Albumstafetten 24

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • espege

    Overivrig entusiast
    Ble medlem
    01.09.2009
    Innlegg
    881
    Antall liker
    692
    Sted
    BERGEN
    Torget vurderinger
    71
    KEVIN COYNE

    Liker stemmen til Coyne. Kryss i taket. Genuin gi-faen-røst. En litt småsaico blanding av Kaptein Biffhjertes grusgurgling og Link Wrays venstre peispuster (på Polydor)… for å begrense det til to. Høres ut som om mannen vekselvis holder på å svelge ned og/eller harke opp sin egen strupe.

    Musikken treffer nok ikke tilsvarende. Løst i fisken. Variasjoner over enkle soul/r&b/bluesrocktema. Mange ting å forholde seg til her – det pøses på i noe jeg innbiller meg er beste Joe Cocker-stil… har ikke tenkt å kryssjekke

    Har forresten et par bordellkrypere i blå semsket jeg óg. Jævlig vonde å gå i – knapt brukt de 20 årene jeg har hatt dem.


    mvh e
     
    Sist redigert:

    espege

    Overivrig entusiast
    Ble medlem
    01.09.2009
    Innlegg
    881
    Antall liker
    692
    Sted
    BERGEN
    Torget vurderinger
    71
    Vil nødig ha blødende hjerter på samvittigheten. Skylder vel disse: en overflatisk lytt og noen spydigheter.

    LITTLE FEAT

    Føler egentlig ikke jeg klarer å si noe videre fornuftig her ("…heller," vil vel noen kunne finne på å legge til). Får ikke tak på dette. Sangene spretter ivei uten at jeg helt klarer å feste hørselen. Tendensen til småtravel musisering gjør det til et aldri så lite ork å høre på. Er ingen stor tilhenger av fri gallop.

    Godt mulig referansene svikter meg (igjen), men i mine ører har 1-4 noe Stalk-Forrest Group over seg… Også: Beefheart (Hamburger) og Elton J. (Takin' my Time)… Stones javisst, men minst like mye Elton.

    Tidvis litt svak vokal – mulig at LFerne veksler litt på hovedvokalen… hva vet vel jeg. Sporene kommer også merkelig brått på innimellom. Antakelig fordi vokalen på flere låter starter relativt med det samme, uten særlig instrumental oppvarming.

    Howlin' W's originaler kan vanskelig overgåes, men det er lov å prøve, så LF er i sin fulle rett her. Driter seg ikke ut, for all del, men likevel; fort glemt. Det er også resten av dette albumet for min del.

    Så; selv om veien fram innimellom synes bedrøvelig lang, vet jeg også at min tid på jorden er knapp. Kommer ikke til å bruke mer av den på Little Feat.

    Hej Då.


    e
     
    Sist redigert:

    Townes

    Æresmedlem
    Ble medlem
    03.04.2009
    Innlegg
    15.636
    Antall liker
    10.643
    Sted
    www.skranglefantene.com
    Torget vurderinger
    1
    Phew

    Fryktet espege skulle like Little Feat :)

    Men når det gjelder Coyne er eg faktisk enig med espege; kan like stemmen særs godt, den har karakter og evnen til å formidle, men eg syns det skorter litt på låtene. Har muligens ikke hørt nok på mannen og skiva til å avsi noen endelig dom, men eg tror 5-6ish er passe. Har ikkje noe forhold til mannen fra før av, vært sporadisk innom ham dann og vann.

    Selvfølgelig mindre enig i vurderingen av Little Feat. Hørt skiva noen hundertals ganger, aldri i livet har tankene mine sveipet innom Elton John. Men når du sier det - du har (selvfølgelig) rett (igjen!). Ser du har et ankepunkt om at låtene kommer brått på, ettersom vokalen omtrent kickstarter låtene - det er noe av det eg liker best med plata - gåkke rundt grøten her nei :)
     

    Dazed

    Æresmedlem
    Ble medlem
    29.01.2003
    Innlegg
    20.554
    Antall liker
    7.292
    Sted
    Sarpsborg
    Torget vurderinger
    2
    Kevin Coyne - Matching Head And Feat



    Kevin Coyne? Det hørtes litt kjent ut. ...Å, ja. Rolfozzy spilte noen låter fra en LP med han for meg i sommer en gang. Ellers er dette et uskrevet blad for meg. ...og for de fleste andre, kanskje? Merkelig nok er Kevin Coyne relativt ukjent som artist, selv om han har gitt ut mangeogførti soloalbum, pluss et par-tre til i samarbeid med andre. I tillegg til at han har malt bilder, laget filmer, skrevet bøker, komponert musikk, skrevet dikt, etc. Kreativ type, altså. Coyne er fra England, og ble født i 1944. Han flyttet til Tyskland i 1985, der han døde i 2004.

