Tråden til Thomas

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • ragwo

    Sigbergianer
    Ble medlem
    02.05.2007
    Innlegg
    9.085
    Antall liker
    26.143
    Sted
    Isødet
    Torget vurderinger
    44
    Gratulerer med Sigberg Audio 10D! Jeg er strålende fornøyd med mine, de anbefales varmt.
     

    Thomasd

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    28.01.2009
    Innlegg
    1.890
    Antall liker
    3.668
    Sted
    Ås
    Torget vurderinger
    3
    Gratulerer med Sigberg Audio 10D! Jeg er strålende fornøyd med mine, de anbefales varmt.
    Kun bestilt, ikke ferdigbygd enda. Regner med det skjer til uka så jeg får den til helgen. Ja, har jo fulgt med litt på dere Sigbergianere og det virker som de fleste er fornøyd med produktene. Synes det er ekstra stas å handle fra den mannen siden jeg bor i Ås selv og har tråkket mine barndomsår i huset hans :)
     

    Thomasd

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    28.01.2009
    Innlegg
    1.890
    Antall liker
    3.668
    Sted
    Ås
    Torget vurderinger
    3
    Tenkte litt mer på @Karmana sitt innlegg i går om Accuphase på hytta som kanskje er litt overkill.
    I samme oppsett uten øvrige endringer hadde jeg først Hegel H160, så Audio Analogue Puccini Anniversary før Accuphase E370.
    Når Accuphse ble danket ut hjemme av Aavik U150 måtte jeg bare teste Accu på hytta. Siden Puccini gjorde en fabelaktig jobb hadde jeg mistanke om at Accuphase kom til å selges slik at jeg fikk dratt inn flere penger.

    Årsak til at Accu fikk bli? Den er dønn tyst. Tenker ikke på tyst i den forstand at de to foregående ga noen ulyder ut av talerne, men tenker på selve aparatets egenstøy. Både Hegel og Audio Analogue fikk stadige perioder med irriterende trafobrum. Lurte mange ganger på om et dc filter hadde løst dette, men har ikke prøvd. Mulig Accu har eget dc filter på inngangen eller bare bruker høyere komponentkvalitet eller har bedre trafo som ikke lar seg affisere. Accu oppleves som et skikkelig kvalitetsprodukt som de foregående ikke matcher selv om Puccini kunne matche på lydkvalitet. Det blir litt mer smak og behag eller god eller bedre match mellom disse. Siden stadige utskiftinger ikke nødvendigvis er det som trigger hobbyen for min del kan jeg vel si at Accu er en typisk keeper som kun selges om jeg må frigi dinero.

    Har hatt lignende opplevelser i hovedanlegget hjemme med kraftige effekttrinn hvor f. eks stor Hegel amp ga tidvis brum mens Parasound JC5 er dønn tyst. Fort gjort at denne type støy blir et irritasjonsmoment og særlig på kostbare komponenter som man bør kunne forvente mer av.

    Nå gleder jeg meg til neste helg, blir spennende å teste ut denne :)
    1771664842527.png
     

    Thomasd

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    28.01.2009
    Innlegg
    1.890
    Antall liker
    3.668
    Sted
    Ås
    Torget vurderinger
    3
    Hvem er ute i bekmørten med hodelykt nå som ikke har hund? Gruer meg til tiden som kommer etter..Skal f. meg ta seg i nakken.
    IMG_1632.jpeg
    IMG_1627.jpeg



    Alltid premie på gutten etter tur, fiskepudding er en favoritt.

