Jeg liker fortsatt å sammenligne dette litt med tobakksindustrien, som også har benyttet seg av PR byråer og utstrakt lobbyvirksomhet for å få lov til å pushe driten sin på mer eller mindre uinformerte og ignorante forbrukere. Nå ser vi at man diskuterer og gjennomfører forbud mot tobakk, som f.eks. i UK hvor man har gjort det ulovlig for alle født etter 2009 tror jeg det var, å kjøpe tobakksprodukter.Matvareprodusentene er mektige og har gode lobbyister og PR-folk, som påvirker politikerne. Samtidig er de presset, fordi folk ikke vil betale for mat, den skal være så billig som mulig.
Resultatet blir "mat" som er til skade for oss, men som gir nok på bunnlinjen til produsenter og salgsledd.
Her må forbrukerne selv ta ansvar, sette seg inn i hva maten de tilbys inneholder og hva den kan ha av konsekvenser, og så får man kikke på sitt budsjett og ev. disponere annerledes, og prioritere sunnere mat. Det vil ikke nordmenn, og da fyller man ultraprosessert skit i handlevognen.
Ja, man kan godt si at forbrukerne selv må ta ansvar, men mange mangler rett og slett kunnskapen og har ikke fått med seg gode matvaner hjemmefra sånn at de er et lett bytte for en kynisk og skruppelløs matbransje. Noe vi ser med framvekst av fedme og livsstilssykdommer i stor skala så godt som overalt hvor ultraprossessert mat har vært i salg de siste årene.


