Batteridreven elektronikk

R

Roysen

Gjest
Hei,

Jeg synes dette virker spennende. Hvilke ulike typer batterier benyttes og hvilke fordeler/ulemper har de ulike typene?

Mvh
Roysen
 

Scrooge

Hi-Fi freak
Ble medlem
07.11.2008
Innlegg
3.008
Antall liker
1.132
Tror strengt tatt batteritypen som sådan er underordnet, så lenge disse imøtekommer de nødvendige kravene mht spenningsstabilitet / strøm. (Ampere).

Om du skal dra det litt utover det vanlige, (du har jo en tendens til det, no offence), så er Lithium Ionbatterier å foretrekke.

De kan ved gitte behov, levere voldsomt mye mer strøm enn et "ordinært" batteri, i forhold til størrelsen.
Ulempen ved disse er at de er litt "sære" mtp lading og instabilitet ved feilbehandling, (eksplosjonsfare), i tillegg til at de koster flesk i forhold til de ordinære løsningene.
 

OMF

Æresmedlem
Ble medlem
26.02.2002
Innlegg
16.359
Antall liker
9.631
Sted
Bergen
Torget vurderinger
14
Hei!

Jeg ville vel valgt standard blyakkumulatorer.

De er lette og lade, og det finnnes rikelig av gode og billige ladere.
De er rimelige og lett tilgjengelig.
De har god holdbarhet, og man kan regne med 10 år+ levetid uten at kapasiteten faller drastisk.

Når det gjelder spisstrømsegenskaper så leverer vanlige blybatterier mer enn nok og vel så det. Er vel ikke uvanlig at et lite blybatteri kan levere over 500 Amper! Også er det helt uproblematisk sette inn noen kondiser dersom det skulle være ønskelig!

Fakta om testet av bilbatterier - Testfakta.se

Ulempen er at de kan gasse litt ved lading - det kan du fint ordne med å sette batteriparken i kasse utendørs med lufting. Også blir det ganske tungt.

Mvh
OMF


edit: Batteridrift kan være veldig billig dersom man gjør det selv og kan akseptere litt reodor felgen løsninger.
 

bambadoo

Æresmedlem
Moderator
Ble medlem
11.10.2002
Innlegg
22.991
Antall liker
12.486
Sted
Lørenskog
Torget vurderinger
16
Hva er det tenkt at batteriene skal drive? JRDG brukte batteri drift på sine versting produkter for en tid tilbake.
Ble mange store og tunge bokser :)

http://www.hifi-advice.com/images/rowland model 9T en bps9 500pix.jpg
Men det er i kategorien tung hifi på battery.

Ellers finnes det batteridrift til alt fra kabler til dacer, preamper, glød til rør, batteridrift av andre kilder, riaa trinn etc.

Har testet noe selv i forskjellige små effekttrinn. Da med blyakkumulatorer.


Et par målinger av noen batterier er foresten her.
http://www.tnt-audio.com/clinica/regulators_noise4_e.html
Ikke så mye med saken å gjøre egentlig men det måles forskjeller mellom forskjellige batteri typer
 
Sist redigert:

Drossel

Æresmedlem
Ble medlem
05.05.2012
Innlegg
11.097
Antall liker
3.775
Ingen ide med batterier hvis strømforsyningerne er designet godt nok.
 

hvalross

Overivrig entusiast
Ble medlem
26.10.2008
Innlegg
1.084
Antall liker
149
Torget vurderinger
3
Hva med LYDKVALITETEN med batteridrift kontra vanlig strøm med egen 16 ampers kurs til kun Anlegget .
 
R

Roysen

Gjest
Uten at jeg har lov til å si for mye handler dette om at jeg har fått tilbud om å kjøpe noen nye monoblokker fra en høyt ansett kommersiell produsent. Produsenten hevder at monoblokkene teknologisk sett er revolusjonerende nye innen high-end segmentet. De er batteridrevne med lithium-ion batterier og skal levere minimum 1KW i 8 Ohm med tilnærmet dobling av effekten ved halvering av motstanden. Produsenten har ikke sagt så mye mer som jeg kan avsløre, men det er batteridriften de nevner i sammenhengen med revolusjonerende. Jeg regner med at det er den de mener er banebrytende. Det hevdes at den skal være ekstremt hurtig. Dette siste kan selvsagt komme av at de har funnet på noe lurt ut over selve batteriet eller at de har funnet et spesielt batteri.

