Høyttalere Best mulig lyd, for minst mulig penger.

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • Hornlyd

    Musikkglad
    Ble medlem
    01.04.2005
    Innlegg
    20.890
    Antall liker
    13.165
    Torget vurderinger
    10
    MiniDSP med Dirac er litt enklere og i Dirac kan man tweake target curve. I Lyngdorf kan man jobbe med target i ettertid.

    Det skjedde en radikal forandring når Lyngdorf kom med TDAI3400. Her ligger det en fullverdig dsp funksjonalitet i bunn:

    IMG_0199.jpeg
    IMG_0200.jpeg
    IMG_0201.png
    IMG_0202.png
     

    Hornlyd

    Musikkglad
    Ble medlem
    01.04.2005
    Innlegg
    20.890
    Antall liker
    13.165
    Torget vurderinger
    10
    For å få mest lyd pr krone så er det egentlig ikke elektronikken det står på men at man bygger opp et 3 veis system aktivt delt. En ganske rimelig PA delefilter-prosessor og klasse D forsterkermoduler fra ICE eller Hypex gjør jobben. Så må det velges høyttaler løsning og det må gjøres kompetent og bygges kompetent. Om det er horn eller noe annet er ikke viktig bare det gjøres riktig. Da kan man få utrolig god lyd pr krone.
     
    S

    Skipnes

    Gjest
    For å få mest lyd pr krone så er det egentlig ikke elektronikken det står på men at man bygger opp et 3 veis system aktivt delt. En ganske rimelig PA delefilter-prosessor og klasse D forsterkermoduler fra ICE eller Hypex gjør jobben. Så må det velges høyttaler løsning og det må gjøres kompetent og bygges kompetent. Om det er horn eller noe annet er ikke viktig bare det gjøres riktig. Da kan man få utrolig god lyd pr krone.
    Enig. Behringer har en del crossover som fungerer godt
     

    hammershaug

    Overivrig entusiast
    Ble medlem
    20.04.2006
    Innlegg
    1.062
    Antall liker
    1.294
    Sted
    Gausdal
    Torget vurderinger
    5
    Snodig tråd.

    Vi bygger og/eller kjøper enkeltbiter som forhåpentligvis skal bli til noe mer enn summen av delene. Målet er jo et anlegg som spiller subjektivt perfekt. Hva andre måtte mene – eller slakte – er vel strengt tatt ganske irrelevant?

    Valg av vei henger nok sammen med både lommebok, kunnskapsnivå og praktiske ferdigheter. Går man fullt ut DIY, tipper jeg at det handler minst like mye om skaperglede og nysgjerrighet som om økonomi. Annenhåndsverdien på selvbygg er som regel ikke all verden – men med finishen til en viss møbelsnekker på Toten, så hjelper det nok litt.

    Vi er en døende rase, hold hodet over vannet.
    Så en lang video fra den siste messen og tenkte mitt: tung hi-fi er for de gråhårede – eller de hårløse. Så ja… det kan se litt småskummelt ut.
    En annen ting, de fleste satt med nesen ned i telefonen :)







     

    W.Sand

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    02.05.2012
    Innlegg
    3.455
    Antall liker
    5.570
    Sted
    moelv
    Torget vurderinger
    3
    Har hørt svært rimelige høyttalere som låter mer enn ok.
    Med mine grå hår på ryggen vil jeg si at det er de siste 5% med godlyd som er jævlig kostbare. Er da 95% bra nok til å nyte musikken? Hvor mye henger da på lytterommet? I hvertfall ikke promiller som på kabler/ lift etc. ( Misforståelser påregnes) :p
     

    hammershaug

    Overivrig entusiast
    Ble medlem
    20.04.2006
    Innlegg
    1.062
    Antall liker
    1.294
    Sted
    Gausdal
    Torget vurderinger
    5
    Her er du inne på noe helt vesentlig. Hva skal til for å nyte musikken, og er du villig til å bruke et langt liv og mange penger på de siste 5%?
    I verste fall foretas sideforflytninger mens pengene renner ut. Ja, jeg kjenner meg igjen.