    "Matching Head And Feet" er hans fjerde soloalbum, (Han ga ut to plater med bandet "Sirens" først.) fra 1975. Musikken er rølpete, men tight, bluesrock, og jeg innbiller meg at jeg hører både Beefheart-ish avantgarde-fjas, britisk rockabilly, burlesque og elementer jeg har hørt i engelsk punk litt senere. Coyne har en rå, raspete og "aggressiv" stemme, som er det mest prominente i musikken, og de ikke akkurat muntre tekstene passer den (og omvendt). Bandet er dyktige, og det låter bra. Kevin har virkelig noe han vil si, og han er i høyeste grad "troverdig", men:

    ...Jeg får dessverre ikke helt fot av musikken likevel. Coyne er et interessant bekjentskap, og jeg skal sjekke ut mer av katalogen hans, for jeg hører potensiale her. Jeg ser ikke helt hvorfor han ikke ble mer populær enn han tydeligvis gjorde. Førsteinntrykket mitt er i alle fall at han er helt på nivå med mange av de som gikk til topps og startet samtidig. Joe Cocker, Captain Beefheart, Van Morrison, etc. ...Men han har det til felles med disse, at han altså ikke går helt til topps i min bok. Som en kuriositet kan det nevnes at han kanskje kunne ha gjort et valg tidlig i karrieren som kunne endret dette. I 1971, på dagen da Jim Morrison døde, ble han nemlig kontaktet av sjefen i Elektra i Europa, som ville diskutere om Kevin kunne overta etter Morrison i The Doors. Det ville han ikke, fordi de var ræva, og fordi han ikke ville gå i skinnbukser! ;)

    Høydepunktene på plata for meg er åpningskuttet "Saviour" og "Tulip". De er ikke nok til å gjøre "Matching Head And Feet" til et mesterverk, dog. Coyne har som sagt blitt ført opp på den mentale lista over artister verdt en nærmere kikk, men foreløpig må jeg nøye meg med å gi denne:


    5/10




     
    Sist redigert:

    Eviledorf

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    02.05.2012
    Innlegg
    1.389
    Antall liker
    1.060
    Sted
    Bergen
    Når det gjelder Coyne er jeg av nøyaktig samme oppfatning som Dazed. Hadde vært interessant om han hadde takket ja til The Doors jobben. Ikke det at jeg ville sett han i skinnbukser, men jeg tror stemmen hans kunne passet bra til musikken.
     

    espege

    Overivrig entusiast
    Ble medlem
    01.09.2009
    Innlegg
    881
    Antall liker
    692
    Sted
    BERGEN
    Torget vurderinger
    71
    I 1971, på dagen da Jim Morrison døde, ble han nemlig kontaktet av sjefen i Elektra i Europa, som ville diskutere om Kevin kunne overta etter Morrison i The Doors. Det ville han ikke, fordi de var ræva, og fordi han ikke ville gå i skinnbukser!
    Rart. Selv ville jeg nok slått til nettopp på grunn av skinnbuksene. Jammen er vi forskjellige dere.

    e

    ps. kan det være mulig at Coyne trodde han måtte tre på seg Jims gamle par? I såfall ville nok også jeg betakket meg.
     

    united

    Æresmedlem
    Ble medlem
    23.07.2009
    Innlegg
    25.270
    Antall liker
    37.943
    Sted
    Indre Østfold
    Torget vurderinger
    2
    I 1971, på dagen da Jim Morrison døde, ble han nemlig kontaktet av sjefen i Elektra i Europa, som ville diskutere om Kevin kunne overta etter Morrison i The Doors. Det ville han ikke, fordi de var ræva, og fordi han ikke ville gå i skinnbukser!
    Rart. Selv ville jeg nok slått til nettopp på grunn av skinnbuksene. Jammen er vi forskjellige dere.
    e
    ps. kan det være mulig at Coyne trodde han måtte tre på seg Jims gamle par? I såfall ville nok også jeg betakket meg.
    Ja, vi er virkelig forskjellige. Det er bare Jims gamle par som kunne fått meg til å bruke skinnbukser.

