Audio Notes venner

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • THinc

    Medlem
    Ble medlem
    28.03.2024
    Innlegg
    12
    Antall liker
    3
    Sted
    Romerike
    Det blir en AN DAC. Må gjøre litt mer research for å bestemme hvilken modell (kanskje ta en titt i sparegrisen for å matche det mot et realistisk budsjett).
     

    BeetleBug

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    30.06.2009
    Innlegg
    7.348
    Antall liker
    15.812
    Sted
    Sørlandet
    Det blir en AN DAC. Må gjøre litt mer research for å bestemme hvilken modell (kanskje ta en titt i sparegrisen for å matche det mot et realistisk budsjett).
    Hvis det er aktuelt med noe brukt så kjenner jeg til to AN Dac`er som kommer for salg. Og den siste tiden har det også ligget flere ute på finn.no:

    https://www.finn.no/recommerce/forsale/item/372913263

    https://www.finn.no/recommerce/forsale/item/388185820 (kit)

    Ellers er det ganske interessant å lese om erfaringene fra andre AN Dac eiere og streaming av høyoppløste filer. AN Dac`ene med AD1864N takler ikke høyere 18Bit 44.1 / 48 / 96KHz. De rimelige versjonene med TDA1543 nøyer seg med 16 Bit 44.1 / 48 / 96KHz.
     

    THinc

    Medlem
    Ble medlem
    28.03.2024
    Innlegg
    12
    Antall liker
    3
    Sted
    Romerike
    Takk for tipsene. Jeg tror jeg kommer til å kjøpe ny, for etter det jeg har forstått har utviklingen av DACene til AN gjort noen bra steg de siste årene, som gjør at selv de lavere level modellene kan måle seg mot eldre modeller som gjerne er et eller to level høyere. Jeg er ingen ekspert, men dette er slik jeg har forstått den informasjonen jeg har klart å finne.

    Jeg synes også diskusjonen rundt høyoppløste medium er interessant. Det virker som om de som tester (eller eier) en AN DAC finner ut at høyere oppløsning kanskje ikke var den viktigste faktoren for å få den lyden man ønsket seg. Dette er en av de viktigste grunnen til at jeg har lyst til å prøve AN DAC selv.
     

    kjellben

    Hi-Fi entusiast
    Ble medlem
    18.11.2004
    Innlegg
    464
    Antall liker
    383
    Hei AN-venner.

    Nå er OTO ("Siggen") kommet til Stereofil. Så nå er det bare å vente, vente og vente... Dette blir sannsynligvis mitt siste forsterkerkjøp. Artig å få julegave i februar eller første dagene av mars🎁. Får se hvordan den fungerer på Living Voice høyttalerne(noe jeg tror den gjør veldig godt). Men hvis ikke, så blir det nok AN-E.

    Kjell
     
    Sist redigert:

    kjellben

    Hi-Fi entusiast
    Ble medlem
    18.11.2004
    Innlegg
    464
    Antall liker
    383
    Hei igjen, AN-venner.

    Ja, da er nyervervelsen kommet hjem. Trodde egentlig ikke at det skulle bli en OTO på meg, men det ble det altså. Gleder meg til innspillingen, osv, osv.

