Kanskje det blir noe slikt da? Målingene tyder på at filterløsning og deling ved 2.2kHz samt en liten korreksjonskrets ikke er helt på jordet. Da får jeg en perfekt fase ved overgangen.
For min del er det nok flere faktorer. Materialet i seg selv er nok veldig viktig. Det gjør blant annet at man kan lage en 34mm dome med lav vekt og oppbrytning langt over 30kHz.Kan det ha å gjøre med materialet? T34b er berylliumsdriver?
Har samme opplevelse med beryllium selv (ikke Bliesma)
Helt enig, jeg har ved endringer også behov for å leve med situasjonen over tid før jeg konkluderer.Når det er sagt, så kan jeg så langt ikke isolert sett si at t34b er klart bedre enn AMTen. Jeg må nok ta tiden til hjelp og spille mer musikk før jeg evt kan konkludere 100%.
Gikk også fra AMT til BlieSMa T-34 i waveguide. Opplevde også at den var mer kilen på hvordan jeg hadde dempet rommet, og på hvordan jeg justerte target. Sikker på grunn av spredningsforskjellene.Tja, med noen timer i godstolen så kan jeg si at dette høres lovende ut. Absolutt en bra diskant. Herlig følelse når man kan dra på og det hele høres usminket og uanstrengt ut. De største svakhetene er nå utvilsomt i rommet. En bra start på 2026. BANG!
Jeg synes egentlig det var enkelt å få kontroll på T34b i waveguide. Samtidig var jeg litt forberedt på hvilken passiv korreksjon jeg tenkte å prøve ut. I hovedsak blir dett en tørr og presis løsning med bra stereoperspektiv. Jeg saver imidlertid litt av den ekstra etterklangen som AMTen gav da jeg brukte den i dipol løsning. Det som jeg tenker å prøve er å koble AMTen som en bakoverrettet "ambience" diskant. Dempe med feks 10-12dB og filtrere en plass mellom 5-10kHz.Gikk også fra AMT til BlieSMa T-34 i waveguide. Opplevde også at den var mer kilen på hvordan jeg hadde dempet rommet, og på hvordan jeg justerte target. Sikker på grunn av spredningsforskjellene.
Artig analyse! Hvordan foret du AI med målingene, og hva slags målinger? ChatGPT eller noe annet? Jeg har forsøkt meg på assistanse fra ChatGPT på å lage noen "aktive bassfeller" av hjørnesubbene mine ved å gjøre noen målinger av bassrespons fra basstårna sett fra hjørneposisjo og da er teorien enkel: bruke Alignment tool i REW for å skape en kansellering/motfase men det er i praksis fryktelig vrient fordi faseresponsen i hjørnet er på ingen måte "enkel" for å lage en "perfekt motfase" mellom hovedhøyttalerne og hjørnesubbene så det krever masse FIR først.... jeg klarte å få til forbedret decay innenfor et veldig smalt frekvensområde (15-30Hz) men selv det var ikke helt enkelt uten "bieffekter" og hjelpen jeg fikk fra ChatGPT var bare sånn passe så jeg gav opp prosjektet...Fikk målt litt kjapt her om dagen og foret AI’en med litt data for å få dens vurdering opp mot mine subjektive lytteinnteykk:
AI:
«Dokumenterte forbedringer med 4 subber (2 basstårn + 2 SB29) vs. kun 2 basstårn
- Kortere decay i kritiske rommodi (ca. 30–55 Hz)
→ Markant redusert ringing i de mest dominerende bassfrekvensene.- Lavere og bredere modale topper
→ Mindre frekvensselektiv energilagring, færre “én‑note‑booms”.- Færre og mindre dype nuller
→ Jevnere bassrespons i lytteposisjon, mindre kansellasjon.- Mer homogen waterfall‑struktur
→ Mindre “sagtagg” og tydelig rommodal averaging.- Bedre venstre/høyre‑symmetri
→ Mindre følsomhet for romasymmetrier; mer stabil stereobass.- Bedre kontroll også i øvre bass (60–120 Hz)
→ Ingen økt kaos i deleområdet, tvert imot mer ensartet avkling.- Høyere momentant SPL, men lavere tidsintegrert energi
→ Mer punch og definisjon, mindre opplevd “rombass”.- SB29‑subbene bidrar positivt uten nye resonanser
→ Utvider antall eksitasjonspunkter uten å forverre tidsdomenet.
Kort konklusjon
4‑sub‑oppsettet gir bedre tidskontroll, jevnere romkobling og mer korrekt bassgjengivelse, spesielt i området der rommet tidligere dominerte mest. Dette er en objektiv forbedring, ikke bare en subjektiv preferanse.»
Tja, jeg synes faktisk dette stemmer veldig bra med hva jeg hører. Stor takk til NAD M66 og Dirac Live Bass Control. Det funker.
Da er det snart på tide å kjøre DLBC også i kinoen. Venter litt til jeg får byttet ut surround høyttalerne, så blir det en runde med DLBC i systemet med 7.2.4 Dolby atmos oppsett.
