Jeg tror jeg savner Hallo i Uken mest, i disse tider kunne de hatt daglige sendinger uten at det gikk ut over kvaliteten.
Her er en "skipstunnel" til.den kompelette idiotien fortsetter. vi har for mye penger å bruke i Norge nå slikt som den skipstunellen ikke lar seg stoppe
Harald Magnus Andreassen om beslutning: – Tragisk
For realfag på studiespesialisering, er det vell kun matte + fysikk og kjemi, som man får noe fra + fellesfager geografi.Eg trur ordninga med «påbygg» vart innført ein gong på 1980-talet, og for alvor formalisert med Reform 94. Vi hadde iallfall ein rådgjevar på ungdomsskulen (eg gjekk 9. i 92-93, før R94) som pusha yrkesfag hardt med argumentet om at påbygg gav studiekompetanse.
Eg veit ikkje om målet var å få alle inn på Blindern (sjølv om livslang læring var tidens melodi den gongen), men kanskje like mykje å ikkje låsa 15-åringar til YF sjølv om dei enda opp der etter ungdomsskulen, og motverka den utbreidde førestillinga om at alle som kunne, burde ta høgare utdanning.
No er det jo i ferd med å fungera slik det var tenkt; mange relativt skuleflinke unge vel yrkesfag. Heromkring ligg karakterkrava for elektro og naturbruk (= fiskeoppdrett) godt over studiespesialiserande. Trenden får sannsynlegvis god hjelp av at typiske ingeniørutdanningar tilbyr "Y-vegen", der ein med fagbrev kan koma inn på ingeniørutdanning med ein sumar + eit semester til mattematikk, fysikk og norsk.
Så Blindheim argumenterer litt for ei samfunnsendring som allereie er i gang.
Nokre ulemper:
- YF er kjempedyrt (for skuleeigar = fylket) samanlikna med studiespesialiserande.
- Greitt nok at vi får fagarbeidarar (bra!), men om alle desse skal vidare til siv.ing, er vi på mange måtar like langt (bortsett frå at vi kanskje får betre sivilingeniørar, då, det er fint).
- Utvalet på studiespesialiserande er frå det gamle gymnaset, som mykje godt var ei eliteutdanning for dei mest skuleflinke. Nivået vert redusert tilsvarande. Påbygg gjev grunnleggjande kompetanse i gymnasfaga, og har fordelen at elevane er eldre og kanskje meir motiverte, men det vondt å tru at dei får same "proto-akademiske" djupne av påbygg (vg3) som av tre år med studiespes.
Norsk/religion er fellesfag, så dei er med i påbygg. 10-12 veketimar elns. Og, ærleg tala, norsk vg1 YF er tull og tøys. Norsk (som er meir eit tekstfag enn eit norskfag) er det ikkje, men grunnleggjande trening i å formulera samanhengande tekst og argumentasjon.Norskfaget, krle og fremmedspråk, er stort sett tullefag på videregående, så kan godt forstås at disse ønskes å velges fra..
Takk Kjetil Solvik Olsen. Var veldig viktig å privatisere jernbanen, og Erna ble med på sprøytet.Prøvde Go-Ahead for første gang i helgen. Oslo-Kristiansand på fredag ca 2 timer forsinket ankomst. Toget hjem søndag ettermiddag ble innstillt. De klarte ikke å fikse alternativ transport, så vi måtte kjøpe ny bussbillett hos Vy for å komme hjem. Vi var 30 korister som var på tur.
Denne er fra 2011 og ble flittig brukt i regjeringserklæringen til solberg & co og i grunnlaget til jernbanereformenTakk Kjetil Solvik Olsen. Var veldig viktig å privatisere jernbanen, og Erna ble med på sprøytet.
På den annen side:![]()
Tanker fra et tidligere pridebarn
Hele barndommen ble jeg tatt med på dragshows, prideparader og regnbuetreff. Det har gjort meg til en skikkelig trygg voksen.www.nrk.no
Ja, den var bra.
