RoDa's anleggstråd MkII

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • gismo

    Finnskogen❤️
    Ble medlem
    13.10.2007
    Innlegg
    27.932
    Antall liker
    45.356
    Sted
    Væssia i Grue.
    Torget vurderinger
    22
    Kan lett føle litt med dæ på en tidlig søndagsformiddag gode mann😅👌🤣
    Får håpe du kommer dæ gjennom det😍

    Litt sånn som jeg hadde det i nesten 2 år med paneler her i huset, meget spennende, nytt og annerledes fra 8-9 år med Guarneri stativer.
    MEN….. nå er jeg tilbake og det med litt mere smell, smekk og dynamikk etc etc og det vekker litt liv i denna gamle kroppen/ørene igjen 👌🎶🤣

    gismo
     
    Sist redigert:

    K.H.

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    15.03.2005
    Innlegg
    3.504
    Antall liker
    1.507
    Torget vurderinger
    12
    Større forskjell på størrelsen enn det jeg tidligere har fått inntrykk av, men du virker allerede å være fortrolig med dette så det går nok bra på lengre sikt også. Lyden er jo uansett det viktigste. Selv er jeg glad for at jeg er kommet til veis ende med mine små Heritage Special. Lydmessig godt fornøyd med dem. Størrelsen gjør de lett å leve med også, ikke minst for min fru.
     

    _RoDa_

    Ikke så veldig hifi-freak lengre
    Ble medlem
    06.02.2010
    Innlegg
    14.201
    Antall liker
    20.178
    Sted
    Østfold
    Torget vurderinger
    8
    Sant, det er litt større i alle retninger. Men ikke så ille.
    Bredde - HS 208mm - Acuity 270mm
    Dybde - HS 320-mm - Acuity 348mm
    Høyde - HS 385MM - Acuity 550mm

    Litt forskjell, ja. Jeg skal ikke vise kona 😅 :D :D
    HS_Acuity.jpg

    mvh
     

    bluesbreaker

    Hundeeier
    Ble medlem
    05.03.2009
    Innlegg
    25.501
    Antall liker
    80.006
    Sted
    Blåskogen
    Torget vurderinger
    1
    Jeg har alltid likt C1, og synes også det spesielle utseende gjør sitt til at de er litt mer å se på enn ei kasse. Også hadde jo dine Xer denne flotte fineren.
    Litt bra at de gikk videre til en du vet setter pris på kvalitetene.🙂

    Synd du aldri fikk prøvd dem med en Octave amp.
    Noe som ryktes å være en killer-kombo.😎😉
    4610593115_8185ce7579_b (1).jpg

    101412-Focus-600.jpg

    2009AKFEST-I-1.jpg
     
    Sist redigert:

    _RoDa_

    Ikke så veldig hifi-freak lengre
    Ble medlem
    06.02.2010
    Innlegg
    14.201
    Antall liker
    20.178
    Sted
    Østfold
    Torget vurderinger
    8
    I helgen fikk jeg noen timer med litt "fri flyt" på både musikk og lydnivå. 🥁🎷🎼 🎸
    Det var lærerikt. Samtidig så lurer jeg litt på om ikke minnet fra C1 begynner å viskes litt ut.
    Bare en måned, men er det ikke sånn at de fader ut, de gamle? :unsure:

    IMG_00001.jpg IMG_00002.jpg IMG_00003.jpg IMG_00004.jpg

    mvh
     

    bluesbreaker

    Hundeeier
    Ble medlem
    05.03.2009
    Innlegg
    25.501
    Antall liker
    80.006
    Sted
    Blåskogen
    Torget vurderinger
    1
    Jeg tenker, at vi så og si alle tror vi husker lyd bedre enn vi faktisk gjør. Det er skummelt mye psykologi og ikke lite sjølbedrag inne i bildet.
    Dette er nødvendigvis ikke negativt, ofte tvert imot, fordi vi ønsker så veldig at en ny investering skal være heldig og vellykket.
    Det er vel ikke så gærent med disse nye SEAS høyttalerne når minnene svinner såpass fort.🙂
     

    gismo

    Finnskogen❤️
    Ble medlem
    13.10.2007
    Innlegg
    27.932
    Antall liker
    45.356
    Sted
    Væssia i Grue.
    Torget vurderinger
    22
    Jeg tenker, at vi så og si alle tror vi husker lyd bedre enn vi faktisk gjør. Det er skummelt mye psykologi og ikke lite sjølbedrag inne i bildet.
    Dette er nødvendigvis ikke negativt, ofte tvert imot, fordi vi ønsker så veldig at en ny investering skal være heldig og vellykket.
    Det er vel ikke så gærent med disse nye SEAS høyttalerne når minnene svinner såpass fort.🙂
    Ja blues….. dette er litt skremmende gjeldende en såpass ung mann som vi snakker om her🥹😅🤣