    IMG_1635.jpeg


    Får vel gjøre sin plikt å benke seg med kjerringa for en tv kveld😇


    1771699487300.png
    1771699558943.png
     

    Karmana

    Æresmedlem
    Ble medlem
    13.06.2008
    Innlegg
    28.785
    Antall liker
    88.553
    Sted
    Bergen
    Torget vurderinger
    43
    Skjønner ikke greien med at bikkja fortjener en godbit etter tur. Her er Pelsdotten alltid 17 ganger mer klar for tur en jeg, og det er helt klart jeg som fortjener en godbit etter tur! 😆
     

    Thomasd

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    28.01.2009
    Innlegg
    1.890
    Antall liker
    3.668
    Sted
    Ås
    Torget vurderinger
    3
    Bare sus med rør!
    Bakdelen med rør og til og med små signalrør er at det kan gå gæærnt. Fikk en skikkelig ulyd i går kveld med etterfølgende "fm radio utenfor kanal sus"😟 Siden jeg bruker Psvane rør på 12ax7 plassen og Gold Lion på 6922 mistenkte jeg Psvane siden disse ikke er like robuste. Alle fire rør ble byttet januar i fjor så dette er alt for tidlig. Hadde de gamle 12ax7 rørene liggende, byttet og det ble tyst igjen. Ble litt skremt av lyden som kunne minne om lyden av å skjære i stål.

    Ingen skade skjedd, og første gang jeg opplever, men tror jeg går for noe annet enn Psvane neste gang. Får kanskje høre med jbh om han har noe gammelt som måler bra. Eller så går jeg for Gold Lion på den plassen også siden rykte sier at disse er de mest robuste av nyproduserte signalrør. De ser mer robuste ut også med tykkere glass i kolben. Hva man driver med for denne lyden 🤷‍♂️

    IMG_1552.jpeg
     

    Thomasd

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    28.01.2009
    Innlegg
    1.890
    Antall liker
    3.668
    Sted
    Ås
    Torget vurderinger
    3
    Stabiliteten var tilfeldig. Det var det russiske røret som var dårlig. Shuguang holdt stand.https://youtu.be/8M3mm8pNtsk
     

    Thomasd

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    28.01.2009
    Innlegg
    1.890
    Antall liker
    3.668
    Sted
    Ås
    Torget vurderinger
    3
    Takk for gratulasjoner 😍
    Da har jeg fått pakket ut, koblet opp og kalibrert. Veldig proff og god emballasje. Nå er det i hvertfall lyd og sub har fått plantekamuflasje.
    Om det blir noen forskjell er jeg spent på, jeg har egentlig små forhåpninger. Kan hende jeg må prøve meg litt frem med både plassering av sub og delefrekvenser.
    Det blir en annen dag. Kjerringa har bursdag så jeg får rydde bort målemikken nå:)

    IMG_1647.jpeg
     

    Thomasd

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    28.01.2009
    Innlegg
    1.890
    Antall liker
    3.668
    Sted
    Ås
    Torget vurderinger
    3
    Har du noen lytteinntrykk å komme med?
    Det er litt tidlig. I går satt jeg delefrekvens til 95 hz og det ble jeg ikke fornøyd med. Plasserte sub også på et litt fremmed sted. Nå har jeg plassert den likt som den gamle og kalibrert med ny deling på 80 Hz. Det er ikke så langt unna 75 Hz som jeg delte med Elac sub. Etter en alt for kort lytt mener jeg at dette blir mye bedre hos meg.

    Det jeg ser av målingene er at jeg får vesentlig mindre energi under 30 hz med denne vs Elac og da forhåpentligvis også mindre forvregning og bedre kapasitet over 30 hz.
    Har besøk av niese på 10 år fra i dag og hele uka. Koselig det men litt usikker på hvor mye tid jeg får brukt i sweet spot😣
     

    Thomasd

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    28.01.2009
    Innlegg
    1.890
    Antall liker
    3.668
    Sted
    Ås
    Torget vurderinger
    3
    Litt lytting/prøving/feiling har det blitt og det begynner å danne seg et inntrykk av Sigberg Audio 10D, det blir selvfølgelig i sammenligning med Elac SUB 2070 som den er byttet ut med.

