Side 1 av 6 123 ... SisteSiste
Resultater 1 til 20 av 117
Abonnér på denne tråden
 1. #1
  Hifi Freak Zerostat's Avatar
  Ble medlem
  Jun 2003
  Sted
  Skjetten
  Innlegg
  3,349
  Tagget i
  0 Innlegg

  Krav til audiophile kabler

  Det er mange meninger og utfallet ifm audiophile kabler.
  Hvis en tenker i forhold til standard medfølgende kabel. Hva var årsaken til at nettopp du byttet ut disse til en mer 'omfattende' kabel? Hva fikk du mer eller mindre av?

  PS. Jeg vet det er lørdag i dag, men hold dere på matta.
  >>> Zerostatic Cables >>>

 2. #2
  Hifi Freak thohaug's Avatar
  Ble medlem
  Feb 2014
  Sted
  Fetsund
  Innlegg
  2,780
  Tagget i
  0 Innlegg
  Personlig fikk jeg mer bekreftelse på hvor mye tull det er i bransjen når jeg fikk testet det skikkelig.
  Og jeg fikk mindre penger i lommeboka.
  Årsaken til byttet er jo enkelt. Det var jo så mange som mente å høre forskjell, så det skadet jo ikke å prøve litt.

  Edit: de så jo vesentlig bedre ut enn de gamle da. Endte opp med å bytte tilbake da jeg trakk kabler i veggene.
  Akustikk, Akustikk, Akustikk!
  Min tråd http://www.hifisentralen.no/forumet/...ytterom-3.html

 3. #3
  Æresmedlem motoren's Avatar
  Ble medlem
  Jan 2007
  Sted
  Flekkefjord
  Innlegg
  11,711
  Tagget i
  11 Innlegg
  Torget
  2
  Sitat Sitat fra Zerostat Se Innlegg
  Det er mange meninger og utfallet ifm audiophile kabler.
  Hvis en tenker i forhold til standard medfølgende kabel. Hva var årsaken til at nettopp du byttet ut disse til en mer 'omfattende' kabel? Hva fikk du mer eller mindre av?

  PS. Jeg vet det er lørdag i dag, men hold dere på matta.
  Eier glede om ikke annet

  mvh
  JMLab Electra 920.1<br />Audio Research LS 3 pre<br />Monarchy Audio NM 24 tube DAC<br />Denon DCD 1650AR<br />biamper med Pass F5 Power amp/Hypex UCD 180<br //Clearaudio Concept/Mcru power supply/LM Audio LP33 Tube riaa/ Audio Technica 33EV <br /Tributaries serie 8 speaker cables>/Audioquest K2 Ht cables<br />In.Akustik Reference digital<br />In-Akustik Reference ic<br />Marantz DV 8003 Multispiller/ Nos Mullard

 4. #4
  Hifi Freak Aurora's Avatar
  Ble medlem
  Jun 2004
  Sted
  Ytterst i havgapet...
  Innlegg
  6,137
  Tagget i
  1 Innlegg
  Eierglede har vi vel ingen problemer med, - så lenge man kaller en spade for en spade......
  Mens Løgnen løp fra Bagdad til Konstantinopel, lette Sannheten fortsatt etter sine sandaler

 5. #5
  Hifi Freak POB's Avatar
  Ble medlem
  Sep 2003
  Sted
  Kulturhovedstaden
  Innlegg
  2,211
  Tagget i
  0 Innlegg
  Torget
  1
  Siden sølv er beste lydleder, så var det vel ikke noe lure på.
  Fikk mer eller mindre av lite eller ingenting, men er ferdig med å tenke på kabler.
  “There's a big difference between kneeling down and bending over.”
  Medlem av EBLE

 6. #6
  Hifi Freak Aurora's Avatar
  Ble medlem
  Jun 2004
  Sted
  Ytterst i havgapet...
  Innlegg
  6,137
  Tagget i
  1 Innlegg
  Hva er det som gjør sølv til beste lydleder?
  Mens Løgnen løp fra Bagdad til Konstantinopel, lette Sannheten fortsatt etter sine sandaler

