Hvem var Jesus?

O

OldBoy

Gjest
Dersom man forkaster Jesus som Gud og Guds sønn, kan man egentlig forkaste resten av bibelen. Hele gamle testamentet peker på Jesus.

Det finnes forresten masse skrifter som omhandler Jesus utenom bibelen.
Bare fordi ett eller annet som er skrevet er gammelt nok, og utgitt i en tid hvor folk flest ikke kunne lese, skal det da være beskyttet mot enhver motforestilling? Hvor gammelt skal det i så fall være? Gammelt som Bibelen? Eller holder det kanskje at det er like gammelt som Koranen? Eller hva med Luthers skriverier, som ikke er eldre en 450 år eller så?

Og om nå Bibelen skulle inneholde en feil eller flere, er vel ikke det noen grunn til å furte og forkaste HELE Bibelen? Det blir som at et lite barn kaster hele kakestykket bare fordi det dukker opp en rosin eller en klump som ikke faller i smak.

At det er skrevet mye eller lite om et tema, det være seg Jesus eller noe annet, bør jo heller ikke påvirke hva man mener om saken. Feil blir ikke sannheter av å bli gjentatt, og sannheter forblir sannheter uansett
 
O

omholt

Gjest
Jesus var frelseren ja men ikke gud.For dette påfunnet er en trykkleif i nye NT eller blitt omskrevet /tilpasset den nyere tid.Han kom for og frelse oss ikke bli forgudet slik så altfor mange mener og tro.og som Gjestemedlem forklare ville en av hannes kaliber ikke blidt trodd i det hele tatt i dag,heller blidt for og regne som psykisk ustabil.Vi hadde et godt exemel med hu dama fra spania som kom til bergen for og finne en konge osv.Ikke en sjel som ville ta hennes parti.forvirrest osv.Og det med att jesus er nevnt ved navn i GT finnes ikke og heller ikke at han skulle forgudes for ettertiden.Ok med som far som sønn men det er to forskjellige ting.Om viss att folk avser andre syn vil dem da ha en besnevret tro basert på ortodokse tvangslære formet av fanatikere for og holde flokken samlet.

Jesus var nok der en gang for og ta støyten for våre synder vil ikke se bort fra det.Men og tro blindt på ettrmælet til presteskapets livlige skrivekløe er og ta det for god fisk.

  Mvh
Hmm. Er du Jehovas vitne? Jehovas omskriver NT der Jesus blir beskrevet som Gud og ett med Faderen.
Enten var Jesus den han sa han var (bl.a. ett med Faderen) ellers så var alt han sa tull og han var sinnsyk. Det må bli enten eller.
 

bber

Hi-Fi freak
Ble medlem
28.02.2005
Innlegg
2.947
Antall liker
20
Livet gir naturligvis mange muligheter, og man velger selv sine strategier for å oppnå et godt liv. Likevel må jeg si det virker lite lurt å bruke gamle skrifter og tankespinn som sin krykke her i livet. Lev livet nå, du har ikke noe annet.
 

Rune S

Hi-Fi freak
Ble medlem
13.04.2002
Innlegg
4.579
Antall liker
1.257
Torget vurderinger
11
Vi tror ikke på gamle skrifter,lover og regler,vi tror på Gud,Jesus og Den Hellige Ånd,3 levende "vesener" (i mangel av et bedre ord)
Mennesker ble helbredet ved Jesus i ca år 30 og de blir det fortsatt i 2007,mennesker talte i tunger i ca 33 og gjør det fortsatt i 2007,mennesker fekk profetier fra Gud om Guds rike i vel2000 før Kristus og de gjør det fortsatt i 2007,og de stemmer helt overens.Der er kun en sann Gud,og Han var,er og forblir den samme!
Jeg kan lese om Paulus sine åndskamper fra år et eller annet tidlig,og jeg har noen av de samme i 2007(uten at jeg på noen måte vil sammenligne meg med en slik trofast tjener),jeg kan lese om hans formaninger til andre kristne og ordene fra Gud treffer meg like ramsalt idag som de nok gjorde i de tider,jeg kan lese om hvor ulydige jødene var mot Gud under ørkenvandringen,og det er akkurat det samme som jeg gjør i 2007.Jeg har bare ikke begynt å støpe kalver av gull enda,men avguder er og blir avguder,alt som tar vekk det fokus og tilbedelse Gud skal ha!

Nå må dere slutte med dette surret om at det som står i Bibelen er avlegs og at det er tilfeldig utvalgte skrifter.Ingen av delene er sant! Bibelen er Guds ord og det er Sannhet!  Guds ord er evig!
Mennesket har ikke utviklet seg annet enn at vi tror det,på et særdeles overfladisk plan.Der er ingen evolusjon,det er en stor løgn!Der er ingen som har klart å bevise at en art har utviklet seg fra en annen art.
Vi har 20.000 forskjellige versjoner av fluer,men de er alle fluer.Viss en sammenligner alle sildene i havet vil man sikkert kunne se at ikke en av de er helt identisk men alle er silder,se på stjernene,se på den vakre naturen,spis en ekte solmoden appelsin,studer det boblende livet i et lite barn,begynn å studer hvor kompleks og fantastisk menneskroppen er oppbyggd og fungerer,og ja alt dette ble til ved en smell fra ingenting ::)  

Våkn opp og lukt litt på rosene!   :D  

Alle andre "religioner" enn den sanne kristendomen er igrunnen veldig like ved at de mener det gode er å finne i mennesket, eller at man kan fortjene et paradis ved varierende former for botsøvelser.
Men den sanne Gud sier idag at vi er syndere og kan ikke gjøre noe som helst for å fortjene Hans goder,de er en gave fra Han som er kjærlighet,og alt vi trenger å gjøre er å ta imot og tro og vere lydige mot Ham !
Viss ikke dette er et gledesbudskap for noen i denne kaotiske verden så vet ikke jeg ! :)

Joh 3.16 ; For så høyt har Gud elsket verden, at han ga sin Sønn, den enbårne, for at hver den som tror på Ham, ikke skal gå fortapt, men ha evig liv .
 
U

utgatt60135

Gjest
Ja hva skal jeg si? Jeg blir lettere oppgitt.....

Men tross alt har det og skjer det store forandringer når det gjelder menneskenes utvikling. Noen vi alltid henge etter.
 

