Ulyd fra effektforsterker

Loevhagen

Hi-Fi freak
Ble medlem
11.08.2005
Innlegg
5.370
Antall liker
1.045
Sted
L -> her <- H
Torget vurderinger
3
Har en Primare A30.5 (5 x 120W i 8 ohm) og den ene høyttalerutgangen gir kraftige ulyder i høyttaleren. Lyden er av typen spraking / hakking ("Khga-khga-kgha..."). Tiden mellom hvert "Khga" øker etterhvert som tiden går etter påslag av effektforsterkeren.

Dette opptrer kun når effekttrinnet skrues på. En liten stund etter kaldstarten så avgis ingen ulyd til høyttaleren.

Ved start avgir effekttrinnet en "elektrisk lyd" internt. Høres ut som en kortslutning hvis dere skjønner hva jeg mener.

Feilsøking:

a) De 4 andre høyttalerutgangene har ikke samme problem
b) Har testet 2 ulike forforsterkere og problemet med effektforsterkeren opptrer uavhengig av hvilken forforsterker som benyttes
c) Effektforsterkeren har 5 separate monoforsterkere

Løsningsforslag?
 
T

timc

Gjest
Dette høres ut som en dårlig kondensator på nevnte utgang. Ville levert den inn til service.

Mvh
 

baatsman

Bransjeaktør
Ble medlem
09.10.2004
Innlegg
125
Antall liker
0
jepp.. høres ut som en eller flere ladelytter er løse eller er gåen.. eller så kan det være at kretsen rundt utgang-reelet er gåen, eller det er slitt.. enkel reparasjon..
 

RJEL

Servicemann
Ble medlem
30.04.2004
Innlegg
2.171
Antall liker
1.713
Torget vurderinger
4
Trur nok ikke Primare A30.5 har kondensator på utgangen.
Dette er jo en moderne forsterker med spole og motstand i parallell på utgangen (midtpunktet).  
Når det er sagt kan det jo selvsagt være en lytt i nevnte forsterkerdel som er i ferd med å tørke helt ut.
 

Loevhagen

Hi-Fi freak
Ble medlem
11.08.2005
Innlegg
5.370
Antall liker
1.045
Sted
L -> her <- H
Torget vurderinger
3
Svaret var at det var en tørrlodding på den omtalte kanalen. Ellers så er også kondensatorene byttet på alle 5 kanalene. Da er den 100% som ny. :)
 
Topp Bunn