    gismo
     

    Atlerovik

    Konvertitt
    Ble medlem
    30.08.2019
    Innlegg
    3.919
    Antall liker
    13.408
    Sted
    Oslo
    Torget vurderinger
    22
    I helgen fikk jeg noen timer med litt "fri flyt" på både musikk og lydnivå. 🥁🎷🎼 🎸
    Det var lærerikt. Samtidig så lurer jeg litt på om ikke minnet fra C1 begynner å viskes litt ut.
    Bare en måned, men er det ikke sånn at de fader ut, de gamle? :unsure:

    Vis vedlegget 1197889 Vis vedlegget 1197890 Vis vedlegget 1197891 Vis vedlegget 1197892

    mvh
    Veldig interessant på se denne «morphingen». Bare det at diskantene står såpass mye høyere, må utgjøre en relativ stor forskjell i lyd.
     

    _RoDa_

    Ikke så veldig hifi-freak lengre
    Ble medlem
    06.02.2010
    Innlegg
    14.201
    Antall liker
    20.178
    Sted
    Østfold
    Torget vurderinger
    8
    Her transformeres hjernen fremdeles.
    6 år, setter spor. Men kanskje er det enda tydeligere og mer langvarige spor det som er satt i hjernen?

    Fra langt og smalt til fett og bredt
    img_0117_1.jpg
    IMG_0127.jpg
    img_0129_1.jpg

    Nå er det ikke sånn at Acuity er helt sjukt følsomme. Men når jeg kommer fra 85 og går til 92, så kan det virke som det betyr litt.
    Det å skru opp litt har blitt en finmotorisk følsom greie som skal gjøres med presisjon, mens det med C1 var bare å skru, og skru. Og skru.
    Skjermbilde 2026-05-14 195109.jpg
    Sweet spot i nivå er innenfor et smalere område enn jeg er vant til. Vanesak.

    Hjernedypespordrodlingen handler om at jeg i etterpåklokskapens navn må erkjenne å ha lekt med de samme apparatene på den samme lekeplassen gjennom mange år. Har ikke testet ordentlig ut noe annet enn sånn passe dynamiske eh, dynamiske, høyttalere. Og hatt det fint med det. 24 år totalt, 12-14 av dem med de i fet skrift.
    - B&W DM602s3
    - Patos Basic 100 (ventehøyttalere, mens jeg bygde HFLS-1)
    - HFLS-1 (siden de er hjemme igjen så er de en slags referanse)
    - Dynaudio Focus 140
    - Usher BE718
    - B&W CM9
    - B&W 805s
    - Sonus faber Domus Grand Piano - lakk & lær
    - Vienna Acoustics Mozart Grand
    - Vienna Acoustics Mozart Grand SE
    - B&W 805s (jada, igjen)
    - Dynaudio Focus 340
    - Spendor S8e (ventehøyttalere, men i etterkant noe av det beste jeg synes å ha hatt)
    - Dynaudio Confidence C1 Platinum - og så kom det rør og R2R så det var vel bare å vente på litt mer følsomme høyttalere...

    Har jo vært noe forskjellig innom oppigjennom, men kan ikke si at det var sååå stor variasjon da jeg på det meste hadde ganske masse innom for omtaler i Fidelity. Det var jo både seks og en halv og fem og en kvart tommers basser 😅
    rommet.jpg

    Hvor var hifipolitiet den gangen, så lite variasjon burde sikkert ikke vært lov. :D
    IMG_1713 (2).jpg

    Dette rommet var ikke så langt unna hva @vim har i dag. Tror jeg.
    Det var 3,4 meter langt og 2,8 meter bredt. Verken langt eller bredt, egentlig, men dere skjønner.
    Likte meg veldig godt der, så kanskje det går bra om jeg etter barna er utflyttet skal flytte meg selv på loftet.
    Akustikkplater og veggteppe og greier. Good times.
    F.jpg


    Letingen etter disse gamle bildene gjorde at jeg snublet over Almarro 318B som jeg testet en gang i verden.
    Den hadde nok passet veldig så bra til Acuity som bor her nå. Digget, og digger, utseendet på den.
    Også så lite rør som den har, billig i drift.
    IMG_2480.JPG
    Tror ikke de ble så populære? Burde sikkert blitt. Husker den ble skikkelig varm.