    De jeg kjenner som er ekstremt opptatt av musikk har alle ganske ordinære anlegg og er uinteresserte i denne evige jakten. Min bror er en slik. Redaktør i TIDAL og musikksamler hele livet. Spiller på en rimelig Rega og aktive Klipsch. Han er fornøyd.
     

    1/2 Tam

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    30.10.2015
    Innlegg
    8.404
    Antall liker
    8.310
    I ungdommen nøt jeg musikk på Cerwin Vega høyttalere, billig og moro, gikk senere over til slankere oppsett som Bang & Olufsen, stativhøyttalere, det jeg i dag kaller for stilkehøyttalere. Mange bortkastede år med kjedelig lyd. For min del må det være en viss størrelse på anlegget for å få litt engasjement, fot, dynamikk, glede, bass, moro.
     

    Antoine

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    22.09.2022
    Innlegg
    1.305
    Antall liker
    2.101
    Sted
    Oslo
    For min del må det være en viss størrelse på anlegget for å få litt engasjement, fot, dynamikk, glede, bass, moro.
    Det er jo avhengig av hvor stort rom man har og hvor høyt man kan/vil spille. Små anlegg kan absolutt engasjere om de er tilpasset rommet. Dessuten blir pris et tema med størrelse.
     

    1/2 Tam

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    30.10.2015
    Innlegg
    8.404
    Antall liker
    8.310
    Det er jo avhengig av hvor stort rom man har og hvor høyt man kan/vil spille. Små anlegg kan absolutt engasjere om de er tilpasset rommet. Dessuten blir pris et tema med størrelse.
    Kvålsvoll har skrevet litt om dette temaet og det er vel en myte at store høyttalere ikke fungerer i små rom...
    Kan en liten høyttaler bli like bra som en stor
    Store høyttalere låter bedre. De har mer og bedre bass, mere kapasitet til å spille høyt, og – som mange overraskende erfarer – de låter bedre også på lavt lydvolum.
    Hvorfor er det slik, og er det mulig å få til mye av det samme i en liten høyttaler?