    Begynner med det negative, eller for ikke å være negativ, det mindre positive:

    Brukerapp:
    Brukerappen i Elac er fantastisk å bruke og jeg har hatt mye glede av den frem til jeg byttet ut dac i anlegget med Dspeaker Anti Mode X4. Når plutselig denne gjør hele kalibreringsjobben blir jo en brukerapp helt overflødig.
    De som er interessert i Sigberg produktene vet sikkert litt om hvordan denne settes opp med tre faste forhåndsvalg og mulighet med å tune videre med app på pc og usb tilkobling. Dette funker selvsagt fint siden folk flest har behov for dette kanskje bare en gang med mindre man skal begynne flytte rundt på høyttalere og sub og trenger sette opp på nytt.

    Volumkontroll:
    Jeg liker at en volumkontroll/volumhjul på en sub har tydelige knepp. Volumkontrollen på Hypex ampen kunne ha vært bedre. Har igjen ingen betydning for meg personlig siden jeg ikke kommer til å bruke den.

    Delay:
    Jeg antok at jeg kjøpte en sub med veldig lite signaldelay. Det har jeg forsåvidt også, men jeg liker å sette meg inn i produkter jeg eier og har søkt litt for å finne ut om det stemmer at Hypex ampen ikke har forsinkelse. Den forsinker ikke signalet (mindre enn 1ms) så lenge eq ikke blir brukt. Dersom man tar i bruk eq i den innebygde dsp i hypex vil man forsinke signalet fra 8 til 24 ms. Dette er i tråd med andre dsp styrte subber. Forsinkelsen øker på jo mere prosessering dsp skal gjøre. I følge Hypex 8 ms ved bruk av 1500 taps og 24 ms ved bruk av alle 4500 taps som er tilgjengelig. Har ikke styr på det tekniske her og kan ikke si noe om hva taps i et filter er, men forstår jo at flere taps er i bruk = mer prosessering. Det kunne hvert interessant å vite hvor mye som er i bruk som default. For alt jeg vet kan det hende Limiter som er innebygd legger på en forsinkelse som ikke kommer frem av produktdata.

    Jeg har tidligere prøvd å slå et slag for subber uten dsp funksjon slik som REL dersom man kun skal ha en påhengsub og fylle ut sine talere i bunn, sist i sub tråden til @Karmana før han fikk seg nye subber. Jeg diskuterte i den tråden til jeg ble svett😅
    Jeg har forrøvrig forsket på dette selv kun med bruk av ørene på min Elac sub som jeg mener var ubrukelig eller rettere sagt umulig å integrere som påhengsub dersom jeg kjørte kalibrering i appen for å flate ut responsen. Tvers igjennom sub uten prosessering, riktig delefrekvens, riktig plassering av sub og tette refleksrør i ht så er det mulig med en slik integrering (personlig påstand).
    Litt avsporing dette selvsagt og heller ikke viktig for meg nå så lenge jeg deler med Anti mode X4.

    Dypbass:
    Er det pri nummer en? Kjøp noe annet. Min Elac har overraskende ganske mye mere av dette. Med 2 x 10 tommer og temmelig likt kassevolum skulle man ikke tro forskjellen mellom disse var så stor, men det er det. Ikke veldig hørbart, men målingene forteller fakta.

    Det positive:
    Da vil jeg igjen begynne med dypbass som ikke nødvendigvis bare er positivt. Jeg synes min Elac i noen sammenhenger fikk pustevansker i min store stue. Jeg tipper den begynte å forvrenge, og kanskje også rommet begynte å forvrenge? Det vet jeg ikke og får aldri svaret på. Men sagt på en annen måte kunne den derfor i gitte situasjoner begynne å virke litt sidrumpa og man får følelsen at den ikke henger helt med på hva som skjer. En lukket konstruksjon med 2 x 10" har sine begrensninger og et rom uten for mange tiltak har sine begrensninger.

