Takk for enda en feelgood tråd her på HFS!Vienna er/var flotte og spilte fint. Men siden det begynte å gå mer og mer i rør måtte noe annet mer lettdrevet testes.
Klipsch RF-5 var på listen allerede da vi kjøpte Vienna men på grunn av at vi fikk veldig bra pris på Vienna kjøpte vi dem isteden den gang.
Det er noe jeg lært meg mye seinere. Kjøp det du føler er best. Ikke det du får best pris på.
Uansett. Det dukket opp en mulighet til å få disse flotte høyttalerne. Og dem har vært med meg siden den gang!
Håkon har mye av skylda for valget av disse da omtalen hans av dem inspirerte veldig til kjøp.
Stor takk til deg Håkon!
Vis vedlegget 1173342
Beklager. Tar disse tingene som en selvfølge siden jeg vart så mye nedi denne typen bokser.Klart du skal dele! Et annet ønske, når du legger ut bilder av innmat du ikke endrer så hadde det vært fantastisk om du kunne merket endringene med f.eks. en rød ring (paint). Ikke alle klarer å se/forstå/tolke ut fra bildene.
Så hyggelig at du skrev litt her Håkon!Takk for enda en feelgood tråd her på HFA!
Tenkte bare jeg skulle supplere tråden med en liten anekdote om RF-5, og dere som ikke tror på innspilling, bør slutte å lese her, for dette tar helt av!
Jeg byttet fra RF-3 til RF-5, med den tanke at jeg ville ha bare litt mer av alt. Joda, det var et bedre element i toppen, og det var bedre oppløsning, men denne høyttaleren var så mager rett ut av boksen, at det var første og hittil eneste gang jeg var nødt til å legge fingeren på basselementet for i det hele tatt tro at det fungerte. Så jeg spilte på dem en god stund, høyt og lavt, all mulig musikk, med alle mulige utstyr koplet inn, men måtte til slutt innse at disse bare ikke var i balanse, og knapt hadde bassgjengivelse. Ergo handlet jeg inn datidens Klipsch toppmodell Sub, og lot den stå i oppsettet for å fylle opp i bunn.
Etter at høyttalerne hadde vært i mitt eie et års tid, kommer en ikke hifi-kyndig venn innom, og vi spiller en del musikk med kraftige bassutladninger som virkelig setter rommet i bevegelse. Min venn spør: Hva gjør egentlig en sub-woofer? Jeg svarer at det skal jeg vise deg, kopler ut sub'en, og spiller samme brutale stykke omigjen. Etter at musikkstykket var ferdig, sitter vi ganske forvirrede begge to, og jeg forklarer da det følgende:
- Som du selv kunne høre, så gjør altså suben.... ingenting!
RF-5 var fullstendig transformert, og sett i forhold til sin størrelse gikk de ubegripelig dypt, satte rommet i bevegelse, og leverte enorme energiutladninger, selv med moderate mengder påtrykt effekt. Jeg solgte sub'en og så meg aldri tilbake. Jeg måtte kjøpe RF-63 før jeg tangerte / overgikk bassen fra RF-5, og savner fortsatt akkurat det høyttalerparet, må jeg innrømme.
Ja det er også min erfaring, jeg bruker laaang tid på å finne f.eks. riktige DSP kurver.Å gjøre er skikkelig god konklusjon kan ta lang tid.![]()
Fikser det meste selv så langt det lar seg gjøre.Skikkelig hardcore. Selv brødene er DIY...
Tusen takk!Veldig fin og morsom tråd. Mye gode minner som dukker opp igjen. Var jo sånn sett "med" på noe av dette greiene i de dager![]()
Tviler jeg ikke på.Å ha Andy med på krabbe/hummerfiske utenfor Skudesnes sent en kveld var også ubetalelig.
Ikke rukket enda men oppskriften kommer!Klart du skal dele! Et annet ønske, når du legger ut bilder av innmat du ikke endrer så hadde det vært fantastisk om du kunne merket endringene med f.eks. en rød ring (paint). Ikke alle klarer å se/forstå/tolke ut fra bildene.