 7. #7
  Hifi Freak lovemusikk's Avatar
  Ble medlem
  Nov 2009
  Innlegg
  6,892
  Tagget i
  1 Innlegg
  Sitat Sitat fra Zerostat Se Innlegg
  Det er mange meninger og utfallet ifm audiophile kabler.
  Hvis en tenker i forhold til standard medfølgende kabel. Hva var årsaken til at nettopp du byttet ut disse til en mer 'omfattende' kabel? Hva fikk du mer eller mindre av?

  PS. Jeg vet det er lørdag i dag, men hold dere på matta.
  Utseende.
  Men har vanlig sorte nå når jeg tenke meg om
  Hovedanlegg:
  DAC: Heed Obelisk DA m/oppgraderte kort PRE: Musical Innovation, MI25 EFFEKT: Musical Innovation, MI18 HØYTTALERE: Uscher Dancer Mini 2 DMD KABLER: Ja
  Billig anlegget:
  Signalkilde: Marantz CD 17 DAC:Bel Canto 2.5 Forsterker: Marantz PM 17 Høyttalere: Klipsch RP160M

 8. #8
  larkus!
  Guest
  Definer begrepet "audiophil kabel"

 9. #9
  larkus!
  Guest
  Sitat Sitat fra Aurora Se Innlegg
  Hva er det som gjør sølv til beste lydleder?
  Finnes det kabler som leder lyd?

 10. #10
  Hifi Freak Aurora's Avatar
  Ble medlem
  Jun 2004
  Sted
  Ytterst i havgapet...
  Innlegg
  6,137
  Tagget i
  1 Innlegg
  Det gjør det vel..... bokstelefonen er jo et godt eksempel..
  Mens Løgnen løp fra Bagdad til Konstantinopel, lette Sannheten fortsatt etter sine sandaler

 11. #11
  Overivrig entusiast IvarT's Avatar
  Ble medlem
  Feb 2015
  Sted
  Haugesund
  Innlegg
  932
  Tagget i
  0 Innlegg
  Mitt første møte med "audiofile" kabler var som tenåring via Hi-Fi Klubbens aviser på 90-tallet. Jeg trodde på det som stod skrevet, og levde i oppfatningen om at så lenge det stod "Tara Labs" på kablene var det gode greier. Heldigvis hadde jeg ikke råd til så veldig dyre kabler, men noen tusenlapper gikk med til dette.

  Etter at hifi-interessen hadde ligget passiv i en del år, tok jeg opp igjen jaget etter nytt og bedre utstyr. Etter hvert registrerte jeg meg her på sentralen, og ikke så lenge etter at jeg hadde blitt aktiv i et par tråder, kom det private meldinger om hvilke kabler jeg burde kjøpe. Etter hvert hadde jeg da - omtrent på samme vis som på 90-tallet - byttet ut hver eneste ledningsstump. Denne gangen var det gode greier bare det stod "van den Hul" på kablene.

  Men siden jeg nå var blitt aktiv på sentralen, fikk jeg også med meg mange innlegg fra de som var kritiske til såkalt "audiofile" kabler. Det ble en del motstand fra meg i begynnelsen, og jeg husker fremdeles at jeg hadde en disputt med Asbjørn der jeg hardnakket påstod at jeg hørte forskjell på en liten coax-stump som det stod "van den Hul" på, og en billigere som det stod "Argon" på. Denne coax-stumpen koblet sammen en cd-spiller og en dac. Huff...

  Jeg mente nokså sikkert selv at jeg tydelig kunne høre forskjell på kabler, men det store gjennombruddet kom da jeg faktisk forsto hva det var jeg hørte: en liten eq-effekt. Ikke noe magisk i det hele tatt, bare en slags mild avrulling i toppen. Var alle tusenlappene verdt en slik liten eq-effekt? Niks. Jeg solgte da unna alle "audiofile" kabler fortest mulig, og kjøpte meg billige kabler. Jeg ville nemlig ikke ha kabler som ga eq-effekter, jeg ville ha kabler som var helt nøytrale. Hvorfor skal man ha kabler som bare kødder til frekvensresponsen, og som i tillegg er fryktelig dyre?