    Ellers så skjønner jeg motforestillingene til denne plata. Den er ikke av hans beste, mer en plate for fansen. Han har lagd noen som er litt bedre, med flere gode låter. Men vi som digger Coyne, blir litt forelska i selve fyren. Hans inderlige mørke syn på virkeligheta, hans nakenhet, hans desperasjon. Hør på tekstene, feks på disse rolige låtene fra det glimrende plata Millionaires and Teddybears.


    eller teksten til Little Miss Portobello (samme album)
    Ah, I know how it feels
    I know how you rock and reel
    You wanted a city painted with gold
    You wanted to live till you were old
    Lots of money and lots of fame
    But nobody cares (who's to blame?) cares (who's to blame?)
    The shit is hard, the city's hard
    The shit is hard, hard, yes, it's hard
    Yes, it's hard, hard, yes, it's hard (repeat)

    Alright

    Den som syns han minner om Joe Cocker, har ikke helt fokuset med seg.:p
     
    Sist redigert:

    rolfozzy

    Æresmedlem
    Ble medlem
    01.11.2005
    Innlegg
    16.490
    Antall liker
    7.291
    Torget vurderinger
    2
    Bra anmeldelse Dazed. Det var en side av liveplata Rough jeg spilte for deg.
    Liveplata "In Black and White er også verdt å få med seg. Men husk at det er en engelsk og en amerikansk utgave. Den engelske er dbl. så gå for den. (hvis noen er interessert)

    United: Meget bra Millioners & Teddybears. Kanskje hans beste. Og jaggu fant jeg ikke 18 vinylplater avCoyne i hylla mi. Betyr vel at jeg liker han det.
     

    united

    Æresmedlem
    Ble medlem
    23.07.2009
    Innlegg
    25.270
    Antall liker
    37.943
    Sted
    Indre Østfold
    Torget vurderinger
    2
    Dæven, det var mange.
    Har bare fire stk jeg, hadde et par flere, men ting har det med å forsvinne.

    Lurer stadig på å ta fram de sære Babbles eller Bursting Babbles en dag.
     

    Dazed

    Æresmedlem
    Ble medlem
    29.01.2003
    Innlegg
    20.554
    Antall liker
    7.292
    Sted
    Sarpsborg
    Torget vurderinger
    2
    For protokollen mente jeg ikke at han minner om Joe Cocker, men jeg har sett de nevnt i samme setning flere ganger når jeg prøvde å lese meg opp på plata, og nevnte han som "samtidsartist" som av en eller annen grunn gjorde større suksess.
     

    rolfozzy

    Æresmedlem
    Ble medlem
    01.11.2005
    Innlegg
    16.490
    Antall liker
    7.291
    Torget vurderinger
    2
    Dæven, det var mange.
    Har bare fire stk jeg, hadde et par flere, men ting har det med å forsvinne.

    Lurer stadig på å ta fram de sære Babbles eller Bursting Babbles en dag.
    Bursting Babbles har jeg, ikke mye spilt, men den hører med. Babbles med Dagmar Krause hadde jeg dengang den var ny. Ikke så lett tilgjengelig den heller.

    De som sammeligner Coyne og Cocker forstår ikke mye av noen av de vil jeg påstå.
     

    BurntIsland

    Æresmedlem
    Ble medlem
    07.02.2006
    Innlegg
    10.024
    Antall liker
    16.128
    Sted
    Trondheim
    Torget vurderinger
    3
    Vanskelig å si noe fornuftig om Matching Head and Feet syns jeg, og er derfor imponert over resultatet til anmelderne. Bortsett fra stemmen og de hengende barberbladskarpe gitartonene er det vanskelig å finne en rød tråd. Låter og arr varierer fra new wave/ talking heads aktig via britisk 70 tall og ender med gampe-reggae. Det er noe ufokusert og sprikende, men samtidig intenst her som får meg til å tenke på Daniel Johnston. Liker jeg det? Ja, tror jeg. Kommer jeg til å forske mer på plata? Usikker.
     

    janfrt

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    16.06.2011
    Innlegg
    7.428
    Antall liker
    8.580
    Sted
    Pt. Høvik
    The Blue Aeroplanes - Swagger (Chrysalis/Ensign, 1989)


    61t3-8-kpsL-1.jpg


    Swagger = spasere/gå som en kjekkas, sprade avgårde. Hvorfor albumet fikk den tittelen er foreløpig for meg ukjent.


    Aldri hørt Blue Aeroplanes, kun om dem. Men, den har snurret og gått de siste dagene til stor glede.

    Fra Bristol, England disse folkene, som startet opp i 1983. Fikk litt fart på det hele da de fikk jobb som oppvarmere for REM.

    Jeg har på Spotify hørt skiven frem til S.t.r.a.n.g.e. (som er en bonusCD utgitt senere).

