Norge får tøff konkurranse fra Israel når det gjelder å bli årets ballade. Dette kan bli vinneren?
Personlig foretrekker jeg Israels ballade framfor Norges.
Azerbaijan er nevnt av Lyngen. Den kommer også til å gjøre det skarpt.
Andre ballader som Tom Dice - Me and my guitar og Hviterussland - Butterflies er småpene poplåter, men passer ikke helt inn i MGP/ESC konseptet?
Da skiller Russland seg litt mere positivt ut. Russland er det landet som har gjort det best siste ti år. Men årets tekst og låt er for trist til å gå rett hjem?
Det vil ikke komme som en overraskelse om de skandinaviske landene gir 12 poeng til Danmark med Police intro og Abba refreng. Dersom Danmark ikke blir for retro og åttitalls i resten av Europa, så kan den komme på topp tre.
Får slå et slag for et par rockelåter:
Manga - We could be the same:
Tipper den blant topp 5.
Dersom ESC tåler mer enn en rockelåt, så kan Bosnia & Herzegovinia komme til finalen og kanskje 10-15 plass.
Ellers vil nok Tyskland, Armenia trolig være gode kandidater til topp 3 eller topp 5. Island tror jeg neppe vinner i årets felt, men kan håpe på en plass blant de ti beste? Det samme med Norge. Norges "problem" er Israels ballade.
Synes Finland sin låt er kul. Denne gir høy odds, men synes den er litt morsom og skiller seg ut. Men kan ryke ut før finalen. Må nok konkurrere med grekernes OPA og Frankrike om årets "tjo og hei låt".
Edit:
Nevnte ikke Sverige. Tror Sverige også i år må se seg slått av Norge og Island. Får heller ikke helt grep på teksten:
... I'm done, tipping on my toes
strike an iron and attack my soul
Misty moon, you're gonna see
I've got you blues to get on my feet.... :
Men så spiller vel teksten mindre rolle :
