammen med den andre forelderen. Sykepenger når man jobber på si når man er borte fra jobben. Det å miste en jobb man fikk fordi papirer og vitnemål viste seg å være forfalsket.

    Svindel, bedrag og lureri skal ikke lønne seg når det blir oppdaget.

    Det kan godt hende at det ville vært en grei praktisk ordning at det var en egen nemnd som så på saker med identitetssvindel og oppholdstillatelser/statsborgerskap etc. men det er underordnet det at slike saker skal ryddes opp i, og et tydelig signal om at bedrageri ikke godtas.
     

    Terje-A

    Æresmedlem
    Ble medlem
    16.05.2013
    Innlegg
    14.150
    Antall liker
    10.225
    Sted
    Østfold
    Torget vurderinger
    23
    Elden har helt rett. Norge kan ikke ta fra noen det norske statsborgerskapet med dagens regler.
    Punkt 1.
    For å få norsk statsborgerskap så må du signere på at du frasier deg ditt opprinnelige.
    Punkt 2.
    Hvis norske myndigheter tar fra vedkommende det norske statsborgerskapet så er jo personen statsløs. Det er ulovlig å gjøre.

    Disse reglene er jo dumme, Norge er et av få land som bare tillater 1 statsborgerskap.
    Det er enighet på tvers av politiske skillelinjer om å endre dette.
    Å tillate norsk statsborgerskap i tillegg til personens opprinnelige statsborgerskap. Dette er fordelaktig for begge parter.
    1.
    Personen det gjelder beholder sine rettigheter i hjemlandet, med hensyn til f.eks. å eie eiendom.
    2.
    Norske myndigheter kan lovlig ta tilbake det norske statsborgerskapet hvis det er en grunn for dette.
     
    Sist redigert:

    Fenalaar

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    12.05.2002
    Innlegg
    8.778
    Antall liker
    7.699
    Sted
    Narvik
    Torget vurderinger
    3
    Elden har helt rett. Norge kan ikke ta fra noen det norske statsborgerskapet med dagens regler.
    Punkt 1.
    For å få norsk statsborgerskap så må du signere på at du frasier deg ditt opprinnelige.
    Punkt 2.
    Hvis norske myndigheter tar fra vedkommende det norske statsborgerskapet så er jo personen statsløs. Det er ulovlig å gjøre.

    Disse reglene er jo dumme
    Norge har malt seg sjøl inn i et hjørne der, ja. Jeg synes det var noen skriblerier om å se på disse reglene på nytt, men det er nokså stille om dette for tida.

    Johan-Kr
     

    Pommeroy

    Overivrig entusiast
    Ble medlem
    17.05.2012
    Innlegg
    789
    Antall liker
    353
    Bioingeniøren Mahad Abib Mahamud er bare toppen av isfjellet og et bevis på norske journalisters vilje til cherry picking.


    Flere somaliere mister norsk statsborgerskap etter mistanker om ID-juks - Dagbladet

    Avisa skriver om Mahad Abib Mahamud, som kom alene til Norge som 14-åring i år 2000. Et anonymt tips har ført til at han nå har frist på seg til 20. mai til å forlate Norge. Selv mener han det anonymet tipset er sendt av politiske motstandere, og han og etterlyser bedre kildekritikk fra UDI, som ikke har fått avklart Mahamouds identitet med myndighetene i Djibouti.
    - Vi har vurdert opplysningene hans om reisen til Norge, språkferdighetene hans, intervjuer av familie og ekskone, reisevirksomhet til Djibouti, kontaktnett i Djibouti, funn på internett og telefon, og på valutaoverføringer, sier seksjonssjef Georg Magne Rønnevig til avisa.
     
    Sist redigert:

    weld77

    Æresmedlem
    Ble medlem
    19.09.2014
    Innlegg
    23.014
    Antall liker
    15.893
    Strategien er velkjent fra ameli-saken: kjør et prakteksemplar frem i media for å få sympati og vise hvor fæle myndighetene er mens målet er at alle som har bløffet skal få bli.
     