    Kjell

    DSCF0565-2.jpg
     

    OJE

    Medlem
    Ble medlem
    09.12.2010
    Innlegg
    10
    Antall liker
    19
    Noen som har tips/erfaringer når det gjelder gain og "kompabilitet" i M2 pre phono seksjon. Det er vel samme phono modul som i M2 RIAA / Oto phono/Soro phono med 1x 12AX7/7025 oh 1x 6922.
    I mitt oppsett med Rega P3/exact, nevnte M2 pre/phono, P2 SE sign og AN J/Lx opplever jeg gain/dynamikk som i den forsiktige enden av skalaen, liksom noe som ikke er 100% forløst..i forhold til forventing...
    M2'en kom med Sovtek 7025 og EH6922, har eksprimentert litt med både 12ax7 og 6922 .
    Funderer også på om Rega Exact kanskje ikke er god match med M2 phono ?, selv om høy output på denne iallefall ikke skulle bidra til lav gain. Kan også nevne at P2'en har blitt modifisert med faste motstander/utkopling av potmeter. Noe her som ikke er match mot M2pre ?
    Har nå langt på vei kommet i mål med problemstillingen min.
    Flyttet først anlegget til et mindre rom , fra en notorisk vanskelig L-formet stue på 60kvm+.
    Deretter «nullstilte» jeg M2 og P2 ved å ta ut alle nos i pre og effekt og sette tilbake originale rør.
    I sum var dette ein skikkelig game changer, der begge tiltak vekket anlegget til de grader. Mot forventning opplevde jeg at nos rørene nærmest hadde en bedøvende effekt på lyden i mitt oppsett …
    Fikk og testet gain ved å ta i bruk andre kilder (CD og streamer). Den faste motstanden i P2sign representerer ingen festbrems for å si det slik. Det som nok var uvant i starten var den relativt lave gain i M2 phono sammenlignet med min gamle phono som jeg fant ut var satt på 45db vs 37? på M2.
    Så i grunn bare å skru opp volum litt mer enn hva man har vært vant til.
     

    THinc

    Medlem
    Ble medlem
    28.03.2024
    Innlegg
    12
    Antall liker
    3
    Sted
    Romerike
    Hei igjen, AN-venner.

    Ja, da er nyervervelsen kommet hjem. Trodde egentlig ikke at det skulle bli en OTO på meg, men det ble det altså. Gleder meg til innspillingen, osv, osv.

    Kjell

    Vis vedlegget 1103224
    Gratulerer med flott forsterker. Blir spennende å høre hva du synes etter noen timers bruk.
    Hva fikk deg til å velge Oto fremfor Soro eller andre AN forsterkere? Sikler på en AN forsterker selv.
     

    kjellben

    Hi-Fi entusiast
    Ble medlem
    18.11.2004
    Innlegg
    464
    Antall liker
    383
    Gratulerer med flott forsterker. Blir spennende å høre hva du synes etter noen timers bruk.
    Hva fikk deg til å velge Oto fremfor Soro eller andre AN forsterkere? Sikler på en AN forsterker selv.
    Hei. Tusen takk. Grunnen til at jeg valgte OTO, er at jeg har et spesielt forhold til EL84 røret. Og så må det være Single Ended, noe AN er best på.

    Kjell
     

    kjellben

    Hi-Fi entusiast
    Ble medlem
    18.11.2004
    Innlegg
    464
    Antall liker
    383
    Gratulerer Kjellben 🎆 🍾
    Audio Note lager lydmessig flotte produkter.
    Savner CD spilleren jeg hadde fra de :cry:


    Mvh: Espen L
    Tusen tusen takk Espen. Blir abstinensene for store, så er det hjelp å få hos Jens på Stereofil🙂. Er glad jeg fikk hjelp der selv.😊

    Mvh Kjell
     

    Michaelbubbles

    Hi-Fi interessert
    Ble medlem
    20.04.2024
    Innlegg
    89
    Antall liker
    85
    Sted
    Stavanger
    Torget vurderinger
    1
    Hei AN venner,


    Er det flere av dere som følger Realhifihelp sin kanal? https://www.youtube.com/@RealHIFIHelp/videos
    Han promoterer Audio Note stort sett i alle videoene sine. Noen av meningene hans kan være litt kontroversielle og bør tas med en klype salt, men han er ikke den typiske "corporate" hi-fi-kanalen som Darko og lignende.


    Jeg har vært nysgjerrig på Audio Note i lengre tid, men har aldri hørt det i virkeligheten. Jeg har hørt at det kan være et anlegg som er vanskelig å få til å spille optimalt.

