Politikk, religion og samfunn Nok et genialt trekk av de blåblå!

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • lars_erik

    Rubinmedlem
    Ble medlem
    19.10.2006
    Innlegg
    37.485
    Antall liker
    21.939
    Sted
    Hades
    Torget vurderinger
    0
    Det sentrale er nok korleis avgifta er grunngjeve og rettferdiggjort. Difor var det tydelegvis lett for FD å kutta vegbruksavgift, men verre med CO2-avgifta, der det er også er viktig for EU at ikkje nokon land let eigen industri gå foran med å kunne sleppa ut CO2 i bøtter og spann. Vegbruksavgifta er meir fiskal i så måte.

    Elles einig i at mange miljøtiltak slår skeivt ut. At ein einsleg gard i Finnmark skal ha same krav til å reinsa kloakken som ein svær by, er openbert heilt utan sans for proposjonar. Å insistera på elektrisk, heller enn biodiesel, i anleggsbransjen, det same. Kost/nytte er heilt over styr.

    Baksida med for mange unntak og fritak etter fornuftig vurdering, er at det vert vanskeleg å innføra noko som helst av generelle lover og tiltak. Slike vil alltid verka litt feil og urettferdig (type: naboen burde betala mykje skatt, for han har tydelegvis råd til X, men eg burde betala lite fordi alt har vorte så dyrt)
    Respekten for miljøtiltak og avgifter på forurensning, blir langt lavere når flate avgifter er virkemiddelet. Det burde vært en langt større bevissthet for dette, særlig hos våre politikere. Hvordan de tror at å behandle alle likt er veien å gå, når forutsetninger er vidt forskjellige, er et paradoks.
     

    Tweedjakke

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    29.01.2008
    Innlegg
    7.783
    Antall liker
    8.739
    Sted
    Au recherche du temps perdu
    «Tungvekterne» i H imponerer stadig vekk.
    Fnis. Dette er jo det glade vanvidd; eg meiner å hugsa at Stoltenberg ikkje la skjul på at vedtaket kunne stri mot EØS-avtalen på førehand?

    Men eg trur, som eg trur eg ymta om tidlegare, at Stoltenberg spelar for å setja Høgre i verst mogleg posisjon. Ap kunne levert tilsvarande framlegg tidlegare etter at Stoltenberg meldte frå til Stortinget om at dette såg ut som om det kunne vera brot på EØS-avtalen. I staden skal dei spela chicken (til tonane av "Holding out for a hero", kanskje).

    For å vera heilt ærleg, så er ikkje dette maktspelet så veldig stilig, heller, sjølv om det er underhaldande. Eg meiner at dersom Stoltenberg på førehand var temmeleg sikker på at dette var i strid med EØS, så burde Støre stilt kabinettspørsmål for ein månad sidan. Ein minister bør gje Stortinget litt motstand dersom han meiner dei er i ferd med å vera utilgjeveleg dumme.

    Eg meiner framleis det var eit ufornuftig vedtak, altså.
     

    4-string

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    29.01.2011
    Innlegg
    9.686
    Antall liker
    18.336
    Sted
    Almost there
    Høyres gjentagende kritikk av Støre I for vinglete politikk og uforutsigbare rammevilkår fremstår stadig mer kuriøs.

    Til alt overmål er finansministeren fra den gang den H nå går til køys med.
     

    Tweedjakke

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    29.01.2008
    Innlegg
    7.783
    Antall liker
    8.739
    Sted
    Au recherche du temps perdu
    Det ville vera å lyga å seia at nokon framstår som veldig vaksne nett no:


    Stoltenbergs EØS-advarsel førte til at Høyre ville sette sitt eget vedtak på pause. Ap kontret og foreslo å skrote hele avgiftskuttet.

    – Vi kan ikke ta ansvar for et vedtak vi er imot, sier Stoltenberg om hvorfor Ap ikke valgte å støtte Høyres forslag.
     

    4-string

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    29.01.2011
    Innlegg
    9.686
    Antall liker
    18.336
    Sted
    Almost there
    Det er vanskeligere å være populist enn Høyre tror.

    Det tidligere styringspartiet Høyre prøver seg for tiden som populistparti. Det går ikke særlig bra.