Vi har ei lokal pride-markering her i bygda. Den er nesten i andre enden av spekteret: Alle er påkledd (gjerne i allvêrsjakke), det er (sannsynlegvis) overvekt av cis-kjønna heteroseksuelle i toget og plenty med barn i full regnboge-pynt. Berre "likeverd, trygghet og gjensidig respekt i hverdagen", som Kasper Andersen ønskjer seg. Det mest outrerte er sannsynlegvis russen, som mildt sagt er ganske anstendige, dei også.Sjøl hadde jeg nok blitt en smule betenkt om en av ungene mine krabbet naken med halsbånd ute i gata, med en blinkende butt plug der du veit. Ikke helt den samme stoltheten som når man så dem pyntet i 17-mai toget på barneskolen.![]()
Jeg har vært med på paraden i Oslo et par ganger etter terroren i 2022, og det er nok noen ganske få som kler seg veldig outrert i fetishklær og med hundemasker o.l., men de er jo absolutt en minoritet blant minoriteter for å si det sånn. Kan ikke huske å ha sett noen som var nakne, eller med buttplugger heller. Jeg tror sist jeg gikk hadde jeg på meg goretex joggesko og en Fjällräven allværsjakke fordi det var litt usikkert for regn den dagen. Andre jeg så var omtrent likt kledd, og veldig lite oppsiktsvekkende utenom de som hadde på seg ekstra mye glitter, sminke, og stas.På den annen side:
![]()
Jeg har ikke for vane å oppsøke pride-paraden, så jeg var ikke klar over at det har blitt såpass outrert. Cis-heteroer blir tross alt bøtelagt for brudd på den "almene blueferdighet", så det er kanskje litt underlig at pride-toget skal være et slags live-show ute i gata? Sjøl hadde jeg nok blitt en smule betenkt om en av ungene mine krabbet naken med halsbånd ute i gata, med en blinkende butt plug der du veit. Ikke helt den samme stoltheten som når man så dem pyntet i 17-mai toget på barneskolen.![]()
Det er helt legitimt å mene dette, men jeg selv som ikke er spesielt outrert på noen som helst måte føler at det kanskje oser litt av internalisert homo- eller transfobi når man fortsatt er så oppsatt på å tekkes en eller annen majoritet som ikke syns skeive skal være for synlig, eller synlige i det hele tatt. Jeg er heller ikke særlig fan av nakenhet og seksualiserte antrekk i offentligheten, men hvis vi skal tilbake til røttene som han sier så er det kanskje greit å huske på at det hele startet med Stonewall opprøret, og at Pride i stor grad var en opprørsbevegelse i starten. Fordi skeive ble herset med og undertrykt, og rett og slett behandlet, veldig, veldig dårlig. Og mange opplever eller har opplevd diskriminering og hat helt fram til våre dager, selv i Norge.Hvis vi hadde holdt oss til å være «normale», rettfrem skeive uten å lesse på en haug med nye eksperimentelle identiteter og uten å eksponere det intime sexlivet vårt for hele verden, tror jeg samfunnets aksept for oss ville vært langt større.
Det er på tide at vi tar pride tilbake til røttene.
Vi må slutte med at folk skal feire pride som en stor fest og ha med seg det som skjer på soverommet, og heller sette søkelys på det som faktisk betyr noe: likeverd, trygghet og gjensidig respekt i hverdagen!
Her er noen bilder fra før paraden startet i fjor, og litt underveis.
Jeg vet jo ikke men også her er det vel mer interessant for media å vise frem det som gir mest oppmerksomhet..Jeg tror sist jeg gikk hadde jeg på meg goretex joggesko og en Fjällräven allværsjakke fordi det var litt usikkert for regn den dagen. Andre jeg så var omtrent likt kledd, og veldig lite oppsiktsvekkende utenom de som hadde på seg ekstra mye glitter, sminke, og stas.
Jeg holdt nøkleknippet mellom fingrene i tilfelle noen skulle prøve seg på meg.Ville tilstander der gitt. Fyttikatta!
Ja, og jeg nekter jo ikke for at det forekommer litt mer outrerte innslag, for det gjør det nok. Men jeg har fulgt debatten i noen år nå, og man ser også at det er noen bilder fra parader i utlandet som sirkulerer som "bevis" i kommentarfeltene på hvor ille det hele har blitt.Jeg vet jo ikke men også her er det vel mer interessant for media å vise frem det som gir mest oppmerksomhet..
