Flytende stiftrens og limte diamanter, er det bra?

L

Larkus

Gjest
Her er et bilde av diamanten på en Audio Technica ATOC9ml/II MC pickup. Diamanten er limt til boron-cantileveren.
Kan flytende stiftrensemiddel løse opp limet over tid slik at diamanten løsner? Jeg bruker Stanton SC-4 Stylus cleaner sammen med en korthåret stiv børste.
Har ikke anelse om hva rensevesken inneholder.
atoc9.gif
 
Z

Zomby_Woof

Gjest
Produsentene ser ut til å mene forskjellig. Ortofon sier nei, Lyra sier ja. Jeg har ikke peiling på lim. Det er godt mulig at det er forskjellige typer i bruk, og at det er grunnen til de forskjellige anbefalingene. Viktigst av alt er kanskje at Audio Technica faktisk også leverer (i hvert fall leverte) rensevæske selv, Jeg kan vanskelig tenke meg at du havner i trøbbel med en AT.
 

Grumpy

Hi-Fi freak
Ble medlem
07.06.2007
Innlegg
6.005
Antall liker
18.074
Sted
Oslo
Torget vurderinger
1
Jeg ville aldri anbefale noen å bruke flytende rensevæske for å rense stylus. På sikt vil det være uheldig for pickupen, uavhengig av om pickupen heter Ortofon, Bluelectric, Lyra, Zyx eller Goldring. Det ingen grunn til å utsette pickupen din for unødig risiko og i verste fall forkorte levetiden sålenge det finnes utmerkede alternativer.

Flytende væske vil (om du tror det eller ei) trenge opp i nålefanen. Bak nålefanen sitter både oppheng/pakning(er) og "motor" forøvrig...

I tillegg til tørr børste, er alternativene enten Onzow ZeroDust og/eller Extremephono Solid State Stylus Cleaner. (Sistnevnte anbefales for viderekommende ettersom innholdet er mykere enn førstnevnte. Extremephono SSSC har etter min erfaring lenger levetid ettersom "platikkbiten" i Onzow hardner med tiden, men begge duger så det holder :).

collage_b.jpg
 
L

Larkus

Gjest
Den Zerodust-greia fjerner nok støv fra diamanten. men hva med dritt som sitter skikkelig fast?

Er det forresten noen her på hfs som har opplevd at diamanten har løsnet, eller at nåleopphenget har blitt ødelagt av rensevæske?
 

ch

Hi-Fi freak
Ble medlem
05.05.2007
Innlegg
1.851
Antall liker
1.647
Jeg mistet diamanten på en Ortofon Jubilee. Den var ca 5 år gammel, og diverse var brukt for å holde den ren.
Nå bruker jeg utelukkende Ortofon sin børste til å holde diamanten(e) ren.
Tør ikke annet.
Børster før hver plateside. Helt greit så vidt jeg kan se og høre.
 
L

Larkus

Gjest
Børster hver plateside før avspilling jeg også (med Super Exstatic platebørste). Egentlig burde vel også den andre siden også børstes før en legger den på tallerkenen. Samler seg uansett litt støv på diamanten under avspilling, men det er lett å fjerne med tørr børste. Verre er et med en del brukte plater som jeg har kjøpt. Der er det ofte rikelig med dritt i rillene som graves opp av diamanten, og det er vanskelig å få vekk uten bruk av en dråpe rensevæske på børsten.
Jeg bruker denne børsten
 

Grumpy

Hi-Fi freak
Ble medlem
07.06.2007
Innlegg
6.005
Antall liker
18.074
Sted
Oslo
Torget vurderinger
1
Jevnlig bruk av Onzow ZeroDust og/eller Extremephono "renser" stylus og reduserer mengden av det mikroskopisk belegg som eventuelt brenner seg fast på stylus med varmeutviklingen som oppstår. -Rene plater medvirker selvsagt.

