Kudo, er det sånne japanske trommer?
Ja, men de som er mest mot selvbestemt abort er som regel de som er mest mot slike ordninger også.Den enkleste måten å redusere aborttallene, er å gi mødrene støtteordninger som gjør dem i stand til å beholde barnet.
Min påstand blir ikke dårligere av den grunn.Ja, men de som er mest mot selvbestemt abort er som regel de som er mest mot slike ordninger også.
???
Dette har du og jeg hatt flere runder på tidligere. Det er fullt tillatt, ja sågar nær pliktig etter mitt skjønn, å ha et åpent og stadig undrende syn på disse tingene, tross alt ser vi på grunnleggende oppfatninger av hva som er et liv.Angrepiller er i fritt salg og kan kjøpes av den som vil, så på denne måten kan man hindre svangerskap på grunn av voldtekt, og sånn også fjerne den begrunnelsen at man synes selvbestemt abort er riktig fordi det er en belastning å bære frem et barn etter voldtekt.
Det er vel heller sviktende prevensjon, eller at folk bare tar sjansen på at det går bra som fører til at det fremdeles er såpass høye aborttall her til lands.
Og adopsjon, hva med det, hvorfor er det ingen som snakker om det lenger. Det må da være bedre å la andre at seg av et barn som man selv ikke kan forsørge enn å drepe det?
Det er streng straff for drap på mennesker i dette landet, men fritt å jakte og drepe dyr.
Et foster er derimot i ingenmannsland, regner med at alle her vil reagere sterkt på drap av et nyfødt barn, selv om det skulle være født flere måneder for tidlig, det er bare tidspunktet for når denne reaksjonen inntrer som varierer fra person til person.
Jeg har vært gravid flere ganger og har aldri følt at fosteret var en del av min kropp. Jeg har alltid tenkt på det som et eget individ som tilfeldigvis bare oppholdt seg i min mage. Det var min oppgave å beskytte det, men ikke min rett å skade det.
Om man ikke skal stille mennesket over andre skapninger, så får vi se på lovverket og slutte å straffe drap også da.
Bra skrevet Arve1. Her er ein progresjon....på ein eller annan stad på tidsaksen frå like før foreldra var freista til unnfanginga fram til ein udiskutabelt er eit sjølvstandig menneske. Ytterpunkta er tekne med godt monn, så mitt poeng skulle vere overtydeleg.
Sjølv vil eg meine at det burde vere lite problematisk å bruke angrepille. Om denne var i fritt sal, og det var informert godt om dette tilbodet, ville det vere berre dei mest fanatiske gammaltestamentlege som hadde innvendingar, og slik eg ser det då på eit 3000 år gammalt behov patriarkane hadde for å utvide klanane sine - neppe eit argument i ei tid då menneskeslekta (og ikkje berre direkte etterkomarar etter Isak) utgjer i overkant av 6 milliardar av vår art. At det i dag skal fødast menneske som ikkje er ynskte av foreldra, burde strengt tatt vere eit moment i denne debatten.
2. Eit evolusjonsmessig interessant prinsippspørsmål. Vi er vel einige om at vi ikkje skal drepe vår neste. Men kva er vår neste? I indisk/hinduistisk filosofi inkluderast svært mykje som "neste", iallfall heile faunaen. Medan på den andre sida våre forfedre Cro Mangon for 30 -50 000 år sidan utrydda nedandertalane, endå meir effektivt enn nybyggjarane fortrengde indianarane i USA. Og GT fortel om då Ismael og mora vart sende ut for å døy i øydemarka av faren - såg ut som dette var heilt greitt. I USA er det heilt greitt med dødsstraff i mange statar, og Bush har ikkje vore redd for å gå til krigsoffensiv. Mange også her på sentralen verkar ha lite problem med dette.
Eg meiner det vert fødde for mange menneske globalt sett. Som lemen når det er år for sånt, stressast vi, og oppførerer oss irrasjonelt, kanskje ikkje så mykje på grunn av matmangel, som det at vi er i ferd med å forurense vårt eige reir til dei grader. Eit sånt perspektiv bør også vere med i ein debatt rundt fjerning av uønska foster.
Ok, men om vi nå lar være å definere hva som er et liv, og hva som har en verdi.... HVORFOR er det gitt at mennesket har større verdi i naturen enn andre pattedyr? Kan du belegge dette med en logisk argumentasjonsrekke? Jeg mener vi nå er i ferd med å bevise at vi rent faktisk er lavest av de lave, ettersom vi er den udiskutabelt største trusel mot en fremtid overhodet! Å fjerne ubevisste små menneskelignende vesener fra mors mage skader ikke verden, truer ikke fremtiden, setter ikke andre mennesker i fare. Det er kun en årsak til å la dette være om vi skal se på det i menneskets perspektiv: helliggjørelse av alt som er menneskelig. Og det finner jeg vanskelig å akseptere.Jeg føler at en del bare prøver å definere seg ut av problemet her. Ved hjelp av fine ord og nedvurdering av menneskeverdet skal vi forledes til å tro at et foster ikke er et menneske. På samme måte kan vi definere de utviklingshemmede til å ikke ha menneskeverd, eller kanskje de gamle blir nestemann ut? Så kan vi ta livet av de når de blir gamle og skrøpelig eller så surrete at vi ikke får kontakt lenger og vi kan definere at de ikke lenger har noen glede av livet og bestemme oss for å avslutte det.
Under krigen definerte de jøder og noen andre gruppers menneskeverd til å være så liten at de bare kunne ta livet av de, det er ikke måte på hva man kan bestemme seg for om viljen er tilstede, selv i en sivilisert verden.
Et foster har livet foran seg, og å ta livet av det er noe de fleste instinktivt synes er ille helt til fornuften faller for de gode argumentene.
Et liv er for meg ikke mer eller mindre verdt avhengig av om det må ha andres hjelp for å leve, det er bare mer sårbart og trenger derfor mer beskyttelse.
Adopsjon er eit glimrande alternativ. Eg har sjølv adoptert 1/3 av barneflokken, så eg veit kva eg snakkar om.Og adopsjon, hva med det, hvorfor er det ingen som snakker om det lenger. Det må da være bedre å la andre at seg av et barn som man selv ikke kan forsørge enn å drepe det?
Ok, men om vi nå lar være å definere hva som er et liv, og hva som har en verdi.... HVORFOR er det gitt at mennesket har større verdi i naturen enn andre pattedyr? Kan du belegge dette med en logisk argumentasjonsrekke? Jeg mener vi nå er i ferd med å bevise at vi rent faktisk er lavest av de lave, ettersom vi er den udiskutabelt største trusel mot en fremtid overhodet! Å fjerne ubevisste små menneskelignende vesener fra mors mage skader ikke verden, truer ikke fremtiden, setter ikke andre mennesker i fare. Det er kun en årsak til å la dette være om vi skal se på det i menneskets perspektiv: helliggjørelse av alt som er menneskelig. Og det finner jeg vanskelig å akseptere.
Honkey