    Musikken? Starter opp suverent med "Jacket Hangs", skikkelige rytmer, bra gitarspilling og britisk som bare dét. Noe jeg liker. Og, heldigvis er dette ikke i nærheten av alle drittbandene (fra bl.a. England) som florerte på denne tiden. Her er det småaggressiv spilleglede og melodi som gjelder.

    Neste suverene kutt er det tredje, "Weightless", rolig, men bryter ut i heftig gitarspill. Nr. 4 på tracklisten er "And Stones"; også her masse bra gitar. Vokalen til Gerald Langley er skikkelig uttrykksfull.

    Kan kanskje minne om The Clash når sistnevnte var på sitt mest rolige, men ikke noe "riot" her; mye mer disiplinert.

    Det må også nevnes at utgivelsen har tålt tidens tann svært godt.

    Noen superkutt her altså slik at øltørsten kommer (beste indikasjon på at musikken fungerer!), men så dabber det litt av mot slutten, blir for snilt og det blir mye av det samme. Så det negative med denne utgivelsen er variasjonen som mangler. I mine ører.

    Men, alt i alt godkjent så det holder.

    8/10



     

    Townes

    Æresmedlem
    Ble medlem
    03.04.2009
    Innlegg
    15.636
    Antall liker
    10.643
    Sted
    www.skranglefantene.com
    Torget vurderinger
    1
    Enig i at det blir trist å forlate stafetten på grunn av støyen én mann lagde. Men syns begrunnelsen for å ikkje levere en anmeldelse er tynn uansett, det er klart den anmeldelsen ville hatt verdi uavhengig av alt tøvet som oppsto.

    Uansett, som janfrt; kun hørt om bandet, ikke . Og faktisk, likte noe av det ganske så godt - åpningslåta satt bra. Tøffe gitarer, mer enn brukbar melodi og det hele. Alt var ikkje like spennende og bra for min del, And stones ble for smiths-aktig til at eg kan like det. Gjelder kanskje en del av de andre låtene også når eg tenker meg om. Tror eg liker de best når de låter minst britisk. Helt grei plate, men neppe noe som vil få noe særlig mer spilletid - til det har eg nok oppdaget skiva alt for seint i min ignorante tilværelse.
     

    Handsoer

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    14.03.2007
    Innlegg
    4.218
    Antall liker
    2.169
    Sted
    Sortland
    Juryen er ute ennå når det gjelder spradebassene (?) fra Bristol. Må dobbeltsjekke mine referanser.......syns låt nr 2 høres ut som et fint men overfylt grønnt hus med litt rødt på? må sjekke en gang til.........
    Griffen har vel angrefrist?
     

    BurntIsland

    Æresmedlem
    Ble medlem
    07.02.2006
    Innlegg
    10.024
    Antall liker
    16.128
    Sted
    Trondheim
    Torget vurderinger
    3
    Husker en konsert på Samfundet for veldig mange år siden; var spent på dette bandet; litt hypa opp i forkant. Tror det må ha vært rundt utgivelsen av Friendloverplane - for det var 10-11 stk på scenen. Jeg endte opp med å gå fra konserten (som fikk gode anmeldelser tror jeg), og har ikke lytta til bandet siden. Swagger er derfor et nytt bekjentskap for meg. Jeg syns vokalen minner mye om T-Bone Burnette på en litt distraherende måte, men alt i alt er det en helt grei skive innafor en sjanger (indie-pop?) jeg spiller lite av
     

    Drammen lyd

    Overivrig entusiast
    Ble medlem
    01.06.2012
    Innlegg
    763
    Antall liker
    389
    Enig i at det blir trist å forlate stafetten på grunn av støyen én mann lagde. Men syns begrunnelsen for å ikkje levere en anmeldelse er tynn uansett, det er klart den anmeldelsen ville hatt verdi uavhengig av alt tøvet som oppsto.

    Uansett, som janfrt; kun hørt om bandet, ikke . Og faktisk, likte noe av det ganske så godt - åpningslåta satt bra. Tøffe gitarer, mer enn brukbar melodi og det hele. Alt var ikkje like spennende og bra for min del, And stones ble for smiths-aktig til at eg kan like det. Gjelder kanskje en del av de andre låtene også når eg tenker meg om. Tror eg liker de best når de låter minst britisk. Helt grei plate, men neppe noe som vil få noe særlig mer spilletid - til det har eg nok oppdaget skiva alt for seint i min ignorante tilværelse.
    Hadde det ikke vært for Morrisey så hadde kanskje The Smiths vært bra og;)
     

    mikefish

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    02.01.2005
    Innlegg
    4.960
    Antall liker
    517
    Blue Aeroplanes er et band jeg har sansen for.men har bare et album på minidisc-opptak pluss en samle-cd med de.Oppdaget dette bandet først på nittitallet.Har ikke hørt denne stafettplaten før nå.