  Det er vel bare én "audiofil" kabel som står igjen hos meg nå. Jeg har ikke giddet å gjøre noe med den, siden det bare er en optisk slange mellom streamer og dac. Selv om den er levert av et "audiofilt" merke klarer den ikke å gjøre noe galt med det røde lyset som den skal transportere. Den lille coax-stumpen som det stod "van den Hul" på gjorde vel heller ikke noe galt, men i raseri over alle tusenlappene som var brent av til "audiofile" kabler som kun ga meg noen uønskede eq-effekter ble også denne solgt unna raskt. Som en ren symbolsk handling.

  Jeg har altså gått motsatt vei enn det som trådstrarter angir som premiss for denne tråden. Jeg har kvittet meg med såkalte "audiofile" kabler og gått over til langt rimelige kabler, såkalte "studiokabler". Grunnen er vel ganske opplagt: jeg ønsker ikke at kabler skal herje med frekvensresponsen. Om jeg ikke er fornøyd med frekvensresponsen kan jeg like gjerne kjøpe meg en equalizer. Da vil jeg også ha langt flere muligheter til lydforbedring enn det noen ledningsstumper med en passiv eq-effekt (som vil variere avhengig av hvilke apparater de kobler sammen) i beste fall kan gi.
  Siste redigert av IvarT; 18.08.2018 kl. 20:09.
  «Et menneske feiler så lenge det vil noe.» (Johann Wolfgang von Goethe)

 12. #12
  Æresmedlem TT.'s Avatar
  Ble medlem
  Nov 2007
  Sted
  Hurrahølet
  Innlegg
  23,313
  Tagget i
  2 Innlegg
  Sitat Sitat fra IvarT Se Innlegg
  Mitt første møte med "audiofile" kabler var som tenåring via Hi-Fi Klubbens aviser på 90-tallet. Jeg trodde på det som stod skrevet, og levde i oppfatningen om at så lenge det stod "Tara Labs" på kablene var det gode greier. Heldigvis hadde jeg ikke råd til så veldig dyre kabler, men noen tusenlapper gikk med til dette.

  Etter at hifi-interessen hadde ligget passiv i en del år, tok jeg opp igjen jaget etter nytt og bedre utstyr. Etter hvert registrerte jeg meg her på sentralen, og ikke så lenge etter at jeg hadde blitt aktiv i et par tråder, kom det private meldinger om hvilke kabler jeg burde kjøpe. Etter hvert hadde jeg da - omtrent på samme vis som på 90-tallet - byttet ut hver eneste ledningsstump. Denne gangen var det gode greier bare det stod "van den Hul" på kablene.

  Men siden jeg nå var blitt aktiv på sentralen, fikk jeg også med meg mange innlegg fra de som var kritiske til såkalt "audiofile" kabler. Det ble en del motstand fra meg i begynnelsen, og jeg husker fremdeles at jeg hadde en disputt med Asbjørn der jeg hardnakket påstod at jeg hørte forskjell på en liten coax-stump som det stod "van den Hul" på, og en billigere som det stod "Argon" på. Denne coax-stumpen koblet sammen en cd-spiller og en dac. Huff...

  Jeg mente nokså sikkert selv at jeg tydelig kunne høre forskjell på kabler, men det store gjennombruddet kom da jeg faktisk forsto hva det var jeg hørte: en liten eq-effekt. Ikke noe magisk i det hele tatt, bare en slags mild avrulling i toppen. Var alle tusenlappene verdt en slik liten eq-effekt? Niks. Jeg solgte da unna alle "audiofile" kabler fortest mulig, og kjøpte jeg meg billige kabler. Jeg ville nemlig ikke ha kabler som ga eq-effekter, jeg ville ha kabler som var helt nøytrale. Hvorfor skal man ha kabler som bare kødder til frekvensresponsen, og som i tillegg er fryktelig dyre?