    Parametere som karakteriserer en stor høyttaler
    Stor og kraftfull lyd – slagkraft, taktilt – vi føler lyden på kroppen, eksplosiv transientgjengivelse – trommer er som på konsert, realisme, lydnivå som på live konsert når vi vil ha det.
    Og når vi skrur ned lydvolumet, så beholder lyden mye av denne karakteren av realisme og kropp.
    Dette handler om kapasitet, lydfelt og spredningsmønster. Det har med størrelse på lydkilden i forhold til bølgelengden. En stor høyttaler er bedre rett og slett fordi den er stor.
    Skikkelig bass krever størrelse, det har de fleste lydentusiaster erfart. Små, kompakte høyttalere som på papiret lover ekstrem dypbass virker ikke i praksis.
    Men de viktigste forskjellene er i området fra øvre bass og opp i mellomtonen, der instrumentene får kropp og realisme. Faktisk så kan en greie seg med ganske små subwoofere for den dypeste bassen, hvis mellomtonen gjengis med bra membranareal.
    Rent teknisk så er det intensitet i lydfeltet og spredningskontroll som blir bedre når høyttaleren er stor. Intensiteten påvirker hvor kraftfull lyden oppfattes for et gitt lydvolum, mens spredning har betydning for klarhet, begge deler påvirker realisme og kropp for instrumenter og lyder.
    Med en større hornhøyttaler er det mulig å få til veldig god klarhet samtidig som romklang bidrar til å gi lyden størrelse og liv. Kontrollert og begrenset spredning gjør at veldig tidlige refleksjoner dør ut fort – det gir klarhet, mens det sendes mer lydenergi bakover i rommet som gir kraftigere sene refleksjoner – mer liv og rom. Store panelhøyttalere har mye av det samme.
    Kapasitet – hvor høyt en høyttaler kan spille – har mye større betydning enn mange er klar over. Selv ved moderat lydnivå vil en typisk liten hifihøyttaler begynne å komprimere transienter nedover i mellomtonen. Små høyttalere som kan gjengi bass får dårlig kapasitet, dette er fysisk betinget. Slik at selv om kapasitet i seg selv ikke henger sammen med størrelse, så er det ikke mulig å lage en liten høyttaler med dyp bass og samtidig stor kapasitet.
    Hvorfor vil vi ha en liten høyttaler
    Store høyttalere er arti også estetisk – det er imponerende med noe stort og ruvende, som utstråler en slags soliditet og kraft, selv uten lyd.
    Likevel er det tiltalende med noe som er mer elegant, tar mindre plass, mer diskret. Da er det lettere å få til en smakfull innredning der lydanlegget er synlig uten å dominere.
    For mange er det helt uaktuelt med store høyttalere, fordi de tar opp for mye plass og er for dominerende.
    Store høyttalere blir også dyrere rett og slett fordi de er store – dyre å transportere, dyrere å bygge.
    Det er ikke vanskelig å finne små høyttalere i butikken, de fleste du finner er jo faktisk små. Hadde bare lyden vært like bra.
    Liten høyttaler med stor lyd
    Mye av dette er mulig å få til i en liten høyttaler.
    Fullskala lyd blir det ikke, men hvis en senker lydnivået bare litt, så kan det bli ganske bra. Kort lytteavstand, gjerne lite rom, hjelper også.
    Oppskriften for en liten høyttaler med engasjerende og spennende lyd:
    • Separat bassystem
    • Dimensjonere for tilstrekkelig kapasitet
    • Transientgjengivelse
    • Kontrollere spredningen
    En slik høyttaler blir litt forskjellig fra en enkel, firkantet boks.
    Med separat bassystem blir det flere høyttalere, men også bedre fleksibilitet i forhold til plassering og interiør. Og det løser problemet med spredningskontroll ved lave frekvenser, der dette er vanskelig å få til.
    Fasong og utseende blir til innenfor rammer bestemt av teknisk løsning for å ordne spredningskontroll.
    Kapasitet og transientgjengivelse er mye lettere å få til når den lille høyttaleren ikke skal spille bass.
    C2 høyttaleren fra 90-tallet er et eksempel på en liten høyttaler. En 14cm driver dekker mellomtone og ned til 150Hz, hele nedre del av kabinettet er en slags subwoofer med to 17cm drivere montert inni. Hvis denne nederste delen fjernes – fordi bassen ordnes mye bedre med et eksternt bassystem – blir høyttaleren liten.
    C2 høyttaleren
    Dessverre så mangler det helt essensielle lydmessige egenskaper for å få til den engasjerende og levende lyden, den låter flott og fint og smooth, men mangler spark i transientene og kraft nedover i mellomtonen. Spredningen er bred.
    Dette skyldes valg av drivere – denne mellomtonen har feil sort motorsystem for å få til spenstig og levende transientgjengivelse. Dette er ikke en designfeil, det er et resultat av valg som er gjort i forhold til den lyden høyttaleren skulle ha. 99% av høyttalere du finner i en butikk er laget etter dette lydidealet.
    F1 er noe helt annet. Her er det smekk og spenst og liv, ned til rundt 60Hz der den ruller av. Kapasitet er tilstrekkelig for fullt lydnivå i et lite rom. Spredningen er ganske bred nedover i frekvens, diskanthornet gir kontrollert og presis spredning i øvre mellomtone og diskant. Men denne høyttaleren er ikke så liten.
    F1 er litt for stor til å være en liten høyttaler.
    F2 har en litt annen lydkarakter, og det større hornet gir bedre spredningskontroll lenger ned i frekvens. Her får du et presist tredimensjonalt lydbilde med realistiske proporsjoner, og i praksis ubegrenset kapasitet, det låter aldri anstrengt uansett hvor høyt det spilles. Men F2 er definitivt ikke en liten høyttaler.
    F2 blir fort dominerende i et lite rom.
    V6 er en veldig liten Compact Horn subwoofer. To slike passer bra som bassystem for den lille høyttaleren. De tar liten plass og er fleksible med hensyn til plassering.
    V6 subwooferen gir mulighet for skikkelig bass i lite format.
    Da trenger vi en liten høyttaler som kan spille fra rundt 120Hz og oppover. Som er litt som en F2 som ikke kan spille veldig høyt.
    Nytte
    Denne lille høyttaleren vil koste mer enn de fleste ser for seg å bruke på lyd, og det følger med en historie om lydmessige kompromisser; kan ikke spille høyt.
    En liten høyttaler med kurante spesifikasjoner som spiller fra 120hz kan fås for omtrent det en tank bensin koster. Du kan få en høyttaler med jevn frekvensrespons og jevn spredning, som riktignok ikke kan spille høyt, men det var jo litt av poenget her – den trenger ikke spille høyt. Dette kan kjøpes i hvilken som helst butikk, rett fra lager, enkelt og raskt. På papiret kan det være vanskelig å se hva som kan bli så veldig mye bedre.
    Alle kan høre at lyden er forskjellig, men hva utgjør dette i praksis når en hører på musikk eller ser en dokumentarfilm.
    Det er ofte slik, at først når en mister noe en tar for gitt, så melder savnet seg. Slik at om du har god og engasjerende lyd hjemme, og kommer på besøk hos noen, så legger du med en gang merke til at her mangler det noe essensielt. Da skjønner du at lydkvalitet har avgjørende betydning for opplevelsen.
    Dette handler om mye mer enn klarere og mer tydelig dialog i filmer, eller flere detaljer fra favorittmusikken.