    mvh.s,
     

    Eviledorf

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    02.05.2012
    Innlegg
    1.389
    Antall liker
    1.060
    Sted
    Bergen
    Jeg får en voldsom REM følelse når jeg hører på The Blue Aeroplanes. Muligens det bare er meg. Uansett traff ikke dette meg så godt, men det kan være jeg ikke har hørt nok på platen. Men det lille jeg har hørt frister i grunn ikke så veldig til å høre mer.
     

    espege

    Overivrig entusiast
    Ble medlem
    01.09.2009
    Innlegg
    881
    Antall liker
    692
    Sted
    BERGEN
    Torget vurderinger
    71
    BLUE AEROPLANES

    Engelskmenn på feil side av dammen? Ringlete engelsk indiepop som skjeler mot en stigende Paisley Underground i øst. Egentlig ikke så verst. Kunne tenkt meg en litt mindre høflig vokal.

    Finner innledningsvis noe som minner meg om Warren Zevon (!?)… vet ikke helt hvorfor, og er selv litt forundret over akkurat det, men likefullt. "And Stones" blander inn en teskje Big Country og et kryddermål U2… tipper både lydbilde og gitararbeid sender meg i de baner. Tar meg også i å tenke på nestenglemte Flesh For Lulu – vel å merke på sitt vennligste/siste. Anstrøk av Lou Reeds "Sweet Jane" i "Your Ages"? Svake skygger av Lloyd Cole her og der? Kanskje / Kanskje Ikke.

    Snakkesyngende vokalformidling følger albumet gjennom, og fungerer forsåvidt fint, rent bortsett fra at den slentrende fortellerstilen neppe yter noen direkte støtte til Departementet For Fengende Hekter (aka. the catchy hooks department)… er jo tross alt relativt kommersielt i kantene dette, og da bør man vel strengt tatt henvende seg til RAM'en. Jeg sliter ihvertfall med å skille låtene fra hverandre etterhvert… Har følgelig spunnet denne noen ganger for å se om det (repetisjon) hjelper – svinner likevel hen sånn ca. midtveis hver gang.

    Helt greit.


    mvh e
     

    espege

    Overivrig entusiast
    Ble medlem
    01.09.2009
    Innlegg
    881
    Antall liker
    692
    Sted
    BERGEN
    Torget vurderinger
    71
    Blue Aeroplanes er et band jeg har sansen for.men har bare et album på minidisc-opptak pluss en samle-cd med de.Oppdaget dette bandet først på nittitallet.Har ikke hørt denne stafettplaten før nå.

    mvh.s,
    album tatt opp på minidisc? kult.

    minner meg om at jeg har en eske sirlig merkede DAT-teiper liggende et sted… nær 20 år gamle opptak fra CD av div.bear family, div.crypt, jon spencer, dale hawkins + + +

    må vel være verdt en liten formue nå!

    e
     
    Sist redigert:

    Handsoer

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    14.03.2007
    Innlegg
    4.218
    Antall liker
    2.169
    Sted
    Sortland
    Vel, minner litt her og litt der denne også. Ikke all verdens egenart. Fin gitardominert pop-rock, med gjennomførte - men ikke alltid like interressante - melodier. De Paisley underground inspirert rockerne som åpner plata er fine. Syns ikke pop-flørtene kler bandet, vokalen svinger ikke og tekstene blir for ordrike og narrative i den lette og lystige stemningen bandet prøver å lage. Sliter veldig med å komme meg gjennom hele albumet på en gang. Blir lei midt i, og den fortellende vokalen blir kjedelig. Typisk egentlig at her er mange referanser til hvem de minner om, om hvem vokalisten minner om; litt lite særpreg. Godt håndtverk både i komposisjoner og utførelse, men det mangler litt for å bringe fram det helt store engasjementet. Litt som denne anmeldelsen; Ikke veldig morsom, innholdsrik eller spesiellt godt skrevet - allikevel leverer den tilsynelatende det som trengs. :rolleyes:
     

    Drammen lyd

    Overivrig entusiast
    Ble medlem
    01.06.2012
    Innlegg
    763
    Antall liker
    389
    Swagger og tildels Beatsongs er vel også deres mest kommersielle utgivelser, men jeg syns det er et bra driv over musikken til aeroplanes, hvor spesielt gitaren er i førersete. I livesammenheng er dette en vegg av lyd, da jeg tror de aldri har hatt mindre enn 4 gitarister på scenen, de var på det meste oppe i 11 :)
    Kan tildels være enig at snakkesang blir litt ensformig men Swagger ei skive jeg stadig tar tak i.

