Trompetnerd skrev:
Sikkert ikke alle som vet hvordan man leser av et vannfalldiagram. Vil du forklare?
Nå har Asbjørn skrevet en del, men kan tilføre et par ting.
Man kan bruke vannfall til hele frekvensområdet, men det kan fort bli litt uoversiktlig (spesielt i REW) og det vanlig er å bruke det til bassen for å se på romnoder og da zoome aksen inn på frekvensområdet frem til 300-500 Hz.
Frekvensresponsen er det mest opplagte. Hvis vi ser på denne grafen:
Så kan man blant annet se en peak ved ca. 35 Hz og en dip mellom 35-60Hz.
I neste graf hvor man har gjort en del tiltak, så vil man se at peaken ved 35 Hz er flatet ut og dipen har forsvunnet:
Og som Asbjørn nevner så viser et vannfall også det tidsmessige og hvordan lyden utvikler seg med tiden man selv setter under kontrollpanelet For å bruke et bilde: Slår man f.eks på et instrument så hører man lyd med en gang, men lyden vil også fra nstrumentet henge igjen og et vannfall vil vise denne utviklingen hvor linjene deler det tidsmessige opp i seksjoner. Så her vil man kunne se resonanser eller ringing i bassen. Dersom vi ser på den første grafen igjen, så kan man se fjell som bygger seg nedover ved f.eks 35 hz og 65 Hz. Det er eksempel på resonanser man har. De er nesten helt forsvunnet i graf nr. to som er langt slettere. Resultatet vil være en langt strammere og mer definert bass. Man kan beskrive det med at bassen går fra boooom til PANG og vil likne mer på det man opplever i større konsertsalen hvor man ikke har romnoder.
Det er ulike måter å vise vannfall på og her må man velge noe. I REW kan man endre på vindu og tid. Vindu vil avgjøre hvor godt vi kan se forskjellige frekvenser i seksjonene (større avstand mellom linjene) og tid avgjør hvor langt frem man ser. Som regel kan det være greit å bruke det samme på disse to og 300 ms vil passer bra til de fleste stuer. Øker man begge to vil man se over lenger tid, men også en grovere fremstilling. Det ser man i grafene som 8x12_Tom postet. Det er samme måling, men den første ser mye bedre ut.
Skal man forresten f.eks finne resonanser man skal behandle kan det være greit å øke tidspennet mer enn 300 ms.
Håper dette var forståelig og hvis noen har noe å rette på eller legge til noe, så gjør gjerne det. Er ingen ekspert på dette.