    Er det sant at for at Audio Note skal spille riktig, bør alt i systemet være fra Audio Note? Jeg er personlig en Sonus Faber- og Burmester-mann, men har tatt noen valg som skiller seg litt fra det tradisjonelle. For eksempel har jeg valgt Carads kabler fremfor Nordost, som mange Burmester-brukere foretrekker, samt Chord-kabler, som jeg synes gir en litt mer organisk lyd ikke nødvendigvis overdrevet varmt heller. Jeg ønsker å få lyden til å bli mest mulig organisk og naturlig, og unngå den typiske "pingly" hi-fi-lyten som ofte fokuserer mer på kontroll og detaljer. Jeg har også vurdert en Audio Note DAC, og lurer på om den kan pares bra med andre anlegg, eller om det er best med et rent Audio Note-oppsett?
     

    VB

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    01.06.2009
    Innlegg
    1.912
    Antall liker
    1.634
    Har sett litt på Realhifihelp ja, men har vel en mistanke om at han kanskje ikke har hørt riktig så mye under kontrollerte forhold som han hevder å ha gjort. Virker rett og slett litt for ung til å ha det tilstrekkelige grunnlaget for å uttale seg så pass bastant. Nåvel.

    Så til spørsmålene. Tror defintivt det er riktig at en oppnår det beste resultatet med Audio Note hvis hele systemet er AN. Men det handler nok mest om synergi - noe som en må ta med i beregninga uansett hvilke merker og komponenter en har. Ting må rett og slett passe sammen for at ting skal bli mer enn bra. Moro å høre at du har valgt Cardas framfor Nordost. Er en stor fan av dette kabelmerket selv. Hvilke Cardas-kabler har du forresten? En AN-dac vil selvfølgelig høres best ut hvis også resten er AN, men vil nok høres svært bra ut også på Burmester og Sonus Faber. Men pass på! Kanskje du blir hekta og selger Burmester og Sonus Faber og hele sulamitten :)
     

    BeetleBug

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    30.06.2009
    Innlegg
    7.348
    Antall liker
    15.812
    Sted
    Sørlandet
    Hei AN venner,

    Jeg har vært nysgjerrig på Audio Note i lengre tid, men har aldri hørt det i virkeligheten. Jeg har hørt at det kan være et anlegg som er vanskelig å få til å spille optimalt. Er det sant at for at Audio Note skal spille riktig, bør alt i systemet være fra Audio Note?
    Hei,

    Kort og godt - Nei og Nei.

    Audio Note er hverken vanskeligere eller lettere å få til å spille sammenliknet med andre. Faktisk vil jeg hevde at høyttalerne fra Audio Note er noe enklere å sette opp sammenliknet med andre merker. Det som som gjør dem temmelig unike er at dem skal settes temmelig nær veggen og aller helst i hjørnene. Du får da mer fylde og mer bass på bekostning av holografi. Hva er viktig for deg?

    Det eneste du oppnår med å gå for Audio Note hele veien er tidsbesparelse. Andre har gjort matchingen for deg. Det betyr ikke at ikke andre merker spiller minst like bra. Audio Note har en helt klar lydsignatur. Liker du den så blir det jo ganske enkelt.
     

    alfegutt

    Overivrig entusiast
    Ble medlem
    10.03.2015
    Innlegg
    1.124
    Antall liker
    1.684
    Sted
    Østfold
    Er det sant at for at Audio Note skal spille riktig, bør alt i systemet være fra Audio Note?
    Selvfølgelig ikke, og Realhifihelp er nok kun en sofaekspert som så mange andre der ute på det store nettet. AudioNote DAC er brillefine greier, sikkert også hjemme hos deg.
     

    THinc

    Medlem
    Ble medlem
    28.03.2024
    Innlegg
    12
    Antall liker
    3
    Sted
    Romerike
    Hei igjen, AN-venner.

    Ja, da er nyervervelsen kommet hjem. Trodde egentlig ikke at det skulle bli en OTO på meg, men det ble det altså. Gleder meg til innspillingen, osv, osv.

