Resultater 1 til 13 av 13
Abonnér på denne tråden
 1. #1
  knutinh
  Guest

  Gyldige tester

  På dette forum framsettes det mange påstander som fører til debatt og sinne. Jeg lurer på hvordan man kan innsnevre problemstillinger til håndterbart format.


  Hypotesen min er at signalet presentert på inngangen til slutt-trinn kan tas opp og reproduseres på inngangen til en helt annen slutt-forsterker for sammenligning uten å innføre tap. Dette forutsetter en transparent opptakskjede.


  Er det noen som har positive erfaringer med "dempeføtter", grønn tusj, antistatisk spray, etc som mener at denne effekten ikke kan høres dersom man gjør et høykvalitets opptak av analogsinalet fra CD-spiller?

  Hvis jeg gjør et opptak av en vanlig CD-spiller som utsettes fra vibrasjoner og har biltema nettledning/spdif tilkoblet en god DAC og ADC til PC, er det noen som hevder de vil høre forskjeller etter nivå og frekvens-utjevning relativt originalen?

  -k

 2. #2
  Hifi Freak Vidar Øierås's Avatar
  Ble medlem
  Jan 2003
  Innlegg
  3,200
  Tagget i
  0 Innlegg
  Album
  1

  Re: Gyldige tester

  Utfordringen med å teste CD'er og forskjellige forsterkere, er at man begrenses til kun å analysere impulsrespons og frekvensrespons. Hadde det vært mulig å kjøre to CD'er på samme klokka, men ha to analogutganger - en for hver CD, ville det sansynligvis vært mulig å sammenlignet signalene direkte, og trukket det ene fra det andre. Sitter man igjen med et signal da, så er det forskjell.

  Testing av signalkabler inn på forsterkere kan jo kjøres parallellt, men det oppstår alltid en fasedreining og tidsforsinkelser som gjør at en direkte sammenligning med komparator aldri vil gi 0 signal ut selv om begge forsterkerne skulle vært identiske.

  I mine forsøk på å teste kabler, har jeg benyttet samme signalkilde med en splitter som fordeler signalene ut på hver sin type kabler. Man kan enkelt lage en belastning som tilsvarer inngangen på en forsterker. Da kan man med komparator måle om det er forskjell.

  Selvsagt forutsetter måleresiltatet at man baserer segpå teorien om at det signalet man får ut og hører på representerer det signale man mater inn i lydkjeden. Enkel matematikk, 2+2, forteller oss det.

  Slik vil man kunne gi et gyldig, pålitelig, og umotstridelig måleresultat.

  Vidar
  Lyset går raskere enn lyden. Det er derfor de fleste mennesker virker opplyste inntil du hører de snakke....

 3. #3
  Ronny_D
  Guest

  Sv: Gyldige tester

  Sitat Sitat fra knutinh

  Hypotesen min er at signalet presentert på inngangen til slutt-trinn kan tas opp og reproduseres på inngangen til en helt annen slutt-forsterker for sammenligning uten å innføre tap. Dette forutsetter en transparent opptakskjede.

  -k
  A/D >> opptak>>D/A HELT UTEN tap?
  eller innføring av "tilleggs-signatur"?
  pre ringing for høy oppsampling ?

 4. #4
  knutinh
  Guest

  Sv: Gyldige tester

  Sitat Sitat fra Obsolete Audio
  Sitat Sitat fra knutinh

  Hypotesen min er at signalet presentert på inngangen til slutt-trinn kan tas opp og reproduseres på inngangen til en helt annen slutt-forsterker for sammenligning uten å innføre tap. Dette forutsetter en transparent opptakskjede.

  -k
  A/D >> opptak>>D/A HELT UTEN tap?
  eller innføring av "tilleggs-signatur"?
  pre ringing for høy oppsampling ?
  Jeg mener innenfor praktiske termer, ikke absolutt. Hvis man tester et system med 20kHz båndbredde, 16bit og en gitt klokkepresisjon så er det sannsynligvis tilstrikkelig med endelig presisjon måleutstyr for å avdekke alle svakheter?

  -k

 5. #5
  Hifi Freak
  Ble medlem
  Oct 2004
  Innlegg
  9,378
  Tagget i
  3 Innlegg

  Sv: Gyldige tester

  Sitat Sitat fra knutinh
  Sitat Sitat fra Obsolete Audio
  Sitat Sitat fra knutinh

  Hypotesen min er at signalet presentert på inngangen til slutt-trinn kan tas opp og reproduseres på inngangen til en helt annen slutt-forsterker for sammenligning uten å innføre tap. Dette forutsetter en transparent opptakskjede.