Vurdert ny paraply? ;-)Jeg holdt nøkleknippet mellom fingrene i tilfelle noen skulle prøve seg på meg.
Kanskje Janteloven har et delvist universielt preg? :Jeg så Prideparaden i San Francico og der var det i alle fall mye outrerte antrekk eller mangel på slike. Dette er jo bare gøy for oss liberale og jeg har overhode ingen problemer med markeringen uansett omfang. Allikevel er det jo slik at den voldsomme trangen for markeringer nettopp er årsaken til motreaksjonen, spesielt i USA. Det er vel derfor litt usikkert om slike markeringer kan være negativt for ønske om mer aksept. Altså oss normale synes jo at folk skal få leve akkurat som de vil uansett, men de konservative mørkemennene har et ypperlig påskudd for å skape motreaksjoner. Kanskje man derfor hadde kommet lenger med å holde en lavere profil.
Hadde ikke de konservative mørkemennen fått det som de ville da?Altså oss normale synes jo at folk skal få leve akkurat som de vil uansett, men de konservative mørkemennene har et ypperlig påskudd for å skape motreaksjoner. Kanskje man derfor hadde kommet lenger med å holde en lavere profil.
Velger å ha fokus på det som viktig, frihet, likhet og brorskap.Jeg har vært med på paraden i Oslo et par ganger etter terroren i 2022, og det er nok noen ganske få som kler seg veldig outrert i fetishklær og med hundemasker o.l., men de er jo absolutt en minoritet blant minoriteter for å si det sånn. Kan ikke huske å ha sett noen som var nakne, eller med buttplugger heller. Jeg tror sist jeg gikk hadde jeg på meg goretex joggesko og en Fjällräven allværsjakke fordi det var litt usikkert for regn den dagen. Andre jeg så var omtrent likt kledd, og veldig lite oppsiktsvekkende utenom de som hadde på seg ekstra mye glitter, sminke, og stas.
Her er noen bilder fra før paraden startet i fjor, og litt underveis.
Vis vedlegget 1204147 Vis vedlegget 1204148 Vis vedlegget 1204149
Forøvrig, som han skriver i kronikken sin:
Det er helt legitimt å mene dette, men jeg selv som ikke er spesielt outrert på noen som helst måte føler at det kanskje oser litt av internalisert homo- eller transfobi når man fortsatt er så oppsatt på å tekkes en eller annen majoritet som ikke syns skeive skal være for synlig, eller synlige i det hele tatt. Jeg er heller ikke særlig fan av nakenhet og seksualiserte antrekk i offentligheten, men hvis vi skal tilbake til røttene som han sier så er det kanskje greit å huske på at det hele startet med Stonewall opprøret, og at Pride i stor grad var en opprørsbevegelse i starten. Fordi skeive ble herset med og undertrykt, og rett og slett behandlet, veldig, veldig dårlig. Og mange opplever eller har opplevd diskriminering og hat helt fram til våre dager, selv i Norge.
Også er faktisk mange av de som møter opp i parader med kink og fetisj heterofile, siden kink har blitt innlemmet i den skeive frihetskampen på et eller annet tidspunkt.
Det er vel et åpent spørsmål hvor åpent samfunnet skal være for offentlig seksualitet; jeg har ikke selv noe svar på akkurat det, men vil anta at det kanskje ikke er ønskelig å bli pådyttet en hvers seksuelle preferanser i full offentlighet? Da jeg var yngre, var damer i alle aldre toppløse på stranda (og i parkene, for den del), og det savner jeg vel litt, men jeg er usikker på om det er slutt på dette på grunn av mørkemennene, eller på grunn av sånne (gamle griser) som meg, som savner litt bare kropper i parken....?Hadde ikke de konservative mørkemennen fått det som de ville da?