    Kjell

    Vis vedlegget 1103224
    Nå har du vel fått noen timer med ny forsterker og ting begynner å falle på plass. Fint hvis du kan dele noen inntrykk her. Det jeg lurer mest på er om 10W er nok eller om du føler det mangler litt da du skrur opp volumet.
     

    kjellben

    Hi-Fi entusiast
    Ble medlem
    18.11.2004
    Innlegg
    464
    Antall liker
    383
    Nå har du vel fått noen timer med ny forsterker og ting begynner å falle på plass. Fint hvis du kan dele noen inntrykk her. Det jeg lurer mest på er om 10W er nok eller om du føler det mangler litt da du skrur opp volumet.
    Hei. Har ikke fått spilt så mye ennå, men forsterkeren er veldig god den og bedre skal den bli. Normalt sett, så konkluderer jeg ikke hvor bra den er, før den har fått rundt seks hundre timer på seg. Dette er et tall jeg bruker på det meste jeg har av hifi utstyr. Blir vel litt rørbytte også etterhvert, og de skal jo også spilles inn, så dette tar tid. Når det gjelder watt, så er det rikelig i massevis. Dette grunnet, at mine Living Voice høyttalere er lettdrevne og har en veldig fin impedance kurve.

    Mvh
    Kjell
     

    OJE

    Medlem
    Ble medlem
    09.12.2010
    Innlegg
    10
    Antall liker
    19
    Skal bytte effektrør på AN P2SE Sign. Står ingenting spesifikt om justering av bias i håndbok annet at man ved rørbytte bør bruke tilsvarende rør som orginalt.
    Er det plug&play så lenge rør-kvartetten er match'et ? Eller er det mulig å justere bias enkelt ?
    Std rør er 6L6/5881. Rørene jeg har tenkt å teste er nye TungSol 7581a. Disse skal være robuste 6L6 ekvivalenter.

    7581A Tung-Sol (upgrades 6L6GC)
     

    OJE

    Medlem
    Ble medlem
    09.12.2010
    Innlegg
    10
    Antall liker
    19
    Da blir det plug&play…. Fungerer tilsynelatende helt ok, men røra er 5-6mm lengre enn de originale Sovtek og tar i toppdekslet . Så om røra blir værende etter noen timer innbrenning så det modifiseres litt.. kommer sannsynligvis til å få samme utfordring på M2pre der jeg skal teste et Psvane 12SN7 rør som er vesentlig mer høyreist enn std 12SN7.
     

    VB

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    01.06.2009
    Innlegg
    1.912
    Antall liker
    1.634
    Hvordan skal du få rørene lavere? Skifte sokler?

    M2pre har jo en ganske høy kasse så det burde vel gå bra med Psvane. Går ut fra at du mener 6SN7 når du skriver 12SN7....
     

    OJE

    Medlem
    Ble medlem
    09.12.2010
    Innlegg
    10
    Antall liker
    19
    Man kan vel senke printet litt? Kortere gjengede avtandsstykker under print.
    Hvordan skal du få rørene lavere? Skifte sokler?

    M2pre har jo en ganske høy kasse så det burde vel gå bra med Psvane. Går ut fra at du mener 6SN7 når du skriver 12SN7....
    Ja, mente 6SN7 (CV181), høyreist colaflaske form.
    Tenker vel helst i retning å tilpasse toppdekselet med utskjæring eller løfte det noen mm opp. Det ligger komponenter under print som nesten er i kontakt med bunnplaten
     

    JanOlav

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    13.12.2005
    Innlegg
    7.434
    Antall liker
    1.152
    Sted
    Sandefjord
    Torget vurderinger
    15
    Skal bytte effektrør på AN P2SE Sign. Står ingenting spesifikt om justering av bias i håndbok annet at man ved rørbytte bør bruke tilsvarende rør som orginalt.
    Er det plug&play så lenge rør-kvartetten er match'et ? Eller er det mulig å justere bias enkelt ?
    Std rør er 6L6/5881. Rørene jeg har tenkt å teste er nye TungSol 7581a. Disse skal være robuste 6L6 ekvivalenter.

