Politikk, religion og samfunn Norge hva nå ? Forsvar. Beredskap. Sikkerhet.

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • Elmer

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    23.08.2009
    Innlegg
    3.400
    Antall liker
    4.147
    TTT - Ting Tar Tid. Det norske forsvaret er som en gigantisk oljetanker med ett bittelite ror.
    Det er i stor grad et politisk ansvar. Forsvarets Logistikkorganisasjon blei kuppa over natten og underlagt FD. Forsvarsjefen våkna en morgen og da oppdaget han at han ikke var sjef for organisasjonen lenger. Det var et par superbyråkrater i dept. som hadde jobba i skjul med dette i mange år. Morten Tiller var en av dem.

    Argumentasjonen for det var at man skulle anskaffe "bedre materiell (og tjenester), raskere og billigere". Dette var nøyaktig de samme argumentene som ble benyttet da Forsyningskommandoene (tre, en for hver forsvarsgren) blei underlagt Forsvarsjefen i 1994 !

    FD sitt anskaffelsesreglement har vokst til et rigorøst regime over tid, mer og mer detaljert. Et eksempel, jeg var med på å skulle anskaffe et mindre norskprodusert våpensystem. Det var bestemt fra toppen også FD at spesifikt DET skulle anskaffes, ingen anbud. Easy piece ?

    Nei, det skulle skrives en detaljert spec, på over 300 punkter, med underpunkt. Og hele remsa med dokument som skulle godkjennes av FD, som også utstedte tilsvarsdokument. Heldigvis hadde Hæren gjort tilsvarende anskaffelse, slik at vi benyttet deres Spec som mal. Men det var en noen små forskjeller som f.eks korrosivt miljø - sjøvann, farge etc. Ellers sånn finger i været 99,9% likt.

    Men dette tok mye tid det også ! Til hvilken nytte, nada.

    Jeg sendte en e-post til FD mye senere. Tema var nettopp hvordan anskaffe raskere. Jeg fortalte at vi syntes at anskaffelsesregimet som FD hadde pålagt oss hadde vokst voldsomt og var blitt en større og større tidsfaktor i forløpet. Unødvendig detaljert og kronglete. Det måtte gå an å se på dette og forenkle det.

    Jeg ble kalt inn til av en av sjefene på huset noen dager senere, han hadde fått en telefon fra FD. Han sa: man kritiserer ikke FD . Men det var vel heller ingen hos oss som var uenig i mine argument , sa han også.

    Men dessverre, Sjefer er med få unntak - administratorer og ikke Sjefer. Lojalitet går oftest kun en vei - oppover og ikke nedover.

    I 1970 ble det bestemt at vi skulle kjøpe redningshelikopter. Den utløsende faktor var forliset til MF Skagerak i Nordsjøen hvor Danskene sine helikopter fikk største delen av æren for at ingen liv gikk tapt. De første helikoptrene stod på norsk jord i 1973 !

    Morrofakta: Morten Tiller er i dag rådgiver for Watchbird - de med beskyttelsesmaskene vi skulle kjøpe til Ukraina.
     
    Sist redigert:

    BeetleBug

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    30.06.2009
    Innlegg
    7.913
    Antall liker
    17.095
    Sted
    Sørlandet
    Torget vurderinger
    1
    Takk for utredelsen. Når omtrent skjedde kuppingen Forsvarets Logistikkorganisasjon?
     

    tjua

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    19.08.2012
    Innlegg
    7.566
    Antall liker
    4.959
    Sted
    Bergen
    Torget vurderinger
    1
    Og det er en lidelseshistorie som @Elmer påpeker og beskriver
    Jeg deltok i utredningsarbeidet med opprettelsen av FLO.
    Og på samme måte som
    så ble det ikke en suksess, litt avhengig av øyne som ser. Men fra militær side var daværende FSJ Frisvold, for øvrig en imponerende kar, tindrende klar, og slik ble det og er det
     

    Elmer

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    23.08.2009
    Innlegg
    3.400
    Antall liker
    4.147

