Jeg så forøvrig en video som forklarte litt om Krim.
Da USSR overlot Krimhalvøya til Ukraina i 1955 var Krimhalvøya egentlig ikke spesielt attraktiv. De hadde allerede flyttet Krimtartarene og fått russere til å flytte inn. Krim manglet ferksvann, og grunnvannet var ganske salt, så lite kunne vokse der. Russerne så egentlig ikke at området var noe spesielt attraktivt.
Ukraina bygde så kanalen som sendte vann fra Dnipro til Krim, og langsomt ble det mulig å dyrke mat der. Land som tidligere ikke kunne brukes til matdyrking ble plutselig produktivt igjen. Dette tok lang tid, men så ble det plutselig et attraktivt område. Da hedde imidlertid USSR gått i oppløsning. Putin angret på det USSR hadde gjort og ville ha Krim tilbake. Dermed ble Krim okkupert i 2014.
Som et resultat at krigen ble kanalen fra Dnipro (Dnjepr?) som gikk fra dammen i Novoaya Khakova ødelagt (da russerne sprengte dammen og trakk seg tilbake fra Kherson by). Dermed har ikke Krim tilgang på ferskvann lenger og grunnvannet har begynt å bli salt igjen (innsig fra Svartehavet). Åkrene dør og Krims selvforsying matproduksjon er i ferd med å forsvinne.
Krims eneste funksjon for Russland nå er som en potensiell marinebase, men basene der kan ikke brukes lenger. Så Krim er egentlig ikke så attraktiv for Russland lenger. Så lenge Ukraina kan regulere vanntilførselen til Krim er Krim egentlig "død" som en ressurs for Russland.
Det interessante er jo at det er russerne selv som har gjort Krim "ubrukelig".
Vi ser jo det samme med Ungarn og Slovakia som har gjort seg helt avhengig av russisk olje (mens andre europeiske land har arbeidet for å erstatte det, noe som tar tid). Nå forlanger de at Ukraina skal slippe russere inn for å reparere rørledningen til Ungarn/Slovakia som Russland har bombet i Ukraina.
Så Russland ødelegger - det er jo deres modus operandi.
PS: Det om Krim var kun en video jeg så og jeg har ikke prøvd å verifisere dette, så hvis noen andre har andre opplysninger så er det fritt fram.
Her er videoen: