Når fortiden innhenter en...

Bjørn.H

Æresmedlem
Moderator
Ble medlem
03.07.2004
Innlegg
24.788
Antall liker
10.264
Torget vurderinger
1
Når fortiden innhenter en...

Det er ikke alltid lett å ta et oppgjør med fortiden. Man ansvarliggjøres i all ettertid, hvis noe er tilstrekkelig betent eller alvorlig. I noen tilfeller slipper man aldri unna, uansett hvor langt tilbake i tid det er. Tromsøs nye ordfører, Jens Johan Hjort har vel "stått til ansvar" for sin bestefars handlinger, men noen slipper ikke taket helt, eller vil akseptere at man i Tromsø igjen har fått ny Høyre ordfører. Tilfeldighetene vil det slik at hans bestefar var med å skipe NS samt var nestleder fram til han brøt med partiet i 1937. Det har uansett ingenting med Tromsøs nye ordfører å gjøre, tross stor Høyre-fremgang ved valget og overgang til kommune-parlamentarisme:

http://www.nordlys.no/nyheter/article5781105.ece

http://www.itromso.no/nyheter/article495580.ece

Arvesynd, kanskje.

For de uopplyste: http://www.ivodefigueiredo.no/Reviews of/Juristkontakt.htm
 

Asbjørn

Rubinmedlem
Ble medlem
26.03.2006
Innlegg
40.745
Antall liker
44.590
Sted
Vingulmǫrk
Torget vurderinger
2
Når fortiden innhenter en...

Høyesterettsadvokat Johan Bernhard Hjort var en vaskeekte krigshelt og en særdeles modig mann. Riktignok var han av preussisk adelsslekt på morssiden og med på å grunnlegge NS, men han brøt med partiet allerede i 1937. Frem mot 1940 var han en forkjemper for økt forsvarsberedskap i Norge. I 1941 publiserte han en artikkel i Rettstidende som slo fast at den tyske invasjonen i Norge var et brudd på folkeretten og at Quisling hadde begått et statskupp i ly av invasjonen. (Terbovens reaksjon: «Das Schwein setzt sich nieder und schreibt einen Artikel») Hjort ble arrestert 21 oktober 1941, satt på Grini og senere sendt til Tyskland for fengsling der. Senere ble han overført til en form for åpen husarrest. Derfra bidro han til å organisere "de hvite bussene" som hentet ut norske fanger fra konsentrasjonsleirene. Etter krigen var han en profilert advokat, blant annet med saker for krigsseilerne og Forbundet av 1948, pluss at han ledet Riksmålsforbundet og var aktiv i Libertas. (http://no.wikipedia.org/wiki/Johan_Bernhard_Hjort)

Mye å være stolt av der, synes jeg. Har ikke sett den videoen det refereres til, men ut fra beskrivelsen i avisartiklene fremstår den bare som kunnskapsløs og infantil.
 

Bjørn.H

Æresmedlem
Moderator
Ble medlem
03.07.2004
Innlegg
24.788
Antall liker
10.264
Torget vurderinger
1
Når fortiden innhenter en...

Ja, jeg synes det er en hel del å være stolt av. Hva man har tenkt på med den videoen, later til å være en svertekampanje av ett eller annet slag.
 
Topp Bunn