Dette fikk meg til å tenke litt. Det finnes jo batteridrevene produkter på markedet nå også. Jeg har sågar kjøpt Dunaudio Arbiter. I tillegg er Jeff Rowland nevnt og ASR samt Horch Elektroakustik leverer produkter med batteridrift. Jeg vet dog svært lite om batteridrift og forskjeller på batteriene, hva dette innebærer for produktene, fordeler/ulemper og i det hele tatt skaffe meg litt kompetanseheving i forhold til dette før jeg bestemmer meg for noe i forhold til et kjøp. Forsterkerne jeg er tilbudt er ekstremt dyre.

Mvh
Roysen
 
Sist redigert:
C

Cyber

Gjest
"Hurtigheten" på strøm leveres vel av kondisatorer og ikke batteri i såfall? Fordelen med batteridrift er vel stabil strømleveranse uten at nettet ellers virker inn på dem?
 

Gjest.

Hi-Fi freak
Ble medlem
12.09.2006
Innlegg
6.193
Antall liker
904
Jeg kjører dac med mc-batteri. Batteriet er jo inne om vinteren likevel, og har godt av litt "massasje". Det spiller mere nyansert enn med vanlig veggvorte.
 
R

Roysen

Gjest
Uten at jeg vet så mye om dette lades vel kondensatorene kun ved peaker på frekvensen (50 Hz) på strømnettet i en lineær strømforsyning. Jeg regner med at dette ikke er slik det fungerer ved batteridrift. Ut over det vet jeg ikke noe om denne strømforsyningen er med eller uten kondensatorer.

Mvh
Roysen
 

OMF

Æresmedlem
Ble medlem
26.02.2002
Innlegg
16.359
Antall liker
9.631
Sted
Bergen
Torget vurderinger
14
Hei!

Hvis du ser litt på verdiene i den testen jeg sendte deg så ser du at et helt vanlig bilbatteri til VW Polo kan levere spissstrøm på 500 Ampere og en effekt på i overkant av 4000 W. Mao - hadde spenningen vært høy nok så ville et slikt batterie kunne levere nok effekt til disse forsterkerene, også når effekten dobles.

En standard 16 A sikringskurs kan levere 240V x 16 A = 3840W Legger du på 40 % så momentanutløser sikringen ved drøyt 5000W. Mao - ved store energiutlanding så leverer et vanlig bilbatteri omtrent samme effekt som en dedikert 16 A kurs.

Utfordringen din ligger i å få nok spenning og nok energi (Ah).

Spennning er ikke så vanskelig - skal du ha 1000W i 8Ohm - så kreves det vel 90V volt på utgangene. Da skulle det være rikelig med 60V etter likerettere. Det er akkurat 5 batterier av 12 volt. Da disse batteriene seriekbles - så vil "kortslutningsstrømmen" reduseres pga indre motstand" men jeg er sikker på at den femdeles er mange hundre ampere! 5 slike batterier utgjør ca 300 Ah ved 12 V og hvis du er villig til å kjøre ned til feks 50 % restkapasitet, så har du 150 Ah - tilsvarende 1800 Watt-timer. Som kort fortalt betyr at dkan trekke 600 W i 3 timer, eller 200 W i 9 timer.

Jeg vil vel gå så langt som å si at enhver kommentar i retning av "nyutvikled/spesielle" batterier er klart tegn på lureri.

Problemet med en del kommersielle løsnigener er at de skal være plug & play og se bra ut. Man kan ikke selge en forstkerer som skal driftes av 10 stk bilbatterier, derimot kan man lage noen fine kabinetter, fine et "høyeffekivt batteri = Li-ion" som gjr det mulig å få tilstrekkelig kapasitet inn i noe som skal passe i racket og kunne bæres og distribueres til de 1000 hjem. Når batteirer er slitt - og det blir de jo. Så koster det en formue å bytte de.

10 litt større bilbatterier vil garantert overgå alle kommersielt tilgjenglig batteripakker hva angår effekt og kapasitet, og de koster snaut 10k i innkjøp. Og de kan lett skiftes ut.