  Det er vel bare én "audiofil" kabel som står igjen hos meg nå. Jeg har ikke giddet å gjøre noe med den, siden det bare er en optisk slange mellom streamer og dac. Selv om den er levert av et "audiofilt" merke klarer den ikke å gjøre noe galt med det røde lyset som den skal transportere. Den lille coax-stumpen som det stod "van den Hul" på gjorde vel heller ikke noe galt, men i raseri over alle tusenlappene som var brent av til "audiofile" kabler som kun ga meg noen uønskede eq-effekter ble også denne solgt unna raskt. Som en ren symbolsk handling.

  Jeg har altså gått motsatt vei enn det som trådstrarter angir som premiss for denne tråden. Jeg har kvittet meg med såkalte "audiofile" kabler og gått over til langt rimelige kabler, såkalte "studiokabler". Grunnen er vel ganske opplagt: jeg ønsker ikke at kabler skal herje med frekvensresponsen. Om jeg ikke er fornøyd med frekvensresponsen kan jeg like gjerne kjøpe meg en equalizer. Da vil jeg også ha langt flere muligheter til lydforbedring enn det noen ledningsstumper med en passiv eq-effekt (som vil variere avhengig av hvilke apparater de kobler sammen) i beste fall kan gi.
  Å som jeg kjenner meg igjen! Husker jeg brukte 2/3 av feriepengene et år på å kjøpe kabler av riktig merke hos byens hifiasyl. Det var litt av en ferie det året! Solgt alt sammen og nå går det i billigkabler av ymse merker. Kan ikke si jeg hører en døyt forskjell, men mulig alderen gjør sitt...

 13. #13
  Hifi Freak The Shy's Avatar
  Ble medlem
  Apr 2017
  Innlegg
  3,409
  Tagget i
  0 Innlegg
  Nesten kopi av innlegget til IvarT og heldigvis har jeg ikke hatt for mye penger mellom hendene. Lånte med meg noen Tara Labs til over 20k på slutten av nittitallet en gang, uten at det ga noe løft. Hadde ikke anlegg som avslørte forskjellene fikk jeg høre av ekspeditøren. Er nå på billigste sort uten at det har gått ut over lyden. har fortsatt ikke oppløsning nok i anlegget til og detektere forskjeller - det lever vi godt med.
  Siste redigert av The Shy; 18.08.2018 kl. 19:02.

 14. #14
  Hifi Freak Balle Clorin's Avatar
  Ble medlem
  Jun 2012
  Innlegg
  2,944
  Tagget i
  0 Innlegg
  1. For det første må prisen være så høy at hifiasylantene blir overbevist tror at de "må" være bra. Det er vel ingen som selger overpriset humbug??
  2. Høyttalerkabler bør være av kobber og minst 12awg (3.3 mm2). Da slipper man å bekymre seg for motstanden, forøvrig bør de vær kortest mulig, og med tvunnede ledere.
  3. Strømkabler kan gjerne være 2.5mm2 kobber og ha gode kontakter,og skjermet for god hygiene. For kilder og dacer holder 1.5mm2. PC skjermkabler
  4. Interconnects bør være balanserte XLR om mulig. Med god dobbelt skjerming og gode kontakter. Trenger ikke koste mye. Coaxial RCA bør være dobeltskjermeet og kortetst mulig
  5. Digitak coax kabel. 75Ohhm kaber kjøpt i musikk/video forretning er gode greier.