Geir_Bjerkaas

Hi-Fi entusiast
Ble medlem
03.11.2003
Innlegg
441
Antall liker
4
Bare fordi ett eller annet som er skrevet er gammelt nok, og utgitt i en tid hvor folk flest ikke kunne lese, skal det da være beskyttet mot enhver motforestilling? Hvor gammelt skal det i så fall være? Gammelt som Bibelen? Eller holder det kanskje at det er like gammelt som Koranen? Eller hva med Luthers skriverier, som ikke er eldre en 450 år eller så?

Og om nå Bibelen skulle inneholde en feil eller flere, er vel ikke det noen grunn til å furte og forkaste HELE Bibelen? Det blir som at et lite barn kaster hele kakestykket bare fordi det dukker opp en rosin eller en klump som ikke faller i smak.

At det er skrevet mye eller lite om et tema, det være seg Jesus eller noe annet, bør jo heller ikke påvirke hva man mener om saken. Feil blir ikke sannheter av å bli gjentatt, og sannheter forblir sannheter uansett
Med fare for å repetere:
Bibelen har blitt systematisk angrepet gjennom hele historien. Vår tro er faktisk avhengig av dens troverdighet. Det er derfor den er under stadig angrep. Dersom man ikke kan stole på Bibelen blir det plutselig vanskelig å forholde seg til hva som er sant av Jesus sine ord. Det betyr at man kan klippe og lime som man ønsker. Vi skal se på om vi som kristne kan ta Bibelen på alvor.

Vi skal se på tre sider ved Bibelen
1. Er Bibelen unik?
2. Er Bibelen til å stole på?
3. Er Bibelen Guds ord?

1. Unik
Hva er det som er unikt med Bibelen? Ikke alle mennesker går uten videre med på at Bibelen er Guds ord, men å forstå at Bibelen er unik er enklere.

La oss se på de som,, forfattet Bibelen
-Ulik bakgrunn
De forskjellige bøkene er skrevet av mennesker med veldig forskjellig bakgrunn. Fattig og rik, respektert og foraktet.
-Ulike tidsepoker
Skrevet gjennom en tidsperiode på mer enn 1500 år.
-Ulike livssituasjoner
Skrevet i uylendighet, i krig, i fred, under forfølgelse, i fengsel, i gode og onde dager.
-Ulike sinnstemninger
Skrevet i tider med både glede og sorg, frykt og trygghet.
-Skrevet på tre forskjellige kontinent.

Dersom Bibelen var en mosaikk av forskellige synspunkter og oppfatninger av Gud var ikke denneboken så unik. Det som er spesielt er at disse forfatterne over så lang tid skriver samstemt om de samme temaene.
Få 30 forfattere med samme trosbakgrunn fra forskjellige epoker bare i forrige århundre til å skrive om de samme temaer og se om det blir sammenheng i det.
Liten sannsynlighet for det.

Ellers:
-Mest kjøpte
-Mest lest
-Mest oversatt
Av 6500 språk er den oversatt til 2200. Mer enn 90% av jordens befolkning er i stand til å lese Bibelen på et språk de kan forstå.
-Ærlig, tar med alle feiltrinn som ikke var nødvendig å ha med. Dette er ulikt all annen literatur fra samme epoker.
Unik innflytelse
Ingen bok har påvirket den vestlige verden, men også resten av kloden mer enn Bibelen.
-Overlevd massiv kritikk i århundrer.
-Forbud
Den har vært forbudt lesestoff i veldig mange land og er det fortsatt i noen deler av verden.
-Mange har gitt sitt liv både for å oversette og distribuere Bibelen.

Det må være noe med denne boken. UNIK.

2. Til å stole på.
Vi skal se på tre tester som blir brukt til å vurdere hvor pålitelig et skrift er. På grunnlag av disse skal vi vurdere om Bibelen er til å stole på. Vi kommer her til å ta for oss NT først og fremst.

Disse tre testene er:
1. Bibliografiske bevis
2. Interne bevis
3. Eksterne bevis

1. Bibliografiske bevis.
Her tar man ikke stilling til innholdet i skriftet. Det man undersøker er sannsynligheten for at det som vi har i våre kopier er det samme som forfatteren skrev. For å kunne vite det så må man undersøke de eldste kopiene som er tilgjengelige.
-Hvor gamle er de?
-Hvor komplette er de?
-Hvor mange er det?
-Stemmer de innbyrdes?
Det vil være naturlig å sammenligne dem med det vi har av andre skrifter fra samme periode.
Dersom NT skulle ha samme tekstgrunnlag som andre skrifter som blir regnet for å være troverdige, så skulle det være godt nok for å si at man kan stole på det som står i NT er det som ble skrevet av forfatterne for snart 2000 år siden.

Mest kopierte og brukte:
NT er sannsynligvis både det mest kopierte og mest brukte boken i antikken.
De tidligste kopiene som er bevart:
-Tidligste fragmenter(deler av bok/brev)
År 120 e. Kr. Bare 50-60 år etter det ble nedskrevet.
-Tidligste hele codex:
1. Codex vaticanus, 325-350 e. Kr.
2. Codex sinaticus,år 350 e. Kr. Halve GT og nesten hele NT. Ble funnet i et kloster i Sinai 1859. Den russiske tsaren fikk det. Videre ble det kjøpt av britisk museum i 1933.

Oversatt:
Oversettelser til forskjellige språk: Syrisk, Latin og Koptisk. Disse oversettelsene er datert tilbake til år 150 e.Kr. De stemmer overens med de greske tekstene. Det er med på å underbygge ekteheten og troverdigheten til disse tekstene. Man kjenner ikke til noe lignende fra noen av de andre skriftene fra antikken.

På grunnlag av de bibliografiske bevis må det kunne slås fast at det er veldig stor sannsynlighet for at det vi leser i NT i dag er det samme som ble nedskrevet for 2000 år siden. NT er på dette området mer pålitelig enn andre skrifter fra samme periode.

2. Interne bevis
Her går en gjennom innholdet i skriftet. Er det som står sannferdig? Tvilen kommer alltid tiltalte til gode. Man skal ikke godta feil før forfatteren har diskvalifisert seg selv.
Når det gjelder Bibelen har teologer kommet fram til følgende 15 regler for bibeltolkning:

1. Det som ikke er forklart, er ikke nødvendigvis uforklarlig.
Det er feil å tenke at det som ikke er forklart aldri vil bli det. Både arkeologi og andre skrifter har opp gjennom tidene gitt nytt lys til ting som har vært vanskelig å forstå. Ting som kan se ut som motsetninger er ikke bevist slik før det er umulig å få sammenheng i dem.
Da vil en se at tekster som anklges for å motsi hverandre, ikke trenger å være mer enn tekster som det er vanskelig å forklare. Hva som skjedde rett etter Jesu oppstandelse og ved Judas død er eksempler på dette. Selv om de ved første øyekast kan se vanskelige ut, har de ikke vist seg umulig å forklare.