Jeg hadde faktisk med meg den sammenleggbare Star Wars paraplyen min i en skulderveske, men måtte gi den fra meg i sikkerhetssjekken for å slippe inn i Pride Park. Men hadde kanskje ikke vært så dumt med en sånn som ikke går i stykker.Vurdert ny paraply? ;-)
Kanskje, men kanskje man må erkjenne at man kan ikke bli likt av alle heller, og kanskje det er bedre å godta det framfor å gå på akkord med seg selv og bukke under for et konformitetspress for å være skeiv på en måte som de aller mest konservative kan godta. Jeg tror noen aldri vil akseptere eller tolerere samme hvor stuerene og A4 man prøver å være.Jeg så Prideparaden i San Francico og der var det i alle fall mye outrerte antrekk eller mangel på slike. Dette er jo bare gøy for oss liberale og jeg har overhode ingen problemer med markeringen uansett omfang. Allikevel er det jo slik at den voldsomme trangen for markeringer nettopp er årsaken til motreaksjonen, spesielt i USA. Det er vel derfor litt usikkert om slike markeringer kan være negativt for ønske om mer aksept. Altså oss normale synes jo at folk skal få leve akkurat som de vil uansett, men de konservative mørkemennene har et ypperlig påskudd for å skape motreaksjoner. Kanskje man derfor hadde kommet lenger med å holde en lavere profil.
Samtidig så kan det være greit å vurdere hvor høyt det er formålstjenlig å rope. Noen ganger bærer budskapet bedre med innestemme.Kanskje, men kanskje man må erkjenne at man kan ikke bli likt av alle heller, og kanskje det er bedre å godta det framfor å gå på akkord med seg selv og bukke under for et konformitetspress for å være skeiv på en måte som de aller mest konservative kan godta. Jeg tror noen aldri vil akseptere eller tolerere samme hvor stuerene og A4 man prøver å være.
Det der blir man aldri enig om uansett sak, innestemme for noen er utestemme uansett for dem som ikke liker det stemmen sier.Samtidig så kan det være greit å vurdere hvor høyt det er formålstjenlig å rope. Noen ganger bærer budskapet bedre med innestemme.
Personlig lar jeg meg verken imponere eller sjokkere over hvordan selv de mest ekstreme framstår.Det der blir man aldri enig om uansett sak, innestemme for noen er utestemme uansett for dem som ikke liker det stemmen sier.
Det er kanskje noen som roper litt ekstra høyt, men jeg opplever egentlig at ting går ganske rolig for seg i Norge fra de som feirer Pride. Min opplevelse er at det stort sett er de kristenkonservative og andre motstandere som hever stemmen og skaper ufred og uro.Samtidig så kan det være greit å vurdere hvor høyt det er formålstjenlig å rope. Noen ganger bærer budskapet bedre med innestemme.
Ellers ser vi ofte at det lett kan gå litt over stag, eksempelvis i forbindelse med kvinnekamp. Hadde kunde i Øvre (eller var det Nedre…) Slottsgate, og unngikk med nød og neppe å få lakkert «HOREKUNDE» på bilen av Kvinnegruppa Ottar. De hadde sett meg der før, og hadde bilnummeret på lista. Man måtte gjerne kjøre 2-3-4 ganger rundt kvartalet før man fikk parkert, og det gjorde jo horekundene også. Ottar&Co lot seg motstrebende overbevise av verktøykasse og tilbud om å bli med opp til kunden.
Her er du jo inne på det jeg mener selv. Hvis man står med bøyd nakke og lua i hånda og venter på å få servert rettigheter og aksept for kampen sin, så kan man vente lenge. Men som sagt, jeg syns ting går ganske pent og pyntelig for seg i Norge selv om jeg vet at denne tiden er vanskelig for veldig mange skeive medbl.a. alt grumset som kommer opp til overflaten i kommentarfeltene i juni. Jeg tror ikke løsningen er å gå og gjemme seg igjen og la trollene få overta arenaen.Personlig lar jeg meg verken imponere eller sjokkere over hvordan selv de mest ekstreme framstår.
Men når du hører og leser hva enkelte skriver i kommentarfeltene, så er kanskje litt mere dempede uttrykk smart.
Man trenger vel ikke fore trollene heller?
Men jeg skal ikke diktere hvordan andre fronter sin kamp,
peker bare på det faktum(?) at det i mange tilfeller fungerer bedre med en mere lavmælt tilnærming.
Da jeg ble født så var det ulovlig å være homofil.