Jeg har abonnement på Copilot med Gpt5 via jobben. Der har jeg en tråd som jeg har brukt til målinger av anlegget, tuning av passivt delefilter, forslag til akustikktiltak osv. det fungerer meget bra. I dag kjenner den rommet og anlegget i detalj. Den kom med forslag til hvilke ekstra subber jeg kunne bygge og hvor de kunne plasseres for å få maks effekt ut av Dirac Live Bass control. Jeg fulgte forslaget og det virker både i forhold til hva jeg opplever og hvordan AI’en tolker endringer i målingene fra før til etter.Artig analyse! Hvordan foret du AI med målingene, og hva slags målinger? ChatGPT eller noe annet? Jeg har forsøkt meg på assistanse fra ChatGPT på å lage noen "aktive bassfeller" av hjørnesubbene mine ved å gjøre noen målinger av bassrespons fra basstårna sett fra hjørneposisjo og da er teorien enkel: bruke Alignment tool i REW for å skape en kansellering/motfase men det er i praksis fryktelig vrient fordi faseresponsen i hjørnet er på ingen måte "enkel" for å lage en "perfekt motfase" mellom hovedhøyttalerne og hjørnesubbene så det krever masse FIR først.... jeg klarte å få til forbedret decay innenfor et veldig smalt frekvensområde (15-30Hz) men selv det var ikke helt enkelt uten "bieffekter" og hjelpen jeg fikk fra ChatGPT var bare sånn passe så jeg gav opp prosjektet...![]()
Lang historie med mange elementer på listen. Startet naturlig nok med M74b øverst på listen. Så mente AI-en at M74P ville gi en mer sømløs integrasjon. Via løsninger med 2 stk Seas Excel M15CH002, noen flørter med Purifi så endte det opp med Satori MD60N. Det hadde jeg ikke sett for meg når jeg startet runddansen. Ska utdype mer…Hvilken mellomtone-dome tenker du på?
Ja delvis, men selvsagt ikke bare dette. For meg handlet valget mest om hvordan dette fungerer sammen med waveguiden og mulig crossover rundt 2.5 kHz. Der opplever jeg MD60N som litt enklere å få til i praksis, og med mindre dome diameter blir den enklere å få tett på t34b rent geometrisk. M74B (eller P) er absolutt en bedre og mer kapabel driver i seg selv, men den er også mer retningsbestemt i dette området. Det gjør at den krever litt mer presis matching mot tweeter (spesielt i delefrekvens og plassering) for at summen skal bli helt riktig. Jeg planlegger å leke med en bitte-liten waveguide rundt mellomtone domen, men har begrenset med plass. Så valget mitt er mer basert på hva som er enklest å integrere (og få riktig). I den andre enden av frekvensspekteret er «hand-over» til de «organiske» seas elementene så trolig blir Satorien mer lik disse i klangen enn M74b som nok er enda mer klinisk ren. Det var årsaken til at M74p kom med i vurderingen. Vet ikke om det var forståelig.Er det disse målingene du baserer det på?
BlieSMa
Vis vedlegget 1199371
Satori
Vis vedlegget 1199372
Det gir mening, og for dere som er opptatt av spredningskontroll er det sikkert veien. Jeg som omfavner direktelyd og demper aller førsterefleksjoner kraftig har gått for BlieSma fordi er var kult med beryllium. Mitt oppsett er ikke noen fasit på noe annet en "måten det ikke skal gjøres på" - Blir lyd sånn også.Ja delvis, men selvsagt ikke bare dette. For meg handlet valget mest om hvordan dette fungerer sammen med waveguiden og mulig crossover rundt 2.5 kHz. Der opplever jeg MD60N som litt enklere å få til i praksis, og med mindre dome diameter blir den enklere å få tett på t34b rent geometrisk. M74B (eller P) er absolutt en bedre og mer kapabel driver i seg selv, men den er også mer retningsbestemt i dette området. Det gjør at den krever litt mer presis matching mot tweeter (spesielt i delefrekvens og plassering) for at summen skal bli helt riktig. Jeg planlegger å leke med en bitte-liten waveguide rundt mellomtone domen, men har begrenset med plass. Så valget mitt er mer basert på hva som er enklest å integrere (og få riktig). I den andre enden av frekvensspekteret er «hand-over» til de «organiske» seas elementene så trolig blir Satorien mer lik disse i klangen enn M74b som nok er enda mer klinisk ren. Det var årsaken til at M74p kom med i vurderingen. Vet ikke om det var forståelig.
Yepp, jeg har praktiske begrensninger fra et forholdsvis normalt rom som jeg må ta i betraktning. I vårt forrige hus hadde jeg anlegget i en «batcave», men da var det bare jeg som brukte det til å høre musikk. Nå er det oftere at andre enn meg tar seg en liten ferie fra hverdagens mas foran anlegget. Win a little, lose a little.Det gir mening for dere som er opptatt av spredningskontroll. Jeg som omfavner direktelyd og demper aller førsterefleksjoner kraftig har gått for BlieSma fordi er var kult med beryllium. Mitt oppsett er ikke noen fasit på noe annet en "måten det ikke skal gjøres på" - Blir lyd sånn også.
Kommer gjerne innom en tur når dette etter hvert materialiseres seg.
