Ikke gale denne:frukt- krydder- vanilje …og litt eik på slutten
Vedlegg
-
133.9 KB Visninger: 5
Smakte og kjøpte den første gang på destilleriet i februar 2004, fortsatt absolutt en av mine favoritter.
Norge er brutal! på avgifter og skatter...og nu også svak valuta...Men det dobbelte i Norge er jo brutalt mye.
Ja vi har høyere avgifter (men ikke dobbelt så mye på sprit) og krona suger om dagen, men dobbel pris i Norge tilsier også noe mer...Norge er brutal! på avgifter og skatter...og nu også svak valuta...
Er nok som du sier noen andre ledd som vil ha litt xtra, noen av de Springbanks jag har hatt de siste årene er køpt hos vinhandler i DK, ( bortser fra valutaen i seg) så koster de mer enn hva de jeg fikk tak i på Systemet gjorde, egentlig naturlig! Norge/polet har jeg ikke kjøpt noe fra på mange år, men rent generelt bare observert hva kompiser sier om prisene vs systemet! At det samme ofte koster mer enn polet!Ja vi har høyere avgifter (men ikke dobbelt så mye på sprit) og krona suger om dagen, men dobbel pris i Norge tilsier også noe mer...
I Norge er det samme grossist på Arran og Lagg.
Mistenker at påslaget er solid.
Et eksmpel til:
Benromach Contrast Organic Vinmonpolet NOK 1.426,20 Systembolaget SEK 599,-
Ser også at Polet vil ha over 1000 spenn for 10-åringen til Benromach.
Fysj! (Og den er ikke rettet til polet, men grossisten!).
Det som er litt pussig er at Benromach 15 var priset til ca. 1.900,- kr for en stund siden på Polet.
Nå ligger den ute til kr 1.250,10.
Pussig.
Har handlet der et par ganger da det jeg ville ha tak i, ikke var å få tak i, hverken her på berget eller i Sverige (Bolaget). Fungerer helt fint.Har noen handlet hos Master of Malt?
Hvordan er det?
Folk ligger i ukesvis utenfor Polet i januar for å kjøpe flasker du kan selge til X ganger prisen privat bare ved å snu deg rundt.Elsker Vinmonopolet!
Lav avanse (dyre dråper er ikke så dyrt i Norge, mens rimeligere varer i høyere grad koster litt ekstra her vs. omverden) og generelt høy kompetanse.
Kvalitetsgaranti - særlig i en komplisert vinverden, i forhold til bingoen det er med viner i vanlig butikk i mange land.
Noen varer er mye billigere på Systemet og andre ikke i det hele tatt. Det er ikke nødvendigvis sånn at whisky ekstremt mye billigere i Skottland enn i Norge.
Jeg liker både whisky og penger. Syntes ikke det er så enkelt.Synes man det er for dyrt, kan man unnlate å kjøpe. Eller bestille fra utlandet. Egentlig veldig enkelt.
Min er snart tom den ogsåHar nettopp tømt en Ardbeg Wee Beastie, mye øy for pengene.![]()
Kan det være Ardnahoe?Aldri whisky på en manda', men en takk til Deng1 - det skal han ha!
Vis vedlegget 1172872
Det begynte med et anonymt innsidetips fra godeste @Deng1 , sånn rundt årsskiftet. En lavmælt hvisking som allerede hadde rukket å bli snakkis på whisky-forumene, og blant de tunge gutta med egne YouTube-kanaler. Jeg gjorde det eneste riktige: satte meg i bilen og dro nordover, langt nok til at landskapet ble stillere og tankene klarere. På dette kongelige norske Vinmonopolet ventet den aller, aller siste flasken – fra dette unge destilleriet som gjør alt selv, helt til tapping, uten filtrering og unødvendige kompromisser - no artificial colouring and no chill-filtration - står det på esken. Man må bare elske slike produkter hvor ektheten er helt 100% ekte tvers igjennom - helt du du er ferdig pissa ut- om vi skal tro på kjennerne.
Øyene har alltid vært hjemmebane for meg. Blir det for søtt, for snilt og for pent, kan jeg like gjerne åpne cognacen. Whisky skal kjennes. Den skal lukte mann, blå toner og rå nerve – som tøff blues med svai i kroppen og trampende føtter.
