Selv om jeg ikke hadde spillt mange platesider med den originale filt-matten på Rega spilleren, så merket jeg med en gang forskjell i lyden når jeg byttet til korkmatten...... og jeg er til og med usikker hvorvidt det er til det bedre lydmessig eller til det motsatte.
I teorien er jo platenen nå ennå mer mer isolert i fra selve platespillertallerkenen pga den tykke korken som platematten er laget av........ MEN, er det egentlig ønskelig/og /eller en lydmessig forbedring ??....... jeg sier så fordi min Rega P9 er utstyrt med en platetallerken laget av et keramisk materiale som egentlig har ganske like resonansmønstere som tykk vinyl og som egentlig er et materiale som er ønskelig i en platetallerken rent lydmessig, det jeg tenker i så måte er at: er det egentlig ønskelig og av-isolere platene i fra en platetallerken lydmessig ? Det man jo gjør er og ta vekk fordelene eller forminske fordelene man har ved og bruke en svindyr tallerken laget av et keramisk materiale...... et paradokx spør dere meg.
Utover høsten akter jeg og finne ut av dette mere presist........ hva lyder best ?
Roy Gandy uttalte for noen år siden at den eneste grunne til at Rega sluttet med platetallerkener av keramisk materiale var at de var dyre og produsere og at de lett gikk i stykker, lydmessig mente han de var overlegne........ noe jeg lett kan dras til og være enig i rent fysisk sett vedr resonansmønstre og generell demping i fra et motorlager og dets connection med platematerialt som jo er vinyl......... det ultimate målet er jo og optimalisere arbeidsforholdene for pickupen og det starter jo med mest u-påvirket les renonansfri "snurring" av platene....... i teorien ville jo det vært og lagt lp'ene rett ned på den keramiske tallerkenen med en platestrammer i et "dø-est" mulig materiale....... men så bruker man filtmatter/vevet materiale....... som igjen avkobler platene i fra underlaget og selv om mange av mattene er laget av f.eks vevd ull som igjen består av masser med luft, så har det det en innvirkning vedr avkobling i fra underlaget og med det forandring av den fysiske kontakten ...... og igjen med det.... en forandring av resonansemønster........ det man ender opp med er jo egentlig bare at man må lytte seg frem til hva man liker best.
Det var noen tanker en søndag morgen

[/QUOTE]
Hei Rudi, Rega har ikke sluttet med platetallerkener med keramisk materiale nyere modeller som RP10, P10 og Naia bruker platetallerkener av keramisk materiale.
