Litt på etterskudd kanskje, men i midten av oktober ble det en liten tur til Oslofjordbotnm igjen. For oss her nordpå kan dette området innerst i Oslofjorden nesten regnes som et utkantstrøk. Uansett måtte jeg nok en gang innom "Tigerstaden", et sted der tigre som kjent glimrer med sitt fravær. Til gjengjeld finnes det mange interessante steder å besøke. Norsk Audio Teknikk (NAT)
@nat er absolutt verdt et besøk, både for lydopplevelser og for å holde seg oppdatert på hva som skjer innenfor bransjen for kultur- og elektronikk. Morten var riktignok en smule uforberedt på min ankomst, men folk som kommer deisende inn fra fjerneste nord dukker jo gjerne opp uten forvarsel og spør om det tilfeldigvis finnes en kopp kaffe. Den koppen kan vi komme tilbake til senere.
Denne gangen hadde jeg nemlig en gyllen anledning til å låne øret til PMC sin nye høyttalerserie, Prophecy. PMC, eller Professional Monitor Company er en britisk høyttalerprodusent kjent for flere ting, blant annet sine transmisjonslinje-høyttalere og for at mange studioer benytter deres produkter i profesjonelle produksjoner. Selv har jeg et par Prodigy 1 fra PMC, som jeg oftest har koblet til min rørforsterker fra PrimaLuna. Der har jeg eksperimentert med alt fra KT120 og KT90 til EL34 og 5881, og flere rør skal nok testes etter hvert rett og slett fordi det er gøy.
Morten ble litt overrasket over at jeg dukket opp så tidlig på Sofienmyr, før klokken hadde passert 11 en fredag i oktober. Men det er som kjent en vane jeg har fra oppveksten, det å dukke opp helt plutselig, og det har jo fungert godt i mange sammenhenger. Denne gangen var hovedmotivet å få høre PMC Prophecy, som jeg vurderer som en mulig erstatter for dagens oppsett. Tiden vil vise. Morten ble uansett positivt overrasket over å få besøk av en hyggelig kar fra nord, og dermed ble det selvsagt tid til en liten demo av de nye høyttalerne som sto klare i lytterommet.
Vis vedlegget 1168060
Prophecy 7 er en elegant høyttaler som virkelig tar seg godt ut i svart – eller «sort», som noen foretrekker å si. Den finnes også i eik og valnøtt, men personlig ville jeg valgt den svarte varianten. Smak og behag, selvsagt, men i mine øyne kler den denne finishen spesielt godt. Spesifikasjonene tilsier at høyttaleren ikke er spesielt tungdreven, med en følsomhet på 88 dB/1 watt målt på én meter, og et oppgitt frekvensområde på 40–20 kHz ± 3 dB. På papiret ser dette solid ut, men lytteopplevelsen antyder at den kan gå enda dypere i bassen med riktig forsterker. Ifølge Morten hos Norsk Audio Teknikk er dette faktisk bestselgeren, og gitt både pris og ytelse, er det lett for meg å forstå hvorfor.
Prophecy 9 er riktignok et dyrere alternativ, men Prophecy 7 byr på det som kan kalles "juvelen i kronen" som er en 55 mm (2”) soft dome precision-mellomtone, eller det man litt enkelt kan beskrive som en nedre diskant/øvre mellomtone. Dette elementet dekker området fra 600 Hz til 3,1 kHz, og er i seg selv svært interessant hvis man er litt teknisk interessert. Resten av bestykningen består av en 27 mm (1”) soft dome-diskant og et 125 mm (5”) basselement. Selv om bassdriveren ikke er spesielt stor, leverer høyttaleren imponerende dybde takket være PMC sin velkjente transmisjonslinje-konstruksjon.
Jeg liker som kjent å ta en titt på "baksiden" også, og Prophecy 7 avslører raskt at bi-wiring ikke er aktuelt her – noe som kanskje er like greit. Litt mer begrensende er det at bi-amping heller ikke er en mulighet. Dersom man har stort fokus på kraftreserver, er løsningen derfor å gå for en mer kapabel forsterker. Som bildet under viser, er høyttalerterminalene av upåklagelig kvalitet. Det gir rom for å bruke de kablene man foretrekker eller har tro på, og de kan i enkelte oppsett utgjøre en merkbar forskjell.
Vis vedlegget 1168062
Prophecy-serien er visuelt tiltalende og designet slik at høyttalerne lett passer inn i de fleste stuer eller dedikerte lytterom. De fremstår elegante og diskrete, samtidig som de har en tydelig tilstedeværelse. I serien finner man både Prophecy 5, 7 og 9. For dem som har begrenset plass kan Prophecy 5 være et godt alternativ, mens Prophecy 9 er en betydelig større modell som krever mer rom og også ligger høyere i pris.
Det er derfor ikke overraskende at Prophecy 7 er den mest populære modellen her til lands, ifølge Morten hos Norsk Audio Teknikk. Den kombinerer størrelse, pris og ytelse på en måte som gjør den til et naturlig førstevalg for mange. Personlig ville jeg også valgt Prophecy 7, men hadde jeg hatt en større stue og bedre plass, ville Prophecy 9 vært svært fristende. Som man ofte sier i hi-fi-verdenen: jo større, jo bedre.