    Ville nok ha endt opp med 8/9 av 10 mulige her.
     

    Dazed

    Æresmedlem
    Ble medlem
    29.01.2003
    Innlegg
    20.554
    Antall liker
    7.292
    Sted
    Sarpsborg
    Torget vurderinger
    2
    Så Griffenfeldt1 mente faktisk at han skulle trekke seg fra hele greia? Trist. Håper han revurderer og poster noe i løpet av dagen. Nuvel. Debatten er jo i gang, alle fall.
     

    Townes

    Æresmedlem
    Ble medlem
    03.04.2009
    Innlegg
    15.636
    Antall liker
    10.643
    Sted
    www.skranglefantene.com
    Torget vurderinger
    1
    Så Griffenfeldt1 mente faktisk at han skulle trekke seg fra hele greia? Trist. Håper han revurderer og poster noe i løpet av dagen. Nuvel. Debatten er jo i gang, alle fall.
    Har ennå tid på seg da...

    Men om det faktisk stemmer, så er jo det nokså trist ja.

    Manglende anmeldelser er en uting, har vel aldri forekommet runder der samtlige leverer i tide?

    Eg mener helt seriøst at dersom man ikke leverer begge anmeldelsene sine ila runden, bør man bli utestengt neste runde*. Det handler om respekt overfor de andre deltakerne. Eg har tidvis ganske hektiske hverdager, er veldig mye aleiene med begge kidsa på ettermiddag/kveld, i tillegg til en del annet pikk og pakk, men har alltid levert i tide. Kor vanskelig er det egentlig? Man får jo en heads up når trekeningen er klar, og det tar vel ikkje allverdens med tid???


    * Mm man flagger en forsinkelse/utsettelse, og har en relativt okei grunn...
     

    B Rasse

    Overivrig entusiast
    Ble medlem
    01.05.2012
    Innlegg
    1.005
    Antall liker
    477
    eg har ikkje alltid levert i tide, har alltid levert (x24), har ikkje alltid fått melding på mine plater. bryr meg heller ikkje om det ikkje blir levert, anna enn at syns meldar er kjip — forhåpentlegvis har vedkommande fått høyre ei plate som han likar.
     
    K

    Kaare G. Opsahl

    Gjest
    det er patetisk å forlate stafetten grunnet noen meningsutvekslinger. det blir som å si opp jobben grunnet uenigheter i et møte. det er regelrett infantilt. jeg stakk av fra barnehagen en gang grunnet krangling......skammer meg fortsatt 45 år etter. Tenåringsjenter!
     

    Townes

    Æresmedlem
    Ble medlem
    03.04.2009
    Innlegg
    15.636
    Antall liker
    10.643
    Sted
    www.skranglefantene.com
    Torget vurderinger
    1
    Mens man venter på dagens anmeldeleser.

    Apropos den fine saklige diksusjonen nylig rundt tjuveri, låning og plagiering og sånt. Hørte gjennom Absoluteley free med Frankefar i går, og Why don'tcha do me right? fikk meg til å tenke på en monsterhit av nyere dato...



    Er det ganske mye felles her, eller har diskusjonen gått meg til hodet?
     

    B Rasse

    Overivrig entusiast
    Ble medlem
    01.05.2012
    Innlegg
    1.005
    Antall liker
    477
    Gosj, ja, for ikkje å snakke om likhetane med denne dama.

     

    Townes

    Æresmedlem
    Ble medlem
    03.04.2009
    Innlegg
    15.636
    Antall liker
    10.643
    Sted
    www.skranglefantene.com
    Torget vurderinger
    1
    La oss bare ta en til da, for å slå ihjel litt tid (beklager litt OT, men litt til eller fra får dere tåle i denne runden :D)


     

    Eviledorf

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    02.05.2012
    Innlegg
    1.389
    Antall liker
    1.060
    Sted
    Bergen
    Cowboy Junkies – Renmin Park – The Nomad Series Volume 1 (2010)



    Cowboy Junkies er et av de mange band jeg har hørt om, men aldri har hørt noe på. Har i grunn alltid bare antatt at det er nok et køntri-rock band Forventningene var derfor ikke allverden.

    Bandet er fra Canada og er startet av tre søsken som heter Timmins i 1986. Det er Margo som står for mesteparten av vokalen, Michael som spiller gitar og skriver mesteparten av sangene og Peter som spiller trommer. I tillegg har de med seg en kar ved navn Alan Anton på bass.