    7581A Tung-Sol (upgrades 6L6GC)
    Plug and play!
     

    VB

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    01.06.2009
    Innlegg
    1.912
    Antall liker
    1.634
    Nettopp anskaffet? Hva har du hatt før? Lytteinntrykk? Forforsterker? Audio Notes venner har mange spørsmål.
     

    wizard

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    17.04.2002
    Innlegg
    3.840
    Antall liker
    3.921
    Nettopp anskaffet? Hva har du hatt før? Lytteinntrykk? Forforsterker? Audio Notes venner har mange spørsmål.
    Nei ikke min, men blir snart en AN venn med Meishu Konzert eller Kapellmeister.
    Den skal drive en horn høytaler på 150kg, og eller en mellomfeltmonitor, begge med 9" fullrange field coil driver og rør PSU.
     

    wizard

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    17.04.2002
    Innlegg
    3.840
    Antall liker
    3.921
    audionote-konzertmeister.cover3_.jpg


    audionote-konzertmeister.9-1536x1024.jpg


    audionote-konzertmeister.2b.jpg


    audionote-konzertmeister.4.jpg


    Konzertmeister ser veldig bra ut i sort og gull.
    Velger denne eller Kapellmeister i ett av mine to anlegg.

    Ja er lei nå, har prøvd det meste av utstyr og mange forskjellige høyttalere i alle prisklasser, var klar for å kjøpe Tenor 350M, men nei den har den typiske utgangstransistor lyden den også, selv om inngang og drivertrinn er OTL, og så trenger jeg ikke all den effekten på mine kommende veldig effektive høyttalere.
    Også Tenor Line 1 er ikke så bra som AN med C kjerne trafoer.
     

    VB

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    01.06.2009
    Innlegg
    1.912
    Antall liker
    1.634
    Høres ut som en god plan.

    Rør PSU. Du har tenkt å ta det helt ut forstår jeg. DA må du legge ut bilder.
     

    wizard

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    17.04.2002
    Innlegg
    3.840
    Antall liker
    3.921
    Høres ut som en god plan.

    Rør PSU. Du har tenkt å ta det helt ut forstår jeg. DA må du legge ut bilder.
    Horn høyttaler designet er ikke helt ferdig enda, de driver og tester forskjellige PSU til de også.
    Når ferdig blir det tur til UK for å høre på de. Ja skal også besøke AN samtidig, og kanskje få høre på The Legend.

    Horn designet kan drives av omtrent ingen effekt, de har over 100dB følsomhet.
    Men de krever en meget bra kvalitet på forst, jeg kan ikke ta noen snarveier her, det må bli minimum nivå 5.

    ansetmono.jpg


    ansetmono3.jpg


    I sort lakk.

    ansetmono2.jpg


    Eller i kobber finish.
     
    Sist redigert:

    bambadoo

    Æresmedlem
    Moderator
    Ble medlem
    11.10.2002
    Innlegg
    22.939
    Antall liker
    12.380
    Sted
    Lørenskog
    Torget vurderinger
    16
    Dvs. nivå 5 eller 6?
    AN er ikke akkurat kjent for å være totalt tyst så HT med over 100dB følsomhet kan være noe utfordrende.
     

    wizard

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    17.04.2002
    Innlegg
    3.840
    Antall liker
    3.921
    Dvs. nivå 5 eller 6?
    AN er ikke akkurat kjent for å være totalt tyst så HT med over 100dB følsomhet kan være noe utfordrende.
    Ja hører det når jeg kommer til UK, skal høre på de AN nivå 5 elektronikk.
    Er det ikke stille nok, har jeg noen alternativer fra produsenten av høyttalerne.

    Hvilke AN forsterkere er ikke stille nok av de dere har hørt?

    Men bruker man de modellene med balanserte inn og utganger, går støyen mye ned.
    Vet ikke hva CMRR og forvrengning specs er, men på de dyrere modellene brukes my-metall på inngangs trafo.
     
    Sist redigert:
  • Laster inn…

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • Laster inn…
Topp Bunn