Allan Turing som knekte Enigma-koden, og derved potensielt sparte tusener om ikke millioner av liv, ble fratatt sitt arbeide og tiltalt for å være homofil.
Han slapp fengsel mot å bli kjemisk kastrert, han begikk senere selv selvmord som et direkte resultat av den umenneskelige behandlingen han ble utsatt for av den engelske stat.
Vi har nok kommet et godt stykke på vei, men har fortsatt en vei å gå, så jeg tror at fortsatt tålmodighet dessverre er nødvendig.
Og derfor er Pride så viktig.
Enig. Hadde vært deilig om man bare kunne få ha Pride i fred og ro ett år, uten at det ble en stor sak ut av det i media og kommentarfeltene.Kan det ikke gå en sommer uten at lbghtbi++ opptar spaltemeter på spaltemeter..
Og hvorfor får de en hel mnd når jesus bare får noen dager...
Skulle kanskje vært i irritasjonstråden..
Trodde kristendommen hadde 52/53 søndager + jul, påske, himmelspretten og pinse hvert år.Kan det ikke gå en sommer uten at lbghtbi++ opptar spaltemeter på spaltemeter..
Og hvorfor får de en hel mnd når jesus bare får noen dager...
Skulle kanskje vært i irritasjonstråden..
Rart det der, pinsen skal folk feire selv om de fleste ikke vet hvorfor..Trodde kristendommen hadde 52/53 søndager + jul, påske, himmelspretten og pinse hvert år.
kristendommen (den kommersielle kristendommen) har kapret mange av disse dagene, men feks jul har ingenting med kristendommen å gjøreTrodde kristendommen hadde 52/53 søndager + jul, påske, himmelspretten og pinse hvert år.
Og Nrk sender morgen andakt hver morgen uten at vi hedninger henger oss stort opp i det, mens visse kristenfolk klikker i vinkel om det er innslag fra Pride eller Eid feiring.
Klarer fint å unngå paraden i Sentrum, men skåler gjerne og sier Happy Pride til mine venner der mitt lokale liberale vannhull flagger med regnbueflagget
Var nesten litt bekymret for deg der et øyeblikk, men der var du tilbake, ja.kristendommen (den kommersielle kristendommen) har kapret mange av disse dagene, men feks jul har ingenting med kristendommen å gjøre
og alle disse dagene passerer stort sett i stillhet uten at man legger så mye merke til det (med mindre man har reklamer eller ser på reklamefinansier tv)
hadde det bare vært paraden, men det er en hel mnd hvor det skriver om det hele tiden, fargene følger deg overalt feks når du logger deg inn i nettbanken
hadde vi derimot hatt en mnd hvert år for å markere avsky mot krig og barn som dør så hadde det vært en ting, men her presses det på folk.
De skeive og alle andre skal selvfølgelig få lov til å markere, men slutt å kommersialisere det
og til sist så er det mange som blir utstøtt for sin tro, meninger eller livstil i Norge, hvor er måneden deres?
Igjen folk må feire, markere og gjøre hva de vil for min del.Var nesten litt bekymret for deg der et øyeblikk, men der var du tilbake, ja.
Nå markerer jo de kristne alle disse kristne høytidene uten at noen lager særlig mye oppstyr av den grunn, så hvorfor kan ikke skeive få lov til det samme? Hvis du ikke er fornøyd med nettbanken din så kanskje du kan bruke forbrukermakten din og bytte til en bank som ikke bruker regnbuesymbolikk?
Så lenge vi lever i et kapitalistisk samfunn tror jeg vi må leve med kommersialisering av Pride, på samme måte som vi må leve med kommersialisering av Jul, Påske, og store idrettsarrangementer for å nevne noe. Personlig syns jeg det er litt bra at Pride har blitt kommersialisert, for det er på en måte et slags tegn på aksept når man kan få kjøpt Prideeffekter på Kiwi og Nille. Det betyr at skeive kanskje er i ferd med å bli litt mainstream, som jeg tror er hva mange skeive faktisk vil.
Litt usikker på hvor du vil med den siste setningen om andre som blir utstøtt for tro, meninger og livvstil, men du mener sikkert ikke at det er de skeive som arrangerer Pride sitt ansvar å arrangere en markering for andre utsatte majoriteter også?