    BeetleBug

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    30.06.2009
    Innlegg
    7.913
    Antall liker
    17.095
    Sted
    Sørlandet
    Torget vurderinger
    1
    Denne er verdt å lese ! Men er redd det snakkes for en del døve ører. Norske politikere og næringsliv er langt, langt bakpå her, i europeisk (stort utland - "neri der") sammenheng!
    Absolutt leseverdig. Dette er, og har vært, en kjent utfordring. I tillegg til de digitale truslene mot vår kjerneindustri så har vi også de mer fysiske truslene som spionasje, sabotasje, droner, dykkere osv osv. 70 år med fred har gjort oss late og temmelig naive. Sopra Steria som står bak rapporten er Norges største konsulentselskap innen digitalisering, og leverer tjenester til det norske Forsvaret og Politiet. Dem ble i 2022 leverandør til NSM og det er NSM sin oppgave å bringe budskapet videre.

    The Nordic region faces an intensifying mix of cybercrime, state-aligned operations, and hybrid campaigns that blend cyberattacks, sabotage, and disinformation. Its strategic position near Russia and NATO’s northern flank makes it a prime target. Cybersecurity is now deeply tied to geopolitical risk, and the Nordics must prioritise strengthening the region’s resilience and robustness across critical infrastructure and digital ecosystems.
     
    Sist redigert:

    tjua

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    19.08.2012
    Innlegg
    7.566
    Antall liker
    4.959
    Sted
    Bergen
    Torget vurderinger
    1
    Det kommer til å ordne seg
    Forsvaret vil få det de trenger når de trenger det
    selv om det kan gå på bekostning av andre
    men smeller det er det ikke så mye annet som betyr noe, egentlig
     
    Sist redigert:

    Spiralis

    Æresmedlem
    Ble medlem
    13.03.2005
    Innlegg
    20.506
    Antall liker
    9.031
    Torget vurderinger
    0
    Det at denne ubåtbasen i Troms ikke får strøm "Aber scnell eller Tout de suite" som noen utlendinger utrykker det, sier vel i grunnen alt om vår beredskap
    og evne til å tenke framover! Vi rusler rundt i vår egen Torbjørn Egner skapte Kardemommebyverden med nisselua godt trukket ned over øynene og evner ikke å se fare før det er alt for sent!
     

    tjua

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    19.08.2012
    Innlegg
    7.566
    Antall liker
    4.959
    Sted
    Bergen
    Torget vurderinger
    1
    Ad beredskap
    man kan antagelig ta enhver kritisk infrastruktur sektor i Norge og man vil finne veldig få spor av beredskap.
    mat
    energi
    transport
    beskyttelse av innbyggere
    ..
    og forsvaret.

    Å ha som hovedarbeide å jobbe med (sektor)beredskap i Norge er ikke for de svake som plages av mareritt om natta om alt som kan gå galt

    og nå skal alle ha..
    haha

    men vi er flink til skippertak ..
     

    tjua

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    19.08.2012
    Innlegg
    7.566
    Antall liker
    4.959
    Sted
    Bergen
    Torget vurderinger
    1
    Den nye virkeligheten kommer, men det går sikkert tid før de som burde vite skjønner det..
     

    weld77

    Æresmedlem
    Ble medlem
    19.09.2014
    Innlegg
    23.716
    Antall liker
    16.653
    Listen er i det minste et fint eksempel på at det ikke er som det gjerne blir fremstillt at det kun er snakk om datasentere på ethvert nes.Av de 20 største er 15 enten industri, petroleum eller hydrogen/ammoniakkproduksjon mens 5 er datasentere.
     

    tjua

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    19.08.2012
    Innlegg
    7.566
    Antall liker
    4.959
    Sted
    Bergen
    Torget vurderinger
    1
    Smeller det, så er det for sent for fmin å dra kredittkortet på Amazon.

    Militærmateriell tar årevis å anskaffe.