  -k
  A/D >> opptak>>D/A HELT UTEN tap?
  eller innføring av "tilleggs-signatur"?
  pre ringing for høy oppsampling ?
  Jeg mener innenfor praktiske termer, ikke absolutt. Hvis man tester et system med 20kHz båndbredde, 16bit og en gitt klokkepresisjon så er det sannsynligvis tilstrikkelig med endelig presisjon måleutstyr for å avdekke alle svakheter?

  -k
  Det ser ikke akkurat ut som menigheten er særlig opptatt av testers evt. gyldighet, eller for den saks skyld verifiserbarhet ... hva det enn kan komme av.
  Begrepet transparens iht. f.eks. de svenske Ljutekniska selskapet, har jo også fått en del motbør av menigheten. Jeg har en liten misstanke at store deler av menigheten rett og slett ikke ønsker resultater som gir «for lite rom» for fortolkining, for ikke snakke om egne erfaringer, som etterhvert ser ut til å være det eneste «gyldige».

  mvh
  KJ
  You can get away with anything if you give it a good tune

 6. #6
  knutinh
  Guest

  Sv: Gyldige tester

  Sitat Sitat fra KJ
  Det ser ikke akkurat ut som menigheten er særlig opptatt av testers evt. gyldighet, eller for den saks skyld verifiserbarhet ... hva det enn kan komme av.
  Begrepet transparens iht. f.eks. de svenske Ljutekniska selskapet, har jo også fått en del motbør av menigheten. Jeg har en liten misstanke at store deler av menigheten rett og slett ikke ønsker resultater som gir «for lite rom» for fortolkining, for ikke snakke om egne erfaringer, som etterhvert ser ut til å være det eneste «gyldige».

  mvh
  KJ
  Enkelte har overbevisninger som nok gjør at ingen argumenter (eller "sikre" testmetodikker) kan endre deres mening. Men jeg ser mange som i større eller mindre grad godtar en vitenskaplig tilnærming til spørsmål som kommer opp.

  I mine øyne er det interessant at mannen bak Linn ikke greide å bekrefte hørbare forskjeller når Sonys AD/DA-teknologi anno 1982 ble patchet inn i lydkjeden. Nesten uansett hvor (u)gyldig man måtte mene at den testen var så sier det noe om de reelle kravene hørselen vår setter til slike komponenter.

  -k

 7. #7
  Hifi Freak SAL's Avatar
  Ble medlem
  Oct 2006
  Innlegg
  2,463
  Tagget i
  1 Innlegg
  Torget
  1

  Gyldige tester

  Tror ikke foreningen Jegtrorikkehvajeghørerførjegharmåltdet klarer å få mer enn ca. 10 medlemmer her på forumet. Kanskje derfor den dårlige responsen?
  APL DTR-Master
  APL DSD-Master
  APL HAS-Master.
  APL Gravitas NB-Master
  APL cables.

 8. #8
  kbwh
  Guest

  Gyldige tester

  At flertallet audiofile ikke har filla peiling på hva som diskuteres i denne tråden får vi bare leve med.

 9. #9
  knutinh
  Guest

  Gyldige tester

  Sitat Sitat fra SAL
  Tror ikke foreningen Jegtrorikkehvajeghørerførjegharmåltdet klarer å få mer enn ca. 10 medlemmer her på forumet. Kanskje derfor den dårlige responsen?
  Jeg tror ikke JegGreierIkkeÅLeseHvaAndreSkriverSåJegAvskriverD emSomMåleFrikerUtenLydInteresseKlubben vil komme noen steder i lydgjengivelse uten bidrag fra nettopp dem som vet opp og ned på et voltmeter heller da.

  -k

 10. #10
  Hifi Freak SAL's Avatar
  Ble medlem
  Oct 2006
  Innlegg
  2,463
  Tagget i
  1 Innlegg
  Torget
  1

  Gyldige tester

  Knutinh. Godt du lever, trodde du hadde gitt deg! Du vet du ikke skal bruke store bokstaver mitt i ett navn eller ord? Dette er i følge språkforskere, så da vet du dette er riktig! Kan skaffe dokumentasjon om ønskelig.