    Kategorier2-kanal hifi, Hjemmekino, Høyttalere, Lydteknikk, NO, Subwoofere og bass-systemerStikkordaudio, hifi, hjemmekino, stereoInnleggsnavigasjon
    Forrige innlegg
     

    Antoine

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    22.09.2022
    Innlegg
    1.305
    Antall liker
    2.101
    Sted
    Oslo
    Det synes jeg var grov generalisering. De kan f.eks inneha et hav av detaljer, men mangle punch, dypbass osv.

    Vel, etter min 30 års erfaring er det detaljer gjennomgående det som mangler når jeg hører på "rimelige" høyttalere. Det hadde jo vært fantastisk om det ikke det stemte og kunne spart masse penger. Det er en grunn til at noe koster det dobbelte av det andre. Punch og dypbass er ikke like kostbart imo.
     

    Antoine

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    22.09.2022
    Innlegg
    1.305
    Antall liker
    2.101
    Sted
    Oslo
    Kvålsvoll har skrevet litt om dette temaet og det er vel en myte at store høyttalere ikke fungerer i små rom...
    Ja, det er jeg enig i. En stor høyttaler kan fungere i små rom. Men for egen del så har jeg prøvd begge deler flere ganger. Og det er ikke størrelsen som har avgjort bytter for meg. Begge deler kan fungere og særlig med subwoofer. Spillestil og kvaliteten avgjør. Jeg har hatt større høyttalere som spiller med mindre engasjement enn små høyttalere. Hovedårsaken til at jeg har hatt stativhøyttalere noen ganger er pris. Gulvstående er ofte mye dyrere enn stativmodeller og i valget mellom en stativhøyttaler og en gulvstående i samme pris synes jeg de små i en klasse over er best så lenge de kan spille høyt nok i rommet. Hadde det vært lik pris så hadde jeg selvsagt valgt større høyttalere fordi de har noen fordeler i bassgjengivelse så klart.
     

    ufo

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    12.02.2016
    Innlegg
    2.246
    Antall liker
    1.378
    en stor høyttaler har mye større baffel og er derfor mer direksjonell, trenger bare litt større avstand for å summere, ala horn.
    aldri skjønt greia alle audiophile kanalene prater om "den er for stor for rommet", hva da, for mye punch? om rom-moder og mye lavfrekvens krøller til noe så kan man bare legge inn en avrulling.
    imo stativhøyttalere + sub blir aldri det samme som en stor 3-4-veis.
     

    Antoine

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    22.09.2022
    Innlegg
    1.305
    Antall liker
    2.101
    Sted
    Oslo
    Det synes jeg var grov generalisering. De kan f.eks inneha et hav av detaljer, men mangle punch, dypbass osv.
    Kunne vært interessant å høre hvilke rimelige høyttalere du mener er veldig detaljerte i forhold til dyrere høyttalere.
     

