Fredags kveld og kjerringa traff bingen.
Fikk tlf i dag fra nextgentel som ville selge meg et billig abonnement på internet og tv tjenester. Selgeren mente han kunne spare meg for 7 - 8 hundre pr mnd minst. Også prøver jeg finne ut hva nextgentel selger egentlig. De selger bredbånd selvfølgelig og kan også levere tv tjenester. De er fra Riks tv.
Så prøvde jeg finne ut av signalkvaliteten. Etter å ha jobbet en halv time med chatgpt finnes nada. Det finnes for Telenor signalene jeg har i dag og det finnes også eksterne målinger på bakkenettet til Riks Tv fra 2019 som viser 192 MHz. Det er jo bra!
Telenor oppgir sine data som også stemmer overens med eksterne målinger.
For Nextgentel + riks tv over bredbånd finnes intet. Tør jeg gå over?
Jeg er ikke av den typen som gjemmer bort tv aparatet og mener det ikke hører hjemme sammen med stereoanlegget. Derfor bryr jeg meg. TV er en naturlig del av hverdagen som øvrige kilder. Noe annet ville hvert trist. Når NRK sender i sin beste oppløsning over eteren skal man liksom ikke nyte dette på best mulig måte gjennom sine påkostede stereoanlegg? Nei, det forstår jeg lite av. Og for å si det sånn, bruk av streamingtjenester og repriser på app låter jo ræva sammenlignet med direkte tv og prøver suksessivt å unngå dette. Unntaket er om man gjør opptak på harddrive som gir samme oppløsning som direkte. De nyeste tv boksene har ikke hard drive og de går over på sky lagring ved opptak med komprimert kvalitet sammenlignet med lineær tv. Ubrukelig og sørgelig utvikling.
Vel, har vurdert å sende noen tekniske spørsmål ti Nextgentel som går over selgers forståelse for å sikre svar fra teknisk kompetent. Om de ikke kan oppdrive svar for sine tekniske verdier for tv og radio (de viktigste kanalene) lar jeg vær.
Tenkte kanskje dette var nyttig for fler en fredagskveld