Jeg har tidligere hatt Icon Audio Stereo 30 på besøk, den sjarmerte stort, så jeg tenkte at det ville være interessant å høre storebror Stereo 40.
Dette viste seg å være mulig, så jeg fikk til låns en Stereo 40 Signature.
Signature innebærer en del oppgraderinger, bl.a. et antall Mundorf M Cap EVO sølv & gull i olje kondensatorer.
Stereo 40 er en solid forsterker, som veier 23 kg på strømpelesten. Den har ingen printbrett, alt er punkt til punkt loddet. Den bruker KT88 rør for effekt, og kan kjøres enten med triode-drift hvor den yter 2x30 Watt, eller Ultralineært som gir 2x50 Watt.
Forsterkeren har et VU meter som viser utgangseffekt, og viktigere; benyttes til å justere bias på rørene, noe som er en svært enkel operasjon på Stereo 40. På baksiden finner vi tre linje-innganger, samt inngang/utgang for tape. Høyttalerutgangene gir valget mellom 4 eller 8 Ohm. Som en ekstra bonus, har forsterkeren også utgang for hodetelefoner.
En vesentlig forskjell mellom Stereo 30 og stereo 40, er utgangsrørene. Dette var nok noe av det jeg var mest nysgjerrig på; KT 88 versus KT150. Det kommer jeg tilbake til.
Nok prat, på tide å fyre opp Stereo 40. Etter litt oppvarming, var jeg klar for å brette ut ørene.
Les hele testen av Icon Audio i Audiophile.no

