Egen kurs til anlegget!

Hvor mye hjelper egen kurs til anlegget?

  • Masse det er verd 10000,-

    Stemmer: 0 0.0%
  • Bra det er verd 5000,-

    Stemmer: 0 0.0%
  • Greit det er verd 2000

    Stemmer: 0 0.0%
  • Ingen forskjell!

    Stemmer: 0 0.0%

  • Totalt antall stemmer
    0

32bit

Hi-Fi freak
Ble medlem
01.09.2003
Innlegg
1.262
Antall liker
318
Torget vurderinger
1
Får egen kurs til stereoanlegget i ny leiligheten. Har lagt opp 4kvadrat pn til anlegget. Hva tror dere dette hjelper på og hva kan det sammenlignes med på oppgraderingssiden?
 

Valvester

Hi-Fi entusiast
Ble medlem
08.06.2002
Innlegg
166
Antall liker
3
Torget vurderinger
1
Må ærlig innrømme at jeg ikke har prøvd dette - men om effekten kan sammenlignes med "nattlytting om dagen", må det da være verdt minst 5000,- - kanskje 10000,-?
 

Flageborg

Hi-Fi freak
Ble medlem
04.02.2005
Innlegg
7.524
Antall liker
3.963
Torget vurderinger
0
Hvor mye hjelper egen kurs til anlegget?

Avgjørende !

Pris? Det er egentlig irrelevant å gidde og spørre om - avhenger helt av "husets" muligheter................

Har selv 1 stk. 10A + 1 stk. 16A kurs - beregnet for lyd i "husutvidelsen"..............som ble utført for 4 år siden.
 

taylorm

Medlem
Ble medlem
31.12.2006
Innlegg
15
Antall liker
0
Har faktisk gjort dette selv ved renovering, la opp C16 kurs med 4¤ kabling og egen seperat jording som er en kobberplate som ble gravd ned 1,5m i hagen med gravemaskin. De faktiske virkningene ved endring av kabeltversnitt er bla. lavere spenningstap feks.: på en 1,5¤ kurs som er 15m fårdu altså: 0,356 ohm motstand som er 5,6 volt spenningstap om
det blir konsumert 16 amp.
2,5¤ kurs fører til 3,41 volts spenningsfall ved 16 amp
4¤ kurs fører til 2,13 volt spenningsfall.
Visse kurser i mitt hus kan faktisk komme opp i 15 volts spenningsfall ifra trafo (teoretisk beregnet på FAB DOK.
Jordingen på mitt hus var helt igrenseland når vi målte jordingen oppimot trafoverdier og
kortslutningsverdier. Dette var grunnen til at jeg la ned en ekstra/ ny jording i sikringsskapet, forøvrig byttet jeg absolutt ALT ifra inntakskabelen og ut i hele huset.
Nå er alt c16 m.jordfeilbryter på hvær kurs og det ble innsatt en helt ny type overspenningsvern som inneholder både grov-vern og fin-vern i ett som resetter seg selv ved overspenning!?
Kostnaden ved å legge opp denne egne kursen til stereoen totalt m. egen jord i hagen tror jeg kostet meg totalt ca 3000 kr totalt da innberegnet 4 dobblestikk på vegg i stue.
Prisforskjellen på en (a10 kurs m 1,5¤) og en (C16 kurs m 4¤) er latterlge ca 250 kroner.

Hva denne oppgraderingen gjorde med lyden hos meg kan jeg faktisk ikke svare nøyaktig på fordi annlegget vart ikke satt inn i huset før etter renovering. At lyden på mange områder ble vesentlig mere 3D og detaljert i den nye stuen bare antar jeg har mye mere å gjøre med at jeg bygde opp igjen stuen med tanke på lyd. Lyden hos meg er jeg VELDIG fornøyd med, jeg tester av og til anlegget på diverse venner når de er innom, dette er personer som 99% har liten interesse for stereo,(alle skal ha srurrond idag). Jeg bruker å dempe lyset på sent på kvelden ofte etter 5t kortspel og sette på feks. (Eva Cassedy Live in blues alley spor 8). Jeg har faktisk 3 ganger fått skryt av hvor bra senter jeg har, og to av de lurte på hvor den stod? (jeg har tilopplysning Ingen senter). En kamerat pekte på armen sin midt i en melodi fordi han fikk gåsehud, dette var også en person uten særlig interesse.
Hva denne opgraderingen på strømkursen til stereo kan sammenlignes med, vil jeg anta er i samme område som når jeg tok oppgradering på EMC1UP med kitt 1&2, men her må jeg få understreke at dette er bare en antagelse fra min side og bør tillegges moderat vekt siden jeg ikke fikk testet før og etter på samme sted. Det jeg vet er at jeg brukte anlegget på en 10amp ujordet kurs fra samme trafo bare 100m ifra der jeg bor nå, så jeg har noe referansepunkt selv om dette er vagt.
 
O

om.s

Gjest
Vanskelig å måle det i kroner, men en fordel har det!, beror vel mye på "husets muligheter" som nevnt her over....

mvh
 

joaredge

Hi-Fi entusiast
Ble medlem
09.08.2005
Innlegg
320
Antall liker
3
Har en 16A kurs til overs, fjernet et par ovner. Denne skal brukes til anlegget, men tror ikke jeg hadde lagt opp ny nei...
 

JORFIN

Hi-Fi freak
Ble medlem
22.09.2004
Innlegg
1.764
Antall liker
15
Torget vurderinger
22
har aldri fått prøvd egen kurs, men har på følelsen at mye av støy probleme mine blir borte vis jeg hadde hatt det , isåfall er det vert MYE!!
 

Aud1oBoX

Hi-Fi interessert
Ble medlem
17.10.2006
Innlegg
72
Antall liker
0
...Visse kurser i mitt hus kan faktisk komme opp i 15 volts spenningsfall ifra trafo (teoretisk beregnet på FAB DOK.  
Heter FEB-DOK ;)

...kan nok ha litt å si med egen kurs med litt overdimmensjonert kabel, spesielt hvis anlegget trekker en del. Blir vel noe i samme gate som enkelte hentyder til ang strømforsyning på/til forsterkere, at får anlegget tilgang til den energien det trenger, så går alt så mye bedre :)
 
Topp Bunn