Trolldom?

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • ralex

    Hi-Fi entusiast
    Ble medlem
    06.04.2006
    Innlegg
    173
    Antall liker
    6
    Sted
    Fredrikstad
    Må bare komme med en liten kjærlighetshistorie. ;D

    Jeg har testet mange ulike forsterkere og blir veldig ofte ikke helt fornøyd. Alltid ett eller annet som ikke stemmer, og hvis jeg blir imponert med en gang jeg setter på en ny forsterker, blir jeg ofte fort lyttetrett. Godt ekempel på ette er ulike klasse D amper.
    En dag hadde jeg på hjemlån en Sugden og etter noen dagers lytting bestemte jeg meg for å handle. Lang leveringstid gjord derimot at jeg begynte å lete på bruktmarkedet.
    Etter flere dagers leting, så jeg endelig en Sugden og ringte selgeren. En hyggelig kar tok telefon, men heldig som jeg var, var den akkurat solgt. Etter litt prat med denne hyggelige karen, viste det seg at han drev et hifi-firma og jaggu i samme by som jeg bor. Han sa han hadde et forsterkersett fra Accustic Arts jeg burde prøve. Jeg spurte forsiktig om prisklasse, for ikke å gjør noe dumt. Settet lå på 82600kr i sort, 80600 i sølv. Altså ca 4 ganger så mye som jeg hadde tenkt til å bruke på en forsterker. Jeg avslo høfflig hans tilbud om å få settet på hjemlån. Men, denne karen insisterte på at jeg burde høre det og ikke noe kjøpepress, bare høre det. Vi bodde jo i samme by og han kunne til og med komme å levere det på døra mi.
    Vel, svak som jeg er og hyggelig som han var, lot jeg meg "overtale".
    Dagen kom, timen kom og "der" ringte det på døra. "Ketil Hansen, Nordic Sound Design" sa han høfflig. Ikke nok med at vi bodde i samme by, hadde felles interesse, med jaggu hadde typen langt hår og hestehale, akkurat som meg sjøl :)

    Mens forsterkersettet fikk noen minutters oppvarming, gjorde vi det samme bare i form av varm kaffe og skravla gikk. :)
    Jeg var umiddelbart ikke imponert. Dette låt da litt kjedelig tenkte jeg.
    Vel, kvelden var over og dagene gikk. Nå skjedde det noe det er lenge mellom hver gang skjer. Jeg ble mer og mer tiltrukket av lyden. Voldsom kraftig og herlig bass, nydelig presis mellomtone og en diskant så behagleig samtidig så oppløst og jeg ble bare ikke lyttetrøtt. Dybde og perspektiv og ro i lyden jeg sjelden har hørt. Cd etter cd gikk og jeg ble mer og mer trollbundet. Hva i huleste er det med den ampen tenkte jeg.
    Vel, etter noen uker kom dagen den skulle tilbake til sin eier.
    Det ble nesten et tårevått farvel, men pengene var rett og slett ikke der, så valgt var dog enkelt.

    Dagene og ukene gikk, jeg prøvde amp. etter amp. i "min prisklasse" men savnet etter Accustic Arts forfulgte meg. Var nesten som om jeg hadde mistet en venn, men bare nesten da :)
    Etter noen måneder med sparing, tenking og savn klarte jeg ikke lenger. Jeg fant frem nummeret, tastet det inn og det ringte. "Hei det er Ketil", sa det i andre enden. Jeg fikk fortalt om mitt ønske og at jeg bare måtte kjøpe dette settet jeg hadde testet, i sort. "Sort er bestillingsvare, men jeg bestiller det gjerne".
    Atter måtte jeg vente og 3 uker gikk. Ikke nok med at fargen jeg ville ha måtte bestilles, men kvalitetstestingen til Accustic Arts er 100 timer per komponent før de sender noe fra seg, og bare det er jo 4 dager.
    En dag ringte Ketil og sa han hadde noe til meg. Gleden tror jeg var til å ta og føle på, så han var ikke treg med å personlig komme på døren og levere det. Endelig var det der. Forsterkeren jeg hadde savnet så lenge, var endelig kommet.
    Nå etter innspilling sitter jeg bare med bredt smil hver eneste gang jeg spiller musikk, og jeg tror jammen jeg har funnet kjærligheten i mitt liv (bortsett fra kona da :) og hører jeg mer musikk nå tror jeg smilet går rundt :)

    Vel, måtte bare dele gleden med dere hifivenner og jeg legger også noen bilder av selve opppakningen, som nesten føltes som tortur i påvente av å starte innspillingen av mine nye venner, og en litt stolt eier av landets eneste sorte Accustic Arts Preamp 1 MK3 og Amp 1 MK2 :)
     

    Vedlegg

    K

    Kaare G. Opsahl

    Gjest
    Fin historie med supre bilder! gratulerer med en pen og sikkert vellydende forsterker :)
     

    rama

    biskopen av holmlia
    Ble medlem
    09.06.2003
    Innlegg
    15.822
    Antall liker
    21.779
    Sted
    oslo
    Torget vurderinger
    17
    gratulerer.
    fine komponenter.

    jeg ser de har danket ut leben, det sier jo litt.
     

