Mangler noe vesentlig i alle disse dommedagsprofetier; hvorfor i alle dager skulle Russland angripe Nato-land òg hva oppnår Russland med det?
Å angripa eit NATO-land vil utan tvil vera temmeleg drastisk av Putin.
Angrepet i 2022 var også eit vågestykke som slo feil, ei von om at Ukraina ville la seg felle av eit stort, men ganske grunt overfall. Det feila, og Putin måtte sporenstreks omorganisera militærvesenet til ein stor landhær og leggja om økonomien til militær produksjon. Det funka, gitt.
Argumentet for å angripa NATO vil vera liknande: Etter snart fire år med støtte til Ukraina og økonomiske sanksjonar mot Russland, er Europa splitta og svakt, med sterke opposisjonskrefter for ei pragmatisk fredsløysing med Russland. Europa har planlagt opprusting, men det har framleis meir karakter av vegkart og ambisjonar enn soldatar og krigsmaskiner. USA er mindre interessert i NATO enn dei nokon gong har vore.
Det er altså eit tidsvindauga der Russland si stilling betre enn han kjem til å vera i framtida.
Kva kan Russland oppnå? Å gjenoppretta den «historiske uretten» då Warzawa-pakta og Sovjetunionen gjekk i oppløysing. Med det mista Russland både territorium og ein mur av satellittstatar.
Dersom dei går til angrep på eit NATO-land, er det neppe for å okkupera NATO, bit for bit, men for å tvinga Nato til å i praksis erklæra post 1991-NATO for umogleg, å begrensa art 5 til å gjelda «gamle» NATO. Fjernar ein Nato-garantien i aust, må desse leita etter andre måtar å oppnå sikkerheit på.
Det såraste er sannsynlegvis Baltikum, dei mest utvikla delane av Sovjetunionen, framleis med ein betydeleg andel russisk befolkning (som gjerne vert relativt dårleg behandla, også). Der har nok Russland reelle territorielle ambisjonar.
Når det gjeld nordkalotten (= oss), trur eg Russland gjerne kunne tenkja seg meir kontroll, men at ambisjonen vil vera begrensa til taktisk kontroll for å effektivt kunne trua Europa mot å innvolvera seg i (den hypotetiske) krigen.
Ukraina er heller ikke et Nato-land, så det innbefattet i utgangspunktet ikke en krig mot Nato.
Det er sjølvsagt rett, og NATO har insistert på den vinklinga. «Vi er ikkje i krig mot Russland». Men det er også verd å merkja seg at vignetten på russiske TV-sendingar om Ukraina er
«krigen mot NATO» (Edit: Sorry, her hugsa eg feil frå ein skjermdump.
«Krig(en) mot Europa», skal det vera), ein posisjon som jamt vert gjenteken av Peskov og andre offisielle talspersonar.
Eg reknar på ingen måte eit slikt angrep for sikkert, men eg trur, som dei noko meir militaristiske her inne, at vi gjer klokt i å planleggja for det.