PST fikk inn 790 nye uavklarte trusler i fjor. - Det er underkommunisert hvor stort omfanget er og hvor grovt det kan være, sier PST-analytiker.
www.dagbladet.no
PST har 3000 stykk under "overvåkning" (vel knapt nok slik at de fotfølger dem, men de står nå på ei liste....) og 790 stk nye kom på lista i løpet av siste år.
Hva pokker er det som feiler folk?
Jeg synes det er sjokkerende ( Ja da det er en Dagbla overskrift ) at det finnes så mange som vurderes av PST til å kunne få den "geniale" ideen at de skal gå ut på gata og drepe sakesløse kvinner, barn og menn. Mange av dem har sikkert sett "Falling down"og andre silke filmer og av en for meg uforståelig grunn
blir de inspirert til å begå kriminell aktivitet "in a grand scale". De har lest ABB sitt "ånsdverk" og de vet hva som skjedde med ham, men likevel synes de tydeligvis at det han gjorde var "genialt"!?
Vi behøver nok ikke krangle om at disse "Høyre ekstreme" ( tåpelig merkelapp ) nok ikke er de skarpeste knivene i skuffen. Det de gjør er jo stort sett ganske så kontraproduktivt i forhold til hva de sier at de ønsker. Skulle jeg ha drevet terror til "fordel" for de "høyreekstreme" ville jeg selvsagt ikke ha angrepet Utøya.
Det eneste ABB oppnådde med det var jo å styrke vestresiden. Han burde sett fra et strategisk mål for operasjonen ha konvertert til Islam gått lydig og pent i moskeen hver fredag og så til slutt tatt seg inn på et sommerleir for FrPU, ropt "Alla ahkbar" og slaktet så mange som mulig. DA ville han ha kunnet oppnå noe i retning av det han ønsket, et nasjonalt hat mot muslimer og evt "hjemsendelse" av samme gruppe. Men dessverre for alle typer terrorister i dette landet så er vi nordmenn heldigvis slik sammenskrudd at vi ikke så lett finner fram fakler og høygafler og setter i gang progromer. Vi er ( har vært, framtiden er jeg noe usikker på ) ganske rolge analytiske og moderate. For "folk flest" sitter det langt inne å skulle hevne seg på uskyldige mennesker, og takk for det.
Men likevel, om vi antar at 90% av de som står på PST sin liste aldri vil komme til å gjøre noe ulovlig i retning av terror/massedrap så står vi likevel igjen med
sånn rundt om kring 300 stk som kan være truende til å bli terrorister! I min ungdom hadde vi jo revolusjonsromantikerne i AKPm/l. Disse ble også passet på av PST og de gjorde aldri noe forsøk på å starte sin "væpna revvooolusjon"! De ble eiere av enebolig og volvo stasjonsvogn og sindige "salongradikalere". Men disse ble vel aldri sett på som noen reell fare av resten av befolkningen, man kunne le av dem men man mistet ikke nattesøvnen av dem. De nå ca 300 mest gale av de som PST prøver å passe på, de derimot gjør at jeg sover litt mere urolig en hva som er behagelig.