Mvh
OMF
 

OMF

Æresmedlem
Ble medlem
26.02.2002
Innlegg
16.359
Antall liker
9.631
Sted
Bergen
Torget vurderinger
14
Uten at jeg vet så mye om dette lades vel kondensatorene kun ved peaker på frekvensen (50 Hz) på strømnettet i en lineær strømforsyning. Jeg regner med at dette ikke er slik det fungerer ved batteridrift. Ut over det vet jeg ikke noe om denne strømforsyningen er med eller uten kondensatorer.

Mvh
Roysen
Med en vanlig likeretter og 1 faset tilførsel får kondensatorene opplading 2 ganger pr periode. Hvis du har 3-faset tilførsel og en 6 polet bro-likeretter - så får kondensatorene opplading 6 ganger per peridoe - derfor er dette en bedre løsning som gir mindre rippel.


Batteridrift gjør jo at man slipper transformatoren og likeretteren og dermed også rippel fra likeretting. Og man kobler batteriene inn på kondensatorbanken.

Nå er det jo slik at det neppe er batterispenningen som skal bruks "rundt om" inne i forsterkeren - derfor brukes det ofte mange DC-DC regulatorer inne i forsterkeren som også kan skape rippel!

Mvh
OMF
 

Cobra2

Hi-Fi freak
Ble medlem
26.02.2003
Innlegg
5.025
Antall liker
1.161
Sted
Stavanger
Torget vurderinger
76
<<The unloaded battery noise is the pink plot. It is indeed 10dB lower than the blue trace, which was made off a discrete low-noise regulator. However, increasing load current to 35 mA yields the light blue trace for the battery: at least 20dB worse than the regulator! >>
--------
Battery-powered supplies - Page 21 - diyAudio
-------------------------------

Batterier er for portabelt utstyr, og til trøst for dem som ikke kan lage en strømforsyning selv.
 

Vedlegg

OMF

Æresmedlem
Ble medlem
26.02.2002
Innlegg
16.359
Antall liker
9.631
Sted
Bergen
Torget vurderinger
14
Spennende Cobra!

Jeg regner med at "peaken" på støyspekteret til den regulerte skyldes nettfrekvensen på 50 Hz...men hvorfor har batteriforsyningen en peak på 50 Hz...?

Mvh
OMF
 
Y

ymir

Gjest
hei
Hva med å bruke en DC generator (Compound generator?),eventuelt et sveiseaggregat med DC generator?
 
R

Roysen

Gjest
Takker OMF!

Er det noe i påstanden om at bruken av Li-ion batteri kan skape en hurtigere strmforsyning?

Mvh
Roysen
 

OMF

Æresmedlem
Ble medlem
26.02.2002
Innlegg
16.359
Antall liker
9.631
Sted
Bergen
Torget vurderinger
14
Antakelig innstrålt støy? Har ikke lest alt ennå...

CT102 vs batteries

As far as noise is concerned there is no question that nothing beats batteries. We have not been able to measure any self-noise from batteries at all, but CT102 comes very close at a so far unseen measured noise figure of -126dB (IHF A).

Ellers er jo ikke akkurat 8 seriekoblede D batterier en relevant sammenligning i denne sammenhengen.

Når et bilbatterie leverer 600 Ampere med et spenningsfall på 1 eller 2 volt - så gir vel dette en utgangsimpedans på 1-2 mOhm - eller omtrent som regualtoren i linken.


Mvh
OMF
 

OMF

Æresmedlem
Ble medlem
26.02.2002
Innlegg
16.359
Antall liker
9.631
Sted
Bergen
Torget vurderinger
14
Takker OMF!

Er det noe i påstanden om at bruken av Li-ion batteri kan skape en hurtigere strmforsyning?

Mvh
Roysen
Et tviler jeg sterkt på.

Jeg kjenner ikke teknologien på Li-Ion -derimot er det vel helt sikkert tiltenkt en kondensatorbank - og da vil det i så fall være den som avgjør. Batterien vil uansett etterfylle kondisene langt raskere enn noen nettbasert strømforsyning kan.

Mvh
OMF
 

Scrooge

Hi-Fi freak
Ble medlem
07.11.2008
Innlegg
3.008
Antall liker
1.132
Spenningsfallet over et Lithiumbatteri er mindre i forhold til et ordinært blybatteri ved samme strømtrekk, og kan vel dermed oppfattes som "raskere"?

Men med kondensatorbatteriet i "ryggen", så har det kanskje mindre betydning.