2. Feil fortolkning betyr ikke feil åpenbaring.
Det er ikke Bibelen sin feil at mennesker tolker feil. Sentrale temaer er blitt tolket forskjellig av kristne opp i gjennom historien. Dette kan ikke Bibelen ta ansvar for.

3. Forstå sammenhengen av teksten.
Lese alt i sammenheng, ellers kan Bibelen si det meste. I Salmenes bok står det i en setning tatt ut av sin sammenheng: "Det finnes ingen Gud".

4. Vanskelige vers skal tolkes i lys av de lette

5.Ikke baser lærespørsmål på merkelige vers.
Eksempel: Fadervår: Gi oss i dag vårt daglige brød.
Daglige brød er et ord som ikke er brukt noen andre plasser i NT, ikke heller i andre samtidige skrifter. Det åpner for mulighet for forskjellige betydninger.

6. Bibelen er en bok som er skrevet av mennesker, med menneskelige måter å si ting på.
Det blir brukt både overdrivelser, anslag, poetisk språk osv.
7. En rapport som er ukomplett, betyr ikke at den ikke er korrekt.
Når en evangelist rapporterer at det var to blinde som fikk synet tilbake ved et spesiellt tilfelle og en annen evangelist skriver at det var en blind som fikk synet tilbake ved samme anledning, så er ikke dette nødvendigvis en uoverenstemmelse, men utfyllende opplysninger. Det kan ha vært flere også som fikk synet igjen. Det vi vet er at en evangelist fokuserte på en av dem, en annen på at det var to.

8. NT sitater av GT kan være i muntlig form uten at det tar vekk innholdet.

9. Bibelen godkjenner ikke nødvendigvis alt den nedtegner.
Kriger, synd, fæle ting gjort i Guds navn. Bibelen forfattere nedtegner mange ting uten å ta stilling til om dette er rett eller galt. Dette gjelder i særlig grad 1-2 Samuelsbok, 1-2 Kongebok og 1-2 Krønikerbok. David tar seg blant annet flere koner uten at det blir kommentert. Loven forbyr Israels konger å ta flere koner.

10. Bibelen bruker et hverdagslig språk.
Bare fordi en terminologi ikke er vitenskapelig, betyr det ikke at den ikke er korrekt.

11.Bibelen bruker både runde og eksakte tall.

12.Se etter når Bibelen bruker forskjellige litterære sjangere
Bibelen kan være både bokstavelig og kommunisere med bilder.

13. En feil kopi, betyr ikke feil i orginalen
En feil i en avskrift, oversettelse(f.eks. den norske) betyr ikke at orginalen er feil.

14. Generelle påstander er ikke nødvendigvis universelle løfter.
Alt må settes i sammenheng med det som er Bibelens hovedbudskap. En ting er ikke Bibelsk før en har tatt med alt som Bibelen har å si om emnet.

15. Senere åpenbaring erstatter/utfyller gammel åpenbaring.
Dette ser vi blant annet med korset. Jesus var det endelige offeret, som tok over forofringen i GT.

Mark Twain: Det er ikke det som jeg ikke forstår som bekymrer meg med Bibelen, men det som jeg forstår.

Hva sier forfatterne selv?
-Lukas 1.1-3
-2. Peters brev 1.16
1. Johannes brev 1-3
- Apostlenes gjerninger 2.22
Disiplene og de som nedtegnet NT visste at det fantes mange øyenvitner. Derfor var de opptatt av å gjengi hendelsene korrekt. Peter sier i sin tale "som dere alle vet" og refererer til at den han snakker om er vel kjent for alle som bor i Jerusalem.
De hadde ikke råd til å dikte. Å gjøre det ville gi motstanderne noe å ta tak i. Det kunne en ikke risikere.

Tidspunktet for når NT ble skrevet.
Dersom det kan bevises med rimelig god grunn at NT er skrevet etter at hendelsene fant sted, så er det et sterkt argument for den historiske troverdigheten.

William F Albright-Arkeolog- Det finnes ikke lenger solid grunnlag for å kunne si at noen bok i NT er skrevet etter år 80.

Mange liberale teologer er etterhvert nødt til å trekke samme slutninger.
Dr. John A. T. Robinson, regnet for å være blant de liberale teologer, mener etter grundig research at hele NT er skrevet før Jerusalems fall i år 70.
Dersom det skulle være skrevet senere enn år 70 ville det vært naturlig at ihvertfall en av disse bøkene hadde referert til Jerusalems fall og tepelets ødeleggelse.
Hvorfor skulle en anta at det hadde blitt nevnt?
-Det er i seg selv en stor begivenhet som har både religiøs og sekulær interesse.
-Tempelet er mye referert til i GT.
-Tempelet stod sentralt i den offerpraksisen som pekte frem mot Jesus sitt endelige offer. Tempelets ødeleggelse har derfor stor symbolsk verdi for den unge kristne menighet.
-Jesus sin profeti om tempelets ødeleggelse. Denne profetien får en rask og mektig oppfyllelse som ingen kunne forestille seg. "Her skal ikke være stein på stein".

Det var mange øyenvitner i live når NT ble skrevet som kunne protestert høylytt, og de hadde gjort det, så forfulgt og forhatt som de kristne var. Vi ser på grunnlag av interne bevis at NT ikke diskvalifiserer seg selv. Innholdet er sammenfallende og troverdig.

3.Eksterne bevis.

Er det bare NT som behandler disse temaene?

Kristne eksterne kilder:
Eusebius
Papias
Ireneus
Clement
Ignatius
Polykarp

Alle disse levde i perioden 100-200 år etter Kr.
En av disse- Polykarp var disippel av Johannes. Ignatius var disippel av Polykarp. Alle disse bevitnet evangeliets ektehet og at det stemte overens med det øyevitnene sa.
Eusebius sa: Den eldste(apostelen Johannes) pleide å si: Markus skrev nøyaktig ned det som Peter så, både hans ord og gjerninger, men ikke i rekkefølge. For han var verken en hører eller etterfølger av Jesus, men som jeg så, han hadde følge med Peter, som adopterte hans undervisning. Så Markus gjorde ingen feil da han skrev ned på denne måten, ettersom Peter fortalte det, for han var nøye på dette å ikke utelate noen tingav det som han hadde hørt og ikke inkludere noe som var feil.

Eksterne kilder utenfor kirken.

