De låter veldig bra, synes jeg. Det kan jo muligens hevdes at de er "utdaterte" i forhold til andre ting fordi de er ganske følsomme for jitter, og fordi de ikke støtter HD-lyd. (?)
Hver sin smak.
Hver sin smak.
Mitt svar var mest til Auditor.har nok ikke mulighet for å blindteste med DAC.
Jeg sa mange, ikke alle. Har heller ikke hørt alt. Men utviklingen går sin gang, med stadig bedre DAc'er og ikke minst analogdelen etterpå. Selv om det også er et kostnadsspørsmål om hvor bra man vil ha det. Har bare hørt AN DAC i en ettermiddag i et par timer og jeg foretrakk Hegelen jeg har nå. Men jeg skulle gjerne hørt AN i en enda bedre utgave.
Og jeg tror vi må huske på at det man oppfatter er subjektivt og avhengig av flere ting.
Herregud! Les hva jeg skriver.Vil du leve med en tynnere, for meg mer flisete lyd, Dazed, er det ikke jeg som stopper deg.
Hvilken videostøy oppstår når du spiller CD-er og det hverken eksisterer på lagringsmediet eller blir sendt noe signal til videokretsene i spilleren. Det eneste som skjer når man bruker Blu-ray-spilleren som cd-drivverk til en dac, er at det blir sent rå PCM-data til en S/PDIF-utgang. Det går ikke signal eller brukes strøm i kretsene du mener lager støy.Det skal jeg fortelle deg. Reinspikka mangel på mekanisk soliditet i prismessig aktuelle BDer, samt den store skurken- videostøy. Verre er det ikke.
Tusen tusen takk for veldig utfyllende og godt svar! At det var forskjellig bølgelengde på Blueray og CD visste jeg forsåvidt, mener også jeg har sett en tegning som viser størrelsesforholdene på de matte feltene som utgjør 1 eller var det 0 på de respektive platene. Og det er helt klart at man må ha en "spissere" laser på BD skiver.Da skal du få lære! Visste du at lysets farger har forskjellig bølgelengde? Blå har en annen enn rød. Hvis en laserenhet skal avlese med begge farger, blir den mer komplisert- og dyrere- å bygge. Og hver farge fører med seg sin egen frekvensrelaterte støy, ettersom de forskjellige fargene leser både forskjellige lag og forskjellig datamengde- en nødvendighet ved de tildels ekstreme mengdene som ligger på ei BluRay-plate. Mekaniske dempere, som asfaltmatter, er et forsøk på å stabilisere mekanikken, og absorbere vibrasjoner og slik frekvensrelatert støy- eller speilstøy, som vi også sier. Videochips i eldre DVD-spillere ble ofte dempa på denne måten, og det kan jeg skrive under på funka. jeg gjorde det selv på en eldre Denon.
Såkalte toppladede CD-spillere, med sine lokk over skiva, slipper bla skuffemekken og dens negativer både mtp stabilitet og støy. Et toppladerverk er bevist mer stabilt enn en sidemontert skuff- sentrerte skuffer er en skuffens topplader, om du skjønner! På toppladere kan nemlig mekanikken dempes og stabiliseres på en mer omfattende måte enn om det brukes en av de andre mekanismene, men stabilitet, elektromekanikk og komponentkvalitet påvirker den også her.
Ja, O store guru, det visste jeg. For å lese de høyoppløste blu-ray platene brukes en fiolett laser med bølgelengde på litt over 400nm lys, der en dvd-spiller har en rød laser på 650nm og en cd-spiller nesten utenfor det synlige spekteret med 780nm bølgelengde. DVD og BD har mindre huller i overflaten og mindre avstand mellom dem, slik at den "grovkornede" nær infrarøde cd-laseren ikke klarer å skille mellom dem.Da skal dere begge få lære! Visste dere at lysets farger har forskjellig bølgelengde?
Du er nok ikke alene med å dele denne oppfatningen Fei og anlegget ditt er absolutt i klassen god nok til å skille forskjellene og vel så det. Nå er jo deres Pioneer PD-S07 en anerkjent og svært godt driverk, men samtidig er ikke Onkyo spillere dårlig heller. De har alltid vært gode med sin digitaleteknologi.Jeg hadde både cd-spiller(pioneer pd-s 07) og blu-ray spiller (onkyo bd-sp809) koblet til rega sim dac samtidig så jeg kunne a-b teste. Har gjort det flere ganger sammen med venner og ingen har klart å høre forskjell. Fordelen med cd spilleren er at den starter cd'n opp endel raskere enn bd spilleren . Mulig resten av mine komponenter ikke er avslørende nok.
Jeg har forklart over her hvorfor det ikke betyr så mye i en Blu-ray- eller DVD-transport som i en "Red Book" CD-spiller. High end-spillere er ikke bare lydmessig high-end, men de skal oppleves som forseggjorte, tunge og solide. Selvsagt er det bare positivt at signalet er så stabilt som mulig helt fra starten av, men likevel.Men veldig tidlig i tråden her, kom det frem at nær sagt enhver billig DVD eller BD spiller kunne frembringe nesten like bra lyd som en dyrere CD-spiller, bare man var tilkoblet en god DAC.