    Larson

    Æresmedlem
    Ble medlem
    25.01.2014
    Innlegg
    11.476
    Antall liker
    4.216
    ^ eller saken er så enkel at det er grovt urimelig og brudd på elementære menneskerettigheter at en velfungerende, godt integrert flyktning skal fratas sitt statsborgerskap grunnet et politisk forvaltningsvedtak for noe som skjedde 17 år tilbake.


    Dette er maktmisbruk, faktisk lovbrudd, fra forvaltningen under føring av Listhaug og forvaltningen vil tape så det synger i retten, hvor slike saker hører hjemme.
     
    G

    Gjestemedlem

    Gjest
    Strategien er velkjent fra ameli-saken: kjør et prakteksemplar frem i media for å få sympati og vise hvor fæle myndighetene er mens målet er at alle som har bløffet skal få bli.
    Dette er jo helt tydelig en velorganisert kampanje. Det står et profesjonelt mediabyrå bak dette.

    Plukk ut en utvalgt medievennlig sak. Lag mye styr på sosiale medier slik at godhetsposørene får vis at de bryr seg, fore noen avisskribenter med litt og litt mer eller mindre relevant informasjon og vinklinger, intervju et par kjendisadvokater samt noen populistiske politikere. Spør noen kjendiser om å lage debattinnlegg, eller skriv dem selv først og få en sympatisk kjendis til å late som om han har skrevet det.

    Appeller til rå populisme, sentimentalitet og selvgodhetsfølelse.

    Det interessante er hvem som står bak betaler dem.

    The usual suspects vil være: NOAS, noen røde/grønne partier under sperregrensen, interesseorganisasjoner for afrikanermiljøene.

    ...

    Forøvrig en grei artikkel om hva det handler om.

    https://www.nrk.no/norge/mistenker-...-_-kan-frata-norsk-statsborgerskap-1.12174120
     
    Z

    Zomby_Woof

    Gjest
    Strategien er velkjent fra ameli-saken: kjør et prakteksemplar frem i media for å få sympati og vise hvor fæle myndighetene er mens målet er at alle som har bløffet skal få bli.
    Magefølelsen er at mediastormernes empati strekker seg til prakteksemplaret og stopper der. Jeg tror knapt en kjeft ville gjøre anskrik om det ble avdekket systematisk forskjellsbehandling ved siden av loven.
     

    weld77

    Æresmedlem
    Ble medlem
    19.09.2014
    Innlegg
    23.014
    Antall liker
    15.893
    Magefølelsen min er at media blir brukt av noen. Ligner veldig på ameli-saken. Der var norsk presse de siste som skjønte hva som foregikk.
     
    Z

    Zomby_Woof

    Gjest
    Jepp. Jeg er enig, og tror altså at formålet med denne saken er denne ene personen. Jeg tror ikke det ligger noen plan om å påvirke alminnelig praksis bak dette.

    Var det bioingeniør? Burde være en ressurssterk person, som selvsagt rammes hardt og brutalt av dette. Men hva med alle de andre, som er i samme situasjon i forhold til statsborgerskap, oppholdstillatelse, arbeidstillatelse, og så videre, men som samtidig har lite ressurser ellers?

    Kun det beste for meg og mine venner. Det beste kun for meg og mine venner?
     
    C

    cruiser

    Gjest
    Kampanje eller ei, tøvete å bruke 200 stillinger på å gjøre 100 personer statsløse. Ingen som ser bakdelene med å ha en haug med statsløse mennesker man ikke kan sende ut gående i Norge?
     
    Z

    Zomby_Woof

    Gjest
    Absolutt. Og dette kommer tilbake og biter oss alle i ræva. Statsløse og rettsløse, uten muligheter til lovlig arbeid og inntekt, men fortsatt i Norge. Vi kan jo ikke kreve at andre land skal ta imot folk som heller ikke er deres borgere. Hva tror dere skjer med gruppen som helhet?
     
    Sist redigert av en moderator:
    G

    Gjestemedlem

    Gjest
    Det har vært en utstrakt organisert svindel med norske myndigheters naivitet og det norske systemet.