Tactius, romersk historieskriver.
Suetonius, sekretær til keiser Hadrian
Josefus, jødisk historieskriver.
Thallus
Pliny, romersk forfatter og administrator
Trajan, keiser
Lucian, gresk skribent
Talmud, jødisk religiøst skrift
Mara Bar Serapion, syrer

Disse skrev i tidsrommet år 80- 2. århundre e. Kr.
Tactius skrev: For å bli kvitt rapporten la Nero skylden på og satte i gang den verste tortur og forfølgelse på en gruppe, hatet for deres overdrivelser, kalt kristne av folket. Chrestus, som de har sitt navn fra, led en ekstrem straff under Tiberius sitt dømme av en av våre prokutører, Pontius Pilatus, og en overtro startet ikke bare i Judea hvor det begynte, men til og med i Roma.

Dette kan vi dra ut av disse kildene:
1. Jesus var fra Nasaret
2.Han levde et vist og innholdsrikt liv
3.Han ble korsfestet i Palestina, ved påsketider, under Pontius Pilatus, mens Tiberius var keiser. Han ble regnet for å være jødenes konge.
4.Hans disipler trodde han sto opp fra de døde.
5.Han gjorde uvanlige ting, som ble betegnet som trolldom.
6.Hans få disipler ble multiplisert mange ganger og spredde seg over hele romerriket.
7.Hans disipler tjente en Gud, levde gode moralske liv og tilba Jesus som Gud.
Disse ting understreker det bildet som NT gir av Jesus og den første kristne menighet.

Arkeologi.

Det kan slåes kategorisk fast at ikke et eneste arkeologisk funn, noengang har motsagt et eneste bibelvers.
Nelson Glueck, mangeårig arkeolog i Det Hellige Land.
 

Bjørn.H

Æresmedlem
Moderator
Ble medlem
03.07.2004
Innlegg
24.704
Antall liker
10.057
Torget vurderinger
1
Er du på religionsvitenskap, eller er du tilknyttet Teologisk fakultet på noen måte, Geir_Bjerkaas ?
 
O

OldBoy

Gjest
Med fare for å repetere:
Bibelen har blitt systematisk angrepet gjennom hele historien. Vår tro er faktisk avhengig av dens troverdighet. Det er derfor den er under stadig angrep. Dersom man ikke kan stole på Bibelen blir det plutselig vanskelig å forholde seg til hva som er sant av Jesus sine ord. Det betyr at man kan klippe og lime som man ønsker. Vi skal se på om vi som kristne kan ta Bibelen på alvor.
Dette er jo å snu tingene fullstendig på hodet.

Det som står i den hellige bok, bør reflektere det vi tror på, ikke omvendt. Hvis troen skal være avhengig av hva som står i Bibelen, er vi i sannhet ille ute. Slik jeg ser det, er troen overordnet hva som er skrevet. Med andre ord: Man kan tro uten en hellig bok, men man kan ikke ha noen hellig bok uten tro.

Vi skal se på tre sider ved Bibelen
1. Er Bibelen unik?
2. Er Bibelen til å stole på?
3. Er Bibelen Guds ord?
1. At Bibelen er unik er da ikke noe argument for noe som helst. Enhver publikasjon er jo unik. Fra Bibelen helt ned til disse skriveriene som jeg holder på med akkurat nå.

2. Hvorfor skulle man gjøre seg avhengig av å stole på Bibelen? Det står da faktisk ikke noe i Bibelen om at akkurat dét er forutsetningen for å tro. Bibelen sier at vi skal stole på Gud, ikke på boken.

3. Naturligvis er ikke Bibelen Guds ord. Bibelen er skrevet av mennesker, og er derfor full av menneskers ord. Det gjør ikke Bibelen til noen mindreverdig bok i forhold til andre bøker, siden heller ingen andre bøker har Gud som forfatter.
 

Audiophile-Arve

Æresmedlem
Ble medlem
28.11.2002
Innlegg
21.136
Antall liker
8.663
Sted
Kysten, Nordvestlandet, argaste nynorskdistriktet
Torget vurderinger
0
Eg finn problemstillingane ein arbeidde etter på kyrkjemøtet i Nikea, då ein bestemte kva som skulle vere med, og kva som IKKJE skulle vere med i bibelen, minst like interessant. Ved å gjere eit slikt utval som dei gjorde, formulerte desse sannsynlegvis noko eldre herrane potensialet til ein einsretta verdsreligion. Hadde dei tatt med t.d. Thomasevangeliet, hadde nok kristendomen sett annleis ut.
Elles kan ein også bruke same øving dom du gjer på andre religiøse skrifter med nokolunde same resultat, vil eg tru...
 

bber

Hi-Fi freak
Ble medlem
28.02.2005
Innlegg
2.947
Antall liker
20
For så høyt har Gud elsket verden, at han ga sin Sønn, den enbårne, for at hver den som tror på Ham, ikke skal gå fortapt, men ha evig liv .
Johannes var åpenbart sinnsyk, trolig schizofren, da han skrev dette.
 

Rune S

Hi-Fi freak
Ble medlem
13.04.2002
Innlegg
4.579
Antall liker
1.257
Torget vurderinger
11
Ja ja,jeg vet ikke helt hva jeg skal si,og ikke ser det ut til å gjøre noen forskjel uansett.
Men det er uansett vel verdt det om bare en av dere som leser får oppleve å komme tilbake til sitt rette forhold til sin Skaper.Mennesket fallt ved Adam men kan bli gjennoppreist ved Jesus!!! :)
ALLE skal bøye kne på dommens dag,men selvom da alle får sine øyne åpnet og sin stolthet knust,så vil det vere for sent å omvende seg da..........
Det skulle ikke vere nødvendig å prøve å skremme dere,og det virker igrunnen ikke som noe biter uansett så ....... Det viser seg at mange må komme i en solid livskrise før de stopper opp og spør seg de viktige spørsmålene,hvor vil jeg tilbringe evigheten,er dette livet på jorden alt,hor,drikk,min lykke,meg,meg,meg,meg,meg.....?