    PederP

    Æresmedlem
    Ble medlem
    27.04.2019
    Innlegg
    13.094
    Antall liker
    32.501
    Sted
    Nordvest på Jæren
    Torget vurderinger
    8
    Kunne vært interessant å høre hvilke rimelige høyttalere du mener er veldig detaljerte i forhold til dyrere høyttalere.
    Gamle fulltoneelement frå Seas med papirmembran kan ver knakande gode, men har begrensingar i frekvensfløyane, og lydtrykk sjølvsagt.
     

    bambi

    Æresmedlem
    Ble medlem
    27.01.2011
    Innlegg
    19.361
    Antall liker
    17.957
    Sted
    Sølvbyen
    Hvis man har naboer og bruker anlegget mye sent på kvelden kan kanskje små høyttalere være en bedre løsning allikevel.
     

    Bergfinn

    Æresmedlem
    Ble medlem
    22.07.2013
    Innlegg
    10.061
    Antall liker
    15.457
    Sted
    Oslo
    Torget vurderinger
    7
    Jeg har ca 400 kg høyttaler totalt, høyre og venstre side....på ca 18 m2
    2 meter lytteavstand, og synes det fungerer veldig bra.

    Riktignok er høyttalerne designet akkurat til dette rommet, samt lytteavstand.

    Så JA, store talere kan fungere bra i mindre rom.
     

    W.Sand

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    02.05.2012
    Innlegg
    3.455
    Antall liker
    5.570
    Sted
    moelv
    Torget vurderinger
    3
    Kunne vært interessant å høre hvilke rimelige høyttalere du mener er veldig detaljerte i forhold til dyrere høyttalere.
    Eks.: LS3/ 5a, Quad S2, Seas Coax, Mechano 23. Små høyttalere kan være både detaljerte og oppløste. Eirin hadde nettopp en video om dette. Alle høyttalere innehar kompromisser.
     

    PederP

    Æresmedlem
    Ble medlem
    27.04.2019
    Innlegg
    13.094
    Antall liker
    32.501
    Sted
    Nordvest på Jæren
    Torget vurderinger
    8
    Ikke for meg, liker bedre å ha lyden i rommet rundt meg. 🙂
    Det trur eg dei fleste likar, men her var det snakk om speling seint på kvelden (når ein ikkje er åleine i øydemarka).
    Då kan eit par gode høyretelefonar ver eit godt alternativ. Legg merke til at eg sa alternativ til høgtalarar. :)
     

    bambi

    Æresmedlem
    Ble medlem
    27.01.2011
    Innlegg
    19.361
    Antall liker
    17.957
    Sted
    Sølvbyen
    Det trur eg dei fleste likar, men her var det snakk om speling seint på kvelden (når ein ikkje er åleine i øydemarka).
    Då kan eit par gode høyretelefonar ver eit godt alternativ. Legg merke til at eg sa alternativ til høgtalarar. :)
    Jeg skjønner hva du mener, men for meg hadde et par mindre høyttalere som ikke spiller med like mye bass vært en bedre løsning. :)
     

    Singh

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    10.08.2006
    Innlegg
    2.063
    Antall liker
    2.479
    Torget vurderinger
    2
    Hva med Dali Royal Menuet høyttalere, små og god lyd for lite penger. Men ikke dyp bass, men er forholdsvis allsidige. Dette var også en høyttaler Knut Vadseth stadig kom tilbake til. Bruker selv ett par i hjemmekontor oppsettet.
     

    Bergfinn

    Æresmedlem
    Ble medlem
    22.07.2013
    Innlegg
    10.061
    Antall liker
    15.457
    Sted
    Oslo
    Torget vurderinger
    7
    Har hørt flere små stativ talere som låter veldig bra, men da gjerne i mindre rom med forholdsvis kort lytte avstand.
    Har hatt mengder av ProAac, Dynaudio etc. etc. stativ talere, og man kan fint venne seg til slik lyd disse presenterer.
    Til og med akseptere å leve med.