    Kort oppsummert er dette skjedd:


    • Før påske sørget Høyre for at Stortinget over natten vedtok store kutt i avgifter på drivstoff. Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) advarte om at noen av forslagene kunne være i strid med EØS-avtalen, men Høyre kjørte på.
    • I forrige uke sa Stoltenberg at han nå var enda sikrere på at de fem avgiftskuttene som skal gjennomføres 1. mai, er i strid med reglene om statsstøtte. I så fall kan bedrifter få krav om å betale tilbake i ettertid pluss renter. Dette gjelder kutt i CO2-avgiften for blant annet anleggsdiesel og innenriks sjøfart.
    • Onsdag foreslo Høyres finanspolitiske talsperson Nikolai Astrup at disse avgiftskuttene skal utsettes for å finne ut hvordan de kan gjennomføres uten at det skapes en uforutsigbar risiko for næringslivet.
    • Torsdag rant det hele ut i sanden. Høyre droppet forslaget fordi ingen ville være med.
    Elevrådsleder på røykehjørnet
    Det som er skjedd, ligner på noe som kunne funnet sted i en skolegård.

    Den flinke og pliktoppfyllende Nikolai, som alltid gjør leksene og aldri kommer for sent, finner en dag til alles overraskelse ut at han skal stikke bort på røykehjørnet for å henge med de kule. Han tøffer seg med å ta noen trekk.

    – Sjekk her, jeg kan svi av 6,7 milliarder kroner på kutt av avgifter på bensin og diesel over natten! kunne han sagt.

    Så kommer rektor forbi på inspeksjon. Og rektor minner Nikolai på at røyking er helseskadelig. Og uansvarlig.

    Nikolai prøver i all hast å sneipe røyken. Uansvarlig er det siste han vil være. Han er jo leder av elevrådet. Og nå skulle han egentlig organisere Rusken-aksjon på skolens område for å plukke snusposer og annet rask som de kule slenger rundt seg.

    Amatørpopulist
    Høyre har det ikke så lett på Stortinget. Det er mulig å forstå hvorfor partiet fremmet forslagene om avgiftskutt før påske. Når Fremskrittspartiet og Senterpartiet konkurrerer om å love velgerne lavere avgifter, hvorfor skal Høyre være partiet som sørger for ansvarlig økonomisk styring? Sp er jo Arbeiderparti-regjeringens budsjettpartner.


    Partiets problem er at det ikke var til å kjenne igjen. Økonomisk ansvarlighet er en del av trosbekjennelsen og sentralt i evangeliet etter Kåre Willoch. Bevilgning av milliarder over natten står ikke helt i stil med det.

    Advarselen fra Stoltenberg om sannsynlig EØS-trøbbel traff Høyre i bakhodet. Partiet valgte å overhøre advarslene fra finansministeren før påske. Frp og Sp kan ta lett på slikt. Men for Høyre, som er en sterk forsvarer av EØS-avtalen og skjønner behovet for forutsigbarhet for næringslivet, går det ikke.

    Dermed forsøkte partiet å redde seg i land med utspillet onsdag om å utsette avgiftskuttet.

    Total flopp
    Resultatet var pinlig. Nå får partiet heftig kritikk fra de tøffe som fortsatt henger på røykehjørnet, altså Frp og Sp som også har selskap av Rødt.

    Samtidig får det ingen ansvarlighetspoeng fra noen andre.

    Om Ap hadde stemt for forslaget, ville partiet i praksis støttet et brudd på budsjettavtalen partiet har inngått med sine fire partnere. Sp brøt avtalen ved å stemme for kuttene før påske. Det har skapt svært sur stemning mellom tuttifrutti-partiene. Om Ap hadde stemt for Høyres forslag nå, ville også regjeringspartiet stilt seg bak avtalebruddet. Det kunne det ikke gjøre.


    Ap foreslo i stedet at vedtaket om de fem avgiftskuttene skulle oppheves. Men det ville ikke Høyre gå med på. For da ville den videre behandlingen av kuttene skyves inn i forhandlingene om revidert nasjonalbudsjett. Og den skjer mellom Ap og budsjettpartnerne. Så da får ikke Høyre være med.

    Nikolai Astrup prøver å skyve ansvaret over på Ap for at det nå blir gjennomført kutt som senere kan vise seg å være ulovlige. Samtidig prøver han fremdeles å ta æren for at avgiftene skal kuttes. Han må nesten bestemme seg for om Høyre har ansvar eller ikke.

    Røykehjørnet ble i alle fall for tøft for ham.



     
  • Laster inn…

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • Laster inn…
Topp Bunn