Mvh
Rune
 

bber

Hi-Fi freak
Ble medlem
28.02.2005
Innlegg
2.947
Antall liker
20
Eg finn problemstillingane ein arbeidde etter på kyrkjemøtet i Nikea, då ein bestemte kva som skulle vere med, og kva som IKKJE skulle vere med i bibelen, minst like interessant. Ved å gjere eit slikt utval som dei gjorde, formulerte desse sannsynlegvis noko eldre herrane potensialet til ein einsretta verdsreligion. Hadde dei tatt med t.d. Thomasevangeliet, hadde nok kristendomen sett annleis ut.
Elles kan ein også bruke same øving dom du gjer på andre religiøse skrifter med nokolunde same resultat, vil eg tru...
Ved kirkemøtet i Nikea ble også den hellige treenighet vedtatt, men angivelig med nokså knepent flertall. ;D
 

bber

Hi-Fi freak
Ble medlem
28.02.2005
Innlegg
2.947
Antall liker
20
Ja ja,jeg vet ikke helt hva jeg skal si,og ikke ser det ut til å gjøre noen forskjel uansett.
Men det er uansett vel verdt det om bare en av dere som leser får oppleve å komme tilbake til sitt rette forhold til sin Skaper.Mennesket fallt ved Adam men kan bli gjennoppreist ved Jesus!!!  :)
ALLE skal bøye kne på dommens dag,men selvom da alle får sine øyne åpnet og sin stolthet knust,så vil det vere for sent å omvende seg da..........  
Det skulle ikke vere nødvendig å prøve å skremme dere,og det virker igrunnen ikke som noe biter uansett så ....... Det viser seg at mange må komme i en solid livskrise før de stopper opp og spør seg de viktige spørsmålene,hvor vil jeg tilbringe evigheten,er dette livet på jorden alt,hor,drikk,min lykke,meg,meg,meg,meg,meg.....?

Mvh
Rune
Rimelige doser hor og drikk er ikke å forakte, helst krydret med god årgangsjazz.
 

Geir_Bjerkaas

Hi-Fi entusiast
Ble medlem
03.11.2003
Innlegg
441
Antall liker
4
Er du på religionsvitenskap, eller er du tilknyttet Teologisk fakultet på noen måte, Geir_Bjerkaas ?
Nei, på ingen måte. Dette er sitert fra en artikkel av Per Eivind Kvammen.
 
O

OldBoy

Gjest
Nei, på ingen måte. Dette er sitert fra en artikkel av Per Eivind Kvammen.
Aha, dét forandrer saken! Guds ord blir ikke Guds ord før Per Eivind Kvammen har sagt sin mening.
 

bber

Hi-Fi freak
Ble medlem
28.02.2005
Innlegg
2.947
Antall liker
20
OBS OBS gutter.  Ikke la naiv barnetro gli over i religiøst vanvidd som hos muslimene.  

(PS Hørt denne: Bevare meg vel, sa mannen. Han ble balsamert.)
 

Geir_Bjerkaas

Hi-Fi entusiast
Ble medlem
03.11.2003
Innlegg
441
Antall liker
4
Javel Old Boy???? Har du det samme forhold til alt andre har skrevet? Da skjønner jeg bedre saklighetsnivået ditt...
 
O

OldBoy

Gjest
Javel Old Boy???? Har du det samme forhold til alt andre har skrevet? Da skjønner jeg bedre saklighetsnivået ditt...
Jeg prøver faktisk å være saklig.

Men det at Per Eivind Kvammen har skrevet noe, gir ham ikke automatisk autoritet over hva jeg skal mene om saker og ting.

Ei heller lar jeg meg kue av hva våre kirkefedre og andre skriftlærde satt og diskuterte og skrev for nesten 2000 år siden. De har sikkert tenkt og gjort mye bra, men i mine øyne "beviser" ikke deres tanker og produksjon noe som helst. De er mennesker, de som oss, og har diskutert, tolket og formulert, helt sikkert etter beste evne, men likevel diskutert, tolket og formulert, slik som lærde og mindre lærde fortsatt gjør den dag i dag.
 

Geir_Bjerkaas

Hi-Fi entusiast
Ble medlem
03.11.2003
Innlegg
441
Antall liker
4
Jeg prøver faktisk å være saklig.

Men det at Per Eivind Kvammen har skrevet noe, gir ham ikke automatisk autoritet over hva jeg skal mene om saker og ting.
Det mener faktisk ikke jeg heller, kjenner ikke Per Eivind Kvammen. Men det han skriver i denne artikkelen syntes jeg var fornuftig.
Når det gjelder Bibelen, opplever jeg at dette er Guds skrevne ord og det har da en større autoritet. Men jeg føler meg ikke kuet av den grunn.
 

Rune S

Hi-Fi freak
Ble medlem
13.04.2002
Innlegg
4.579
Antall liker
1.257
Torget vurderinger
11
3. Naturligvis er ikke Bibelen Guds ord. Bibelen er skrevet av mennesker, og er derfor full av menneskers ord. Det gjør ikke Bibelen til noen mindreverdig bok i forhold til andre bøker, siden heller ingen andre bøker har Gud som forfatter.
Naturligvis er Bibelen Guds Ord!
Gud har skapt alt og Han kan virke gjennom de som legger sitt liv i Hans hender.Han har talt,taler og vil tale gjennom de som er Hans sanne tjenere.Der er sannheter og dybder i Guds ord som vi kun ser skyggene og konturene av enda.Jesus sa at den som mister sitt liv for Hans skyld skal finne det.Hva i alle dager betyr det? Dette er som salt i et stort åpent sår for meg,at først må jeg gi slipp på mitt liv for å finne det.Jeg opplever dette som et av de største problem i mitt eget liv,kampen står mot stoltheten og egoismen,og det var der satan og hans hær fallt,og det er der mennesket faller.Jeg vet jeg ikke har klart å legge ned mitt liv enda,men vet at Gud har kraft til å forandre meg!  :) Han har allerede vist meg sannheten i at å gi er noe av det største og beste følelsen et menneske kan ha! Han skapte oss i sitt bilde og ingen har større kjærlighet enn Han,ingen er en flinkere giver,og jeg vet også at de fleste av dere har opplevd den intense glede og tilfredstillelse det er å gi noe av verdi til et annet menneske!
Mye av det vi ser rundt oss er en skygge-avbildning av Guds karakter og vesen ,for eksempel forholdet mellom far og sønn,foreldre og barn.Et lite barn vet ikke at det vil gjøre svært vondt å legge hånden på en stekeplate,men foreldre som har det minste omtanke for sitt barn vil rettlede.Dere vet sikkert selv nok av eksempler av ting dere vet barnet/tenåringen ikke bør gjøre,og når dere sier fra så forstår i de fleste tilfeller ikke barnet,det blir sur og grinete og nekter å adlyde!!
Jeg har nyheter til dere,dette er hva befalingene Gud har gitt oss handler om,GUD VET,men vi oppfører oss som små ulydige drittunger!!!!!  :mad:   Vi tror vi er voksne og vet alt,men i Guds rike er vi fortsatt som spedbarn å regne!

