Rega Ela

Jazzjens

Medlem
Ble medlem
04.11.2007
Innlegg
9
Antall liker
4
Sted
Østfold
Hei!

Noen som har synspunkter på Rega Ela? Vurderer et par slike. Nybegynner. Evt. alternativer i samme prisklasse, altså 10-15k?

Kjører P2 gjennom en Yamaha RX-V661.

mvh
JazzJens
 

mikefish

Hi-Fi freak
Ble medlem
02.01.2005
Innlegg
4.960
Antall liker
517
hei og velkommen til forumet JazzJens ! post mye og ofte !

har dessverre ingen erfaring med Rega's høyttalere,men de har høstet mye skryt spesielt i britisk hi-fi-presse,Ela er såvidt jeg husker en transmisjonslinje-høyttaler som har vært på markedet en mannsalder.( ihvertfall modellnavnet )desse her ? :



har imidlertid Rega Planar 2 platespiller,Rega Planet 1 cd-spiller og har hatt Mira forsterker.har inntrykk av at dette er et merke av og for musikk-entusiaster.men som alltid er det et godt råd med prøvelytting før kjøp.

mvh. s,
 

Jazzjens

Medlem
Ble medlem
04.11.2007
Innlegg
9
Antall liker
4
Sted
Østfold
Takk for det.

Akkurat de ja. Har skjønt at de har vært ute en stund, og velger å se på det som et kvalitetsstempel. Quality never goes out of style.
 

Vidar P

Æresmedlem
Ble medlem
25.12.2003
Innlegg
16.746
Antall liker
301
Sted
Kristiansund
Torget vurderinger
2
Kjempegode høyttalere; har ikke hørt de på lenge, men når jeg har hatt de hjemme har de svært så lette å like.

Imidlertid; dette er høyttalere som kjøpes etter "hør-hjemme-først"-prinsippet (som alle andre høyttalere forresten), ikke minst pga en frekvensrespons som er litt "uvanlig". Den responderer mye på elektronikk og rom, og har hos meg konsekvent gitt en åpen, lys og luftig lydkvalitet som matcher veldig godt med f.eks Rega og Naim elektronikk, ikke fullt så bra med mer "grovkornet" her-kommer-jeg-elektronikk fra andre deler av kloden.

Yamaha elektronikk har generelt en behagelig "huslyd" som burde passe sånn sett, men forsterkerne deres pleier vel også å være nokså stakkarslige i lave impedanser med store fasevinkler, så det er to grunner til å høre de hjemme; "aquired taste" klangbalanse og suspekt forsterker.

P2 er forresten ikke noen kilde som henger overbevisende med på høyttalere i den prisklassen du nevner imo; dette er og blir en budsjettspiller, og god er den i så måte, men disse høyttalerne har et potensiale som denne kilden aldri vil klare å realisere. Simpelthen et solid ubalansert system imo. Men greit nok dersom man ser for seg å oppgradere med det første antakelig.

Mvh Vidar P
 
Topp Bunn