    Johan-Kt
    vedrørende strøm til Ramsund
    jeg tipper at de i Forsvaret som har ansvaret for dette har planene klar og materiellet klart, det er jo i all vesentlig sivilt materiell så det kan jo allerede være innkjøpt…
    og av erfaring vet man at noen av de som har fått lovnad om strøm ikke vil ha strømmen når det skal betales, slik at det mest sannsynlig blir frigitt kapasitet til strøm for Forsvaret innen de trenger det
    Og dersom det ikke er nok på det tidspunktet Forsvaret virkelig trenger dette så er nok lov og forskrift endret slik at det blir en kjapp rykk-fremover-i-køa, på bekostning av noen andre som ikke har eller får klagetilgang…

    fra egen erfaring, en liten militærbase som manglet god lokal intern (data)nettilgang for rent militært formål mellom lokasjoner som gikk over annet sivilt område, forespørsel om fiber til Telenor med avslag, tok en ny telefon, dagen etter kom Telenor og ba oss anvise hvor arbeidet skulle starte, ferdig montert i løpet av 14 dager…
    men det var den gang da…. Håper det fortsatt er slik
     

    Spiralis

    Æresmedlem
    Ble medlem
    13.03.2005
    Innlegg
    20.506
    Antall liker
    9.031
    Torget vurderinger
    0
    Det at komuner og private eiendomsbesittere stanser bruk av sivile skytebaner over det ganske land, og kommuneoverleger forsøker å innskrenke bruk
    av militære skytebaner fordi lyden av skudd skremmer/opprører og gir naboer dårlige nerver sier jo også sitt om hvor bevisste folk i denne nasjonen er
    når det kommer til militære trusler mot kongleriket. Nisselua er solid dratt ned over både øyne og ører!

    Mulig "folk flest" ikke har fått med seg at mobiliseringsforsvaret er lagt ned og at man risikerer å bli kalt inn til fronttjeneste på meget kort varsel. Og da
    er de som allerede kan skyte gul verd for man behøver ikke bruke tid på å lære dem det.

    Nå har jo Forsvaret knapt nok uniformer nok til de få som er i dagens stående styrker, men ganske mange i dette landet er friluftfolk som har turklær i
    grønn, brun eller annen brukelig farge som kan benyttes i stedet for feltuniformen. man behøver kun armbind i landets farger for å være "uniformert
    kjempende" i henhold til internasjonale konvensjoner. ( Som russerne så likevel gir blanke fan i ! Det beste er nok å beholde en patron som en mulighet til
    unngå russisk fangenskap/ tortur etc. )

    Når det gjelder dette med armbind i flaggets farger så kan kanskje Berxter bekrefte dette. Det var han som lærte meg det!
     

    berxter

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    17.01.2007
    Innlegg
    6.380
    Antall liker
    5.401
    Sted
    Trondheim
    Torget vurderinger
    1
    Jeg tror ikke det var meg. Minefeller og denslags, ja.
    Det var heller vår felles bekjente, HVSJTen som etterhvert fikk en uhorvelig mengde stjerner, glitter og stas...
    Skvatt gærn han også.
     

    Tweedjakke

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    29.01.2008
    Innlegg
    7.508
    Antall liker
    8.371
    Sted
    Tid og rom

    Det militærindustrielle komplekset overraskar meg litt. Det har vore klart i mange år at moderne luftvern er kjempeviktig og veldig dyrt. Alle vil ha det.

    Kva pokker er det som er så vanskeleg med å få utvida produksjonskapasiteten?
     

    Tweedjakke

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    29.01.2008
    Innlegg
    7.508
    Antall liker
    8.371
    Sted
    Tid og rom
    Jo, det er det jo alltid. Men Marknaden er tydelegvis villig til å pløya ufattelege mengder pengar inn i ting som KI, med mildt sagt usikker framtidig gevinst.

    Her er det snakk om industriproduksjon. Innovasjon, sjølvsagt, på sikt, men først og fremst meir av det vi allereie har og haugevis av ordrereserve frå betalingsdyktige kundar.
     

    BeetleBug

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    30.06.2009
    Innlegg
    7.913
    Antall liker
    17.095
    Sted
    Sørlandet
    Torget vurderinger
    1
    Jo, det er det jo alltid. Men Marknaden er tydelegvis villig til å pløya ufattelege mengder pengar inn i ting som KI, med mildt sagt usikker framtidig gevinst.