  PS. Tror ikke det har noe å si på lyden om voltmeteret ligger opp eller ned, eller er det rett og slett opptakskravet i klubben deres?
  APL DTR-Master
  APL DSD-Master
  APL HAS-Master.
  APL Gravitas NB-Master
  APL cables.

 11. #11
  Administrator Høvdingen's Avatar
  Ble medlem
  Jan 2001
  Innlegg
  5,757
  Tagget i
  14 Innlegg
  Album
  20

  Gyldige tester

  Denne tråden ligger vel muligens litt utenfor Tech-hjørnet, men jeg lar den ligge og jeg oppfordrer videre diskusjon til å inneholde seriøse svar.
  Følg Hifisentralen på Facebook og Twitter.

 12. #12
  Ronny_D
  Guest

  Sv: Gyldige tester

  Fordi oppskriften på en gyldig test berører en stor bredde av hifiinteresserte føler jeg behov for å provosere litt.
  Sitat Sitat fra knutinh
  Jeg mener innenfor praktiske termer, ikke absolutt. Hvis man tester et system med 20kHz båndbredde, 16bit og en gitt klokkepresisjon så er det sannsynligvis tilstrikkelig med endelig presisjon måleutstyr for å avdekke alle svakheter?

  -k
  Trenger jeg kunne strikke for å like en genser ? Det var mest for å harselere litt omkring "Godt nok til å være gyldig test". Det er tydeligvis ikke godt nok til å avdekke kabelforskjeller er ett typisk argument. Ved å gjennomføre en ren teknisk test er avstanden til emosjonell euforisk musikkopplevelse så stor at det antakelig er ett stort antiklimaks. Var det ikke hifiens intensjon å slippe fri fra * og la seg bringe inn i en lydverden som gir emosjonellt gode følelser ?
  Og så kommer du hær med niveleringskikkerter, termometer, skalpell og måler svetten for å fortelle at musikkopplevelsen er variabel?

  Sitat Sitat fra KJ

  Det ser ikke akkurat ut som menigheten er særlig opptatt av testers evt. gyldighet, eller for den saks skyld verifiserbarhet ... hva det enn kan komme av.
  Begrepet transparens iht. f.eks. de svenske Ljutekniska selskapet, har jo også fått en del motbør av menigheten. Jeg har en liten misstanke at store deler av menigheten rett og slett ikke ønsker resultater som gir «for lite rom» for fortolkining, for ikke snakke om egne erfaringer, som etterhvert ser ut til å være det eneste «gyldige».

  mvh
  KJ
  Siden vi er i gang med stigmatiseringen; Har du noen synspunkter på hvordan japanernes flakede ørevoks medfører en "krispere sound" enn den europeeiske honningkonsistens ?
  Regelskapere sammenliknes lett med andre profeter med regelsamlinger som har eksempler på bruk og andvendelse både i lovbok og aviser/menighetsblader har verden sett mange eksempler på.
  Sitat Sitat fra SAL
  Tror ikke foreningen Jegtrorikkehvajeghørerførjegharmåltdet klarer å få mer enn ca. 10 medlemmer her på forumet. Kanskje derfor den dårlige responsen?
  10 medlemmer og 12 bud denne gang ?

 13. #13
  Hifi Freak
  Ble medlem
  Nov 2006
  Innlegg
  2,466
  Tagget i
  0 Innlegg

  Gyldige tester

  Hvis man ikke besitter kunnskapen som er nødvendig for å forstå hva en spesifikk måling betyr, hva den eventuelt bekrefter eller avkrefter, så er man avhengig av at en person med denne kunnskapen tolker målingen for en.
  Man er da også avhengig av å stole på denne personens dømmekraft, selv om dennes tolkninger går på tvers av ens egen oppfatning av virkeligheten. Jeg synes ikke det virker særlig realistisk.
  Hippies, prepare to be punished!

Skrive Tillatelser

 • Du kan ikke starte nye tråder
 • Du kan ikke svare på innlegg
 • Du kan ikke laste opp vedlegg
 • Du kan ikke redigere dine innlegg
 •  


 

Om Hifisentralen

  Hifisentralen er Norges største webside innen high-end hi-fi og musikk, og vi har vært på nett siden år 2001. Velkommen til en god hi-fi diskusjon eller kjøp og salg av utstyr.
   

Følg oss på sosiale medier:

Facebook Twitter RSS Feed