Leder i Etikkrådet Svein Richard Brandtzæg er styreleder i ett selskap og styremedlem i to selskaper hvor oljefondet hadde investeringer ved årsskiftet.
* Dormakaba Holding AG, Sveits. Oljefondets investering: 573 millioner kroner, 1,7 prosent eierandel.
* Mondi PLC, Sveits. Investert: 1,7 milliarder kroner, 2,4 prosent.
* Rotork PLC, Storbritannia. Investert: 909 millioner kroner, 2,4 prosent.
– Etikkrådet er informert om dette, og informasjonen er også oppgitt på våre internettsider, skriver Brandtzæg i en melding til NTB.
Har hatt aktivitet i Israel
Han forklarer at Dormakaba lager låser, døråpnere og tilgangssystemer. Rotork lager aktuatorer til ventiler for prosessanlegg, vannkraft og olje og gass, mens Mondi lager papp- og papiremballasje.
Brandtzæg sier at Dormakaba tidligere har hatt aktivitet i Israel, men at dette ble avviklet nylig. I fjor omsatte selskapet for 6,3 millioner kroner i Israel.
– Alle selskapene driver global business, men har ikke produksjon eller egne salgskontorer i Israel etter det jeg kjenner til, skriver han.
– Likevel, vi selger fortsatt til Israel gjennom tredjepartsdistributører, skriver han.
Dormakabas produkter som dørlåser, døråpnere og kortlesere er i bruk blant annet på flyplasser over hele verden, inkludert Gardermoen.