    Men når man har hørt x antall virkelig voksne systemer, med "uendelig" kapasitet
    riktig og vellykket konstruksjon, så blir aldri små talere min greie i mitt voksne liv.

    ...ble forresten voksen etter passert 50.
    Har sikkert en annen oppfatning om akkurat det når jeg runder 70.

    🤭 ;)
     

    hammershaug

    Overivrig entusiast
    Ble medlem
    20.04.2006
    Innlegg
    1.062
    Antall liker
    1.294
    Sted
    Gausdal
    Torget vurderinger
    5
    Hva med Dali Royal Menuet høyttalere, små og god lyd for lite penger. Men ikke dyp bass, men er forholdsvis allsidige. Dette var også en høyttaler Knut Vadseth stadig kom tilbake til. Bruker selv ett par i hjemmekontor oppsettet.
    En vakker, liten høyttaler med god lyd. Lånte med meg et sett i hine hårde dager, som deltidsansatt i Hifiklubben. Mangelen på bass var tydelig i min stue. I et hjemmekontor, sikkert fortreffelig.
     

    W.Sand

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    02.05.2012
    Innlegg
    3.455
    Antall liker
    5.570
    Sted
    moelv
    Torget vurderinger
    3
    Har hørt flere små stativ talere som låter veldig bra, men da gjerne i mindre rom med forholdsvis kort lytte avstand.
    Har hatt mengder av ProAac, Dynaudio etc. etc. stativ talere, og man kan fint venne seg til slik lyd disse presenterer.
    Til og med akseptere å leve med.

    Men når man har hørt x antall virkelig voksne systemer, med "uendelig" kapasitet
    riktig og vellykket konstruksjon, så blir aldri små talere min greie i mitt voksne liv.

    ...ble forresten voksen etter passert 50.
    Har sikkert en annen oppfatning om akkurat det når jeg runder 70.

    🤭 ;)
    Enig, ingenting erstatter ekte romfylde.
     

    bambi

    Æresmedlem
    Ble medlem
    27.01.2011
    Innlegg
    19.361
    Antall liker
    17.957
    Sted
    Sølvbyen
    En skikkelig nærfeltsløsning er ideelt til det, men uten dypbass selvfølgelig.
    Det er kanskje litt påkrevd for å kunne slappe av med lyd sent på kvelden uten å være redd for å plage naboer. Men blir litt usikker når jeg tenker på det, for jeg har allerede ganske følsomme høyttalere som sies å være et kriterie for å låte bra på lavt volum. Kanskje det handler om å optimalisere det jeg har, framfor å prøve noe helt annet. Ellers kunne jeg sikkert levd med både gulvstående og stativhøyttalere og vekslet etter humøret. Hender jeg har lyst på noe som bare er mer raffinert, og tegner opp store lydbilder f.eks. med presis diskant og mye detaljer.
     

    Armand

    Bransjeaktør
    Ble medlem
    13.08.2005
    Innlegg
    3.625
    Antall liker
    9.744
    Sted
    Kongsberg
    Men blir litt usikker når jeg tenker på det, for jeg har allerede ganske følsomme høyttalere som sies å være et kriterie for å låte bra på lavt volum.
    Jeg skjønner ikke hvorfor dette skal være riktig?
    Ja, følsomme høyttalere vil spille høyere på samme volum, og vil dermed fungere bedre på forsterkere med begrenset effekt. Men jeg ser ikke problemet med å mate en lite følsom høyttaler med mer effekt for å oppnå samme lydtrykk.
     

    parafinoksen 2.0

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    29.04.2024
    Innlegg
    1.687
    Antall liker
    4.482
    Sted
    Sted
    Det er kanskje litt påkrevd for å kunne slappe av med lyd sent på kvelden uten å være redd for å plage naboer. Men blir litt usikker når jeg tenker på det, for jeg har allerede ganske følsomme høyttalere som sies å være et kriterie for å låte bra på lavt volum. Kanskje det handler om å optimalisere det jeg har, framfor å prøve noe helt annet. Ellers kunne jeg sikkert levd med både gulvstående og stativhøyttalere og vekslet etter humøret. Hender jeg har lyst på noe som bare er mer raffinert, og tegner opp store lydbilder f.eks. med presis diskant og mye detaljer.
    Ellers funker det jo med loudness. Sett inn en Wiim-streamer i systemet f.eks. som du kan koble optisk til dac osv., så har du eq-muligheter. Sitter du u tillegg inntil bakveggen, får du maks basstrykk, og du vil kjenne bassen uten å måtte spille høyt.
     