    Nå er det bare timer igjen før master er levert for en av de som her hjemme bor.
    Så da kan far spille litt mer musikk uten å forstyrre konsentrasjonen, det skal bli godt. 🥳
    Var ikke heelt fristet til å bære dem ut i skogen for å spille høyt, men så fint som det hadde sett ut, da!
    AI AI så fint 😄
    ChatGPT Image 14. mai 2026, 18_56_04.jpg


    Lærepunkter fra innimellom mastertystnad lyttingen så langt. Sorry for repetisjon fra tidligere her som det sikkert blir.
    Underveisnotater for egen del også.
    Selv om det er litt daler og topper på frekvensgangen presentert på aksen så er det faktisk ikke verre enn pluss og minus 2dB variasjon fra 150-20000Hz.
    Jeg klarer ikke å høre noe trøbbel ala noe som stikker av eller resonnerer noe sted, faktisk oppleves de renere og uten det jeg kunne høre noen ganger på piano og lignende litt der oppe i frekvensene på C1.

    Jeg liker dem best, nå ganske bestemt, vinklet ca 15 grader innover. Høydemessig er jeg på ca 93cm ørehøyde i stolen og senter av diskant på høyttalerne er 95cm. Kan hende de da kunne vært vinklet bittelitt bakover, men opplysningene fra Seas sier på aksen eller litt under.
    Dette med at de er "i gang" hele tiden har forsvunnet. Jeg hører ikke lengre at de har så mye informasjon at de aldri stopper opp. Har ikke reflektert over det i det siste, så bare i et innlegg her at jeg hadde nevnt det før. Nå oppleves det naturlig, bare.

    Jeg tror det har vært større utfordringer med krefter når Cayin har spilt i triode med C1 enn jeg har klart å oppfatte. Det er noe sånt som femgangen større kraftbehov for å spille like høyt med C1 som med Acuity. Tipper at det bare har vært rørene som vrenger så pent at jeg ikke har vært plaget av manglende efffekt til å døtte ut transienter. At det ikke stopper med kombinasjonen Cayin og Acuity er fortsatt besnærende og "nytt" for meg.
    Jeg synser litt om stille kasser, så stille at lyden fra elementene får være alene i lyden fra høyttalerne. At det gjør at denne opplevde økte detaljrikdommen får tre frem. Litt vanskelig å erkjenne at jeg kanskje i mange år har hørt på musikk uten å høre den dynamikken som egentlig skal være der, at jeg har manglet noen topper i lydnivå. Bra timing at jeg nå skal høre sånne greier, mens tinnitusen øker og diskanthørselen forvitrer. 😅:unsure:

    Det er noe fysisk i gjengivelsen av stemmer som jeg liker veldig godt. En fylde selv om det ikke oppleves tungt eller tykt. Det er smått fantastisk hvordan det skiller når flere stemmer synger samtidig. Som på Hoziers cover av Say My Name, for eksempel. Det er både et mettet lydbilde, og samtidig plenty av differensiering av elementene inni det. Selvmotsigende og mangesidig. Fascinerende!

    Det er noe med detaljering og beskrivende forløp av anslag, utklinging som kan dykkes nedi og høres på som en studie i hva som foregår. Jeg kan kanskje fjaset om å høre trommeskinn tidligere, men nå tror jeg at jeg faktisk kan høre det, som det skal/bør høres ut. Etterpåklokskap.

    Det er spennende å høre gammel og kjent musikk på nytt, som det ofte er med nytt utstyr. Men det er noe nytt, noe som jeg kanskje pr nå må trekke frem som det mest spennende og positive med Acuity. Det er at musikk som jeg før kan ha avskrevet fordi det ikke gir meg noe, nå gir mening for meg og fremstår som mer interessant.

    Jeg har ennå ikke fått helt tak på dem. De er fremdeles både kompiser og litt rampete. Jeg har forstått at det må ta litt tid. Vil noen ganger ha dem litt snillere og vil noen ganger ha dem litt mer rampete. Er de fortsatt under utvikling?
    Jeg mener meg å påstå enda en stund at det er noe som løsner, spilles inn. Sånn høres det ut. Så jeg gjør ikke noe mer endringer før jeg har fått dem mer under huden. Og blitt mer vant til dem. Dette er spesielle greier, og jeg må modnes litt for å absorbere det.

    Har du lest helt hit? Takk for at du gidder.
    Kommer sikkert mer plutselig en dag. :)

    IMG_3419.jpg

    mvh
     

    _RoDa_

    Ikke så veldig hifi-freak lengre
    Ble medlem
    06.02.2010
    Innlegg
    14.201
    Antall liker
    20.178
    Sted
    Østfold
    Torget vurderinger
    8
    Ærlighet gir angst, eller noe sånt.
    Jeg må tilstå noe. 🤦‍♂️

    Jeg synes AI overdriver, men den om det :unsure:
    sjokk.jpg


    Men. Det er noe jeg ikke har blitt helt fortrolig med. Noe der nederst. Noe som har vært litt rart.
    Jeg har ikke skjønt hvorfor. Det er noe drit. Hvorfor er det viktigste, i alle fall ofte.
    Så hadde det seg sånn, en nasjonaldag her nettopp, at jeg tok meg i å høre på Suwannee County fra Andrew Combs. :)

    Fantastisk låt, må sies.


