Jeg har sammenlignet DSD-filer på disk mot 24/96 WAV og FLAC en håndfull ganger, kun for morro skyld. Samme utgaver/mastering selvsagt. Hadde ikke nubbesjans til å høre forskjell.
Hun dukket opp hos meg og… etter å ha googlet intermodulasjon….
Interessant. Er det noko frå foredraget til Korf som kanskje har interesse for fleire av oss? Som kanskje kan delast?Så har jeg vært på hifimesse, og det var jo en interessant opplevelse.
Gikk på Alexey Korfs foredrag om analog signalintegritet. Vi var ikke mange, men to kjenninger fra OVK og noen flere fikk denne på tygga: Bruker du spenningsforsterker på MC-pickuper forsvinner halve energien i som ligger i rilla. BRUK SUT! sa han. Videre fortalte han om hva som gjør en tonearmskabel bra og at en internkabel og headshellkabel må ha andre egenskaper enn den som går videre.
Ja, flere interessante tema;Interessant. Er det noko frå foredraget til Korf som kanskje har interesse for fleire av oss? Som kanskje kan delast?
Takk for opplysing.Ja, flere interessante tema;
Balansert vs ubalansert, Korf argumenterte teknisk for det siste. Jeg har selv gjort den sammenligningen og landet på standard RCA ubalansert som mest støysvak.
Rens av stift (diamanten). Korf mente vel at kjemi må til, i tillegg til fysisk børste, men da med forsiktighet og ikke aceton basert.
Og kanskje mest kontroversielt (?), Korf mente at det i praksis var umulig å montere de skarpe slipingene korrekt uten spesialist verktøy, type mikroskoper mm.
Fine line, Ortofon Replikant osv. Shibata var verst av alle om jeg tolket ham rett.
Korf sin anbefaling for en mer «idiotsikker» geometri med god lyd er skarpe elliptiske diamanter.
Alt dette kan sikkert bedre diskuteres i egne tråder og har vel vært det….
Nå skal jeg tilbake til messen og høre litt mer basert på Valentino sin utmerkete rapport. Jeg hørte knapt noe klassisk noe sted og var i går relativt negativ til det meste jeg hørte med noen unntak.
Veldig fin rapport, og interessant hvor mye hvilke musikk som står på avgjør inntrykket.Så har jeg vært på hifimesse, og det var jo en interessant opplevelse.
Før jeg fikk spasert så langt som til hotellet traff jeg @iGran og sammen fikk vi buksert oss forbi de underskjønne unge vertinnene i billettslusen og rett i fanget på en hel gjeng OVKere tror jeg det var, blant annet @vim som jeg tror var iGrans chaperone for dagen. Vi gikk først ned i vinylkjelleren "for å komme til @Hifi&Vinyl før de gode tingene forsvinner".
Vis vedlegget 1187252
Vi falt i i halvstaver over Pro-Jects Wiener Philharmoniker 175 Years-platespiller. Den har kun en ulempe og det er at den bare kan spille plater med ett orkester, like repertoarsmal som Elvis- og AC/DC-spillerene Pro-Ject også hadde utstilt. På den annen side er Ringen med Solti og Wienerfilharmonikerne 14 timer musikk.
Fikk hilst på @MakkinTosken som satt på standen til @jorwed_ men den kjekke platen han hadde fant @Fosse først. Hos en annen pusher fant jeg en kjekk stereo-10" fra 1958 for en femtilapp, og det må man kunne si at var en god pris.
Vis vedlegget 1187224
Nok blautvare. Jeg dro opp i annenetasje til @SigbergAudio, og jeg fikk som annonsert paden og spilte både Karajan og Berlinerne i Bruckner 8 og høstjakta fra Haydns Årstidene. Saranna er gode, kapasiteten og potensialet er i orden, men der jeg satt i rommet i det søteste punktet var det dessverre for mye energi i øvre bass/nedre mellomtone til at jeg kan kalle opplevelsen som forventet.
Forferdelig mye folk i gangene. Jeg stappet hodet inn hos Moet Audio og der tror jeg jaggu meg at det var konstruktøren selv som viste Silent Pound Bloom trukket av en integrert forsterker fra Leema og en streamer jeg ikke vet. Jeg fikk et godt sete og satte på Mahler 1 med Abbado, fra den første syklusen hans. Ah!
Vis vedlegget 1187226
Jeg presterte å snuble innom et oppsett med Audio Note,
Vis vedlegget 1187254
men det var fordi denne stod på:
Vis vedlegget 1187255
Glimrende musikk! Den må jeg prøve å få tak på siden den er totalt rørete/Transistorfrei. Passer bra hos meg! Men altså fytterakkern så mye folk det var over alt. Jeg så en deilig gammel EMT med egen arm pluss en laaang Origin Live i et rom med trafoer og digre rør. Fascinerende de mellomhjuls-EMT-ene.
Ned i hovedetasjen igjen. Et digert grønt McIntosh-oppsett som bare spilte musikk med 6 dB crest factor.
Vis vedlegget 1187256
Samme greia i Piega-rommet egentlig. Er det McIntosh-elektronikken sin skyld? Hifiklubben orket jeg ikke. Heller ikke Audio Group Denmark. Dynaudio hadde et snurrebord med halve høyttalere og de spilte på en ny aktiv stativmodell som det ikke stod noe om i brosjyremateriellet jeg fikk med. Garantert en veldig bra høyttaler.
Fant igjen iGran og vim. Italiensk lunch borte på Storsenteret og så tilbake igjen. Oppom Moet igjen, alene i rommet. Spilte:
Vis vedlegget 1187249
Jepp. Førsteinntrykket bekreftet.
Gikk på Alexey Korfs foredrag om analog signalintegritet. Vi var ikke mange, men to kjenninger fra OVK og noen flere fikk denne på tygga: Bruker du spenningsforsterker på MC-pickuper forsvinner mer enn halve energien som ligger i rilla. BRUK SUT! sa han. Videre fortalte han om hva som gjør en tonearmskabel bra og at en internkabel og headshellkabel må ha andre egenskaper enn den som går videre.
Etterpå var det nok. Bortsett fra folka er disse messens høydepunkt. Kartiode mellomtone fra et koakselement og dipol bass. Det er rart med det.
Vis vedlegget 1187227
De ser så bra ut. Jeg mente til iGran at disse Litauiske høyttalerne har skandinavisk/finsk design, men de kunne jo like gjerne ha kommet fra Braun i glansdagene. Tenk at en passiv høyttaler vant dagen min!