    Her er det snakk om industriproduksjon. Innovasjon, sjølvsagt, på sikt, men først og fremst meir av det vi allereie har og haugevis av ordrereserve frå betalingsdyktige kundar.
    Joda.. Men er det noe Ukraina krigen har vist oss så er det at det er "bang for the buck" som gjelder i lengden. Våpenindustrien må gjerne fortsette å fokusere på høyteknologiske vidundervåpen men jeg vil tro markedet ser på hva som skjer på slagmarken. I denne sammenhengen så er vårt eget fregatt kjøp ett godt eksempel.

    I forbindelse med revidert forsvarsbudsjett som skal legges frem før påske av vår forsvarsminister så ble forsvarssjef Eirik Kristoffersen hardt presset av politikerne. Hva som er aller viktigst for det norske forsvaret og om han kan greie seg med mindre av noe. I møtet skal Kristoffersen ha gjort klart at ubåter er viktigst, dernest såkalte standardiserte fartøyer (som kystvaktskip) og først på tredjeplass fregatter. Dette er i stikk i strid med vedtatt forsvarsplan, der fregatter står øverst. Under økt press svarte forsvarssjefen til og med at færre fregatter for ham er akseptabelt.
     

    weld77

    Æresmedlem
    Ble medlem
    19.09.2014
    Innlegg
    23.716
    Antall liker
    16.653
    Jo, det er det jo alltid. Men Marknaden er tydelegvis villig til å pløya ufattelege mengder pengar inn i ting som KI, med mildt sagt usikker framtidig gevinst.

    Her er det snakk om industriproduksjon. Innovasjon, sjølvsagt, på sikt, men først og fremst meir av det vi allereie har og haugevis av ordrereserve frå betalingsdyktige kundar.
    Forsvarsindustrien har over flere tiår formodentlig tilpasset seg et visst lavt nivå av bestillinger og slikt tar lang tid å skalere opp, samtidig som at det skal rustes opp over alt samtidig. Mye av det som snakkes om er store og kompliserte greier det sikkert må aktiveres et tårn av underleverandører til. I USA har de kontinuerlig minst ett hangarskip under bygging, dette er delvis fordi at kompetansen osv ikke skal forsvinne. I Europa er også industrien svært fragmentert, det er mye "national champions" og, som det har vært en del debatt om, altfor lite standardisering og samordning mellom nasjoner.

    Beslutningsprosesene er også trege, for et hjemlig eksempel så er det jo bare å se på hvor lang tid politikere brukte på å få fingrene utav ræva si for å støtte utvidelse av granatproduksjonen til Nammo. Fra hearsayen jeg har fått var dette utelukkende poltisk beslutningsvegring og formaliteter i FinDep. Var det ca 2 år de bruke på å få vedtatt det?
     

    Mar-a-Lago Club

    Overivrig entusiast
    Ble medlem
    14.02.2025
    Innlegg
    1.149
    Antall liker
    2.556
    Sted
    Halden

    Det militærindustrielle komplekset overraskar meg litt. Det har vore klart i mange år at moderne luftvern er kjempeviktig og veldig dyrt. Alle vil ha det.

    Kva pokker er det som er så vanskeleg med å få utvida produksjonskapasiteten?
    Beetlebug skriver kostnader, og det er riktig, men det handler om bevilgninger, over ulike lands statsbudsjett, og politikerne har brukt forsvarsbudsjettet på andre ting, fordi folk ikke ønsker å betale skatt og vil ha lavest mulige avgifter. Dette gjelder selvsagt i alle land, men i Norge er vårt for tiden mest vellykkede parti det som har bygd hele sin eksistens på lavest mulig skatt og minst mulig stat og styre.

    I Russland har Putin beordret krigsøkonomi og avsatt en høy andel av statsbudsjettet til forsvarsindustrien og opprustning.