Vis vedlegget 1172852
Dråpene fra denne flaska leverer akkurat det. På nesen kommer først kald sjøluft og våt stein, så torvrøyk som ikke roper, men hvisker – ispedd sitronskall, beksvart sjokolade, grønt eple og et svakt drag av malt og tang. I munnen er den oljete og presis: torven er tørr og mineralsk, med pepper, lakris og et lite stikk av aske, før sødmen melder seg i form av utpreget vanilje og korn. Avslutningen er lang, salt og røykfylt, som et bål som nekter å dø ut. Blandingen er perfekt - her får du litt av alt. Alt sammen til den vidunderlige prisen av rett under tusenlappen! -Enn så lenge...
Så heller jeg nok et et glass, setter på After the Quiet med The Blues Rebels, og lar øynene rulle langt bak i skallen mens lørdagen falt til ro. Whisky og musikk. En mix av livet. Stillheten etterpå er aldri helt stille.
Kan DU gjette hvilket destilleri og whisky vi skal fram til?
Vis vedlegget 1172873
BTW.
I hyllene stod en rad nytappet Ardbeg Wee Beastie - 5-åringen til rett over fem smålapper. Vi nappa den selvsagt med og spratt den nå sist lørdag, sammen med godsaken for en sammenligning. Wee Beastie er langt unna bortkastede penger. På denne årgangen var den vanligvis altfor råe uferdige smaken nesten helt fraværende. Dette må nesten anses å være den ultimate Sheep-Charlie smaken av ØY som du kan få i 2026!
Ledertråd:
Vis vedlegget 1172883
Vis vedlegget 1172889
Og de har to til som også er helt fortreffelige!Dere er noen skarpinger som fant ut.
Vis vedlegget 1172931
Takk nok engang til @Deng1 for tips. Denne falt virkelig i smak!
Ja, det har du helt rett i @oal . I tillegg fant jeg både Society 2025 og Cask Strenght Edition på henholdsvis 61,1% og 60,9% hos en av leverandørene - i Skotland seff.Og de har to til som også er helt fortreffelige!![]()
Tenker du da hjelp til å drikke opp whisky samlingen Cash eller en tur innom dikkedikken?Du trenger hjelp Grumpy!
Vi er i whisky trådenTenker du da hjelp til å drikke opp whisky samlingen Cash eller en tur innom dikkedikken?
Jeg synes Grumpy klarer seg aldeles utmerket.
Han er flink til og stille egen diagnose, og deretter selvmedisinere seg med korrekt type ildvann slik at ikke HELSEVESENET påkalles i utrengsmål.
Mange av oss vet hva som skjer da
"Not a pretty sight".
Masse formaninger fra en lege, og resepter på tabletter som til sammen har langt flere bivirkninger enn en salongberuselse med whisky.
Ja til fri bar på "tulleheimen" spør du meg.
Til helvete med piller og overdiagnostisering.
Kjør på Grumpy!
Det kommer helt an på. En gang i blant kommer det noen godbiter og da kan det være greit å ha en til som man kan kose seg med om et år eller fem, da en jo vet at den spesifikke godbiten er god.Dere whiskyentusiaster.
Kjøper dere to av hver flaske for å drikke en og lagre en (gjelder kanskje mer eksotiske varianter) eller er det bare å åpne korken på alt?
Takk for støttende omtanke Power (som alltid).Tenker du da hjelp til å drikke opp whisky samlingen Cash eller en tur innom dikkedikken?
Jeg synes Grumpy klarer seg aldeles utmerket.
Han er flink til og stille egen diagnose, og deretter selvmedisinere seg med korrekt type ildvann slik at ikke HELSEVESENET påkalles i utrengsmål.
Mange av oss vet hva som skjer da
"Not a pretty sight".
Masse formaninger fra en lege, og resepter på tabletter som til sammen har langt flere bivirkninger enn en salongberuselse med whisky.
Ja til fri bar på "tulleheimen" spør du meg.
Til helvete med piller og overdiagnostisering.
Kjør på Grumpy!