    Dette løser Sigberg 10D elegant. Jo høyere du spiller jo mere reduseres dypbassnivået og deilig tight forvregningsfri bass kommer ut uansett lyttenivå i min store stue. Og husk, til musikk er de siste Hz ene ikke så viktige. Bass trykk og snert ligger høyere enn man skulle tro og fra 50 Hz og opp er 10D en råtass.
    Jeg sier 50 Hz fordi det er her den begynner å rulle av på målinger når jeg kalibrerer på veldig høyt nivå. Det synger i hodet og man får dotter i øra etter en slik kalibrering, så dette er volumer som ikke kan brukes til lytting uansett. Med kalibrering på lyttbart nivå starter den å rulle av på 30 Hz. Må presisere igjen at dette er i en stor stue.

    Jeg trodde min Elac var så usynlig i mitt anlegg som en sub kan bli, og særlig etter at jeg fikk X4 inn i anlegget. Etter noen dager med Sigberg vil jeg si at det er fullt mulig å bli enda mere en integrert del av mine Persona talere. Det låter kun som mine Persona har vokst uten bivirkninger, punktum. Og disse er fra før det jeg vil karaktisere som høyttalere med særdeles presis og tight lyd.

    Dette er en særdeles god og presis musikksub som ryktet også sier og det er i bunn og grunn kjernen av inntrykket så langt. Dette var selvsagt en av årsakene til at valget mitt falt på denne.

    Delefrekvens:
    Siden Sigberg 10D har så god kapasitet oppover i frekvens trodde jeg kanskje at jeg kom til å dele høyere enn med Elac. Jeg skjønner etter mye prøving og feiling både med delefrekvens og sub plassering at her har ikke dette noe med sub å gjøre. Antakelig er det mine Persona og rommet som dikterer dette. Jeg har endt opp med delfrekvensen på nøyaktig samme sted som med Elac på 75 Hz. Da høres mine Persona fortsatt ut som de høyttalerne jeg kjenner.
    Også er det også slik at hver Persona har 2 x 7" i bassen som blir 4x7" som tilsvarer ca 1x14". Det betyr at Persona har nøyaktig samme membran areal som 1 stk Sigberg 10D i bassen. Med Parasound JC5 i rumpa bør det være rom for at de klarer punch området fra 80-120 Hz selv og særlig med avlasting under 75 Hz.

    Det er litt jobb å integrere noe nytt, men føler jeg nå kan senke skuldrene og kan nyte det denne fabelaktige lille subwooferen har tilført anlegget😊
    Takk til @SigbergAudio for handelen🤩🤝 Veldig morro å ha produktutviklere i Norge og Ås som deler og har utviklingstråder vi kan følge her på forumet:)
     

    SigbergAudio

    Bransjeaktør
    Ble medlem
    03.08.2005
    Innlegg
    4.315
    Antall liker
    10.679
    Sted
    Østlandet
    Torget vurderinger
    1
    @Thomasd Hei, takk for deling, og bra du er i stort fornøyd! :)

    Vil bare nevne at det du skriver her om latency ikke stemmer. Usikker på hvor du har informasjonen fra, men disse tallene gjelder nok ved bruk av FIR-filterne i designeren. Det er ingen FIR-filtere aktive i den interne tuningen til subben, og det er heller ikke FIR-støtte i den EQen som er tilgjengelig for brukeren. Latency er med andre ord ca 1ms både ut av boksen og uansett hva du putter inn i EQen.

    Ellers er avrulling ved 30hz uvanlig tidlig, hvordan er den plassert i rommet (ift vegger og hjørner), og hvor stort er rommet? Og hvor mye har den rullet av ved f.eks 20hz?
     
    Sist redigert:

    Thomasd

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    28.01.2009
    Innlegg
    1.890
    Antall liker
    3.668
    Sted
    Ås
    Torget vurderinger
    3
    @Thomasd Hei, takk for deling, og bra du er i stort fornøyd! :)

    Vil bare nevne at det du skriver her om latency ikke stemmer. Usikker på hvor du har informasjonen fra, kan det være bruk av FIR-filterne i designeren kanskje. Det er ingen FIR-filtere aktive i den interne tuningen til subben, og det er heller ikke FIR-støtte i den EQen som er tilgjengelig for brukeren. Latency er med andre ord ca 1ms både ut av boksen og uansett hva du putter inn i EQen.

