V
vredensgnag
Gjest
Da bør du lese gjennom en gang til. Det foregår en ufarliggjøring av manifestet, samtidig som man diskuterer å ikke gi mannen en plattform å spre sine tanker fra. Deri ligger en selvmotsigelse.AK27 skrev:Så kan jeg legge til at Glenn Beck sannsynligvis ikke er så dum som han begir seg ut for å være, dessverre. Anders Behring Breivik er på den annen side tilsynelatende mindre smart enn han gir seg ut for å være. At alt han har å stille opp med er et jesuskompleks, intellektuelt tyveri og skvalder er intrykket mitt så langt - uten at det er noen trøst.
Dersom et ev. jesuskompleks skulle desavuere ham, så er det ganske mange som bør forlate sine verv i godhetsindustrien, religiøse bevegelser og politikken. For mange er nettopp det å kunne gå inn og spre frelse og sannhet, utfra sitt ståsted, en sterk motivator for slik deltakelse.
Så den ballen bør få ligge i fred.
Intellektuelt tyveri blir for enkelt, og latterlig. Manifestet er et kompendium, han har selv i innledningen og to ganger presisert at det er brukt av andres tekster. Henvisninger fra kritikere til Una-bomberen og bin Ladens manifest har begge bakenforliggende motiver.
Den som leser manifestet, og da virkelig leser både innledning og dagbok, samt hans intervju med seg selv, og kommer vekk fra dette med tanker om at det er skvalder og intellektuelt tyveri, ufarliggjør både gjerning og baklandet for denne.
Manifestet er uttrykk for meninger som holdes og forsvares av millioner av mennesker. Og der mange av disse nøyer seg med å legge igjen noen kommentarer på et nettsted, står vi her overfor en person som systematisk, med høy grad av disiplin og med ekstrem evne til langtidsplanlegging, har gjennomført sitt forsett helt i henhold til sin plan - og han er ikke ferdig enda.
Ulike kretser forsøker nå å orientere seg i forhold til det inntrufne, og naturligvis søker man å enten begrense skadelige bieffekter for egen sak, eller å forsterke gunstige utfall for egen sak. For gjerningsmannen er dette helt uinteressant.
Narcissisme er verket fullt av. Virkelighetsfordreining likeså - men hva er egentlig sant i dag, nå som enhver kan komme trekkende med en skog referanser som støtter eget standpunkt, og som gjør det enkelt å lukke øynene for andres?
(Bare for å ha sagt det helt krystallklart - kritikken din kunne du også fremført mot Bakunin, Lenin, Hitler eller Mao - og deres verk fylt med jesuskompleks, intellektuelt tyveri og skvalder).