    bambi

    Æresmedlem
    Ble medlem
    27.01.2011
    Innlegg
    19.361
    Antall liker
    17.957
    Sted
    Sølvbyen
    Jeg skjønner ikke hvorfor dette skal være riktig?
    Ja, følsomme høyttalere vil spille høyere på samme volum, og vil dermed fungere bedre på forsterkere med begrenset effekt. Men jeg ser ikke problemet med å mate en lite følsom høyttaler med mer effekt for å oppnå samme lydtrykk.
    At det er en fordel med følsomme høyttalere er jo et argument eller en påstand som dukker opp hele tiden, og på forskjellige steder når det er snakk om å finne høyttalere som er gode på lavt volum. Og det er jo ikke snakk om å spille høyt, eller nødvendigvis forsterkere med begrenset effekt heller. Anekdotisk, men når jeg hadde Klipsch Cornwall III og drev den med en 250 watts Krell forsterker husker jeg fortsatt at en av de tingene jeg likte med den komboen var nettopp hvor levende musikk og film låt på lavt volum i sene nattetimer, mens Tannoy Arden som er omtrent like store og også har en 15", dog med lavere følsomhet liksom ikke våknet helt før den fikk spille på litt høyere volum. Så jeg vet ikke om det bare er en subjektiv oppfatning som flere tydeligvis deler, men for meg virker det på en måte riktig at følsomme høyttalere låter mer engasjerende på lavt volum?

    Det kan jo også være at mange ikke tar seg bryet med å kjøpe forsterkere med betydelig mer effekt også, når de kjøper seg høyttalere med lav følsomhet. For min del vil jeg gjerne bruke den integrerte jeg allerede har, eller aller helst få det gamle EC forsterkersettet jeg overtok fra gamlingen opp og gå igjen. :)
     

    bambi

    Æresmedlem
    Ble medlem
    27.01.2011
    Innlegg
    19.361
    Antall liker
    17.957
    Sted
    Sølvbyen
    Ellers funker det jo med loudness. Sett inn en Wiim-streamer i systemet f.eks. som du kan koble optisk til dac osv., så har du eq-muligheter. Sitter du u tillegg inntil bakveggen, får du maks basstrykk, og du vil kjenne bassen uten å måtte spille høyt.
    Jeg har jo bass og diskant kontroller på forsterkeren jeg bruker nå, men ingen loudness knapp. Har åpen stueløsning med flere meter åpent rom bak meg, og er ikke så lysten på å kjøpe en streamer egentlig. Får se hva jeg gjør, men kan hende løsningen med to høyttalersett er noe jeg kan leve med en stund eventuelt. :)
     

    KMR

    Hi-Fi entusiast
    Ble medlem
    16.09.2012
    Innlegg
    303
    Antall liker
    286
    Sted
    Fyresdal
    Torget vurderinger
    0
    At det er en fordel med følsomme høyttalere er jo et argument eller en påstand som dukker opp hele tiden, og på forskjellige steder når det er snakk om å finne høyttalere som er gode på lavt volum. Og det er jo ikke snakk om å spille høyt, eller nødvendigvis forsterkere med begrenset effekt heller. Anekdotisk, men når jeg hadde Klipsch Cornwall III og drev den med en 250 watts Krell forsterker husker jeg fortsatt at en av de tingene jeg likte med den komboen var nettopp hvor levende musikk og film låt på lavt volum i sene nattetimer, mens Tannoy Arden som er omtrent like store og også har en 15", dog med lavere følsomhet liksom ikke våknet helt før den fikk spille på litt høyere volum. Så jeg vet ikke om det bare er en subjektiv oppfatning som flere tydeligvis deler, men for meg virker det på en måte riktig at følsomme høyttalere låter mer engasjerende på lavt volum?