    Den har noe greier. Noe der nederst. Noe som sikkert noen mikrofoner plukket opp. Noe som kanskje ikke var tilsiktet.
    Men det er der. Men så var det ikke der, likevel. Hm.

    Hodene så på hverandre, og så datt det ned en pollett. Eller noe.
    IMG_3427.jpg

    C1 --> 85dB
    Acuity --> 92dB
    Du skal se det er noe som skulle vært justert på.
    .....og det er ikke bias på rørene
    IMG_3424.jpg

    Høyttalerne spiller høyere. Men det gjør jo ikke sub-en sånn helt av seg selv.
    Den spiller faktisk relativt sett lavere, siden høyttalerne spiller høyere.
    Det er en liten klump, den KC62. Men det er en viktig klump. For meg. Når jeg spiller musikk.
    Så den måtte opp 4-5 knepp så den spiller ca 7dB høyere enn den gjorde med C1.
    Sånn! Dæven! Sånn, ja!
    angst.png


    Da er det bare å høre på all musikken på nytt igjen, da.
    Pokkersen. Halleluja.
    Gjett om ting falt på plass!
    IMG_3420.jpg

    Jeg er fortroligere.
    Det er ikke litt rart en gang.
    Jeg skjønner litt mer hvorfor.

    Omforlatels Seas, nå skal jeg høre på nytt att!
    På orntli!

    IMG_3388.jpg

    mvh
     

    oal

    Overivrig entusiast
    Ble medlem
    30.11.2007
    Innlegg
    949
    Antall liker
    2.151
    Torget vurderinger
    3
    Ærlighet gir angst, eller noe sånt.
    Jeg må tilstå noe. 🤦‍♂️

    Jeg synes AI overdriver, men den om det :unsure:
    Vis vedlegget 1199353

    Men. Det er noe jeg ikke har blitt helt fortrolig med. Noe der nederst. Noe som har vært litt rart.
    Jeg har ikke skjønt hvorfor. Det er noe drit. Hvorfor er det viktigste, i alle fall ofte.
    Så hadde det seg sånn, en nasjonaldag her nettopp, at jeg tok meg i å høre på Suwannee County fra Andrew Combs. :)

    Fantastisk låt, må sies.


    Den har noe greier. Noe der nederst. Noe som sikkert noen mikrofoner plukket opp. Noe som kanskje ikke var tilsiktet.
    Men det er der. Men så var det ikke der, likevel. Hm.

    Hodene så på hverandre, og så datt det ned en pollett. Eller noe.
    Vis vedlegget 1199358

    C1 --> 85dB
    Acuity --> 92dB
    Du skal se det er noe som skulle vært justert på.
    .....og det er ikke bias på rørene
    Vis vedlegget 1199357

    Høyttalerne spiller høyere. Men det gjør jo ikke sub-en sånn helt av seg selv.
    Den spiller faktisk relativt sett lavere, siden høyttalerne spiller høyere.
    Det er en liten klump, den KC62. Men det er en viktig klump. For meg. Når jeg spiller musikk.
    Så den måtte opp 4-5 knepp så den spiller ca 7dB høyere enn den gjorde med C1.
    Sånn! Dæven! Sånn, ja!
    Vis vedlegget 1199354

    Da er det bare å høre på all musikken på nytt igjen, da.
    Pokkersen. Halleluja.
    Gjett om ting falt på plass!
    Vis vedlegget 1199356

    Jeg er fortroligere.
    Det er ikke litt rart en gang.
    Jeg skjønner litt mer hvorfor.

    Omforlatels Seas, nå skal jeg høre på nytt att!
    På orntli!

    Vis vedlegget 1199355

    mvh
    Hei!
    Dette er rett og slett herlig og fornøyelig lesning!😊
    Du får virkelig fram morrofølelsen!
    😊
     

    _RoDa_

    Ikke så veldig hifi-freak lengre
    Ble medlem
    06.02.2010
    Innlegg
    14.201
    Antall liker
    20.178
    Sted
    Østfold
    Torget vurderinger
    8
    Takk @oal for hyggelig tilbakemelding! 🙏
    For å være helt sikker på godlyd så har jeg flyttet meg litt.
    Dette nettverket må da være godsaker? 😁😁😁

    IMG_0148.jpeg
     
  • Laster inn…

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • Laster inn…
Topp Bunn