G
Gjestemedlem
Gjest
Selger tulleforsikring for flere hundre millioner
El-kjedene tjener flere hundre millioner kroner i året på en forsikring, som er fullstendig overflødig.
I fjor håvet el-kjeden Elkjøp alene inn 352 millioner kroner på kunder som tegnet såkalt trygghetsforsikring.
Expert vil ikke oppgi hvor mye de tjener på forsikringssalg, men røper at inntekten utgjør i underkant av tre prosent av totalomsetningen. I 2007 omsatte selskapet for 10,6 milliarder. Legges det tallet til grunn, tjente Expert i overkant av 300 millioner på forsikringssalget sitt i fjor.
UNØDVENDIG: Forbrukerrådet mener denne typen forsikring er overflødig, og ber kunder vurdere nøye om de virkelig trenger den. Du er nemlig allerede dekket gjennom kjøpsloven og innboforsikringen.
Nå kan man jo forøvrig forstå at forbrukerådet reagerer mot slik unøvvendig bruk av penger. Men jeg ser det litt anderledes. Jeg synest det er utelukkende positivt av folk bruker masse penger på tull og ingenting da det er med på å holde prisene nede for oss andre som handler på Elkjøp, og er også med på å oprettholde den ekstremt gode ordningen Elkjøp har med 30 dagers returrett. (Expert er en svindyr møkkabutikk som man ikke under noen omstendighet bør handle i men det er nå en annen diskusjon).
Så en beskatning på uvitenhet er da ikke noe negativt.