    Russia's 2025 defence spending is projected to be
    6.3%–7.2% of its GDP, amounting to approximately 13.5–15.5 trillion rubles ($145–$149 billion). This accounts for nearly one-third (approx. 32–33%) of the total Russian federal budget, marking the highest level of military expenditure since the Cold War.
     

    tjua

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    19.08.2012
    Innlegg
    7.566
    Antall liker
    4.959
    Sted
    Bergen
    Torget vurderinger
    1
    Rett og slett manglende kunnskap og forståelse. Som jeg har skrevet før;
    Etterkrigsgenerasjonen som hadde krigserfaring og minne i kroppen er borte.
    De er i sin helhet byttet ut med neste generasjoner som kun, i stort, har opplevd oppegang. Da får man hverken kunnskap, erfaring, forståelse og vilje til å gjøre det rette i en situasjon som bygges opp mot ekstensiell fare

    legg til <15% av ungdommene er eksponert for militær tjeneste vs tidligere «alle gutter på vei til å bli menn»
    Ikke akkurat rocket science å skjønne hvor det bærer
     

    Elmer

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    23.08.2009
    Innlegg
    3.400
    Antall liker
    4.147

    Det militærindustrielle komplekset overraskar meg litt. Det har vore klart i mange år at moderne luftvern er kjempeviktig og veldig dyrt. Alle vil ha det.

    Kva pokker er det som er så vanskeleg med å få utvida produksjonskapasiteten?
    Jeg tror heller ikke det er så vanskelig å spille fiolin, for jeg har aldri prøvd. Sunt bondevett det !

    Våpenproduksjon . "Man" sammenligner ofte med andre verdenskrig hvor USA alene produserte nærmere 300.000 flyvemaskiner. Og et verft brukte tre uker i gjennomsnitt på et Liberty transportskip. De produserte 86.000 stridsvogner og 2 millioner militærkjøretøy. 193.000 artilleriskyts osv. osv.

    So whats the probs ? For det første , USA giret umiddelbart over til såkalt krigsøkonomi , eksempelvis Roosevelt hadde et møte "dagen etter" med lederne for alle de store bilfabrikantene, nå skulle de slutte med å produsere nye privatbiler, basta.

    Industrien gikk over til 24/7 - to og treskiftsordninger. USA sin industriproduksjon doblet seg under krigen !

    I dag ingen krigsøkonomi, og produksjon av moderne avansert materiell er tids og ressurskrevende- Og med svært spesialisert arbeidskraft som det tar tid å utdanne. Fordelingen i slik industri mellom ingeniører og teknikere/ fagarbeider kan være 50/50. Det er noe helt annet enn under WW2.

    Høyteknologi på den tiden var av mekanisk art. Svært lite elektronikk. Utviklingstiden på en ny flyvemaskin kunne være et par mnd. I dag snakker vi om 10 år minimum. Likeledes samme på missiler, stridsvogner og kampfartøy. Kompleksiteten har økt eksponensialt.

    Så skal dette og produseres, og det kan medføre utvikling av nye maskiner og prosesser.

    Kan det være så vanskelig ? Ja glasskulen finnes dessverre ikke, men etterpåklokskap !!!
    Og å produsere store mengder for lager i fred for en framtid som .... ? Man skal også huske på at f.eks missiler og ammunisjon er ferskvare. For missiler er det vanlig at fabrikanten garanterer funksjonalitet iht spec i 10 år - forutsatt lagring og behandling samt evt vedlikehold etter leverandørens forskrifter.
    Men det er selvfølgelig ikke slik at de slutter å virke, men man kan forvente større andel av feilfunksjon over tid. Og kanskje en sikkerhetsmessig sluttdato for rakettmotoren.

    Så det er et komplekst bilde, og økonomi spiller alltid inn, selv med krigsøkonomi - se på Russland og Iran ! Sistnevnte har vel nesten hatt dette siden revolusjonen.
     

    tjua

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    19.08.2012
    Innlegg
    7.566
    Antall liker
    4.959
    Sted
    Bergen
    Torget vurderinger
    1
    Jeg arbeider med industri som er avhengig av manuelt mekanisk utførelse på detaljnivå med høy presisjon
    Det er akkurat det samme personell som @Elmer beskriver kreves i Forsvarsindustrien. Forsvarsindustrien i Europa støvsuger markedet, og sjølsagt big surprise;
    folket finnes ikke i de mengder som trenges, og
    folket vil helst ikke flytte dit arbeidet er.
    Og får man tak i folk står de kort tid i jobb siden det er skiftarbeid, mye ståing, gåing, løfting, altså kreves det noe helt annet en å bruke en datamaskin på et kontor.
    Det finnes ikke en app som borer etter olje, lager kabler og rør, missiler, bomber og granater helt ferdig. Fremdeles mye manuelt arbeidsintensiv
     