Disse to produktene + tørr børste er etter min erfaring neppe mindre effektivt enn flytende væske + børste.

Er man først så uheldig å fått en stylus som er skikkelig tilgrisa med innbrent belegg, så kan Swiffer Magic Eraser være en siste utvei. Denne kan kjøpes i dagligvarebutikken og består av Melamin skumlignende materiale (formaldehyd-melamin-natriumbisulfitt-kopolymer). Skjær av en passe tynn flik og senk stylus nedi etpar, tre ganger. Du kan alternativ dra "skumbiten" forsiktig over stylus bakfra om du føler deg sikker og trygg på metoden. Jeg har tidligere brukt sistnevnte metode på stylus for hver 10'ende plate med god effekt, men må samtidig advare mot metoden selvom den er effektiv. Utvis forsiktighet. Den kan være råtøff mot stylus - spesielt for de som er limt rett på nålefanen og som ikke er gjennomgående. Brukererfaringer har vist at pickuper trolig har blitt skadet. Herved er du advart og jeg kan dessverre ikke ta noe ansvar for eventuelle skader om noen velger å bruke metoden :).



PS!
Jeg er ganske sikker på at enhver produsent av pickuper er veldig klar over pro et contra med bruk av flytende væske. De som utfører retipping vet ihvertfall veldig mye om det :).
Plater må vaskes om du skal unngå at mikrobelegg brenner fast på stylus.
 
Sist redigert:
L

Larkus

Gjest
Har googlet litt, og det er forsyne meg noen galninger som anbefaler fint sandpapir.:eek:
 

Trondmeg

Æresmedlem
Ble medlem
28.12.2003
Innlegg
13.265
Antall liker
8.599
Torget vurderinger
12
Rune hos Nimbus anbefalte den gamle sorte ripeplaten fra en fyrstikkeske ....
 

FZ

Hi-Fi freak
Ble medlem
24.04.2002
Innlegg
3.857
Antall liker
461
Torget vurderinger
4
Har googlet litt, og det er forsyne meg noen galninger som anbefaler fint sandpapir.:eek:
Linn gjør det, såkalt green paper. Har noen ark liggende, men er litt skeptisk.
 

Mala

Overivrig entusiast
Ble medlem
14.03.2012
Innlegg
1.037
Antall liker
407
Sted
Haugesund
Torget vurderinger
5
Dipper nålen i Zerodust for hver nye side som skal spilles. Ganske så genial sak det der :) Og selvsagt børstes siden i forkant før nålen droppes
 
L

Larkus

Gjest
Dipper nålen i Zerodust for hver nye side som skal spilles. Ganske så genial sak det der :) Og selvsagt børstes siden i forkant før nålen droppes
Hva gjør en med all driten som samler seg på Zerodusten?
 

Mala

Overivrig entusiast
Ble medlem
14.03.2012
Innlegg
1.037
Antall liker
407
Sted
Haugesund
Torget vurderinger
5
Man skylder den så er den ren og pen igjen etter tørk :)
 

Voff

Æresmedlem
Ble medlem
03.11.2006
Innlegg
11.572
Antall liker
9.332
Torget vurderinger
1
Lyra har egen renseveske. Den har jeg brukt på Lyraen(e); ca èn gang i året. Har ikke merket noen skade...
 

OKA

Hi-Fi freak
Ble medlem
21.03.2002
Innlegg
1.373
Antall liker
509
Sted
Bergen
Jeg mistet diamanten på en tidligere pickup (AT oc10). Brukte ganske ofte den elektriske rensebørsten fra AT med medfølgende rensevæske fra AT. Min nåværende uslitelige pickup tåler alt (5000 timer?) men jeg har brukt en annen rensevæske og i det hele tatt brukt langt sjeldnere den elektriske børsten (kun da jeg bruker rensevæske).
 
