Grunnen til at folk flest er fornøyd med MP3?

Valvester

Hi-Fi entusiast
Ble medlem
08.06.2002
Innlegg
166
Antall liker
3
Torget vurderinger
1
Snublet tilfeldigvis over dette her i dag:

http://www.tomatis.no/portal/artikler/musikk.htm

"
...
BARNET MED LYTTEPROBLEMER.

Barn som har lytteproblemer får ikke de fordelene av musikkens virkninger som her beskrevet. I mange tilfeller liker ikke slike barna musikk i det hele tatt eller de velger å ignorere den. Dette har en fornuftig forklaring ut fra det vi vet om at defekt lytteevne betyr uklar, forvrengt eller monoton lydoppfattelse. For barn som mangler evnen til å lytte gir dette store ulemper under prosessene som inngår i språkutviklingen. Disse vil ha alvorlige problemer med å lese, stave, og kanskje også med aritmetikk; de kan få diagnosen manglende læreevne eller dysleksi.

Enten et slikt barn synger på innpust eller på utpust, vil det ha en stemme som ofte høres «ubehagelig» ut. Under tale virker stemmen monoton eller dissonant, som om det snakker på utsiden [«off-key»]. Rytmefølelesen er oppstykket eller i noen tilfeller helt ikkeeksisterende. Det samme gjelder oppfattelsen av tid og rom. Et slikt barn liker ikke klassisk musikk og i særdeleshet misliker det instrumenter som produserer høyfrekvente toner [overtoner ?]. Det refererer til lyden av fiolin som en metallsag; lyden er så smertefull for ørene at kjeve og tenner knipes tett sammen [sets teeth on edge].

Når et slikt barn skal lære å spille et instrument, kan det får problemer med å koordinere hender og føtter. Og på tilsvarende måte som ved tekstlesning, vil også musikknoter bli lest på en sakte måte, med forvirring og stadig feiloppfattelser. Samtidig vil det ofte like å slå trommer og benytte tiden til å lytte på rokk- og diskomusikk, som veldig ofte er alt for høy. «Dette er musikk for døve», sier foreldrene. Nei, det musikken til en som har en dårlig utviklet lytteevne.
...
"

Kan dette forklare at folk flest er like lite interessert i lydkvalitet som i hekling av tvangstrøyer?
At de er noen atonale stakkarer?

;D
 

Valvester

Hi-Fi entusiast
Ble medlem
08.06.2002
Innlegg
166
Antall liker
3
Torget vurderinger
1
Supertramp skrev:
Skjærer man ikke her alle barn over én kam?
Bare man har stor nok kam, går nok det greit nok! 8)

Artikkelen tar sikkert for seg en-eller-annen-form-for-lidelse, men så fornøyd
folk flest er med drittmusikk med elendig lydkvalitet, lukter det av store mørketall!

Verdensbildet til "vanlige folk":

Bruk penga på bil og cabincruiser = OK.
Bruk penga på høykvalitets reproduksjon av musikk = idiot.

Heldigvis kan vi stort sett gi blanke i ignorantene.
 

emotikon

Æresmedlem
Ble medlem
24.10.2004
Innlegg
12.538
Antall liker
3.033
Sted
Trondheim
Torget vurderinger
1
Takk for linken Valvester.

For oss som jobber med barn/ungdom/voksne innen opplæring og formidling av musikk til daglig, er dette noe å tygge på.
Signalene har vært der en stund.
Dette og andre lignende tema er på planen min over innlegg i noe vi kaller "Poliklinisk Hjørne"
Jeg trenger input fra forskjellige vinkler og ståsteder.
Om noen har artikler eller lignende om slike tema, vil jeg sette stor pris på å motta dem i en PM.
 

Valvester

Hi-Fi entusiast
Ble medlem
08.06.2002
Innlegg
166
Antall liker
3
Torget vurderinger
1
Til syvende og sist må vi jo rett og slett være takknemlige for at vi har evnen til
å glede oss over musikk og gjengivelse av sådan.

Det totale sanseapparatet har nok større innvirkning på hvem vi er og
hvordan vi forholder oss til omverdenen enn man skulle tro.

Nå ble det nesten litt seriøst og alvorstungt her inne.
 

emotikon

Æresmedlem
Ble medlem
24.10.2004
Innlegg
12.538
Antall liker
3.033
Sted
Trondheim
Torget vurderinger
1
Valvester skrev:
Til syvende og sist må vi jo rett og slett være takknemlige for at vi har evnen til
å glede oss over musikk og gjengivelse av sådan.

Det totale sanseapparatet har nok større innvirkning på hvem vi er og
hvordan vi forholder oss til omverdenen enn man skulle tro.

Nå ble det nesten litt seriøst og alvorstungt her inne.
Ja, vi skal være glade over den evnen, men vi må også sørge for at kommende generasjoner får mulighet til å gjøre det samme- med de samme evnene.
Musikk har i dag blitt en viktig del av menneskets totale sanseapparat- kanskje alt for mye og for mange steder.
 

baluba

Æresmedlem
Ble medlem
18.02.2009
Innlegg
24.485
Antall liker
15.017
Sted
Kopervik og Bergen
Torget vurderinger
1
Et av de store problemene i dag er at det er ekstremt ukorrekt å innrømme at man ikke har interesse for musikk. Alle skal tilsynelatende være opptatt av musikk, og ingen unge kan vise seg offentlig uten øreplugger eller klokker. Det sier seg selv at så mange faktisk har interesse for musikk.

For 30 år siden var det en ærlig sak å ikke være interessert i musikk. For tyve år siden også. Men i dag er musikk blitt som klær, uten er du naken. Og det er helt feil. Derfor oversvømmes eteren av musikk som er så full av gjenkjennelse at de store massene ikke skal reagere på den som fremmedartet. For det er en ting de uinteresserte ikke liker, og det er uforutsigbar musikk med ukjente elementer. Og for å fortsatt holde "interessen" oppe og omsette musikkavspillere så sørger bransjen for å ikke irritere den uinteressert majoriteten for mye, og lar de bestemme lydbildet i samfunnet istedenfor de som faktisk bryr seg.

Det må bli lov å ikke være interessert i musikk igjen, uten at de som er ærlige skal bli stigmatisert som særinger av den grunn. Det er bare for dumt at det er helt ok å ikke lese bøker, men merkelig å ikke ha musikk på ørene storparten av døgnet.
 
Topp Bunn