    Det kan jo også være at mange ikke tar seg bryet med å kjøpe forsterkere med betydelig mer effekt også, når de kjøper seg høyttalere med lav følsomhet. For min del vil jeg gjerne bruke den integrerte jeg allerede har, eller aller helst få det gamle EC forsterkersettet jeg overtok fra gamlingen opp og gå igjen. :)
    Her er vel hvordan høyttaler er tunet også ein faktor. Klipsch er i min erfaring veldig underholdende,engasjerende,livlig og rett og slett morsomt å spille musikk på. Har hatt rf7 mange år nå og har hatt div annet innom, men det er liksom noe eget med klipsch lyden og er kanskje eneste høyttaler jeg virkelig får fot av på lavt/middels volum, til gjengjeld så kan det jo bli litt slitsomt på visse sanger på veldig høyt volum da men. Vanskelig å få i både pose og sekk tror jeg 🙂
     

    bambi

    Æresmedlem
    Ble medlem
    27.01.2011
    Innlegg
    19.361
    Antall liker
    17.957
    Sted
    Sølvbyen
    Her er vel hvordan høyttaler er tunet også ein faktor. Klipsch er i min erfaring veldig underholdende,engasjerende,livlig og rett og slett morsomt å spille musikk på. Har hatt rf7 mange år nå og har hatt div annet innom, men det er liksom noe eget med klipsch lyden og er kanskje eneste høyttaler jeg virkelig får fot av på lavt/middels volum, til gjengjeld så kan det jo bli litt slitsomt på visse sanger på veldig høyt volum da men. Vanskelig å få i både pose og sekk tror jeg 🙂
    Ja, det er flere som sier at Klipsch låter bra på lavt volum egentlig. Hender bare at jeg savner litt raffinement, og at jeg føler bassen kan bli i meste laget sent på kvelden, selv om jeg spiller lavt. :)
     
    • Liker
    Reaksjoner: KMR

    KMR

    Hi-Fi entusiast
    Ble medlem
    16.09.2012
    Innlegg
    303
    Antall liker
    286
    Sted
    Fyresdal
    Torget vurderinger
    0
    Ja, det er flere som sier at Klipsch låter bra på lavt volum egentlig. Hender bare at jeg savner litt raffinement, og at jeg føler bassen kan bli i meste laget sent på kvelden, selv om jeg spiller lavt. :)
    Ja med tanke på naboer så er det ikke optimalt da 😜
     

    HC

    Hi-Fi freak
    Ble medlem
    02.05.2002
    Innlegg
    4.593
    Antall liker
    3.572
    Torget vurderinger
    18
    Jeg har jo bass og diskant kontroller på forsterkeren jeg bruker nå, men ingen loudness knapp. Har åpen stueløsning med flere meter åpent rom bak meg, og er ikke så lysten på å kjøpe en streamer egentlig. Får se hva jeg gjør, men kan hende løsningen med to høyttalersett er noe jeg kan leve med en stund eventuelt. :)
    RME ADI-2 dac'ene har en loudness funksjon som gradvis virker på lave volum. Jeg er ikke klar over andre bokser som har dette, vanligvis er det enten eller. Uansett, jeg lytter en god del på lave volum og min ADI-2 Pro FS funker veldig bra til dette.
     

    bambi

    Æresmedlem
    Ble medlem
    27.01.2011
    Innlegg
    19.361
    Antall liker
    17.957
    Sted
    Sølvbyen
    RME ADI-2 dac'ene har en loudness funksjon som gradvis virker på lave volum. Jeg er ikke klar over andre bokser som har dette, vanligvis er det enten eller. Uansett, jeg lytter en god del på lave volum og min ADI-2 Pro FS funker veldig bra til dette.
    Takk, skal skrive meg det bak øret hvis jeg ender med en helt analog forsterkerløsning, som jeg håper på. :)
     
  • Laster inn…

Diskusjonstråd Se tråd i gallerivisning

  • Laster inn…
Topp Bunn