Samtidig er det jo verdt å merke seg at produsenten av Roysen's kommende nyvinninger, leveres med Lithiumbatterier. Det er vel neppe noen tilfeldighet....
 

Scrooge

Hi-Fi freak
Ble medlem
07.11.2008
Innlegg
3.008
Antall liker
1.132
Hei!

Hvis du ser litt på verdiene i den testen jeg sendte deg så ser du at et helt vanlig bilbatteri til VW Polo kan levere spissstrøm på 500 Ampere og en effekt på i overkant av 4000 W.
Hva med spenningsfallet ved 500A strømtrekk da?
Litt hypotetisk selvsagt, ettersom det neppe er snakk om såpass store strømtrekk. Men allikevel....
 

bambadoo

Æresmedlem
Moderator
Ble medlem
11.10.2002
Innlegg
22.991
Antall liker
12.486
Sted
Lørenskog
Torget vurderinger
16
Puttet lithium batteri i motorsykkelen. 0.8kg i forhold til 4.8 kg og mer effekt :)
Og lading etc. har gått helt fint.. Bank i bordet.
 
N

nb

Gjest
Når ordene "revolusjonerende" og "high-end" nevnes i samme setning er det god grunn til å skru opp følelsomheten på bulldetektoren et par hakk.

Batteriteknologi er ganske utbredt, brukt i mange sammenhenger og heller ikke et felt hvor Hi-end-HiFi-firmaer ligger heeelt i førersetet skulle jeg tro. Å bruke batteri er vel essensielt bare en måte å få likestrøm på uten å måtte gå veien om en strømforsyning. Selv har jeg svært store problemer med å se poenget.
 
Sist redigert:

Scrooge

Hi-Fi freak
Ble medlem
07.11.2008
Innlegg
3.008
Antall liker
1.132
Enig.
en godt konstruert og riktig dimensjonert strømforsyning, bør vel gjøre jobben mer enn godt nok?
 
R

Roysen

Gjest
Når ordene "revolusjonerende" og "high-end" nevnes i samme setning er det god grunn til å skru opp følelsomheten på bulldetektoren et par hakk.

Batteriteknologi er ganske utbredt, brukt i mange sammenhenger og heller ikke et felt hvor Hi-end-HiFi-firmaer ligger heeelt i førersetet skulle jeg tro. Å bruke batteri er vel essensielt bare en måte å få likestrøm på uten å måtte gå veien om en strømforsyning. Selv har jeg svært store problemer med å se poenget.
Det kom egentlig ikke som noen bombe. Jeg har dog gått mot hva du tror på mange ganger før og lydresultatet har som regel blitt ganske OK likevel. Formuleringen og ordbruken var ikke sitat fra produsenten men min egen.

Når det gjelder lydlige resultater av batteridrift er det temmelig stor forskjell på ulike produkter. Sammenlign et forsterker fra ASR med en fra Jeff Rowland eller for enda større forskjell en fra ASR med et par Dynaudio Arbiter.

Mvh
Roysen
 
N

nb

Gjest
Det kom egentlig ikke som noen bombe. Jeg har dog gått mot hva du tror på mange ganger før og lydresultatet har som regel blitt ganske OK likevel. Formuleringen og ordbruken var ikke sitat fra produsenten men min egen.

Når det gjelder lydlige resultater av batteridrift er det temmelig stor forskjell på ulike produkter. Sammenlign et forsterker fra ASR med en fra Jeff Rowland eller for enda større forskjell en fra ASR med et par Dynaudio Arbiter.

Mvh
Roysen
Hvordan vet du at det er pga batteridrfiten?

Det forrige som var "revolusjonerende" var vel den PC-baserte avspillingssaken som viste seg å være like revolusjonerende som Linux mpd som er tilgjengelig for kroner null for den som ønsker å sette det opp selv.
 
R

Roysen

Gjest
Det har jeg vel ikke påstått, men det er en del av produktet og dets lydsignatur. Så det er medvirkende til sluttresultatet.

Mvh
Roysen
 
N

nb

Gjest
Så det er medvirkende til sluttresultatet.
Alt er vel medvirkende til sluttresulatetet? Jeg synest bare det er merkelig å henge seg opp i en enkelt ting - som f.eks. batteridrift. Det har sikkert sine fordeler og ulemper som alt annet. Friere fra strømnettet blablaba osv, men som vist over kan man fort introdusere noen ulemper også, de snakkes det neppe like høyt om. Det finnes mengder av high-end-utstyr (faktisk nesten alt) som - i følge eierene - fungerer aldeles strålende uten batteridrift. Det i seg selv er en ganske god indikator på at det ikke er der slaget står.
 