Z

Zomby_Woof

Gjest
Og destvannet fra apoteket eller bensinstasjonen er så rent at det også kan brukes som høypotent homeopatisk medisin. :D
 

IvarT

Nattmannen
Ble medlem
19.02.2015
Innlegg
2.136
Antall liker
5.393
Sted
Haugesund
Torget vurderinger
3
Hva tenker dere om å blåse stiften med trykkluft? Det blir jo ofte brukt på annen elektronikk. Har brukt det tidligere på en billig pickup, men er litt mer kritisk nå når jeg bruker en dyrere pickup :rolleyes:
 

Auditor

Æresmedlem
Ble medlem
27.02.2006
Innlegg
12.086
Antall liker
4.356
Torget vurderinger
1
Er man usikker skal man prøve å finne en kombo som funker for den enkelte! Stiftbørster,( og Zerodusts, CL1000 og Super Exstatic) er gode sålenge de brukes riktig. For stiftbørster vil det si OMTRENT IKKE HAR TRYKK MOT DIAMANTEN OG GÅR KUN EN VEI.. ETT eneste litt for hardt skrubb feil vei der, så knekker du nåla. Ofte holder det å "avpelse" bare ved å legge pickupnåla midt på børsten- omtrent helt uten å være borti. Trykket skal være så lite at du omtrent tenker handlingen, ikke utfører den. Flytende rens er for vinylen det samme som demag og isopropyl for CD og tape. Bruk er nødvendig ytterst sjelden. Derfor har du ei Nagaoka- flaske i neglelakkstørrelse i årevis, Om en pickup og dens diamant reagerer kjemisk negativt på flytende stiftrens er det reaksjon mellom lim og visse deler av rensens formel og sammensetning som ligger til grunn. Det betyr at en pickup kan miste diamanten av to grunner:

-Limet løses opp av enkeltkomponenter i rensen- formuleringen av begge deler , samt produksjonsprosessen ellers avgjør hva som skjer over tid. Dersom AT og Ortofon har forskjellig formulering på lim og prosess for feste kan det altså hende at ATen mister, mens Ortofonen ikke gjør det. Det betyr også at du kan finne flytende rens som ikke reagerer på lim..og pickuper med iboende produksjonsfeil/svakheter helt ned på serie- og individnivå. En 2M Black mister altså ikke diamanten ved riktig bruk av feks Nagaokarens, men en annen 2M Black/AT OC9 feks kan være uheldig å miste den enten ved bruk av nevnte Nagaokas AM812 eller en annen formulering. Fordi den enkelte PU har produksjonsfeil Som regel har disse flaskene en liten kost lignende den som brukes til neglelakk. Væska skal jo påføres på et vis..jeg har selv ei 812-flaske (også kjent som AM801) Og den ER laga til formålet, så sjansen er mikroskopisk. Da er nedenstående mer sannsynlig..

-Feil bruk fra konsumentens side. For hard bruk av børster, for mye rensevæske pr gang og flytende rensing for ofte. Dessuten tar væska TID på å fordampe. Hvis produsenten sier det tar fire minutter, vent en time før du spiller. Har du da gjort det riktig unngår du væskebasert gugge på diamanten. Den legger seg nemlig kun hvis væska ikke får fordampa ordentlig.

En Goldring/Milty Super Exstatic er imo verdens fineste kullfiberbørste, men har en svakhet: Er du litt for hard med den trekker kullfibrene seg opp mellom metallkropp og speilfløyelspute til de ligger "flush med puta" og fibrene mister sin effekt. Dette vet jeg av bitter erfaring- jeg har to sånne!

IvarT: Da skal du ikke ha høyere trykk enn den aller letteste sommervinden..den du ikke merker når du er ute en sommerkveld. Selv det kan bli for mye..Se børstebruk.
 
Sist redigert:

Auditor

Æresmedlem
Ble medlem
27.02.2006
Innlegg
12.086
Antall liker
4.356
Torget vurderinger
1
Ang Lyra: Deres stiftrens er et strøkent eksempel på det jeg skriver over her. Den er tatt fram med utgangspunkt i Lyras egne lim, prosesser og produksjon..men kan selvfølgelig brukes på andre pickups også.
 