    Ellers er avrulling ved 30hz uvanlig tidlig, hvordan er den plassert i rommet (ift vegger og hjørner), og hvor stort er rommet? Og hvor mye har den rullet av ved f.eks 20hz?
    Tusen takk for info, og ja jeg er fornøyd :)

    Info om latency I FIR filter fikk jeg når jeg spurte Chatgpt som oppga Hypex som kilde. Veldig fint at du presiserer at ingen FIR filtere er aktive, det er kjekt å vite.

    Stua er stor. Jeg lytter i ene enden av stua med åpent røste og opp mot 4 meter takhøyde. Det er stor (nesten full) åpning mot spisestue + åpen kjøkkenløsning.
    Jeg har sub der jeg synes den låter best og da står den mellom høyttalerne uten støtte fra vegger. Jeg har prøvd den med støtte fra frontvegg og også dratt den til siden nærmere hjørne/sidevegg uten at jeg får noe særlig annet resultat på nedre avrulling. Anti Mode justerer kun nivået på sub med 1-2 db. Det faller 12 db fra 30 til 20 Hz. Av målinger er det før etter kurvene i X4 jeg ser på.
     

    SigbergAudio

    Bransjeaktør
    Ble medlem
    03.08.2005
    Innlegg
    4.315
    Antall liker
    10.679
    Sted
    Østlandet
    Torget vurderinger
    1
    Tusen takk for info, og ja jeg er fornøyd :)

    Info om latency I FIR filter fikk jeg når jeg spurte Chatgpt som oppga Hypex som kilde. Veldig fint at du presiserer at ingen FIR filtere er aktive, det er kjekt å vite.

    Stua er stor. Jeg lytter i ene enden av stua med åpent røste og opp mot 4 meter takhøyde. Det er stor (nesten full) åpning mot spisestue + åpen kjøkkenløsning.
    Jeg har sub der jeg synes den låter best og da står den mellom høyttalerne uten støtte fra vegger. Jeg har prøvd den med støtte fra frontvegg og også dratt den til siden nærmere hjørne/sidevegg uten at jeg får noe særlig annet resultat på nedre avrulling. Anti Mode justerer kun nivået på sub med 1-2 db. Det faller 12 db fra 30 til 20 Hz. Av målinger er det før etter kurvene i X4 jeg ser på.
    OK, stort rom ut fra vegg vil nok kunne gi en slik avrulling ja. Hvis du mer enn unntaksvis opplever at den ruller av mer i bunn vil det si at du treffer limiteren, så da skulle du nok egentlig hatt to stykker rent kapasitetsmessig. :)
     

    Thomasd

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    28.01.2009
    Innlegg
    1.890
    Antall liker
    3.668
    Sted
    Ås
    Torget vurderinger
    3
    OK, stort rom ut fra vegg vil nok kunne gi en slik avrulling ja. Hvis du mer enn unntaksvis opplever at den ruller av mer i bunn vil det si at du treffer limiteren, så da skulle du nok egentlig hatt to stykker rent kapasitetsmessig. :)
    To stykker ja, det trur jeg på 😅 Jeg har prøvd meg med både 10D og Elac. Håpet X4 ville time disse for så å forsinke frontene. Satt en sub ved siden av hver høyttaler. Da gikk frekvensen ned til ca 20Hz før avrulling som jeg forsåvidt også får med Elac alene. Men, om det er Anti Mode som ikke klarer jobben eller om det er rommet...Jeg fikk en voldsom dal/utfasing i delefrekvensen (75Hz) når jeg prøvde. Funket ikke i det hele tatt.
     
  • Laster inn…

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • Laster inn…
Topp Bunn