Jeg tror du vet utmerket godt at det ikke finnes ett svar på det, og jeg tror samtidig at du forstår utmerket godt at det likevel går an å forholde seg bevisst til begrepene man bruker. Hvorvidt det er bruk eller misbruk dreier seg om avhengighet eller ikke, om fysisk/psykisk skade eller ikke. Altså implisitt i stor grad om vedkommede er i kontroll og kan velge å slutte eller ikke. Når du gjentatte ganger velger å beskrive det som omfattende misbruk impliserer du at hun ikke er i stand til å gjøre bevisste valg om sitt bruk. Det er det ingenting som tilsier og derfor er vedtaket om tvangsinnleggelse et maktovergrep fullstendig ute av proporsjoner.
OK, la meg da klargjøre litt - jeg er i grunn ikke interessert i den ruspolitiske debatten som det synes som om mange vi ha.
Punkt 1 - hovedgrunnen til at jeg reagerer/skriver i tråden er at jeg synes det er uheldig dette kampanjejournalistikken hvor et eller annet mennesker får utbrodere sin urett, uten at det offentlige får lov til å komme med motsvar (Pga taushetsplikt). Og jeg synes det er dumt med debattanter som slakter offentlig saksbehandling og alltid vet best.
Punkt 2 - Så vidt jeg oppfatter det - er alle enig i at staten skal kunne gripe inn for å beskytte fosteret i mors liv - dersom det er grunn til å anta at fosteret (eller barn senere i livet) kan bli skadet (i utvidet omfang). Eller?
Punkt 3 - så da er saken kjerne her - hvor sterke indiser må man ha - sett opp i mot hvilken tiltak man tenker. Så kan man jo da dele det opp i ulike trinn:
3a)
Her fikk man inn en bekymringsmelding - som man ønske å følge opp (Altså de har rett eller galt - tolket bekymringsmeldingen som reell).
Den gravide blir kontaktet og konfrontert med mistanke om rus. Hun tilbyr seg å skrive en bekreftelse om at hun er rusfri, men stiller ikke til frivillig samtale/veiledning.
Jeg synes dette var et fornuftig og veltilpasset førstetrinn. Hadde hun samarbeidet hadde saken her vært avsluttet. Synes du dette var et overtramp?
3b)
Så viser det seg at den gravide flytter til en annen del av landet. Lar seg fortsatt ikke teste eller delta i dialog.
Når helsevesenet vurderer ytterligere skritt, avdekker politiet at hun poster at hun bruker narkotika på sosiale medier.
De får fortsatt ikke dialog med henne.
Hva vil du gjøre her?