R

Roysen

Gjest
Poenget med denne tråden var egentlig å få satt seg litt mer inn i batteridrift for å kunne gå uttalelsene til denne prodsenten litt mer etter i sømmene. Jeg vet av erfaring at batteridrevne forsterkere kan låne j*vlig bra. Så at det ikke fungerer er i hvert fall i mine ører ikke riktig.

Mvh
Roysen
 

OMF

Æresmedlem
Ble medlem
26.02.2002
Innlegg
16.359
Antall liker
9.631
Sted
Bergen
Torget vurderinger
14
Hei!

Hvis du ser litt på verdiene i den testen jeg sendte deg så ser du at et helt vanlig bilbatteri til VW Polo kan levere spissstrøm på 500 Ampere og en effekt på i overkant av 4000 W.
Hva med spenningsfallet ved 500A strømtrekk da?
Litt hypotetisk selvsagt, ettersom det neppe er snakk om såpass store strømtrekk. Men allikevel....
Det er ihvertfall mindre enn 12V - trolig er det snakk om 3-4V, noe som indikerer en impedans som uproblematisk, ihvertfall hvis man har noen kondisen i strømforsyningen.

mvh
OMF
 

Scrooge

Hi-Fi freak
Ble medlem
07.11.2008
Innlegg
3.008
Antall liker
1.132
Poenget med denne tråden var egentlig å få satt seg litt mer inn i batteridrift for å kunne gå uttalelsene til denne prodsenten litt mer etter i sømmene. Jeg vet av erfaring at batteridrevne forsterkere kan låne j*vlig bra. Så at det ikke fungerer er i hvert fall i mine ører ikke riktig.

Mvh
Roysen
Selvsagt fungerer det!

Og poenget med batteridrift er vel i det store og hele å eliminere eventuell støy fra en nettbasert løsning?
Samtidig kan det jo også sies at man med riktig gode løsninger i strømforsyningsdelen, også kan oppnå svært gode og støyfrie resultater.
 

Scrooge

Hi-Fi freak
Ble medlem
07.11.2008
Innlegg
3.008
Antall liker
1.132
Hei!

Hvis du ser litt på verdiene i den testen jeg sendte deg så ser du at et helt vanlig bilbatteri til VW Polo kan levere spissstrøm på 500 Ampere og en effekt på i overkant av 4000 W.
Hva med spenningsfallet ved 500A strømtrekk da?
Litt hypotetisk selvsagt, ettersom det neppe er snakk om såpass store strømtrekk. Men allikevel....
Det er ihvertfall mindre enn 12V - trolig er det snakk om 3-4V, noe som indikerer en impedans som uproblematisk, ihvertfall hvis man har noen kondisen i strømforsyningen.

mvh
OMF
Jada, det er ganske sikkert riktig.

Min lille tanke er dog at et lithiumbatteri med samme størrelse, sannsynligvis vil klare den oppgaven litt bedre?
Uansett vil man vel i begge sammenstillingene også bruke et kondensatorbatteri i tillegg, og da faller jo mye av problemet bort.
 

Gammeln

Overivrig entusiast
Ble medlem
03.09.2007
Innlegg
742
Antall liker
43
Snakker vi her om batteridrift av effektforsterkere? Det er i så fall noe helt annet enn det ASR driver med, der er det kun linjetrinn som drives på batteri.
 
R

Roysen

Gjest
Snakker vi her om batteridrift av effektforsterkere? Det er i så fall noe helt annet enn det ASR driver med, der er det kun linjetrinn som drives på batteri.
Mulig du har rett i det. ASR har vel ingen egen effektforsterker. De har integrerte forsterkere og phono trinn.

Mvh
Roysen
 

mega1

Hi-Fi entusiast
Ble medlem
17.10.2008
Innlegg
453
Antall liker
188
Sted
haugesund område
Torget vurderinger
1
Jeg kjører nesten hele anlegget igjennom en Pure power 2000. Den er en av de beste kjøpene jeg har gjort i anlegget mitt. Du må gjerne google den!
 