Joh. 15.9 Som Far har elsket meg, har jeg elsket dere. Bli i min kjærlighet!
10 Hvis dere holder mine bud, blir dere i min kjærlighet, slik jeg har holdt min Fars bud og blir i hans kjærlighet. 11 Dette har jeg sagt dere for at min glede kan være i
dere og deres glede kan være fullkommen. 12 Og dette er mitt bud: Dere skal elske hverandre som jeg har elsket dere.13 Ingen har større kjærlighet enn den som gir sitt liv for sine venner. 14 Dere er mine venner hvis dere gjør det jeg befaler dere.
15 Jeg kaller dere ikke lenger tjenere, for tjeneren vet ikke hva herren hans gjør.Jeg kaller dere venner, for jeg har gjort kjent for dere alt jeg har hørt av min Far.
16 Dere har ikke utvalgt meg, men jeg har utvalgt dere og satt dere til å gå ut og bære frukt, en frukt som varer. Da skal Far gi dere alt dere ber om i mitt navn.
17 Dette er mitt bud til dere: Elsk hverandre!

http://www.heartlandfamily.com/AboutYou/Salvation.aspx  

Her er en som fekk sitt liv snudd på hodet ved Guds kraft ;
http://www.stevehill.org/content/view/48/58/  
 

Rune S

Hi-Fi freak
Ble medlem
13.04.2002
Innlegg
4.579
Antall liker
1.257
Torget vurderinger
11
Rimelige doser hor og drikk er ikke å forakte, helst krydret med god årgangsjazz.
Hor er synd,men utenom det så har jo Gud skapt både sex,vin og musikk ;)
 

Audiophile-Arve

Æresmedlem
Ble medlem
28.11.2002
Innlegg
21.136
Antall liker
8.663
Sted
Kysten, Nordvestlandet, argaste nynorskdistriktet
Torget vurderinger
0
Naturligvis er Bibelen Guds Ord!
Gud har skapt alt og Han kan virke gjennom de som legger sitt liv i Hans hender.Han har talt,taler og vil tale gjennom de som er Hans sanne tjenere.Der er sannheter og dybder i Guds ord som vi kun ser skyggene og konturene av enda.Jesus sa at den som mister sitt liv for Hans skyld skal finne det.Hva i alle dager betyr det? Dette er som salt i et stort åpent sår for meg,at først må jeg gi slipp på mitt liv for å finne det.Jeg opplever dette som et av de største problem i mitt eget liv,kampen står mot stoltheten og egoismen,og det var der satan og hans hær fallt,og det er der mennesket faller.Jeg vet jeg ikke har klart å legge ned mitt liv enda,men vet at Gud har kraft til å forandre meg!  :) Han har allerede vist meg sannheten i at å gi er noe av det største og beste følelsen et menneske kan ha! Han skapte oss i sitt bilde og ingen har større kjærlighet enn Han,ingen er en flinkere giver,og jeg vet også at de fleste av dere har opplevd den intense glede og tilfredstillelse det er å gi noe av verdi til et annet menneske!
Mye av det vi ser rundt oss er en skygge-avbildning av Guds karakter og vesen ,for eksempel forholdet mellom far og sønn,foreldre og barn.Et lite barn vet ikke at det vil gjøre svært vondt å legge hånden på en stekeplate,men et foreldre som har det minste omtanke for sitt barn vil rettlede.Dere vet sikkert selv nok av eksempler av ting dere vet barnet/tenåringen ikke bør gjøre,og når dere sier fra så forstår i de fleste tilfeller ikke barnet,det blir sur og grinete og nekter å adlyde!!
Jeg har nyheter til dere,dette er hva befalingene Gud har gitt oss handler om,GUD VET,men vi oppfører oss som små ulydige drittunger!!!!!  :mad:   Vi tror vi er voksne og vet alt,men i Guds rike er vi fortsatt som spedbarn å regne!

Joh. 15.9 Som Far har elsket meg, har jeg elsket dere. Bli i min kjærlighet!
10 Hvis dere holder mine bud, blir dere i min kjærlighet, slik jeg har holdt min Fars bud og blir i hans kjærlighet. 11 Dette har jeg sagt dere for at min glede kan være i
dere og deres glede kan være fullkommen. 12 Og dette er mitt bud: Dere skal elske hverandre som jeg har elsket dere.13 Ingen har større kjærlighet enn den som gir sitt liv for sine venner. 14 Dere er mine venner hvis dere gjør det jeg befaler dere.
15 Jeg kaller dere ikke lenger tjenere, for tjeneren vet ikke hva herren hans gjør.Jeg kaller dere venner, for jeg har gjort kjent for dere alt jeg har hørt av min Far.
16 Dere har ikke utvalgt meg, men jeg har utvalgt dere og satt dere til å gå ut og bære frukt, en frukt som varer. Da skal Far gi dere alt dere ber om i mitt navn.
17 Dette er mitt bud til dere: Elsk hverandre!

http://www.heartlandfamily.com/AboutYou/Salvation.aspx  

Her er en som fekk sitt liv snudd på hodet ved Guds kraft ;
http://www.stevehill.org/content/view/48/58/  
Jammen, korleis veit vi det?
Slikt som dette er berre synseri, og rimeleg ufornuftig å basere sin livsførsel og sitt verdsbilde på, etter mitt syn.
 

erato

Æresmedlem
Ble medlem
15.03.2003
Innlegg
20.962
Antall liker
12.954
Sted
Bergen
Torget vurderinger
1
Guds ord er ført i pennen av mennesker. For oss som ikke tror på Gud blir de derfor menneskers ord, og dermed heller ikke mer pålitelige, troverdige eller sanne enn alt annet som er skrevet av mennesker. Og når journalisten i tillegg har skrevet dette ned i mange tillfeller opp til flere hundre år etter da hendelsene angivelig skjedde, og våre versjoner er basert på tallrike gjenfortellinger, oversettelser, fortolkninger samt silinger/hvitvaskinger på diverse kirkemøter, er det lett å forstå at troverdigheten her er så dårlig av Søndag Søndag fremstår som et grunnfjell av etterrettelighet i sammenligning.
 

Rune S

Hi-Fi freak
Ble medlem
13.04.2002
Innlegg
4.579
Antall liker
1.257
Torget vurderinger
11
Jammen, korleis veit vi det?
Slikt som dette er berre synseri, og rimeleg ufornuftig å basere sin livsførsel og sitt verdsbilde på, etter mitt syn.