    RBN

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    14.05.2007
    Innlegg
    2.434
    Antall liker
    1.598
    Hei
    Kjenner denne historien fra før. Skulle bare låne for å lytte, men så drar det igang igjen. Farlig det :)
    Morsomt at det ordnet seg slik at drømmen ble oppfylt.
    Kos deg med godlyd og spill masse musikk

    Mvh
    RBN
     

    ralex

    Hi-Fi entusiast
    Ble medlem
    06.04.2006
    Innlegg
    173
    Antall liker
    6
    Sted
    Fredrikstad
    Takk takk :) Ja er veldig glad over at ting ordnet seg så jeg fikk kjøpt denne forsterkeren. Tok litt tid, men hva gjør vel det nå :) Er jo også dette som er litt morsomt med HiFi (og skummelt ;D)
     

    el_mariachi

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    28.11.2002
    Innlegg
    5.636
    Antall liker
    397
    Morsom historie, kjenner meg godt igjen for å si det slik.

    Men har du gått fra rør til transistor?
     

    torem

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    20.12.2007
    Innlegg
    3.005
    Antall liker
    847
    Rørende historie og gode bilder. Jeg kjenner ikke merket, men ser veldig bra ut bildene. Disse kunne jeg selv klart å ha i stua:) Og følelsen av å pakke opp noe helt nytt får man ikke ved demobrukt/brukt-kjøp. Hjemlån kan være "skummelt" ja, ikke minst hvis man får ting levert på døra (er jo veldig bekvemt). Håper du beholder kona også:)
     

    Espen R

    Æresmedlem
    Ble medlem
    25.03.2002
    Innlegg
    11.306
    Antall liker
    3.856
    Kan du vennligst skru av topplokket slik at vi får se om det er innmaten til en Rotelforsterker du har kjøpt deg? ;D
     

    ralex

    Hi-Fi entusiast
    Ble medlem
    06.04.2006
    Innlegg
    173
    Antall liker
    6
    Sted
    Fredrikstad
    @ el_mariachi

    :) Ja er nok flere som har opplevd dette :)
    Har hatt en del forskjellig oppgjennom, både rør og transistor men ingenting har gitt meg hva Accustic Arts gjør, være seg rør eller transistor. Jeg er egentlig veldig glad i rør, men denne gangen falt det på transistor. Kan nok ha litt med høyttalernes følsomhet også på 88db/m.

    Prøver nå en WLM - Sonata røramp i stua sammen med B&W CM5, så rør er ikke ut:) Har også en Leben CS-300, men litt lite effekt til de høyttalerne jeg har nå. Funket supert på Klipsch jeg hadde f.eks.

    @torem
    Accustic Arts er nok ikke så kjent her i landet. Er Tysk kvalitet og noen mener det er på høyde om ikke bedre enn Burmeister. Kan ikke bekrefte dette selv. Følelsen av å spare, vente og pakke opp er helt utrolig, selv for oss voksene guttunger :)
    Kona er utrolig lett å ha med å gjøre, så ho gleder seg når jeg er glad, heldigvis :)

    @Espen R

    Rotel du liksom ;D Har vært nedi å sett og det er virkelig Tysk kvalitet av høy klasse. Utrolig ryddig og symetrisk oppsett og kvalitetskomponenter :)
     
    U

    utgatt19288

    Gjest
    Artig med flere som opplever at overgang fra rør til transistor kan være til det bedre.
     

    Elektron

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    14.07.2007
    Innlegg
    1.886
    Antall liker
    120
    Sted
    Bergen
    De var skikkelig flotte. Gratulerer. Man får en spesiell eiefølelse for ting det ligger litt historie bak.

    Elektron
     

    kjetinho

    Overivrig entusiast
    Ble medlem
    22.03.2005
    Innlegg
    788
    Antall liker
    22
    Eg og har sikla litt på desse på nettet, men sjølv om eg føretrekk den billege varianten i sylv, er dei nok litt utanfor min prisklasse. Grattis
     

    SAL

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    05.10.2006
    Innlegg
    3.617
    Antall liker
    4.664
    Torget vurderinger
    10
    Gratulerer med godt valg! Har også vært heldig å få låne pre`n til Accustic Art! Dette var i en periode jeg testet "alt", til prisen var den klart den beste av samtlige pre`s jeg testet, Tysk kvalitet med godlyd uten tvil, likte den faktisk bedre enn Burmester 011!
     
  • Laster inn…

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • Laster inn…
Topp Bunn