    Dette er første del av en nomade serie der låtskriver Michael Timmins har vært på tur til Kina og hentet inspirasjon. Renmin park eller folkets park som den også heter, ligger i byen Zhengzhou. Sikkert en ukjent by for de fleste, men det er ikke akkurat en liten provins by med sine nesten 10 millioner innbyggere. Uansett stod ikke forventingene akkurat i taket før jeg begynte å høre på platen.

    Platen starter med et spor som heter “Intro”. Ganske vanlig navn på første sporet egentlig og selv om den egentlig ikke ligner på noen av de andre intro sangene der ute, gjør den det likevel. Det er egentlig ikke en sang men en fanfare som går over i kinesiske pling plong lyder.

    Deretter kommer “Renmin Park”. En rolig sakral ballade der Margo synger veldig bra kun akkompagnert av akustisk gitar. På slutten krydres det litt med en fiolin med en liten østen vri. Ganske annerledes enn forventet og veldig bra! Denne låten kommer også i reprise på slutten av platen, men da i en ganske annen versjon med høyere tempo der Michael Timmins synger. Både Neil Young og Motorpsycho har gjort lignende tidligere og jeg synes det fungerer bra.

    Neste sang ut er "Sir Francis Bacon At The Net". Denne starter med noe som høres ut som om noen som spiller badminton. Selve sangen er en seig og dyster sak der både Michael og Margo veksler på å synge. Jeg synes dette fungerer meget bra! Badminton spillingen kommer imidlertid stadig tilbake. Badmintonspilleren skal tydeligvis representere Francis Bacon, empirismens (den vitenskapelige metodes) far. Da han døde for mange hundre år siden er det nok ikke noe live opptak vi hører her. Det er på dette punktet i første gjennomhøring det slår meg at dette er overraskende bra.

    Men så kommer “Stranger Here”. Litt up-tempo, litt kjedelig. Sangen blir reddet av en kul bass gang og en god gitar solo. Selv om dette absolutt ikke er ett av høydepunktene på platen, slår det meg at lyden er veldig bra. Det er egentlig ganske typisk, at det er lettere å høre om lyden er bra på låter som ikke fenger 100%. Og da blir det ofte litt bra likevel.

    Så blir det rolig, dystert og flott igjen med "A Few Bags of Grain". For ikke å snakke om "I Cannot Sit Sadly By Your Side". Begge er fantastiske sanger. Den siste trodde jeg først var en Nick Cave sang. Jeg skal ikke komme med noen beskyldninger om plagiati her da det kan lage uggen stemningen. Men det er en hedersbetegnelse å lage en sang som høres ut som kommer fra mørkemannen fra Australia. Uansett er dette en cover sang. Google sier denne er skrevet av en som heter Zuoxiao Zuzhou. Men mer om han senere.

    Så er det litt opp med tempoet igjen på "A Good Heart". Vokal og bassgangen følger hverandre og på denne låten fungerer dette veldig godt. Denne blir etterfulgt av nok en dyster ballade; "Cicadas". Det begynner på dette punktet å bli litte grann ensformig, men sangen tar seg betraktelig opp utover.
    “Interlude” er en liten pause med litt fyrverkeri I motsetning til "My Fall" som er en ganske kjedelig mid-tempo sang. Kanskje platens svakeste sang. Er vist nok en cover av en kinesisk sang. Denne passer ganske bra sammen med "Little Dark Heart", som er neste sang. Denne er også ganske kjedelig og høres akkurat slik ut som jeg trodde Cowboy Junkies skulle høres ut før denne runden av stafetten. Det er ikke det at disse to sangene er dårlige. De er bare svakere enn mye av det andre på platen.

    Så kommer "A Walk In The Park" som er langt fra kjedelig. Første gang jeg hørte denne trodde jeg det var en japaner full på sake, langt utenfor karaoke komfort sonen sin, som rautet i vei. Det viser det seg å ikke være. For det første er det allerede nevnte kineser ved navn Zuoxiao Zuzhou som synger, og muligens er han ikke full heller. Men dette mine damer og herrer er albumets konge sang. Mørk, dyster maler den et fantastisk lydbilde med brei pensel med grus i. Tenkte først å skrive at det skulle vært flere slike sanger på platen, men ved nærmere ettertanke hadde det kanskje ikke vært så lurt. Man kan heller spille "A Walk In The Park" mange ganger.