" Jammen?,jammen?,jammen?,bevis det ! ? " Matt 12 En ond slekt krever tegn
38 Noen skriftlærde og fariseere tok da til orde og sa: «Mester, vi vil gjerne se deg gjøre et tegn.» 39 Men han svarte dem: «En ond og utro slekt krever tegn, men den skal ikke få noe annet tegn enn Jona-tegnet. 40 For slik profeten Jona var i den store fiskens buk i tre dager og tre netter, slik skal Menneskesønnen være i jordens dyp i tre dager og tre netter.


Når ble mennesket fornuft noe å bygge livet sitt på da?
Du har da øyne du også,så se deg rundt hva menneskets fornuft skaper av bra livsførsel og verdensbilde .
Jeg kjenner min egoistiske fornuft og den er ingenting å bygge livet på,jeg bygger det gjerne på Jesus!! :)
 

Audiophile-Arve

Æresmedlem
Ble medlem
28.11.2002
Innlegg
21.136
Antall liker
8.663
Sted
Kysten, Nordvestlandet, argaste nynorskdistriktet
Torget vurderinger
0
" Jammen?,jammen?,jammen?,bevis det ! ?  " Matt 12 En ond slekt krever tegn
38 Noen skriftlærde og fariseere tok da til orde og sa: «Mester, vi vil gjerne se deg gjøre et tegn.» 39 Men han svarte dem: «En ond og utro slekt krever tegn, men den skal ikke få noe annet tegn enn Jona-tegnet. 40 For slik profeten Jona var i den store fiskens buk i tre dager og tre netter, slik skal Menneskesønnen være i jordens dyp i tre dager og tre netter.


Når ble mennesket fornuft noe å bygge livet sitt på da?
Du har da øyne du også,så se deg rundt hva menneskets fornuft skaper av bra livsførsel og verdensbilde .
Jeg kjenner min egoistiske fornuft og den er ingenting å bygge livet på,jeg bygger det gjerne på Jesus!!  :)
Hm! Skeptisk! Du brukar berre boka til å bevise boka.
Ser ikkje at det er nokon grunn til å føretrekke akkurat kristendomen framfor andre religionar. Du hadde sikkert vore ein rimeleg oppgira muslim om du hadde tilfeldigvis hadde vore fødd i Iran....
 

erato

Æresmedlem
Ble medlem
15.03.2003
Innlegg
20.962
Antall liker
12.954
Sted
Bergen
Torget vurderinger
1
Du bruker boka til å bevise boka ja, og at kristne mennesker har de så mye bedre enn alle andre mannesker er selvsagt bare en påstand fra din side, kjenner mange kristne som ikke har det så bra jeg, og/eller som baktaler sine medmennesker, samt mange hedninger som lever lykkelige liv og på en måte som samstemmer bra med bergprekenen. Hva med Guds frigjøringshær i Sudan fek? Så det der må du dra lenger på landet med.
 
O

OldBoy

Gjest
Hm! Skeptisk!  Du brukar berre boka til å bevise boka.
Der treffer du hodet på spikeren!

Det blir som å bruke Einsteins avhandlinger til å bevise at Einstein hadde rett. Uten sammenligning forøvrig.
 

Rune S

Hi-Fi freak
Ble medlem
13.04.2002
Innlegg
4.579
Antall liker
1.257
Torget vurderinger
11
Der tok dere meg gitt! :D
Jaja,jeg har det bra jeg,så får vi alle se hva som skjer den dagen vi lukker igjen øynene for siste gang i vårt støv-legeme.
 

DYNAMIC1

Overivrig entusiast
Ble medlem
09.09.2006
Innlegg
1.120
Antall liker
2
Der treffer du hodet på spikeren!

Det blir som å bruke Einsteins avhandlinger til å bevise at Einstein hadde rett. Uten sammenligning forøvrig.

Eller strukturalisme · sykdom & litteratur · systemteori · tematisk kritikk · teori om teori
 

erato

Æresmedlem
Ble medlem
15.03.2003
Innlegg
20.962
Antall liker
12.954
Sted
Bergen
Torget vurderinger
1
Der tok dere meg gitt!  :D  
Jaja,jeg har det bra jeg,så får vi alle se hva som skjer den dagen vi lukker igjen øynene for siste gang i vårt støv-legeme.
jeg vet hvem jeg vil tilbringe tiden med ja....
 

R.S.

Hi-Fi freak
Ble medlem
18.03.2002
Innlegg
3.476
Antall liker
18
Kristendommen som vi kjenner den ble konstruert i Nikaia, det vet/inrømmer de fleste. Dette preger derfor også måten bibelen tolkes på, man har importert læren om en treenighet, sjelens udødelighet, helvete osv. fra diverse ur-religioner.

På den annen side er kritikken av bibelens mulige autensitet grunnet menneskelige skribenter helt på jorde.
Såfremt det skulle finnes en skaper som dermed har konstruert bl.a. menneskets hjerne bør vi med vår data- og kommunikasjonsteknologi ane det selvfølgelige i at denne skaperen/konstruktøren nok burde være i stand til å kommunisere med våre hjerner.

Og apropos Johannes; i åpenbaringsboken kap.18 et sted står det visst noe om at sjefen planla å "ødelegge dem som ødelegger joden.."
- det er kanskje løsningen :eek:


Mvh. RS
 

erato

Æresmedlem
Ble medlem
15.03.2003
Innlegg
20.962
Antall liker
12.954
Sted
Bergen
Torget vurderinger
1
som jeg skrev tror man på gud så er bibelen guds bok, tror man ikke på gud er det en bok. Det koker kun ned til tro - og det vil aldri la seg bevise. Hverken for Rune - som først vil få sin bekreftelse i et annet liv, evt ikke, eller for meg. Når det er sagt såp er troen på en gud for meg både dypt ulogisk og irrelevant i forhold til kvaliteten på det liv vi lever på jorden. Vi blir alle målt på hva vi gjør, og hvilket ettermæle vi etterlater oss. Der ligger det moralske imperativ, ikke i noen som helst bok. Bergprekenen er jeg for selv om jeg ikke tror.
 

R.S.

Hi-Fi freak
Ble medlem
18.03.2002
Innlegg
3.476
Antall liker
18
som jeg skrev tror man på gud så er bibelen guds bok, tror man ikke på gud er det en bok. Det koker kun ned til tro - og det vil aldri la seg bevise.

Hmm, er du sikker på det?

Her er det igjen hovedsaklig to muligheter. Enten er vi blitt til av oss selv og da er det som du sier.

Men sett at vi ikke er blitt ut-eller innviklet men derimot konstruert av et eller annet? Og at bibelen faktisk er en melding fra out of space somewhere? Er det mulig å finne ut noe om det? Hva vet du f.ex?