 15. #15
  Hifi Freak Zerostat's Avatar
  Ble medlem
  Jun 2003
  Sted
  Skjetten
  Innlegg
  3,349
  Tagget i
  0 Innlegg
  Skjerming? I mine ører virker dette som en støtdemper!
  Siste redigert av Zerostat; 18.08.2018 kl. 21:40.
  >>> Zerostatic Cables >>>

 16. #16
  Æresmedlem Retep's Avatar
  Ble medlem
  Jan 2005
  Sted
  Mogreina
  Innlegg
  16,960
  Tagget i
  1 Innlegg
  Album
  1
  Sitat Sitat fra The Shy Se Innlegg
  Nesten kopi av innlegget til IvarT og heldigvis har jeg ikke hatt for mye penger mellom hendene. Lånte med meg noen Tara Labs til over 20k på slutten av nittitallet en gang, uten at det ga noe løft. Hadde ikke anlegg som avslørte forskjellene fikk jeg høre av ekspeditøren. Er nå på billigste sort uten at det har gått ut over lyden. har fortsatt ikke oppløsning nok i anlegget til og detektere forskjeller - det lever vi godt med.
  Ikke du heller.... Lurer litt på hva som skal til innimellom. Hva er det som mangler som jeg ikke hører. Kanskje like så greit å ha et anlegg som ikke er godt nok, slik at jeg kan bruke tid på å spille musikk. Jada det er lørdag....
  Jobber deltid hos Mala Audio.

 17. #17
  Æresmedlem Karmana's Avatar
  Ble medlem
  Jun 2008
  Sted
  Bergen
  Innlegg
  13,431
  Tagget i
  3 Innlegg
  Jøss, nok en tråd hvor menigheten skal bade i egen fortreffelighet og disse idiotene som drister seg til å rekke opp hånden på vekkelsesmøtet. Blir nok vakkert ut over kvelden
  Auralic Aries/ Micro Seiki DQX 1000/ Jelco SA-750LB/ Dynavector DV-505/ Denon DL-103R/ Ortofon Rohmann/ Aura MK2/ Cambridge CXC/ Bricasti M1/ Karan KA-L Reference MKII/ Karan KA S 400/ REL G2/ Sense Ekvator

 18. #18
  Hifi Freak steinost's Avatar
  Ble medlem
  Jan 2004
  Sted
  Skedsmo
  Innlegg
  6,221
  Tagget i
  2 Innlegg
  Album
  1
  Vi mangler å tro på halleluja effekten. Ikke noe annet vi mangler.
  Blir som ett vekkelsesmøte, gi alle pengene til meg og alt skal bli så bra
  Dac Lynx. Pre Jriver. Platespiller Micro seiki bl 51 med fr 64 fx med B 60 base, Ortofon Cadanza Blue, NLE 17.
  8 stk 15" Dayton+4 stk 15" Dynabel i motfase. 48 stk 3,5" i linjekilde. Mundorf AMT 29.
  Kabler, rekker helt frem, 9m3 med isolasjon på de rette stedene for godlyden.

 19. #19
  Æresmedlem TT.'s Avatar
  Ble medlem
  Nov 2007
  Sted
  Hurrahølet
  Innlegg
  23,313
  Tagget i
  2 Innlegg
  Er ikke så veldig glad i å bli kalt idiot, men jeg kom på bedre tanker heldigvis

 20. #20
  Hifi Freak The Shy's Avatar
  Ble medlem
  Apr 2017
  Innlegg
  3,409
  Tagget i
  0 Innlegg
  Så lenge folk forteller sine egne opplevelser og erfaringer uten å sette idiot-tegnet på andre, så går dette så fint så

Side 1 av 6 123 ... SisteSiste

Skrive Tillatelser

 • Du kan ikke starte nye tråder
 • Du kan ikke svare på innlegg
 • Du kan ikke laste opp vedlegg
 • Du kan ikke redigere dine innlegg
 •  


 

Om Hifisentralen

  Hifisentralen er Norges største webside innen high-end hi-fi og musikk, og vi har vært på nett siden år 2001. Velkommen til en god hi-fi diskusjon eller kjøp og salg av utstyr.
   

Følg oss på sosiale medier:

Facebook Twitter RSS Feed