    Slutten nærmer seg med "Renmin Park (Revisited)" som allerede er nevnt. Albumet avsluttes imidlertid med et spor som heter “Coda”. Dette sporet ser jeg for meg er Micahel Timmins som prøver å ringe hjem fra Kina, men kommer bare til den kinesiske versjonen av “Du har kommet til et nummer som ikke er I bruk”.

    Alt i alt er dette et fantastisk album, men det trekker litt ned med et par-tre smått kjedelige spor. Spesielt lyden og stemningen gjennom hele platen er veldig bra. Tror jeg må sjekke ut resten av nomad serien. Forhåpentligvis er de like bra.

    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
     
    Sist redigert:

    mikefish

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    02.01.2005
    Innlegg
    4.960
    Antall liker
    517


    Cowboy Junkies - renmin park (the nomad series vol.1) 2010

    Jeg var en av de mange som oppdaget Cowboy Junkies med deres 'trinity sessions' på slutten av åttitallet.Dette er er en meget flott plate som etterhvert har fått klassikerstaus.Har den på vinyl.Så datt jeg litt av lasset,men har i ettertid også kjøpt deres fine album 'the caution horses' og 'pale sun cresent moon'.

    Dette kanadiske bandet startet opp som et alternativ country/folk rock-band.De består av den smellvakre Margo Timmins på vokal,hennes to brødre Micheal og Peter Timmins samt Alan Anton på bass.

    'Renmin park' er den første av til nå fire album i den såkalte 'the nomad series'.De har her hentet inspiriasjon og en masse lydopptak fra Kina der Micheal Timmins var for å adoptere barn

    Etter en kort intro med sampling av en parademarsj og noe småbarnskrål kommer åpningskuttet 'renmin park'.Dette er en lett gjenkjennelig Cowboy Junkies-låt.Her er Margo Timmins tilbakelente vokal og de slentrende instrumentene på plass.Det er høyst behagelig.Men så endrer musikken preg.På 'sir Francis Bacon at the net' kommer det inn et nesten spøkelseaktig bakteppe av lyder i bakgrunnen.Her har man samplet inn vokaler og lyder fra østen.Margo synger behersket.Med 'stranger me' er de mer på vanlig spor igjen,med stilige og tildels forvrengte gitarer mot slutten av låta.

    Det roes ned på kuttet 'a few bags of grain'.Fortsatt en masse lyder i bakgrunnen.Med alt dette lydbildet minner det litt om Talk Talk's album 'spirit of eden'.På neste kutt,'I cannot sit badly by your side' får jeg assosiasjoner til Nick Cave.Teksten og det forsiktige pianoet får meg til å tenke på en melodi fra hans 'no more shall we part'.Lydbildet er renere,låten bygger seg opp mot slutten og stadig flere instrumenter kommer inn.

    Tempoet på trommene drar seg opp på låta '(you got to get) a good heart'.Den har et noe triphop-aktig preg.En liten avvekslig inne i plata dette.Litt uvanlig låt for å være Cowboy Junkies,men det er bra.Stykere kommer inn i låta og den fader rolig ut.

    Neste melodi har de kalt 'cicada'.Den åpner rolig.Nok engang er det stemningsfulle lyder i bakgrunnen.Det høres her ut som Margo har fått vokalhjelp av en annen dame.Låta snegler seg frem,det hviskes nesten rundt strykerene.Så dras tempoet opp mot slutten.'My fall' er mer lik en Cowboy Junkies-låt slik vi kjenner de.Syns denne er platas fineste kutt.Melodiøs og småcatchy sak dette.

    'A little dark heart' er enda en tilbakelent og rolig sang med slepen vokal og gitar.Endelig er også den gode,gamle steelgitaren tilbake også.Dette er balsam for ørene.Vi nærmer oss slutten.Det er umulig å forstå seg noe på kuttet 'a walk in the park'.Her er det sannsynligvis en kinesisk mann som synger eller messer inn i mikrofonen.Et barnekor kommer inn mot slutten av låta.Plata avrundes med en dacapo av åpningskuttet 'renmin park',men her er det en av gutta i bandet som synger.

    'Renmin park' er et helstøpt konseptalbum som bandet sikkert har jobbet lenge med.Skulle gjerne hatt lengre tid på meg,man hører stadig nye ting her.Jeg har ikke hatt tid eller ork til å høre gjennom de andre tre platene i 'the nomad series'.Cowboy Junkies skal ha honnør for at de har gitt seg i kast med et såpass ambisiøst prosjekt som dette.Det første albumet i denne serien syns jeg fortjener karakteren 9/10.

    mvh. s,
     
  • Laster inn…

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • Laster inn…
Topp Bunn