    Spiralis

    Æresmedlem
    Ble medlem
    13.03.2005
    Innlegg
    20.506
    Antall liker
    9.031
    Torget vurderinger
    0
    Vi ser det jo i mange ulike felt, fagfolk som ikke er akademikere er jo brutal mangelvare. Dette skyldes jo det forkuset det har vært på at alle skal ha en mastergrad, i det minste en bachelor, selv for å tørke gamlinger i baken når de er på pleiehjem. Misforstå meg rett, det er flott at folk har best mulig utdanning,
    men .....?

    Har vi ikke gått vel langt i dette jaget etter at framtidens olje skal være kunnskap? Har vi virkelig så mange "gode hoder" at vi kun skal satse på "inteligens industrien" og sette de som ikke når opp på NAV? Se bare på videregående skoler, det skjer ikke at "allmenfagslinjer" legges ned uten at hele skolen legges ned, men yrkesfaglinjer legges ned titt og ofte. Hvorfor? Fordi disse linjene er kostbare, lærerkerfter vokser ikke på trær og ikke minst så er tidsriktig utstyr veldig kostbart fordi man på yrkesfag i tillegg til et klasserom må ha et godt utstyrt verksted. Jeg glemmer ikke da jeg hadde bilen på verksted og verksmesteren sukket over en lærling: "Gutten er veldig flink, men har jo aldri sett det utstyret vi bruker i et moderne bilverksted. Han har jo lært seg faget på det samme utstyret som jeg lærte på for 20 år siden og slikt brukes ikke lenger!

    Flinke fagfolk er ikke noe vi vasser i! Og den mekaniske industrien vi hadde her i landet er satt ut til Kina. Der har de de dyktige sveiserne, dreierne og andre med god utdanning i håndverk og mekanikk! I tillegg har de også satset på "intelligensiaen" slik at de også har ingeniører på høyt nivå!

    Vi har rett og slett bommet totalt på målet og spart oss til fant!


    Edit: Typo
     
    Sist redigert:

    Tweedjakke

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    29.01.2008
    Innlegg
    7.508
    Antall liker
    8.371
    Sted
    Tid og rom
    Det er akkurat det samme personell som @Elmer beskriver kreves i Forsvarsindustrien. Forsvarsindustrien i Europa støvsuger markedet, og sjølsagt big surprise;
    folket finnes ikke i de mengder som trenges, og
    folket vil helst ikke flytte dit arbeidet er.
    (I margen: Det at eg ikkje forstår betyr ikkje, trass invektiv, at eg trur at dei som styrar med slikt er idiotar. Det betyr at eg ikkje forstår.)

    Det er for så vidt lett å gripa at (forsvars)industrien er rigga for å produsera high-tech våpen i ganske små kvanta, og at dette ikkje berre handlar om den kva som finst av fabrikkar, men også om underleverandørar og utdanna arbeidskraft.

    Men på andre industriområde, ta til dømes bilproduksjon, har svære aktørar (særleg Tesla og kinesarane) vore i stand til å byggja relativt store, nye produksjonsanlegg i rasande fart (Teslas "gigafactories" ser ut til å ta mellom eitt og to år frå tomtekjøp til produksjonsstart).

    Så forundringa mi er først og fremst på dei felta der det ikkje handlar om å utvikla neste generasjon (av dronar, missil, fly, stridsvogner eller skip), men å produsera det vi veit at vi treng i mykje størra kvanta enn vi kan produsera no.

    Ligg nøkkelen i det Elmer skriv her?

