TTmania skrev:
Kort og greit: Kan jeg benytte en vanlig (analog) signalkabel som digitalkabel mellom feks DVD-spiller og DAC? Vil gjerne ha begrunnelse for evt hvorfor ikke
Du kan. Mest sannsynlig vil du ikke høre noen forskjell i et "normalt" anlegg med en "normal" signalkabel.
Hvis det gjør forskjell, vil det skyldes enten bit-feil eller jitter. Hvis signalkabelen har altfor lav båndbredde, eksempelvis bare noen hundre kilohertz, vil digitalsignalet påvirkes så mye at det oppstår bit-feil. Dette vil i så fall være ganske hørbart, f eks ved at DAC'en nekter å dekode signalet. Da blir det stille! Båndbredden bør minst være 6 megahertz for at det vanlige S/PDIF-grensesnittet skal fungere godt. Båndbredde er sjelden oppgitt for en analog kabel, siden 20 kHz er tilstrekkelig for det formålet, men i praksis vil de fleste analoge kabler ha mye større båndbredde enn dette, kanskje 100 MHz eller mer. Unntakene kan være konstruksjoner som har bevisst begrenset båndbredden med en filterboks på kabelen (som f eks Transparent).
Jitter er mindre binært, selv i en binær datastrøm. Båndbreddebegrensninger i kabelen vil også skape jitter, dvs tidsvariasjoner i datastrømmen, selv om data kommer korrekt gjennom uten bit-feil. Dette skyldes måten signalet er formattert på i digitalsignalet og måten signalflankene endres på av en kabel med begrenset båndbredde. Disse tidsvariasjonene kan omformes til hørbar analog forvrengning i DAC'en. Søk på "jitter" her på HFS, så finner du side opp og side ned om temaet. Alternativt kan du lese
denne artikkelen, og lære mye mer om dette enn du egentlig hadde lyst til å vite.
Feil impedans kan også føre til mer refleksjoner og høyere jitter, altså tidsvariasjoner i strømmen av 0 og 1, som igjen kan føre til hørbare forvrengningskomponenter i det analoge signalet ut av DAC'en. Men som KJ også skriver, RCA-kontaktene bryter allerede med impedansematchingen. XLR er ikke stort bedre, sånn sett. (Den beste forbindelsen ville være impedansematchede 75-ohms BNC-kontakter på 75 ohm coax-kabel. Vis meg en CD-spiller med sånne utganger og en DAC med tilsvarende innganger!) Dermed er det usikkert om "feil" impedans i selve kabelen vil gjøre noen særlig forskjell i jitternivå. Det blir neppe bedre, men det er ikke sikkert at det blir så mye verre, heller.
Det er dessuten forskjellig hvor følsomme DAC'er er for jitter i signalet inn. Enkelte, f eks Benchmark, er tilnærmet eller helt immune mot jitter, sånn at dette ikke har noen betydning i det hele tatt. Andre, f eks Audio Note, er derimot kilne på det meste. Det kan derfor være kombinasjoner av apparater og kabler hvor dette vil gjøre en tydelig hørbar forskjell, og det vil være oppsett hvor det ikke gjør noen forskjell i det hele tatt. Prøv selv, du ødelegger ingen ting ved å teste.
Motsatt vei fungerer forøvrig digitalkabler helt fint som analoge signalkabler. Det analoge grensesnittet er ikke impedansematchet i utgangspunktet (kanskje 75-250 ohm utgangsimpedans og noen hundre kiloohm inngangsimpedans), så det gjør ingen praktisk forskjell om kabelimpedansen ligger noen ohm den ene eller andre veien. En digitalkabel har gjerne større båndbredde og snevrere toleranser enn en analog kabel, og vil derfor være mer enn god nok til formålet.