Vis vedlegget 1168061
Jeg vil trekke frem igjen det 55 mm (2”) soft dome precision-mellomtoneelementet, eller det man kan beskrive som «nedre diskant/øvre mellomtone» som Prophecy 7 og 9 er utstyrt med. For meg fremstår dette som selve juvelen i kronen i PMC-serien. Elementet bidrar til en presisjon, klarhet og oppløsning som er nærmest uovertruffen, og som gir høyttalerne en helt særegen kvalitet. Dette er egenskaper som står høyt på min ønskeliste, men som kan være vanskelig å forklare til dem som ikke har opplevd denne typen oppløsning i lyden fra en høyttaler. Nettopp derfor er det lett å forstå hvorfor Prophecy 7 har blitt så populær. For min del er det enkelt: dette er en høyttaler jeg bare må ha.
Vis vedlegget 1168067
Oppsettet bestod ellers av en Cayin Jazz 90 integrert rørforsterker og en Naim Unity Atom Headphone edition.Susistenevnte fungerte som DAC og gjorde en svært god jobb. Jazz 90 ble en periode ble solgt til kampanjepris hos NAT. For dem som aldri har opplevd rørlyd, eller ikke benyttet sjansen da den var tilgjengelig, kan jeg bare si: det er grunn til å angre. Jazz 90 er uten tvil en forsterker som gir mye for pengene, og jeg er ganske sikker på at en telefon til Morten fortsatt kan åpne noen muligheter. Navnet "Jazz 90" på modellen er kanskje litt spesielt, men under panseret finner vi en solid konstruksjon med KT88-utgangsrør, 12AX7/ECC83 som inngangsrør og 6SN7 på drivertrinnet. Nye rør til denne typen er heldigvis lett tilgjengelige. Forsterkeren kan kjøres både i triode- og ultralineær modus, med henholdsvis 28 watt og 50 watt effekt, slik at man kan velge den klangkarakteren man foretrekker. Skulle man ha en forkjærlighet for EL34, er det også mulig å benytte disse. Jazz 90 byr dessuten på innganger for MM RIAA, samt Bluetooth. Sistnevnte er et litt uventet valg fra Cayin, men kinesiske produsenter har ofte sin egen tilnærming, og her har de valgt å kombinere klassisk rørteknologi med moderne bekvemmelighet. På godt og vondt.
Vis vedlegget 1168068
Det kuleste er uansett VU-metrene! Det må man ha, synes jeg på noe som er retro og skal se ekte stereo ut. Og det er også noe folk faktisk legger merke til, selv om de ikke er speseilt opptatt av kulturelektronikk. For min egen del gir det gode assosisjoner tilbake til min barndom, før styggedommen grafiske equalizere ble et folkelig fenomen utover 1980-tallet. På CAyin Jazz 90 får man i alle fall ekte VU-metre som ser bra ut i et rom der lyset er dempet når man lytter til god musikk.
Vis vedlegget 1168069
Med Jazz 90 som forsterker viser Prophecy 7 seg som høyttalere med en imponerende evne til å tegne et klart og bredt stereobilde, der instrumentene beholder sin plass selv når musikken blir kompleks. Integrasjonen mellom de tre elementene er sømløs, og detaljnivået er høyt uten å tippe over i kjølig eller klinisk analytisk lyd. Musikken formidles med kraft og liv i de dynamiske partiene, mens bassgjengivelsen er bemerkelsesverdig kontrollert til tross for den slanke konstruksjonen. Lydsignaturen fremstår balansert og nøytral, men samtidig dynamisk og innbydende. Diskanten leverer en finstemt kombinasjon av detaljrikdom, presisjon og varme, som gir helheten et sofistikert preg. Alt i alt fremstår PMC Prophecy 7 som høyttalere av meget høy klasse og solid konstruert og lite krevende i bruk, med tanke på hvor godt de spilte sammen med rørforsterkeren Jazz 90.
Prophecy-serien har i stor grad overtatt for Twenty-serien, men Twenty lever videre som aktive høyttalere med innebygde forsterkere. Etter min mening er aktive høyttalere et svært godt valg – ikke bare fordi man får god lyd i en "ferdigpakke", men også fordi de sparer plass og eliminerer jakten på den «riktige» forsterkeren. Selv holder jeg en knapp både på de aktive Twenty-modellene og på Prophecy-serien, som jeg har fått et meget godt inntrykk av. Nå gjenstår det bare å håpe at julenissen har meg på listen, selv om jeg kanskje ikke har gjort meg helt fortjent til det. I det minste håper jeg at sjefen legger noen ekstra kroner i lønningsposen fremover, slik at jeg kan begynne å spare til neste høyttaleroppgradering.
Vis vedlegget 1168070
Helt til slutt vil jeg understreke at Prophecy 7 er både lekre å se på og imponerende å lytte til. Ja, de koster litt, men de er absolutt verdt en demo hos Norsk Audio Teknikk
@nat dersom du vurderer om dette kan være høyttalerne for deg. Ønsker du mer trøkk finnes Prophecy 9, men dersom prisen føles høy eller plassen er begrenset, er både Prophecy 5 og 1 gode alternativer. Jeg har riktignok skrytt mellomtone-soft dome-elementet opp i skyene, men basert på erfaring med Twenty-serien hos NAT og mine egne Prodigy 1, er jeg trygg på at du fortsatt får "nesten alt" av den magien i Prophecy 5 og 1 også. Og skulle du, som jeg ofte har gjort, drømme om noe som ligger utenfor rekkevidde, kan Prodigy-serien være en trøst, fordi den gir en ekte smak av PMC, med lyd du kan være stolt av og et snev av high-end.
Vis vedlegget 1168077