Ingeniøren

Hi-Fi freak
Ble medlem
14.11.2007
Innlegg
4.497
Antall liker
1.308
Sted
Tranby
Torget vurderinger
7
Vann trenger ikke være sikkert. Legger man noe bestandig (som ikke ruster) og som er limt med epoxy i vann, er det rimelig sikker at limet har løsnet etter noen uker. Her testet en del "ting" i bensin blanding og i destillert vann og vann er mer nedbrytende enn bensin !
 

Auditor

Æresmedlem
Ble medlem
27.02.2006
Innlegg
12.086
Antall liker
4.356
Torget vurderinger
1
Vann kan både skape og ødelegge. Cluet er å bruke utstyret "forskriftsmessig pluss" Og ikke tro at væskekosten ikke har væske i hvis den ser tørr ut- det som da er i holder. Fordi det er mikromengder som skal til. Mikromengde, riktig bruk, riktig formulering og TID!
 

IvarT

Nattmannen
Ble medlem
19.02.2015
Innlegg
2.136
Antall liker
5.393
Sted
Haugesund
Torget vurderinger
3
Her er hva Ortofon selv skriver i brukermanualen. De anbefaler ikke flytende stiftrens.

ortofon_stylus_care.jpg
 
L

Larkus

Gjest
Er man usikker skal man prøve å finne en kombo som funker for den enkelte! Stiftbørster,( og Zerodusts, CL1000 og Super Exstatic) er gode sålenge de brukes riktig. For stiftbørster vil det si OMTRENT IKKE HAR TRYKK MOT DIAMANTEN OG GÅR KUN EN VEI.. ETT eneste litt for hardt skrubb feil vei der, så knekker du nåla. Ofte holder det å "avpelse" bare ved å legge pickupnåla midt på børsten- omtrent helt uten å være borti. Trykket skal være så lite at du omtrent tenker handlingen, ikke utfører den.
Cantileveren er ikke så skjør som mange påstår. Så lenge en børster bakfra og fremover går det helt fint. Stiv korthåret børste er det beste.
 
Z

Zomby_Woof

Gjest
Er man usikker skal man prøve å finne en kombo som funker for den enkelte! Stiftbørster,( og Zerodusts, CL1000 og Super Exstatic) er gode sålenge de brukes riktig. For stiftbørster vil det si OMTRENT IKKE HAR TRYKK MOT DIAMANTEN OG GÅR KUN EN VEI.. ETT eneste litt for hardt skrubb feil vei der, så knekker du nåla. Ofte holder det å "avpelse" bare ved å legge pickupnåla midt på børsten- omtrent helt uten å være borti. Trykket skal være så lite at du omtrent tenker handlingen, ikke utfører den.
Cantileveren er ikke så skjør som mange påstår. Så lenge en børster bakfra og fremover går det helt fint. Stiv korthåret børste er det beste.

Ender vel opp med pepper for dette, men jeg drister meg til å påstå at en pickup som ikke tåler børsting med pickupbørste i riktig retning er en dårlig konstruert eller bygget pickup. Det er en bruksgjenstand, folkens. Da får den jaggu værsågod å tåle bruk.
 

Auditor

Æresmedlem
Ble medlem
27.02.2006
Innlegg
12.086
Antall liker
4.356
Torget vurderinger
1
Selvfølgelig skal den tåle bruk, men det kommer an på definisjonen av begrepet, samt materiale og innfesting av nål.. En pickupbørste skal helst brukes som jeg har skissert over. Legg merke til at jeg sa FEIL vei..Pickuper er små mikromekaniske undere- enda skjørere enn et sveitsisk urverk. IvarT: Du får se hva du gjør.. jeg bruker flytende rens svært sjelden..kanskje hvert tredje år..Blir litt feil å kjøpe åtte nye dekk til bilen din hvert eneste år dersom den går 100 mil i året. Men det MÅ gjøres en eller annen gang, sant?
 