Audiomix

Bransjeaktør
Ble medlem
05.07.2004
Innlegg
13.321
Antall liker
5.393
Sted
Kongsberg
Torget vurderinger
31
Hvorfor ikke få produsenten til å lette litt på lokket?
Finne ut hva som er under og ta det derfra.
I mitt hode er batterier til "nødsbruk". Det vil si portabelt utstyr og som back up når nettet går ned.
Og så i biler da. For de som ikke bekymrer seg over å kunne bli stående midt i ingenmannsland med tomt batteri.
 

KJ

Æresmedlem
Ble medlem
10.10.2004
Innlegg
11.586
Antall liker
5.302
Torget vurderinger
1
...
Er det noe i påstanden om at bruken av Li-ion batteri kan skape en hurtigere strmforsyning?
...
Det er tidvis vanskelig å forstå hva det teknisk sett menes med «hurtighet» i hifisammenheng. Ift en strømforsyning så kan vi forledes til å tro at det er snakk om strømforsyningens impedans ved høye frekvenser, dvs hvor induktiv utgangen på strømforsyningen er. Spørsmålet er dermed om Li-ion batterier har høyere eller lavere induktans enn andre batterier og strømforsyninger? Det vet jeg ingen ting om - noen andre?

På den andre siden så bør forsterkeren ha nok lokal avkobling (kondensatorer på kretskortet til forsterkeren, nærmest mulig utgangstrinnet) som sørger for at store strømtrekk ved høye frekvenser ikke gir problemer med stabilitet eller spenningsfall som påvirker ytelsen.

Mht LI-ion så utmerker de seg (som de fleste andre LI-batterier) med jevn spenning over tid/utladning og høy energitetthet. De batteriene som er tilpasset høyt strømuttak/rask utlading (evt også hurtiglading) må også ha utpreget lav indre motstand for å unngå overoppheting. Lav indre motstand betyr igjen at de har lavt spenningsfall ved høye strømuttak - dvs stabil spenning både ift tid, utladning og belastning. Lav indre motstand kan også bety lavt støynivå, men her tror jeg de «kjemien» i batteriet er dominerende uavhengig av motstandsverdien.

Det står litt basic om batteriteknologi/egenskaper på faktasidene til Elfa https://www.elfaelektronikk.no/elfa3~no_no/elfa/init.do?page=services/fact_pages

mvh
KJ
 

Audiomix

Bransjeaktør
Ble medlem
05.07.2004
Innlegg
13.321
Antall liker
5.393
Sted
Kongsberg
Torget vurderinger
31
Batterier er tilpasset bruken. Så skjer det at de "misbrukes" eller at det benyttes feil type.
To eksempler:
Bilbatterier er laget for å kunne gi høy strøm over kort tid.
Såkalte fritidsbatterier er laget for å kunne gi jevn strøm over lang tid.
Den ene typen egner seg ikke som erstatning for den andre.
Hva som bør prioriteres til HiFi er ikke godt å si. Til forforsterkere er trolig den siste kategorien best.
Det blir fort noe søl med batterier. De er langt fra ufarlige. De holder ikke "evig".
Begrens bruken til det som kreves for å operere en remote control:)
Alt annet kan gjøres bedre med 230V/50Hz og tilpasset elektronikk.
 

OMF

Æresmedlem
Ble medlem
26.02.2002
Innlegg
16.359
Antall liker
9.631
Sted
Bergen
Torget vurderinger
14
Det er riktig at bly-batterier har forskjellig bruk - men at de ikke begge kan brukes til "batteri-drift" for et stereoanlegg er å dra det litt langt synes jeg.

Blybatterier er i det store og hele det samme i dag som for 50 år siden. Kapasiteten (Altså Ah) bestemmes i stor grad av hvor mye aktiv masse og syre du putter på. Jo større strømtrekk man har jo større overflate ønsker man at skal kunne reagere. Hvis alle cellene er koblet til hverandre i toppen så vil man feks få ujevn belastning fordi man har mye større strømtrekk i toppen av platene enn neders. Et "bottom lug" batteri hvor annehver celler er koblet sammen i topp og bunn, vil i langt større grad belaste cellene jevnt - og gi lavere spenningsfall ved store strømtrekk.


Men som batteribank i stereosammenheng, er strømtrekket såpåss lite at batteritypen ikke er så viktig, og jeg vil nok tro at prisen pr ah vil være avgjørende.

Mvh
OMF
 
Topp Bunn