    Og å produsere store mengder for lager i fred for en framtid som .... ? Man skal også huske på at f.eks missiler og ammunisjon er ferskvare. For missiler er det vanlig at fabrikanten garanterer funksjonalitet iht spec i 10 år - forutsatt lagring og behandling samt evt vedlikehold etter leverandørens forskrifter.
    Men det er selvfølgelig ikke slik at de slutter å virke, men man kan forvente større andel av feilfunksjon over tid. Og kanskje en sikkerhetsmessig sluttdato for rakettmotoren.
    Altså: At sjølv om framtida no ser meir både usikker og ufredeleg ut enn ho gjorde for ti år sidan, så veit vi framleis ikkje kva for paradigme og teknologi-nivå som kjem til å dominera på slagmarken når det verkeleg dreg seg til? Det er difor ikkje insentiv til å verkeleg skalera opp produksjonen til nivå som kan understøtta krigføring over lengre tid?
     

    tjua

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    19.08.2012
    Innlegg
    7.566
    Antall liker
    4.959
    Sted
    Bergen
    Torget vurderinger
    1
    Fremtiden er meget usikker og de, som har erfaring ift denne type virksomheter, og så statsekretæren på Dagsnytt 18 igår (droner), så var det helt åpenbart, i hvert fall for meg, at dette var ikke hennes spesiale. Litt sånn som da Energiminister Mjøs var på D18 og skulle forklare strømpriser.

    Jeg har vært og er vel nå enda sikrere av den formening at når det gjelder
    Energi
    Forsvar
    Utenriks
    så må man bekle topp stillingene med en av folket som er kunnskapsrik og kan (bedre en på PowerPoint nivå) dette godt. Alle disse feltene er laaang tids prosjekter som krever åresvis med fokus og hvor man må erkjenne og tillate at feil gjøres.
    For meg ser det ut til at man nå har så mange problemer som jobber mot hverandre at man ikke gjør noe av frykt for å feile (se gjerne seansen på D18 med statsekr og Frølich vedrørende drone kapasitet i Norge)
     

    weld77

    Æresmedlem
    Ble medlem
    19.09.2014
    Innlegg
    23.716
    Antall liker
    16.653
    Fremtiden er meget usikker og de, som har erfaring ift denne type virksomheter, og så statsekretæren på Dagsnytt 18 igår (droner), så var det helt åpenbart, i hvert fall for meg, at dette var ikke hennes spesiale. Litt sånn som da Energiminister Mjøs var på D18 og skulle forklare strømpriser.

    Jeg har vært og er vel nå enda sikrere av den formening at når det gjelder
    Energi
    Forsvar
    Utenriks
    så må man bekle topp stillingene med en av folket som er kunnskapsrik og kan (bedre en på PowerPoint nivå) dette godt. Alle disse feltene er laaang tids prosjekter som krever åresvis med fokus og hvor man må erkjenne og tillate at feil gjøres.
    For meg ser det ut til at man nå har så mange problemer som jobber mot hverandre at man ikke gjør noe av frykt for å feile (se gjerne seansen på D18 med statsekr og Frølich vedrørende drone kapasitet i Norge)
    Det er masse spesialister og kompetanse i departementene, det er der fagekspertisen sitter (eller i alle fall er meningen å sitte). Hvem som til enhver tid er statsåd er i så måte ikke så vesentlig, track record på at en eller annen statsråd durer gjennom med ett eller annet prosjekt de er veldig opptatte av er heller ikke spesielt god. Ang temaet forsvar så pågår det også en ganske stor, og i betydelig større grad enn før i offentligheten, om hva man faktisk skal satse på. Det ser ikke ut til å være konsensus om det. Tidligere har slike diskusjoner primært vært distriktspolitikk i forkledning, nå fremstår det i det minste som en mer fagmilitær samtale.

    At Mjøs ikke kunne noesomehelst om strømproduksjon og kraftmarked fikk fremfor alt hun selv, og by extensioin Støre, til å se ganske dumme ut. Utover det hadde det ikke noe å si. Fra en kompis i bransjen lærte hun seg endatil etter hvert at det heter Statnett og ikke StatSnett som hun konsekvent omtalte det som da hun var på besøk der.