Sist redigert:
Z

Zomby_Woof

Gjest
Ikke mange ting som tåler feilbruk her i verden. Men børste i riktig retning (og det bør folk forstå hva er) skal ikke være noe problem for noen fornuftig konstruert pu.
 

Audiophile-Arve

Æresmedlem
Ble medlem
28.11.2002
Innlegg
21.140
Antall liker
8.676
Sted
Kysten, Nordvestlandet, argaste nynorskdistriktet
Torget vurderinger
0
Mykje fornuftig her. Eg har prøvd flytande reinsemiddel utan at det har vore uhell av noko slag. Då eg starta denne leiken på 70-talet var det dette som var vanleg - og så den vesle børsta som tok vekk store støv- og lodottar på stiften.
Men stiften vert ikkje skikkeleg rein med ymse fludium, og eg har ei kjensle av at mekanisk reinsing er best. No har eg ein liten "vibrator", med ei pute som stiften setjast på. Denne vibrerer med 440Hz, og får stiften til å sjå reinare ut. Vidare brukar eg gjerne dei medfylgjande, små, korthåra børstene til kvardags. Zerodust har eg også gode erfaringar med. Men dei gamle Mascaraflaskene med pensel i korken (trur dei var frå 3M) ligg eg langt unna.
 

Auditor

Æresmedlem
Ble medlem
27.02.2006
Innlegg
12.086
Antall liker
4.356
Torget vurderinger
1
Det lureste er nok å bruke en kombinasjon av alle de ovennevnte- som du- og jeg- sier, Arve.. De aller fleste bruker for mye væske pr gang, og for ofte. Så da er det jo nesten forventet at det tar diamanten på ett eller annet tidspunkt. Jeg gjør iallefall som oven beskrevet, og det funker for min del. Kassettmaskiner og båndspillere er da litt mer takknemlige å jobbe med, med sitt behov for rens av kapstan, hoder, gummi og diverse avmagnetisering. Problemet med dem har- inntil siste tid- vært å få tak i passende vedlikeholdsutstyr til dem. Men vi har fått firmaer som tar seg an den oppgaven også:cool:
 
Sist redigert:

Auditor

Æresmedlem
Ble medlem
27.02.2006
Innlegg
12.086
Antall liker
4.356
Torget vurderinger
1
J.O: Jeg ville holdt meg lagt unna den. Elektrisitet som rens funker i brillerens/elektrolyse, men det der er suspekt, spør du meg.
 
Sist redigert:

Fenalaar

Hi-Fi freak
Ble medlem
12.05.2002
Innlegg
8.773
Antall liker
7.691
Sted
Narvik
Torget vurderinger
3

KJ

Æresmedlem
Ble medlem
10.10.2004
Innlegg
11.623
Antall liker
5.364
Torget vurderinger
1
Jeg har en ultrsonisk stiftbørste fra Audio Technica, funker som fint til børsting av nåla, men ikke til playback. Det ser ut som den e-bukt saken er samme prinsipp.

mvh
KJ
 

bluesbreaker

Hundeeier
Ble medlem
05.03.2009
Innlegg
24.345
Antall liker
73.024
Sted
Blåskogen
Torget vurderinger
1
NEI.
Kjøp heller en slik, som også Grumpy anbefaler:
pi_502.jpeg

Verdens beste stiftrens? Vi har ikke sett noe bedre. Denne japanske oppfinnelsen, rett og slett en pute med et gelèaktig stoff man skånsomt senker stiften ned i ved hjelp av armliften på platespilleren, er helt essensiell for de som har investert surt opptjente kroner i kostbar pickup. For deg som trodde du hadde en helt ren stift, test ut denne så vil du se at du muligens tok feil?
Big Dipper
 
Topp Bunn