    Mange hundre mennesker fra nabolandene til Somalia har tatt seg til Norge og gitt seg ut for å være flyktninger for å svindle til seg opphold og støtte. Familier fra Kenya og Djoboti har sendt ungdommer til Norge med et klart oppdrag om å svidle til seg opphold, støtte og opplæring og deretter fungere som en inntektskilde for dem i mange tiår i ettertid.

    Det er bra at en slik pengestrøm stanses for godt. Slike svindlere bør sperres inne på Trandum til de forlater landet frivillig, uten mulighet til noen sinne å bevege seg fritt i Norge lenger.

    http://www.nrk.no/norge/mistenker-o...kap-1.12174120

    Om de blir sittende der i 20 år på et lite støvete rom så er det til pass for dem om de ikke reiser hjem frivillig.
     
    C

    cruiser

    Gjest
    Det har vært en utstrakt organisert svindel med norske myndigheters naivitet og det norske systemet.

    Mange hundre mennesker fra nabolandene til Somalia har tatt seg til Norge og gitt seg ut for å være flyktninger for å svindle til seg opphold og støtte. Familier fra Kenya og Djoboti har sendt ungdommer til Norge med et klart oppdrag om å svidle til seg opphold, støtte og opplæring og deretter fungere som en inntektskilde for dem i mange tiår i ettertid.

    Det er bra at en slik pengestrøm stanses for godt. Slike svindlere bør sperres inne på Trandum til de forlater landet frivillig, uten mulighet til noen sinne å bevege seg fritt i Norge lenger.

    http://www.nrk.no/norge/mistenker-o...kap-1.12174120

    Om de blir sittende der i 20 år på et lite støvete rom så er det til pass for dem om de ikke reiser hjem frivillig.
    Den døra ble stengt av UDI rundt 2002 med bedre prosesser rundt behandling av disse asylsøknadene så tallene er små og sakene er gamle. Selvom noen hundre har jukset med sine søknader kan jo dette umulig være rett prioritering av offentlige ressurser, spesielt hvis man som flere professorer og forståsegpåere hevder at man vil tape disse sakene i retten..
     
    G

    Gjestemedlem

    Gjest
    Den døra ble stengt av UDI rundt 2002 med bedre prosesser rundt behandling av disse asylsøknadene så tallene er små og sakene er gamle. Selvom noen hundre har jukset med sine søknader kan jo dette umulig være rett prioritering av offentlige ressurser, spesielt hvis man som flere professorer og forståsegpåere hevder at man vil tape disse sakene i retten..
    Tja .. om noen juridiske mediahorer kommer med uttalelser skal man ikke ta spesielt alvorlig.

    Her er en konkret nylig sak. Ganske identisk med den som florerer i sosiale medeier nå.

    Utvist Ap-politiker har reist fra Norge - Dagbladet
     

    Larson

    Æresmedlem
    Ble medlem
    25.01.2014
    Innlegg
    11.476
    Antall liker
    4.216
    huff disse forståsegpåerne som kan juss. Hva skal vi gjøre med dem? for ikke å nevne disse konvensjonene vi har undertegnet. Hva skal vi med internasjonale forpliktelser? Vekk med dem! Heia brexit og trump!
     

    totte

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    18.04.2007
    Innlegg
    7.296
    Antall liker
    2.500
    Torget vurderinger
    0
    huff disse forståsegpåerne som kan juss. Hva skal vi gjøre med dem? for ikke å nevne disse konvensjonene vi har undertegnet. Hva skal vi med internasjonale forpliktelser? Vekk med dem! Heia brexit og trump!
    Hva har Brexit og Trump med denne saken å gjøre?
     
    G

    Gjestemedlem

    Gjest
    Jeg ser liten mening i denne åpenbare iveren etter å forsvare bedragere, svindlere og falske asylsøkere som utnytter og undergraver Norges ordninger som er ment til å hjelpe folk som flykter fra krig og forfølgelse, og ikke bare tilfeldige afrikanere som later som om de er det.
     
  • Laster inn…

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • Laster inn…
Topp Bunn