    Jeg tror det er et mye større problem at det re systemer som er vant til å jobbe veldig sakte og også ha god tid og ikke minst at man er livredde for å gjøre feil.
     

    tjua

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    19.08.2012
    Innlegg
    7.566
    Antall liker
    4.959
    Sted
    Bergen
    Torget vurderinger
    1
    Etter å som militær ha jobbet i og opp mot dep så kan jeg dessverre ikke være enig med deg. Det samme gjelder når jeg idag jobber innen tilsvarende områder.
    Dette kan komme av at jeg er er en vrang person, det får andre avgjøre.
    Jeg tenker at ståa innen begge disse områdene (altså forsvar + der jeg jobber i dag) med tydelighet viser mangel på resultater oppnådd. I begge tilfeller tragisk dårlig, men det kan jo også være meningen; at det rett og slett ikke skal være bedre.
     

    duc916

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    21.09.2005
    Innlegg
    3.312
    Antall liker
    3.584
    Sted
    Vestfold
    Torget vurderinger
    3
    Vi ser det jo i mange ulike felt, fagfolk som ikke er akademikere er jo brutal mangelvare. Dette skyldes jo det forkuset det har vært på at alle skal ha en mastergrad, i det minste en bachelor, selv for å tørke gamlinger i baken når de er på pleiehjem. Misforstå meg rett, det er flott at folk har best mulig utdanning,
    men .....?

    Har vi ikke gått vel langt i dette jaget etter at framtidens olje skal være kunnskap? Har vi virkelig så mange "gode hoder" at vi kun skal satse på "inteligens industrien" og sette de som ikke når opp på NAV? Se bare på videregående skoler, det skjer ikke at "allmenfagslinjer" legges ned uten at hele skolen legges ned, men yrkesfaglinjer legges ned titt og ofte. Hvorfor? Fordi disse linjene er kostbare, lærerkerfter vokser ikke på trær og ikke minst så er tidsriktig utstyr veldig kostbart fordi man på yrkesfag i tillegg til et klasserom må ha et godt utstyrt verksted. Jeg glemmer ikke da jeg hadde bilen på verksted og verksmesteren sukket over en lærling: "Gutten er veldig flink, men har jo aldri sett det utstyret vi bruker i et moderne bilverksted. Han har jo lært seg faget på det samme utstyret som jeg lærte på for 20 år siden og slikt brukes ikke lenger!

    Flinke fagfolk er ikke noe vi vasser i! Og den mekaniske industrien vi hadde her i landet er satt ut til Kina. Der har de de dyktige sveiserne, dreierne og andre med god utdanning i håndverk og mekanikk! I tillegg har de også satset på "intelligensiaen" slik at de også har ingeniører på høyt nivå!

    Vi har rett og slett bommet totalt på målet og spart oss til fant!


    Edit: Typo
    Vi fikk akkurat tallene for opptak til videregående her i distriktet. Og trenden mot yrkesfag har forsterket seg ytterligere. Det er nå flere fag hvor det er langt flere søkere enn plasser.
    Og allmennfag (?). Der kommer alle som vil inn, det ligger faktisk an til at en må droppe en klasse eller to. Så noe har skjedd med de unge de siste årene...
     

    tjua

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    19.08.2012
    Innlegg
    7.566
    Antall liker
    4.959
    Sted
    Bergen
    Torget vurderinger
    1
    Aha, glimrende og gode nyheter Vi får håpe at det fortsetter i årene fremover. Alle hender i arbeid, om det er på et tastatur (men ingen flere tastaturkrigere takk..), sveising, skruing, vikling, ++
     

    BeetleBug

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    30.06.2009
    Innlegg
    7.913
    Antall liker
    17.095
    Sted
    Sørlandet
    Torget vurderinger
    1
    Jeg tenker at ståa innen begge disse områdene (altså forsvar + der jeg jobber i dag) med tydelighet viser mangel på resultater oppnådd. I begge tilfeller tragisk dårlig, men det kan jo også være meningen; at det rett og slett ikke skal være bedre.
    Det stemmer med det Robert Mood har påstått. Nemlig at Hvermansen sitter med et inntrykk av at det brukes enorme summer på forsvaret. Men når han snakker med personer i forsvaret så ser dem svært lite til denne pengebruken. Ting tar tid.
     
    Sist redigert:
  • Laster inn…

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • Laster inn…
Topp Bunn