Dette skurrer litt i mine ører, all den tid high-end spillere har tunge, solide drivverk.![]()
Dette plasserer jeg godt inne i "snake oil"-kategorien, selv om det utmerket godt kan forklares med teori hvorfor det er dumt å ha kast i en cd. Hva tok de for å rette opp en CD?Under mitt besøk hos Hifi-Guiden fikk jeg se en mekanisk dreiemaskin for å rette opp kast i CD plater. Dette var en reimdrevet sak, slik som platespillere, med en arm med en diamant på som høvlet vekk unøyaktigheter på cd-platens ytterkant,
derfor tror jeg i min villfarelse at drivverket har betydning for lesing av ei plate, og derfor også lyden.![]()
Dette plasserer jeg godt inne i "snake oil"-kategorien, selv om det utmerket godt kan forklares med teori hvorfor det er dumt å ha kast i en cd. Hva tok de for å rette opp en CD?[/QUOTE]Under mitt besøk hos Hifi-Guiden fikk jeg se en mekanisk dreiemaskin for å rette opp kast i CD plater. Dette var en reimdrevet sak, slik som platespillere, med en arm med en diamant på som høvlet vekk unøyaktigheter på cd-platens ytterkant,
derfor tror jeg i min villfarelse at drivverket har betydning for lesing av ei plate, og derfor også lyden.![]()
Som du skriver så er lyd subjektivt.
Men skal en vurdere en cd spiller lydmessig så henger en noen eldre spillere med fremdeles spør du meg. Ikke alle, helst få. Spørsmålet er hva man sammenligner med. Takker meg til Arcam framfor Hegel. Rett nok har det skjedd en utvikling på digitalsiden. Hva har skjedd på analogsiden? Du skriver "ikke minst analogdelen etterpå". Synes nyere spillere ser ganske kjipe ut innvendig jeg. Kan ikke se at det har foregått en utvikling her. Tror nesten det er motsatt.
Angående An dac, hvilket drivverk brukte du?
Jeg sa mange, ikke alle. Har heller ikke hørt alt. Men utviklingen går sin gang, med stadig bedre DAc'er og ikke minst analogdelen etterpå. Selv om det også er et kostnadsspørsmål om hvor bra man vil ha det. Har bare hørt AN DAC i en ettermiddag i et par timer og jeg foretrakk Hegelen jeg har nå. Men jeg skulle gjerne hørt AN i en enda bedre utgave.
Og jeg tror vi må huske på at det man oppfatter er subjektivt og avhengig av flere ting.
Har 3 strålers laser og 1 stråle laser.Tusen takk for kjapt og utfyllende svar, kom over denne PDF versjonen av brukermanualen på spilleren min. Der står det vitterlig oppført 3 beam laser. http://www.arcam.co.uk/_ugc/file/cd72cd92e_manual.pdf
Bare så jeg ikke missforstår helt.
Store tunge stabile High-end spillere bruker stabiliserte "tunge" CD skuffer, for å unngå vibrasjoner, og hjelpe slik at man slipper feilkorrigering etc. So far so good!Men hvorfor kan man kaste de prinsippene når det feks. kommer til BD eller DVD spillere? Skulle nesten tro det var viktigere der!
Derfor klarer jeg nok heller ikke å se at en DAC skal kunne erstatte / kompensere for et lett, tynt, billig drivverk?
Som sagt mulig jeg missforstår brutalt, og da er det bare å si ifra.
P.s jeg er absolutt ikke imot ekstern DAC, og kommer nok til å anskaffe en når budsjettet tillater det!
Vennlig hilsen
Arnfinn T.
En dac kompenserer ikke for noe drivverk, men erstatter den kanskje dårligere innebygde dacen i en spiller. I en BD-/DCD-spiller er det buffere og innebygde korreksjonsalgoritmer som sørger for stabil bitstream uansett. Det er det ikke nødvemdigvis i en cd-spiller, så da slipper man unna med mer. Dessuten er beviselig bd-drev stabile nok til å levere. De leverer enorme datamengder til hd-film med hd-lyd uten å hikke, så å streame filer fa en cd kan de gjøre på tomgang med armen i fatle og bind for øynene. Derfor vil ganske rimelige bd-spillerer være fullverdige drivverk til moderne dac-er.Men hvorfor kan man kaste de prinsippene når det feks. kommer til BD eller DVD spillere? Skulle nesten tro det var viktigere der!
Derfor klarer jeg nok heller ikke å se at en DAC skal kunne erstatte / kompensere for et lett, tynt, billig drivverk?![]()
Hvis vi snakker rene drivverk er PD-06 og BDP-809 svært forskjellige oppbygd.PD-S07 er enda eldre enn både Arnfinns Arcam og min Audiolab- samt at Onkyo og Pioneers signaturer er ganske like.