Mvh. RS
 

Geir_Bjerkaas

Hi-Fi entusiast
Ble medlem
03.11.2003
Innlegg
441
Antall liker
4
Og når journalisten i tillegg har skrevet dette ned i mange tillfeller opp til flere hundre år etter da hendelsene angivelig skjedde, og våre versjoner er basert på tallrike gjenfortellinger, oversettelser, fortolkninger samt silinger/hvitvaskinger på diverse kirkemøter, er det lett å forstå at troverdigheten her er så dårlig av Søndag Søndag fremstår som et grunnfjell av etterrettelighet i sammenligning.  
Siden noen fortsetter å argumentere som om de ikke leser lange innlegg, tillater jeg å gjenta et utdrag fra tidligere i debatten:

William F Albright-Arkeolog- Det finnes ikke lenger solid grunnlag for å kunne si at noen bok i NT er skrevet etter år 80.
Mange liberale teologer er etterhvert nødt til å trekke samme slutninger.  
Dr. John A. T. Robinson, regnet for å være blant de liberale teologer, mener  etter grundig research at hele NT er skrevet før Jerusalems fall i år 70.  
Dersom det skulle være skrevet senere enn år 70 ville det vært naturlig at ihvertfall en av disse bøkene hadde referert til Jerusalems fall og tempelets ødeleggelse.  
Hvorfor skulle en anta at det hadde blitt nevnt?  
-Det er i seg selv en stor begivenhet som har både religiøs og sekulær interesse.  
-Tempelet er mye referert til i GT.  
-Tempelet stod sentralt i den offerpraksisen som pekte frem mot Jesus sitt endelige offer. Tempelets ødeleggelse har derfor stor symbolsk verdi for den unge kristne menighet.  
-Jesus sin profeti om tempelets ødeleggelse. Denne profetien får en rask og mektig oppfyllelse som ingen kunne forestille seg. "Her skal ikke være stein på stein".  

Bibliografiske bevis:

Her tar man ikke stilling til innholdet i skriftet. Det man undersøker er sannsynligheten for at det som vi har i våre kopier er det samme som forfatteren skrev. For å kunne vite det så må man undersøke de eldste kopiene som er tilgjengelige.  
-Hvor gamle er de?  
-Hvor komplette er de?  
-Hvor mange er det?  
-Stemmer de innbyrdes?  
Det vil være naturlig å sammenligne dem med det vi har av andre skrifter fra samme periode.  
Dersom NT skulle ha samme tekstgrunnlag som andre skrifter som blir regnet for å være troverdige, så skulle det være godt nok for å si at man kan stole på det som står i NT er det som ble skrevet av forfatterne for snart 2000 år siden.  
 
Mest kopierte og brukte:  
NT er sannsynligvis både det mest kopierte og mest brukte boken i antikken.  
De tidligste kopiene som er bevart:  
-Tidligste fragmenter(deler av bok/brev)  
År 120 e. Kr. Bare 50-60 år etter det ble nedskrevet.  
-Tidligste hele codex:  
1. Codex vaticanus, 325-350 e. Kr.  
2. Codex sinaticus,år 350 e. Kr. Halve GT og nesten hele NT. Ble funnet i et kloster i Sinai 1859. Den russiske tsaren fikk det. Videre ble det kjøpt av britisk museum i 1933.  
 
Oversatt:  
Oversettelser til forskjellige språk: Syrisk, Latin og Koptisk. Disse oversettelsene er datert tilbake til år 150 e.Kr. De stemmer overens med de greske tekstene. Det er med på å underbygge ekteheten og troverdigheten til disse tekstene. Man kjenner ikke til noe lignende  fra noen av de andre skriftene fra antikken.  
 
På grunnlag av de bibliografiske bevis må det kunne slås fast at det er veldig stor sannsynlighet for at det vi leser i NT i dag er det samme som ble nedskrevet for 2000 år siden. NT er på dette området mer pålitelig enn andre skrifter fra samme periode.  
 

Rune S

Hi-Fi freak
Ble medlem
13.04.2002
Innlegg
4.579
Antall liker
1.257
Torget vurderinger
11
Det koker kun ned til tro - og det vil aldri la seg bevise. Hverken for Rune - som først vil få sin bekreftelse i et annet liv.
Det handler om tro ja,og vil ikke kunne bevises med menneskelige ord.Bekreftelser på at det er ekte får alle i dette "livet" som tar imot frelsen og blir født på ny.
Vi ser også bekreftelser i form av helbredelser,tungetale,visjoner,syner osv.

Når det er sagt såp er troen på en gud for meg både dypt ulogisk og irrelevant i forhold til kvaliteten på det liv vi lever på jorden.
For meg er Gud HØYST relevant for hvordan jeg lever livet mitt på jorden,og jeg kan ikke tenke meg bedre rammer for et godt liv HER PÅ JORDEN,enn de Gud har vist oss.
At vi i tilfelle får enda mer i evigheten blir en salig bonus!  ;)
 

DYNAMIC1

Overivrig entusiast
Ble medlem
09.09.2006
Innlegg
1.120
Antall liker
2
Hmm, er du sikker på det?

Her er det igjen hovedsaklig to muligheter. Enten er vi blitt til av oss selv og da er det som du sier.

Men sett at vi ikke er blitt ut-eller innviklet men derimot konstruert av et eller annet? Og at bibelen faktisk er en melding fra out of space somewhere? Er det mulig å finne ut noe om det? Hva vet du f.ex?


Mvh. RS

På dette må du lage ny tråd da denne er dedikert jesus

Mvh
 
O

OldBoy

Gjest
På den annen side er kritikken av bibelens mulige autensitet grunnet menneskelige skribenter helt på jorde.
Bibelen er sikkert autentisk nok, den. Som bok betraktet.

Men når noen påstår at den inneholder Guds ord, er det en påstand som verken kan bevises eller motbevises. Akkurat dét spørsmålet koker ned til TRO eller IKKE-TRO.

Poenget til en del debattanter, herunder meg selv, er at argumentasjon i den ene eller andre retningen om innholdet i Bibelen, ikke kan bygge på hva som faktisk står i Bibelen. Med andre ord: Svaret på om Bibelen er Guds ord eller ikke, finner man ikke i Bibelen. Uansett hva som måtte stå i Bibelen om akkurat dette.
 
O

OldBoy

Gjest
Siden noen fortsetter å argumentere som om de ikke leser lange innlegg, tillater jeg å gjenta et utdrag fra tidligere i debatten:
Nei, jeg leser ikke lange innlegg, og heller ikke gjentagelser av dem.
 
Topp Bunn